Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Амстердам през есента

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Амстердам през есента

    Една кратка разходка в може би най-популярния европейски град през моя поглед. Хага, административният център на Холандия. Новоиздигащите се небостъргачи над старите сгради:
    На всяко дърво, всеки парапет, стълб и колче има завързано колело. Така е в Холандия. Рано сутрин е все още тихо по кафетата. Колелета, колелета, трамваи и много малко коли. Почти всички имат Айфони и слушат музика докато карат. Пешеходството е второстепенен транспорт и трябва да се пазиш от меломаните колоездачи. Зарядно за кола. Площад Дам. Основния семеен транспорт, разбира се е велосипедът... ..."паркиран" винаги наблизо. В центъра е спокойно. Тук живее малка част от населението на града. Повечето къщи са строени много тесни, заради високите данъци. Туристите са хиляди. Амстердам е може би най-посещавания град в Европа. Rijksmuseum, държавният музей. В центърът на града няма много място, но все пак си имат немалък парк. Колоездачната екипировка няма голям пазар в Холандия. Същото е и със скъпите колелета. Там се карат ръждиви, очукани колела, здраво завързани с дебели вериги за възможно най-солидна основа. Ако викнете на улицата в Амстедам "Ей, това е моето колело!", поне 5 от 10 човека ще хвърлят колелетата и ще тръгнат да бягат. Това е техен виц, но сигурно има истина в него. Пред мезуя на Ван Гог. Винсент в момента е нещо като техен национален герой, приживе - "луд" и непризнат. Не ми стигнаха два часа за да разгледам, накрая работното време им приключи и трябваше да напусна... Пазарът на цветя. И битакът на който се продават от китайски зарядни, до риба тон. Амстердамска идилия. Църквата в квартала на червените фенери, за мен олицетворяваща противоречието на човека - храма и публичните домове наоколо. Нощен Амстердам, или поне старият център. Повечето от туристите, посещават основно стария център. Все пак 90% от населението на града не живее в центъра на града. Трябваше да видя как е по кварталите. Това Биймър - далечен квартал на Амстердам, населен предимно с емигранти от бившите Нидерландски колонии. Кварталът се е славел като "гето" преди години, сега изглежда съвсем нормално. Не знам защо, но в добре уредените европейски части, винаги ме е хващало едно чувство за пълзяща по гърба меланхолия. Западните квартали. Тук срещнах повече мюсюлмани. Холандия също я градят. Интересен монумент. Малък велопаркинг до станцията на метрото в Западен Амстердам. Спор няма, транспортът е "европейски". Градът се обикаля за няколко часа само с обществения транспорт.
    Последно редактирано от Goblin; 18-11-12, 18:06.
    LZ2NKM

  • #2
    От: Амстердам през есента

    Красиво!
    Благодаря за споделянето!
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      От: Амстердам през есента

      Красиво!
      878511557

      Коментар


      • #4
        От: Амстердам през есента

        с големите стари европейски градове винаги се получава така, че колкото различни хора - толкова различни градове...

        с Амстердам гледните точки винаги успяват да ме изумят, винаги различни, винаги нови и бликащи от нещо неочаквано и ново.

        благодаря за погледа и много, ма много хубавите снимки
        the road goes ever on and on...

        Коментар


        • #5
          От: Амстердам през есента

          Благодаря за снимките и коментарите. Тази година имах и аз възможност да посетя Холандия макар и само за ден. Купих си единия джип оттам.
          Понеже минахме през част от Холандия, ползвах както градски, така и междуселски автобус, че дори влак, като накрая етсетествено и с кола останах страшно впечатлен от тази държава.
          Посещението ми бе началото на юни и всичко бе зелено. Валеше здраво, но всичко бе толкова чисто, подредено и красиво, че остави завинаги спомен в мен.
          Ако авторът на тази тема няма нищо против може да публикувам малко снимки. Не са кой знае какви, защото снимах със сапунерка и повечето в движение, но на фона на българската реалност са като от друга планета.
          ...и да, карат много колела. Има ги навсякъде, даже оставени за позлване на самотни спирки. Поздрави!
          Последно редактирано от verter; 01-12-12, 19:56.
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #6
            От: Амстердам през есента

            Ммммм ... приходи ми се пак .... знам, че скоро не се очертава, но все пак ...
            Благодаря!
            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

            Коментар


            • #7
              От: Амстердам през есента

              Последната снимка е страхотна за завършек.

              Коментар


              • #8
                От: Амстердам през есента

                Много приятни снимки. Уловил си атмосферата на този град. Благодаря, че ми я припомни.
                Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                0885372997 - Дани

                Коментар


                • #9
                  От: Амстердам през есента

                  Приятни снимки,дори и да не си бил там,добиваш предтава за страната!
                  Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Амстердам през есента

                    Страхотно!Благодаря!Като гледам(ако не се стараеш)почти нямаш шанс да направиш снимка,без на нея да се мярка колело!
                    HONDA DOMINATOR 650
                    ОРЕЛ ASTRA
                    РСПБЗН-Приморско

                    Коментар


                    • #11
                      От: Амстердам през есента

                      В Амстердам не е подходящо да се ходи в празнични дни. Доста пушачи има там тогава.
                      Но посещение на парка в Кьокенхов по време на годишната изложба на лалета си е задължително. Мисля през април-май.
                      Поздрави за репортажа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Амстердам през есента

                        Върна ме назад в смомените ми.

                        А това е паркинга за колелета до гарата.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Amsterdam 064.jpg
Прегледи:1
Размер:232.5 КБ
ID:5443510

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X