Обява

Свий
Няма добавени обяви.

СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

    1991 година ,вече бях понаучил малко български и решихме да поостанем да живеем в България .По това време пътуване до Русия рязко поскъпна ,било със влак ,било със самолет ,естествено за студенти имаше намаление ,но при 40 рубли стипендия ,то е само формално.Стигна се до покупка на първия автомобил .С търговийка подсъбрах някой лев и си тръгнах за Русия ,с цел да си купя някоя Жигулка .Януари ,страшни ветрове и силен руский студ ,на автопазара ,а той на се намираше ''у черта на куличках'',почти нямаше за какво да ти се закачи окото ,а и предвиден бюджет не беше бог знае колко голям . Имаше вече и вносни ,но със табела : СМЕНЯМ ЗА АПАРТАМЕНТ .Повъртях се два-три пазарни дни ,и се спрях на една Жигулка от съседния град . Разбрах се с продавача че в понеделник съм при него ,да му дам парички и да си прибера покупката .Реших да си позволя едно такси ,човека вика :качвайсе,тръгнах на пасажерското място .НЕ БЕ ЧОВЕК ,аз ще карам ,тогава за първи път видях Лада с десен волан .
    Помолих приятеля да ми направи компания и след два часа бяхме на място ,посрешна ни човека и ни откара в болницата ,при свидетел от още един от доктори ,преброихме паричките и си тръгнах ме да оформяме сделаката ,тя е дълга и широка и май малко интересна за читатели ,но с две думи ако продавача не бе със връзки ,трябваше да платим оше толкова .
    Долволен от новата /стара Жигула / придобивка ,си потеглеме за вкъщи.
    Младежките познания в карането в зимните условия ,бяха много слаби ,а и ''шоферлъка '' се запомни само той от казармата /бях танкист /. И така след около двайсетина километра Жигулката веше се забила /не по собствена воля разбира се / в расчистен от пътя СУГРОБ .Е опитах да я изкарам ,но с ''галоши '' който баха на колата ,това нямаше как да стане . Мина не мина и половин час ,спира един Москвич излизат трима здравеняци ,като без да му умуват много, извадиха две лопати и ни освободиха от снежния плен . Почерпиха ни по една цигара ,и си пожелах ме добър път . ТАка мина ''БОЕВОЕ КРЕЩЕНИЕ '' ,но дъня само започваше . Не след дълго ,ожулих и един автобус ,на совсем малка скорост в завоя ,добре че шофера се нави да вземе 50 кинта ,не му пукаше много за държавната тогава техника .А и не пострада много ,само леко изкривих му капачка на резервоара .Жигулката остана без ляв фар ,калника успяхме да издърпаме още на пътя . Вероятно ще помислите ,този накъде е тръгнал ,май шофер от него не става ,горе долу и аз имах таково настроение тогава ,но се оказа ,че кормилния прът ,просто превърташе малко над секторна кутия .Не че това ме оправдава ,но все пак .
    НАмерихме не далече от общежитие сервиз ,но времената бяха такива че ,за майстори в държавен такъв ,много хубави думи не можеш да кажеш .Но имаха условия за работа ,канал и инструменти ,както и съвременна гумодемонтажна машина .За известна руска ''валута '', добре че не бяха много майстори ,та две бутилки им стигаше,ми позволиха да ползавам инструмнетите и канала .Те през целия си работен ден вадиха пирони и пак ги връщаха на пътя . НАблизо имаше една бензиностанция и клиенти имаше бол . Правиха и някакви залагания ,кой пирон ще доведе повече клиенти
    Набързо разбрах че части няма как да набавя пробих кормилния прът с бургия ,натепах му един болт и с това се приключи ремонта на пръта ,попрегледах цялата предница , оправих и фара , с блажна боя минах и пострадалия калник ,за ''зимен''ремонт беше дъстаточно .
    Проблеми с гориво се решаваха само с пари над ''държавната ''цена ,но пък долари вървяха и за 10 такива имах 200литра гориво ,40 в резервоара другите в алуминиеви туби/чисто нови/ Купих една гарнитура за глава ,4 ремъка за водна помпа ,подсъбрах някави гаечни ключове и бях готов за път. Задната седалка събра целата ми покъщина от студенския живот- тенджери ,менджери и други .БАгажника успя да събере цалото месо от хладилника ,а не беше малко може би 50 кг, 3литров буркан с компот и един такъв с консервирано свинско .
