Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 085.jpg
Прегледи:1
Размер:257.2 КБ
ID:5204408Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 100.jpg
Прегледи:1
Размер:155.1 КБ
ID:5204407Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 074.jpg
Прегледи:2
Размер:182.7 КБ
ID:5204406Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 101.jpg
Прегледи:1
Размер:173.2 КБ
ID:5204405Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 086.jpg
Прегледи:1
Размер:130.1 КБ
ID:5204404Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 076.jpg
Прегледи:1
Размер:87.6 КБ
ID:5204403Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 073.jpg
Прегледи:1
Размер:181.3 КБ
ID:5204402
    Аз съм толерантен!

    Коментар


    • #32
      От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

      Eхе, групата е в Русия! Честито
      Румба спрели сте на има/няма петдесет км. от "моето" местенце но аз не намерих път до водата, а като ви гледам май крачетата ви са в Азовско до глезените
      ______2
      Е = MZ

      Коментар


      • #33
        От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

        Както бях написал, аз ще съпътствам експедицията до където мога.
        Вчера се разделихме на брега на Азовско море и аз поех по обратния път към Одеса и България.
        Ето последните снимки от раздялата.
        Благодаря !















        Последно редактирано от Nik Nikolov; 26-08-10, 10:21. Причина: Линкове към снимки
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #34
          От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

          Здравейте на всички! Разделихме се вчера с групата на брега на Азовско море, малко по-рано от Ник... А как не ни се искаше =)... Благодарим ви, че ни дадохте възможност да станем част от експедицията ). Невероятно преживяване! Джипки, палатки, китара, танци, песни и вицове до огъня, изгреви, залези, звезди..... )

          А на експедицията лек път, безаварийно пътуване и, разбира се, супер-офроуд в Кавказ!

          Коментар


          • #35
            От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

            Със следващите снимки (мои и на Иво Шопски) и кратък разказ, ще върна нещата малко назад - към началото на пътуването. Отправната точка от България беше Силистра, от където в ранното съботно утро потеглихме, след последни приготовления и облепване с надписите на експедицията.





            Малко след като минахме границата с Румъния, стигнахме до мястото за преминаване на Дунава – тъкмо потегляше натоварената „бака“.







            Подредихме се на опашка – първи за следващия курс.







            Натоварихме се заедно с два тира. Единият, с плътно наредени трупи, изглеждаше доста притеснително, но всичко мина добре.





            Поради голямата тежест плаването беше бавничко и имахме възможност да се полюбуваме на тихия бял Дунав.













            Пътуването продължи по-леко по румънските и малко по-трудно по молдовските и украинските пътища. Спряхме, не помня в Румъния или в Молдова, за да прегрупираме багажа по колите и да сложим знамената.









            По боклуците наоколо личи, че това е една от малкото отбивки за спиране по пътя. Но като обърнеш поглед на другата страна е красиво.





            Малко след украинската граница ни очакваше първата изненада за деня – посрещане по стар български обичай с хляб и сол и с по глътка червено вино.





            В село Червеноармейское (старо Кубей) ме впечатли огромното количество гъски, които се разхождаха по улиците.





            Близо до стадиона се проведе импровизираното, но много богато угощение, което бяха подготвили в наша чест младежите от клуб Актив, не без помощта на техните баби.



            Толкова вкусна и истинска, домашно приготвена храна не бях хапвала отдавна. Картофки, печени на фурна.



            Агнешки курбан.



            Агнешки шашлыки, приготвени на жар.



            В допълнение – градински домати и домашно сиренце. И всичко това, полято обилно с винце. Е, поне от тези, дето не шофирахме.







            И пак по стар български обичай, след като хапнахме и пийнахме, тропнахме и едно хорце на стадиона.





            Макар че закъснявахме за концерта по случай празника на селото и деня на независимостта на Украйна, нямаше как да не посетим местния музей.



            Директорът на училището, с много възрожденски плам, ни разказа историята на село Кубей от неговото създаване от българските заселници през 19 век до наши дни.





            В двора на музея имаше макет на трактор – носталгичен спомен за времената, когато селото е поддържало голямо стопанство от 250 машини за обработване на земята, а продукцията се е преработвала в местната консервна фабрика и се е изнасяла по всички краища на СССР.



            Когато влязохме в музея и още в първата зала ни посрещнаха портретите на Ботев и Левски, ме обхвана онова особено чувство на топлина от съприкосновението с родното, сякаш не бяхме на стотици километри извън България.



            От двете карти в тази зала става ясно откъде по тези земи в днешна Украйна са се заселили големи групи българи. На едната се виждат градовете и селата от североизточна България, чиито жители са се преселили в Русия, Влахия и Молдавия в периода 1828 – 1834 г.



            На другата са показани колониите, които са оформени от българските преселници в Южна Бесарабия в периода 1809 – 1861 г.



            В Кубей е роден Александър Теодоров-Балан – виден български филолог, езиковед, библиограф, първи ректор на Софийския университет, радетел за създаване на чиста, правилна и благозвучна българска реч. „Та все пак и българският книжовен език си служи днес с няколко десетки думи и строежи от моя ръка изкарани и пуснати на пазар, както напр. верска, въз основа на..., влияние върху..., възглед, гледище, дейност, заплаха, излет, излетник, изтъкна, летовище, общувам, предимство, предходни, поява, становище, съгласно със..., съответни, съвпадеж, творба, тъй че ..., украса, усет, хижа и др.



            Накрая все пак стигнахме и за концерта в местния Дом на културата.







