Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

    Бях слушал много за градчето Сходница (Схі́дниця), за лечебните му източници, за красивата природа.. Целта на групата, заради която почнах да пиша този пътепис (България - Украйна във фейсбук - https://www.facebook.com/groups/ukrainabulgaria/) е да запознае украинците с българските красиви места, а българите - с украинските. Като цяло в България много малко се знае за интересните места в Украйна, а в Украйна знаят само за нашето Черноморие. Мисля да напиша за това пътуване, за да могат и други българи да отидат. За украинците пък съм подготвил нещо за Широка Лъка Смятам, чрез офроуд форума, ще достигне до повече пътешественици от българска страна...

    Но всичко по реда си - готвех се за това пътуване от няколко месеца. Подготовката се състоеше предимно в преглед и профилактика на джипката, все пак са 2000 км. в едната посока... Смених всички консумативи, проверих накладки, ходова част, климатик. До последно - три посещения при заварчици да спрат да дрънкат всякакви ламаринки Смених и дебитомера, че моят даваше срив от време на време (около 2000 об.). Както се оказа по-късно - не успех да се предпазя от всичко и от приключения..

    Първи етап - родителите на жена ми са в Одеса - пътуваме до Одеса за да ги вземем и тях, да не ходим с две коли, че пътищата са ... как да го кажа по-меко - не стават за нормален автомобил, а тъстът е с нов френски седан

    Маршрутът до Одеса съм го публикувал и преди ... Това е частта до Галац (Рум.) - Джурджулещи (Мд.) От там има два често използвани варианта - или през ГКПП Рени - Измаил - Одеса, което е само километър през Молдова, или през ГКПП Виноградовка - Болград - Одеса, което е 45 км. през Молдова. Аз лично предпочитам Виноградовка - Болград - Одеса, заради по-малкия граничен пункт и по-бързото преминаване.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:marshrut1.jpg
Прегледи:1
Размер:110.9 КБ
ID:6065891

    От Варна ( 06.00 ) - Силистра, граница с Румъния, ферибот (бак както му казват румънците, защото е една желязна платформа, бутана от катер, на която има десетина коли и един камион обикновено и се движи през час)

    Снимките са - едната от този ден с джипката и другите две - предния месец, когато ходих с колата... Случихме се с една Хонда от Донецка област.. ( Няма да намесвам политика в пътеписа, само факти, както съм ги видял)

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fer0.jpg
Прегледи:1
Размер:105.4 КБ
ID:6065892

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fer1.jpg
Прегледи:1
Размер:107.8 КБ
ID:6065893


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fer2.jpg
Прегледи:1
Размер:82.1 КБ
ID:6065894

    следва...
    Последно редактирано от Георги Иванов (gorbi); 23-08-14, 10:48.

  • #2
    От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

    През Румъния маршрутът е - Кълъраш - Слобозия - Браила - Галац. Преди Браила, на входа на града има голям търговски център, към него има кръгово кръстовище и малко след него е отбивката за Галац. Инаюе се минава през Браила, градът е приятен за гледане, но се губи време 13,00 сме на границата с Молдова. 5 часа път за около 320 км. с 40 мин. почивка на ОМВ преди Галац и около час на ферибота с чакане и плаване .

    Кратка почивка на ОМВ - Галац, по кафе и сок за малката - навън е 38 градуса, климатикът в джипа долу-горе се справя, в бензиностанцията - не толкова..
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:omv1.jpg
Прегледи:1
Размер:107.8 КБ
ID:5606366