    Рано сутрин тръгвам за България ,ДЖИПИЕСа го имах преписан от картата списък с градове и села през които трябва да мина .
    Още не бях минал и 100 км ,като бях гостен от едни милиционери ,намериха ми триста кусура и по документи и по книжка и по колата ,та един младеж без опит в общуване с ''хиени '',беше здраво ''разтоваен '',но пуснат с : Приятного пути.
    Украйна , пост ГАИ и една каскада от един рейс пълен с хора ,той май направи два оборота на леда при да спре ,Картинката ме накара да не пътувам през деня , Алуминя тогаване се краднеше ,та табелите си ги имаше ,и нощно каране не ме плашеше .Още първата нощ попадам в приключения -както си карам по широк път ,той свършва съвсем внезапно ,и пре мен -просто един метр сняг и нищо повече ,обръщам към близкото село ,за да попитам ,как да продъжа , намерих една хата със светещ прозорец и почуках на врата , оказа се ,че просто съм объркал пътя .Та не след дълго отново бях в правия път . В същата нощ падна и гърнето ,много не разбирах тогава ,та просто го искубах и счипих на две тръбата за да мога да го натоваря ,и то замина на задната седалка .
    След първата среща с ГАИ реших ,че повече документи няма да ми видите .
    Влизам в един град ,вече не помня какъв и се отбивам на първия пост ,вика момчета така и така ,документите сами във друга кола ,там пътува женами с родители и детето ми ,и всички пари са в нея .Умишлено бях сложил на видно място стек цигари /а тогава беше криза с тютюна/ Помолиха ме за две кутии с обещание че в този град ,няма да ме спира никой,и си удържаха на това .Видах че тази формула работи ,приложих я още два-три пъти ,докато не стигнах до Молдова .Обаче там не ми върза ,на първия пост ,а той не беше стационарен ,ми кзаха да ги следвам ,караше като луд милиционера ,по леден път ,но не можа да ми избяга След 20-тина км спря : Вярвам ти че имаш редовни документи ,но все пак за да те пусна, трябва да почерпиш,докачи една празна туба и ме пусна .
    Стигам до съветско-румънска граница ,или почти до нея ,милиционерски кордон : Щом си руснак ,ще идеш до департамента ,да ти дадът разрешително и чак тогава ще те пуснем .Здрасти -приехали ,70 км в посока столица без гърне и почти без пари ,но намерих този департамент ,дълго висене на опашката при секретарка и отказ за разрешителното от чиновника /10 $,повече не можех да му предложа/ Записвам му имената и телефона изписани на кожена врата и си потеглям обратно към граница .Будь что будет .Стогна пак до кордона ,вече 3 км опашка ,заразвам си колата и пеша при милиционери :Момчета ,а разрешено ли да изнасям алуминиеви туби ?
    -нови ли са ?
    -да .
    -качвайсе в джипката, да се не редиш.И така с милиционерский ескорт минавам този кордон .
    -Виждаш белия Москвич ,отключен там сложи една туба и си минал .
    Оставям му тубата и си тръгвам ,обаче звука на сирена ме спира бях забравил да вземя някаква хартийка ,без която ,не пускат граничари."Глоби'' ме този път една чиния месо и чаша компот .Забравих да напиша, че през цялото время се храних на ''обочине ''пъта ,като си палех огъня и си топлих месото огън и .
    На самата граница опашка не бе помалка ,но народа си беше счастлив и весел ,та три дена висене на студа минаха сравнително бързо ,е както и навсякадъ имаше и тарикати ,тане мина и без бой ,но така е на ''руска ''свадба.Стигнах най вече и аз до ''шмона'' първо ми поискаха бележка ,давам тази от милиционери : давай от департамента !,както помните нямах такава ,та си вадим тефтерчето ,кадето бях му записал на чиновника данните и предложих на митничара да му се обади .По ''мойта ''версия ,той ми е казал ,че като си заминаваш завинаги ,не ми трябва разрешително .След краткия оглед на опушен тиган и употребявана покъщина ,бях пуснат да пресека границата с Румъния .
    Умора дори в младия тогава организм ,вече се чустваше и на едно кръгово обърквам Бъкау с Бъзау и се отпервам на едни триста км в грешна посока ,като успявам да сменя ТРИ !!!пъти ремъка на водната помпа понощи .
    продолжение следует .....