            Видяхме само малка част от програмата, съставена от изпълнения на самодейни състави и индивидуални музиканти и певци от селото, и се метнахме по конете защото ни чакаха още 250 км до Одеса.





            Днес, когато пиша тези редове, все още не мога да осмисля всичко, което преживях през онзи незабравим ден при първата ми среща с бесарабските българи. Не знам какво е струвало на тези хора и техните предци да запазят традициите и духа български през всички тези години. Но в онези земи, по един особен начин, и днес живее България! Благодаря ви приятели за това усещане – то е незабравимо и безценно!

            Следва продължение - за посещението ни в Одеса...
            Да опознаем България, за да я обикнем и да я пазим чиста!

            Коментар


            • #36
              От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

              Привет от Майкоп.Преди малко пристигнахме и се настанихме в "хотел".Аз съм на покрива.само тук има нетСнощи минахме Руската граница за около два часа.Нямахме Рубли и петрол .Направихме бивак на няколко км. от границата до морето и сутринта продължихме...
              Поздрав!

              Коментар


              • #37
                От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                Горещи новини от Кавказ.
                Румбата се обади в 13:40 наше време и сподели, че това, което вижда е невероятно Движат се по северните склонове на Кавказ, били са до най/западния ледник в планината и очакават разрешение за преминаването на един перевал "Ржевски" ако не греша. Пътят към "Красная поляна" е срутен и по него можело "само с кон". Ще бъдат в планината още два/три дни и слизат до морето.
                Всички участници в експедиция "Кавказ Крим 2010" са в отлично здраве и добра кондиция. Машините също са здрави ...
                Както се казва по онези земи "Передай привет всех болгарские друзья" ...

                Ето, направих го
                Последно редактирано от Димо; 28-08-10, 13:40.
                ______2
                Е = MZ

                Коментар


                • #38
                  От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                  Благодаря!
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                    Поздрав на пътешествениците!
                    Като гледам, досега добре си изкарвате Дано и занапред да е така.
                    Лек път, и като има нет, пускайте да гледаме
                    www.roadsofasia.net

                    Коментар


                    • #40
                      От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                      Първоначално публикуван от Tontonella Преглед на мнение
                      Днес, когато пиша тези редове, все още не мога да осмисля всичко, което преживях през онзи незабравим ден при първата ми среща с бесарабските българи. Не знам какво е струвало на тези хора и техните предци да запазят традициите и духа български през всички тези години. Но в онези земи, по един особен начин, и днес живее България! Благодаря ви приятели за това усещане – то е незабравимо и безценно![/FONT][/SIZE]

                      Следва продължение - за посещението ни в Одеса...

                      Много познато чувство и за мен в Бесарабия.
                      Последния път се замислих точно в Кубей, че съм в Украйна всъщност, но го разбирам само ако си погледна печата в паспорта че съм влязъл там. Иначе с българския език наоколо, със запазените традиции и голямо гостоприемство на хората там - все едно съм в България. Само че по хубава (поне за мен) от тукашната.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                        Как сте? Пишете, когато има възможност. Поздрави от София!
                        VARADERO SD2

                        Коментар


                        • #42
                          От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                          Малко снимки и от мен...
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от rosslan; 29-08-10, 23:29.
                          VARADERO SD2

                          Коментар


                          • #43
                            От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                            Леле, в момента да не джвакате с джипките в морето Направо сте на брега
                            0-7500041
                            Type :
                            Track Progress
                            Latitude :
                            44.14304
                            Longitude :
                            39.02185
                            Time :
                            30 Август 2010 17:54:34

                            Пишете, когато можете - как сте, забихте се там в планината и ...... пишете скоро.

                            П.П. Жорка, сестра ти е добре. Каза ми, че дакелката Шену си има ново гадже. Сега я "готвим" за събора

                            Поздрави,
                            Мариана

                            Коментар


                            • #44
                              От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                              Поздрав от Русия. Пиша на руски, защото английският ми е слаб, а български не зная изобщо.

                              С баща ми, с Тойота TLC-80 , придружавахме експедицията от 27-ми, до 30-ти август. Показахме много забележителности, същевремено опитахме и малко офроуд.
                              В понеделник, 30-ти септември, следобяд ние тръгнахме към Краснодар, а съотечествиниците ви поеха към черноморското крайбрежие.
                              Настроението на момчетата беше отлично. Останаха доволни от нашия северо-кавказки участък..

                              ----
                              Привет из России. Пишу на русском, ибо английский знаю плохо, а болгарский язык не знаю совсем.

                              Мы с отцом на TLC-80 сопровождали экспедицию с 27 по 30 сентября. Достопримечательностей показали много, к тому же и бездорожья немного хлебнули.
                              В понедельник, 30-ого сентября, во второй половине дня мы ушли в краснодар, а ваши соотечественники направились в сторону Черноморского побережья. Настроение у ребят боевое. Нашим северокавказским участком остались довольны.

                              Последно редактирано от zzlatev; 31-08-10, 12:12. Причина: неволна грешка в датите

                              Коментар


                              • #45
                                От: Кавказ-Крим 2010 - пътуването.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 263.jpg
Прегледи:1
Размер:157.2 КБ
ID:5205080Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 262.jpg
Прегледи:1
Размер:136.2 КБ
ID:5205079Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 272.jpg
Прегледи:1
Размер:117.8 КБ
ID:5205078Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 216.jpg
Прегледи:1
Размер:66.3 КБ
ID:5205077Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 229.jpg
Прегледи:1
Размер:158.7 КБ
ID:5205076
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 246.jpg
Прегледи:1
Размер:123.4 КБ
ID:5205075
                                Аз съм толерантен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X