    На границата няма много коли (няма нито една кола с руски номера), минаваме бързо през румънската и молдовската граници - влизаме в Молдова. Пътят започва да напомня, че не сме в ЕС. Каквото и да си говорим за пътищата в БГ, то Молдова и Украйна има да ни гонят с години. Стигаме до границата на изхода на МОлдова. Митничаря ми взима талона на автомобила и заявява - нямаш винетка ! (Винетка за Молдова, щеш - не щеш си купуваш на влизане в страната от банката на ГКПП-то.) Казвам му - купих си за 14 дена, показвам си квитанцията.. Митничаря гледа мене, гледа талона, пита - други коли имаш ли ? - Имам. Къде са? - У дома... Пак гледа талона - сигурен ли си, че ни оставил някоя в Молдова? Започва да ми страва странно - не разбирам какво става, минавал съм с джиопката от тук стотина пъти, никога не са ми задавали такива въпроси... Показва ми талона - тука пише Алфа Ромео, ти си платил за Нисан Терано... Фуу, отдъхвам си - талоните са ми всичките в портфейла, в горещината не съм погледнал кой давам, минал съм граничен контрол с талона на Алфата, хем полицая оглежда джипката.. Казвам му - объркал съм талоните.. Гледа умно, вика граничаря - казва - сравни номерата на рамата... Молдованци.. Намериха след двайсе минути дупене - номерата на рамата на Терано са под предно дясно място, набити на самата рама, трябва да се легне на земята, да се поюисти и се виждат... Слава богу - пускат ни нататък, 30 минути забавяне заради моята и на митничаря глупост..
    Ничията земя след молдовската граница е около километър, по средата минава влак, има неохраняем прелез... Отдалеч виждам да мига - за пръв път, от толкова години минаване...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vlak1.jpg
Прегледи:1
Размер:160.0 КБ
ID:5606367 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vlak2.jpg
Прегледи:1
Размер:145.1 КБ
ID:5606368

    следва

    Коментар


    • #3
      От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

      Украинската граница минаваме бързо. Има построени блок постове преди и след ГКПП, иначе по друго не се разбира, че държавата е в състояние на война. Веднага след ГКПП, започва истинският украински път.. Последно ремонт - преди десетина години, така е почти до Одеса - дупчици, дупки, ями, големи асфалтови коловози и трапища, като след бомбандировки, макар "недай си боже, тук да не са се водили сражения. Вариантите от Болград до Одеса са основно два - през Измаил (заобиколен, но с малко по-хубав път), направо към Одеса - ужасен път... Има и вариант през селата, но ако главните пътища са много зле, то през селата са направо кошмарни. Последните няколко правителства са се състезавали кой повече да открадне от държавата и за пътища не е останало, предполагам. Няма друго обяснение за тотално изоставената инфраструктура...

      Участъкът Болград - Одеса е 230 км. долу-горе по средата се пада Татарбунари, малко градче с голям пазар Обикновено там ни е втората спирка за кафе... този път - и за сладолед...

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tatarb1.jpg
Прегледи:1
Размер:113.4 КБ
ID:5606371

      Останалият път до Одеса минава спокойно, по пътя има два блок поста на военните с БТР-и и чували с пясък - малко преди Одеса... Пристигаме около 19.00 ч., пътят ни е около 800 км. - 13 часа . Забавянето е от ужасния път в Украйна, 230 км. ги взимаме за около 5 часа, с една почивка от 30 мин. Предстои ни почивка един ден, преди да тръгнем на север към Карпатите.

      следва

      Коментар


      • #4
        От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

        Следващият ден е за донатоварване на Тераното, последни покупки и почивка преди пътя.. Като казах покупки - една снимка за любителите на водка - смятайте цените 1 лев = 8,5 гривни

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mag1.jpg
Прегледи:1
Размер:246.0 КБ
ID:5606374

        За тези които ме познават и се питат - кога ще започнат истинските снимки Снимки съм правил в Сходница и Лвов, останалото е от телефона

        Тръгваме сутринта в 6.00 МАршрутът е този - 250 км. по магистралата до Уман, после останалите 700 по маршрута - Уман - Виница - Хмелницки - Тернопол - Трускавец - Борислав - Сходница.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:marshrut2.jpg
Прегледи:1
Размер:232.2 КБ
ID:5606375

        Магистралата е ОК. Дипката (Нисан Терано II 2,7 tdi) с 4 възрастни и една малка мацка и багажник до откат - върви с новия си дебитомер и пее.. Всъщност пее до 130 км./час, после след 130 звукът се изменя, иначе си ускорява до 150 без проблем. Сложил съм двутактово масло в резервоара, звукът на празни обороти е мазен, мазен.. Но към 140 км./час, това не запомних на колко оборота е, но се прибавя още някакъв звук... Наблюденията ми са откак съм го взел де, не че сега се е появил. 250 км. до Уман ги взимаме за около 2,5 часа. Има един блок пост след Одеса, където почти спираме, през останалото време - 110 - 130 км./час.

