Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Великденски Копер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Великденски Копер

    Неделя , Великден.

    Христос Воскресе , воистина воскресе ... се поздравяват всички в нас , ама на мен другаде ми е тиквата.
    Облякъл съм плажните шорти (които и през февруари носих на Пампорово, търсейки плажа) и не ме свърта на едно място.

    Трябва да чакам да стане 12:30 за да тръгна ... към летището на Виена, оставям старците и газ към Словения.

    Докато се наканя да тръгна и стана 13:30 ... времето пушка , 22°C след 2 сандала газ и влязох в Словения.

    Там първото лошо впечатление ... Полиция ме спря още докато си лепях винетката (15€ за 7 дни )

    - Документи за проверка
    - Талон на колата, шофьорска книжка
    - Давай още
    - ???//???? Зелена карта или какво ??
    - Още бе момче ... още документи , ония картон ...
    - Кой картон ... и ровя в протмунето ... а вътре 2та талона на моторите ми ... показвам му ги и тях
    - Има още документи ...
    - Кои документи , за да знам какво да търся

    .... колегата му го побутва и шушне : Българските явно са такива

    Аз продължавам да вадя всякакви документи , лични карти, паспорти ... почвам да се чудя дали няма да ми искат коя кръвна група съм и защо нямам каска на главата си на която е ясно изписано с неонови букви групата!

    Докато ровя в багажника за документи гледам , единия ми отворил вратата и рови в жабката на вратата (има ли право или не не знам) ... вади с 2 пръста един нож който бях правил преди време (ей са си .... мамата си мисля) .... и вадя един Земел от багажника с думите: Ей ето с какво ще го отрежа

    Скриха се в един бус и след 2 минути излязоха 3ма (тия явно се множат вътре ) , и 3тия (новия) вика на 2мата другите : Не са турци пускай ги!

    Бога ми , стана ми много обидно. Дори да бяхме турци да не сме 2ра класа хора? Освен това в ръцете си държат Български паспорти , не Турски ... няма как да сме турци.
    Този случай мисля да го оглася тук там в интернет ,щото ме дразнят такива глупости ....

    Газ през Словения и точно 4 часа след като бяхме тръгнали от Виена влязох в .... Италия

    Решихме първо да минем през Trieste -> Muggia -> Ankaran и тогава да ходим в Koper.

    Ауспуха обаче не успя да възкръсТне и умря геройски ... ей сега поне знам какво им е на тия с разни ламборджинита ....

    Пристигнахме на резервирания адрес : https://www.airbnb.com/ , се наехме стая в апартамент в който си живее семейство ..... 65€ за 2 вечери със закуски (кафенце, някоя друга филиика (порезаница) хляб, нещо за мазане ...) и веднага атакувахме не центъра на града а кръчмата до блока.

    Кебапчета с гарнитура за 4.5€ ... смелоооо


    Снимах блокчетата преди да се стъмни ...



    и разходка в стария град









    Сега за хазяйката: 35-6 годишна словенка , женена за Италианец с едно красиво момиченце на 5 години. Имат явно няколко апартамента които дават на шматки като нас под наем и къща в Пиран (по натам ще пиша). Ние явно спахме в спалнята им ... а пича явно спа при родителите си.
    Всички в тази част на Словения говорели Италиански и явно за това всичко е на 2 езика. Дори на паспортите им пише първо на словенски после на италиански ... чак вътре на Англииски.
    Същата работа била с хората които живеели в Ljubljana и Maribor ... там пък на немски била цялата работа. Умно!
    Според Полона (тя!) , Словения в момента е в криза ... , а според мен живеят в ебаси света.
    Говорихме малко за заплатите и цените и стигнахме до извода , че взимат 90% от Австрииските надници а живота е малко по евтин ... тоест добре си живеят.
    Останах супер изумен като ми каза , че деня в Словения започва към 6 часа! Малката беше на детска градина от 6:30 което било нормално.
    Хич не и пукаше , че има някой в жилището и ... дори първата сутрин подскочи като видя Мартина да излиза от банята ... била забравила , че имат гости. Същото се случи и снощи с нейна приятелка която беше на гости като ни видя.
    Даде ни ключ от жилището , и изчезна. Всички неща които бай Ганьо би откраднал си бяха там ... Плазми, Лаптопи ... .и тнт.
    Най - изненадан бях , като вчера дъщеря и без да иска взе и нашите ключове от жилището като излизаха... мацката каза просто да оставим вратата отворена, нямало да има проблем.
    Днес така си тръгнахме пак .... вратата отворена , в 10 етажен блок с над 50 апартамента, пред който с райбер бяха "заключени" моторите и скутерите на живеещите там.