        Спираме няколко километра след Уман да закусим. Някакво място явно за отдих и забавления

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uman1.jpg
Прегледи:1
Размер:208.7 КБ
ID:5606376

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uman2.jpg
Прегледи:1
Размер:161.3 КБ
ID:5606377

        Докато другите се разхождат - преглеждам колата - всичко е ОК. Всъщност до тук е хубавият път. Магистралата е почти без дупки. От тук нататък, всички останали километри пътят става лош, по -лош и към края - ужасен

        следва

        Коментар


        • #5
          От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

          Продължаваме по пътя към Виница. По този път съм пътувал и преди със 124-ката, но тогава не беше толкова разбит. друскайки се по безкрайните дупки, минаваме Виница, стигаме до Хмелницкий, минаваме и него, и преди да стигнем Тернопил, стигаме до извор със свещена вода. Има построен параклис, хората се молят и си наливат. Можеше и да направя снимки, ако не бях погледнал под капака на Тераното
          Отварям, а там - апокалипсис... Всичко е черно, омазано, мирише и малко пуши. Акумулаторът от дупките е излязал от скобата, сурнал се е настрани, шайбата на ремъка го е нарязала и е плиснало киселина, която ремъкът съответно е разнесъл из цлия моторен отсек. Клемата на плюса е счупена, акумулаторът има дупка десет сантиметра... Добре че си взех някои инструменти и имах резервна клема. Сваляме акумулатора, изчистихме го колкото можахме, изляхме няколко туби по целия двигател да се поизмие. Превързах дупката с американско тиксо, онова сребристото и сложих криво ляво новата стара клема. Всъщност това беше клемата, която мяхнах за да сложа новата, но си я запазих за всеки случай Е случаят настана Всъщност се оказа, че борда на акумулатора, това малкото пластмасово от долната страна, което захваща скобата се е начупило и скобата няма къде да държи. Съответно акумулаторът е започнал да се разхожда напред назад и най-вече настрани, при което е счупил клемата и се търкал в шайбата... Първата мисъл - да търсим нов акумулатор... Обаче - Тераното е с "десен минус" 90 Аh, а масовте модели са с "ляв минус". Освен това - не знаем къде да търсим, времето върви, в Сходница ни очакват към 18.30, защото после няма вечеря и т.н. Тръгваме полека, като спирам на всеки десет километра да гледам какво става. Естествено - акумулаторът си ходи насам - натам и болтовете се разхлабват. Тука искам да вметна, че когато се откачи кабела на плюса на Тераното не се разбира... само когато прекъсва, т.е. допира се от време на време -грева и по това се разбира...
          Накратко - в големи мъки и супер ужасен път към края (на места просто път няма, има участъци по които лека кола просто си нямам пред светва подстава как може да мине), се добираме по тъмно до Сходница, до нашия хотел. Решавам да се занимавам с акумулатора на другия ден. До последно работи, пали, само се мърда напред назад и се откачат всички възможни жици от клемите
          Снимки няма, защото се бях омазал почти до ушите да стягам клеми и кабели през 20 минути.

          следва

          Коментар


          • #6
            От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

            Няколко думи за Сходница.

            Сходница е балнеоложко курортно населено място, разположено в Карпатите, на 600 м. надморска височина. Има множество уникални естествени минерални водни източници. Първите документални източници за това населено място са от XIV век, като последователно през годините Сходница е била в пределите на Полша, Австрия, Галиция, Украйна, УССР и от 1991 - Украйна. В района има значителни запаси на нефт и през третата половина на 19 век, това е бил основният поминък на населението.
            Като курортно селище става известно, след като през 60-те години на миналия век, местният жител - инженер Емельян Стоцкий открива значителни запаси от източниците на минерална вода, тип - "Нафтуся".

            "Нафтуся" е вид минерална вода, без аналог извън границите на Украйна. представлява хидрокарбонатна магниево-калциева слабоминерализирана минерална вода с високо съдържание на органически вещества от нефтен произход. Има специфичен привкус и лек мирис на нефт, особено се усеща от тези, които употребяват за пръв път ( оттук и името на водата).

            Процентното съдържание на органически вещества във водите тип «Нафтуся» е — от 1 до 35 грама на литър. За сравнение — средната плътност на органическите вещества в минералните води на Баден-Баден е — 0.6 гр/л, Висбаден — 1.2 гр/л, Бад-Кисинг — 3.1 гр/л, Цехоцинек — 5.7 гр/л.

            Лечебни свойства:

            Способства за ликвидацията на възпалителните процеси в органите и тъканите, стимулира извеждането на малки камъчета и песъчинки от бъбреците и жлъчния мехур, нормализира обмяната на веществата, дейността на стомашно - чревния тракт, панкреаса, активира дейността на местните нервни и ендокринни клетки, регулиращи моториката и секрецията на стомашно=чревния тракт, черния дроб и панкреаса.

            Особеност на минералната вода тип «Нафтуся» — губи лечебните си свойства при контакт с въздуха, поради което трябва да се пие при източниците.

            Тук има списък на водните източници и кой източник какъв вид вода има и какви са лечебните свойства: http://www.shidnitca.com/indexru2.html


            Сутринта се събуждаме отпочинали, гледката през прозореца си заслужава пътуването, а тъстът чука на вратата с шишенце минерална вода току-що напълнена - започнал е първият ден от приемането на лечебна вода по график... )

            Изглед от хотела:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shod1.jpg
Прегледи:1
Размер:145.7 КБ
ID:5606390

            дворът : ( в ляво се вижда част от дървена сграда - голяма руска баня на дърва, с басеин вътре :beer: )

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shod2.jpg
Прегледи:1
Размер:89.3 КБ
ID:5606391

            Самият хотел - Юран:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shod-3.jpg
Прегледи:1
Размер:190.4 КБ
ID:5606392


            Минералната вода се пие през сламка задължително, по схема, която тъстът добре е изучил - какво преди закуска, какво след, какво след обед и какво преди вечеря... Лечебната програма е обикновено трае 21 дена, но ние сме само за 7 - колкото, толкова...

            За хотела - долу-горе добри условия - храна сутрин, обед и вечер.. Храната е малко в стил столова, или по-скоро като в лечебно заведение, а не като ресторант... Менюто е богато на салати и каши и няма толкова месо, колкото съм свикнал да консумирам аз... Но се научих да ям каши - не било толкова лошо

            Цената за двама човека в нормална стая за двама с балкон, за 7 дена със закуска, обед и вечеря е около 450 лева. Това към днешна дата, защото гривната е с нисък курс.. Как ще е след месец, два, година - ще видим...

            следва

            Коментар


            • #7
              От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

              похвално начинание, освен че и пътеписът е интересен, отивам да сложа едни пуканки докато се появи следващия епизод

              Коментар


              • #8
                От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                "Нафтуся"
                E, не може да няма нефт или поне газ наоколо ? Геть Газпрому!!!
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #9
                  От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  E, не може да няма нефт или поне газ наоколо ? Геть Газпрому!!!
                  Има нефт.. Виждат се и вишки тук - там, както написах и по-горе, това им е бил основният поминък преди да станат курорт. Какви обаче са залежите и колко добиват сега - не намерих информация... Имайки предвид състоянието на инфраструктурата мога да предположа, че или вече не добиват, или добива частна компания, която ползва евтина работна ръка и изнася благата някъде "навън"... Между другото - има много хотели започнати, по думите на тъст ми, който е за 6-та поредна година там, та започнати от Янукович и ко. Виждат се наистина много недовършени строежи, дори стигнали до последен стадий и седят без движение.

                  Коментар


                  • #10
                    От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                    На ден втори намираме един местен познат - Олег, който да ни помогне да ремонтираме акумулатора. Има в градчето един монтьор, ще я види вечерта, но преди това да измием хубаво двигателя и коша. Търсим автомивка - намираме на края на града - четири клетки - работи един младеж и има опашка. Питаме защо е сам - другите двама са мобилизирани... Между другото - през цялото време говорим на руски, то аз и не мога да разговарям на украински, макар вече да разбирам почти всичко. На опасенията ми, че някой ще се муси на руски език в западна Украйна ми се смеят.. Наистина, хората си разговарят спокойно на руски и украински, никой не се муси. Западните украинци са изключително любезни и открити хора. Манталитетът им е много близък до нашия, сърдечни са, добри търговци.