    На сутринта с кафето ей това от прозореца на спалнята:

    и от кухнята (подобно беше едно време във Варна на роднините ми от апартамента ...сега виждаш баба Сиика дето си простира гащите в новия блок от др. страна на улицата)



    Плана за деня беше Триест ... и след 15 минути бяхме там. Полона каза , че често ходили там ей така да пият кафе. Обратното се виждаше и в Словения , ресторантите пълни с Италианци , магазините също ... а най-хитрия е този който е построил бензиностанция точно на границата между Muggia и Ankaran ... от страната на IT дизела беше 1.76 , при нашия герой 1.32

    Да ама почна да вали ...


    Подкрепихме бързо великата китайска икономика с един чадър ... цения на лабрадори (Its raining labradors and other dogs) , че Мартина е метър и педесе ... висока , а аз толкова широк и нейния малкия ми стои като на Dexter чадърчето шапчица, отделно бях с ултра модерните си Nike маратонки ... които се намокриха още докато се опитвах да паркирам колата на отворен прозорец





    Дъжда беше навсякъде ... ама на мен не ми пукаше особенно ... нали викат , че морето било до колене.




    Това още не го бях виждал ... но явно във Виена никой няма и да си го купи :





    Гледам едни чернокраки пият кафе на центъра , ама са се излегнали на тия столове все едно те са го строили тоя площад. Звънна телефона и най-черния отговори : Pronto .... Ааа Иване ти ли си бе. Много вали и почиваме.
    Нашенци ... как не му стане хубаво на човек ... музиканти ... свирят хората.





    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    От: Великденски Копер

    Врътнахме се още из центъра ... и пътьом към колата реших да потърся някой супермаркет , да вземем нещо за ядене , че глад взе да мори говедата ...
    Ходя и си снимам ...








    Моя малкия има още живи събратя явно :




    Забутахме се в малките и тъмни улички ...


    А дъжда стана вече мн гаден ... и хоп в едно кафенце ... Това му трябва на човек , топло кафе, малко интернет и навигацията да се пули в нея :



    Уж спря за малко ...



    Използвах времето да вкарам колата в Пит стопа ... т.е. да се опитам да хвана тая издънена ламарина която наричам гърне , щото долната и част провисва почти до земята.
    Не съм имал никога Лада, ама и тук с тел и клещи се справих.

    Бързо в един супермаркет , където след 2 минути най-младата продавачка идва към мен , показва си часовника и вика : Andiamo , Andiamo ! Работят само до 13ч. , пак е добре, в Австрия всичко спи и гледа телевизия ....

    От там в Muggia уж да ядем ....