                    Та, да се върнем на джипката - измиваме двигателя и коша, с водата си отива и половината боя, лъсват всички части до които се е докоснала киселината За измиването на двигателя взимат 30 гривни ( ок. 4 лв.) Оставяме 50... Вечерта намираме майстора, сваля акумулатора, залепя го с някакво черно подобно на силикон лепило, прави ограничител да не може да се движи акумулатора към ремъците, слага гумичка на планката която държи батерията да не мърда, сглобява - всичко изглежда бетон. За се га толкова за акумулатора, държи, пали, не тече, не мърда (за сега).

                    Малко снимки които правих в Сходница за да почуствате атмосферата:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shod6.jpg
Прегледи:1
Размер:80.2 КБ
ID:5607142

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shod5.jpg
Прегледи:1
Размер:156.4 КБ
ID:5607143





                    следва
                    Последно редактирано от Георги Иванов (gorbi); 24-08-14, 08:33.

                    Коментар


                    • #11
                      От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                      Ден четвърти - решаваме да ходим за риба... На 6-7 км. от селото, нагоре в планината има местенце, за което разправят, че има хубав ресторант, но за да ти сготвят рибката - трябва да си я хванеш. Решаваме да проверим...

                      Селцето се казва Опака, стари дървени къщички са заспали във времето с купчинки сено и чисти дворове с къде окосена, къде не - трева...
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka6.jpg
Прегледи:1
Размер:183.4 КБ
ID:5607207



                      малко след края на селото започва чакълена алея, която води до паркинг - от едната страна на който е езерцето с рибите, а от другата - малък парк, с рекичка и източник на питейна вода... Край езерцето има множество беседки, в които можеш да си поръчаш да ти донесат изпечената риба със салатка и ракия (водка) Удоволствието струва + 50 гривни.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka0.jpg
Прегледи:1
Размер:135.5 КБ
ID:5607208

                      Иначе си има ресторант..
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka1.jpg
Прегледи:1
Размер:164.8 КБ
ID:5607209

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka2.jpg
Прегледи:1
Размер:137.0 КБ
ID:5607210


                      Процедурата е следната - слизаш, взимаш въдиците и ловиш пъстърва. Колкото наловиш, отиваш до едно гише - плащаш си на килограм и си взимаш номерче, което показваш на сервитьора в ресторанта (или в беседката ако си си наел). Колкото и да си уловил ти взимат еднократно и 30 гривни за изпичането. Ние седнахме в ресторанта, хем без + 50 гривни, хем красиво в западно украински стил...

                      Ето и крайният резултат при нас:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka3.jpg
Прегледи:1
Размер:136.5 КБ
ID:5607211

                      Чудно красиво местенце...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka4.jpg
Прегледи:1
Размер:193.7 КБ
ID:5607212

                      Има и места за спане, има и в съседство трасета за оффроуд, видях няклко подготвени джипа да минават в индианска нишка...

                      Имат си и уникални машини..

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:opaka5.jpg
Прегледи:1
Размер:208.7 КБ
ID:5607213

                      следва

                      Коментар


                      • #12
                        От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                        Брей, че хубаво....
                        Малката сладоледоядка е голям бонбон. Да ви е жива и здрава!

                        На такова пътешествие без гид не бих се решил - езика не ме притеснява, ама...

                        Изключително интересно, Георги, продължавай - с повече снимки..

                        Много приятно!!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                          Много интересно и красиво! Очаквам продължението.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #14
                            От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                            Благодаря ви !

                            Сядам да подготвям снимки, че днес не остана време, пък трябва да ви покажа малко Львов

                            Коментар


                            • #15
                              От: На гости на Западна Украйна или Варна-Одеса-Схiднiца (Львов)

                              Ашк олсун

                              ПП Каква алфа имаш?
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X