    И толкова се радваме , че не вали ... та заваля ... отново :









    Пороя стана доста сериозен ... и пак към колата ... тоя път без да бързам ... нямаше за къде. Air Nike , бяха станали на Water Nike ... (сменям ги за гумени ботуши)


    В Анкаран помня още от първото ми идване един ресторант ... винаги беше пълен и мирише на вълча салата ... там и отидохме.
    Вътре ... комунистическа закусвалня пълна с народ и цени все едно ям ребра на дунава във Виена и оставям 44% от сметката бакшиш но пък вкусно това ядене и за това пълно.
    За пръв път ядох супа от скариди ... без да искам си ги поръчах
    Забравих да кажа , че говоря сръбски така , че ме бъркат често за "Братко". Да ама със словенците ми е трудно ... особенно като е написано да разбера какво значи
    Някой от тях ми говорят на нещо подобно на Хърватски ... други дирекно си ме отрязват и говорят на словенски (80% им разбирам) а 3ти ... ми отговарят на Италиански ... wtf?
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

    Коментар


    • #3
      От: Великденски Копер

      С пълни търбуси се прибрахме да изсушим дрехите (забравих да кажа, че и парното на колата ми се е бъгнало, та само студено духа! Дуовентилити явно са се запекли, ама Мартина не ми позволи да извадя буталцата и да стане Африка в колата ... е мръзни тогава!) след което решихме да ходим към Piran .. на снимките изглеждаше яко.
      Да ама сезона на монзуните явно беше дошъл в Словения ...





      Просто си представям на Бай Иван , Близнаците и Теди какво им е било на RFC ... да ама аз бях в центъра на Европа и не бях с Пумба а с моята каляска ....









      Много красив град , но този дъжд направо ни съсипа ...



      И аз понеже съм старо куче моторист ... или иначе казано бодала карал в дъжд и мокрил се няколко пъти , бях обул 2 плика върху сухите чорапи. Да ама тоя баир не прощава , та за малко пръстите да се покажат извън маратонките ... толкова хлъзгаво стана вътре ...


      Слязохме на центъра и .... рай ... красота , ама взе да става доста тъмно, а беше едва 6 часа





      Някакви деца ритаха с баща си с топка по фасадата на кметстово и дъжда си ромолеше ...










      Беше супер яко преживяване ... мокър , мизерен ... ама поне бях усмихнат или се мъчих .... Ако си бях сам сигурно щях да си порева ....
      Прибрахме се и в 9:30 бях заспал ...
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • #4
        От: Великденски Копер

        Ставаме тази сутрин и ... слънце.
        Е много ясно , нали ще се прибираме към Виена, времето ще се оправи тук , точно преди да си тръгнем.
        Гъзмет ...





        В центъра на Копер има 2 паркинга, един платен (1€ на час) и един безплатен. Сещате се къде са всички коли нали? И че не е асфалтиран а че е чакълен и е под нивото на морето и яко смрад .... е и аз там спрях , пуста българска работа ...



        От там разходка в градчето , поне да го видим на светло ..






        Тя си е родена на морето ... но също се впечатли от палмите













        Младежите са като в България ... цигари пред даскало , щурмуват близките бакалии .... само всички се возят с моторетки на които пише 25км/ч вместо номер. Според мен не подлежат на регистрация тия и могат да си ги карат без каски. Едно време и аз като имах Puch Maxi и аз така се возех , ама като видех патрулка доста спичах ...












        Не знам какви пари са наляти в тези градчета но всичко изглежда яко пипнато. Няма дупки , асфалта е нов, дърветата подкастрени както пише в дебелите ландшафтни книги, ходиш и се радваш. Няма цигания , не е претрупано, красиво. Дворовете на хората подредени готови за туристите през идните месеци ....
        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

        Коментар


        • #5
          От: Великденски Копер

          Чудесна разходка.
          Аз съм във Виена,трябва да ти звъна да се видим на по кафе.
          878511557

          Коментар


          • #6
            От: Великденски Копер

            Много сладко разказваш

            Коментар


            • #7
              От: Великденски Копер

              Благодаря за споделената разходка.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #8
                От: Великденски Копер

                Щом няма отговор,значи няма да те притеснявам.
                878511557

                Коментар


                • #9
                  От: Великденски Копер

                  И нема цигани клошари и количкари като у нас на всека крачка
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • #10
                    От: Великденски Копер

                    Браво!

                    Кога ще спретнеш един Eurotrip на "Госпожата" с Веспата ?

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X