  • #2
    От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

    Доближавах столицата на Румъния -пак се скъса ремъка ,арменското

    кооперативното производство май толкова имаше гаранция ,зорлем успях да

    се придвижа до първия сервиз ,и то до гумаджия ,но за късмет човека

    измъкна някакъв ремък с поголям трапец ималко по къс ,но на

    ''карамба''успяхме да го сложим ,за ''услугата''си хареса една играчка на

    дъщеря ми ,но какво да правя ,парите свършваха и се наложи да му я дам

    ./не й го казвайте ,може и да не помни ,но все пак/
    Като чили ме прокле гумаджията ,почнаха проблеми с гуми ,и преди да

    изляза от Румъния ,правих още два пъти гума ,в багажника имаше две

    вътрешни гуми и щанги /още ги пазя ,даже ги ползвах като си работих

    гумаджия/ Стигам до моста ,ново 20 ,5 $ за минаване ,не са много ,ама

    като са в ограничено количество ,почвам да се пазаря на развален

    български ,но то няма как ,предлагах и рубли и левове ,не минава .Обаче

    опашка не напускам ,и накрая момечто ми върна документи и ме пусна н

    аванта /ех ако мога сега да го черпя ,с удоволствие ще го направя!!!/
    Минах моста ,пак рампа ,дай два долара ,и левове не може!!!,един тарикат

    ми смени набързо по ''трънския ''курс и си влязох в България .
    ДА ама само ''главето'' е влязло ,дежурния на митница ми поиска

    застраховката на колата ,де да знаех щях да я направя ,а сега вече няма с

    какво и как .След триста расправии отбих се да не причим на работа и

    си запалих огъня ,да си стопля ядене .Дежурния полудя и след малко бях на територия на България .По това време имаше ''дискотеки '' та виснах му на бензинистанция известно время ,преди да си заредим малко гориво . Но така или иначе продължавх напред .

    Коментар


    • #3
      От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

      Накъде покрай Ботев град ,спуках пак гума ,което вече е ме отчая ,нямах много какво да напрява ,облякох си кожуха и заспах .Събуждането ме приятно изненада с хубаво време в началото на февруари ,но само със това. Свалих си гумата и я напълних с работни и постари дрехи .Лека полека си потеглих напред ,отзад ми присветваха със фарове ,но возможности ми бяха такива .Спрях на някоя бензиностанция ,да помоля за една вътрешна гума ,но си беше или събота или неделя ,няма да търся сега по календари и магазинчето в сервиза на бензиностанция не работеше .Е майстора си хареса из багажа един комплект вилици и лъжици и успя да ''намери ''гума ,но му се поакза малко подобен бартер ,та ми даде само гума ,не иска да я смени .Справих се и сам ,и пак продължих си пътя ,само че не за дълго ,бензина беше изьяден от куцото каране на три крака и скоро угасна Жигулката . Виснах на пътя пак ,но не за дълго ,спря един човек и срещу 5 метра от мушамата ми даде 5 литра бензин , но и те се похарчиха ,но вече бях на околовръстното в София .Едно добри хора додърпаха ме до първата бензиностанция ,ако не се лъжа последните пари ми стигнаха за около три литра бензин .Продъжих пак ,хем пестих гориво ,хем си бързах -1 рожден ден на дъщеря ми . Този път ми стигна бензина ,ама точно като по аптекарский кантар / на следваща сутрин припалих колата ,и тя изгасна / . Това първото ми пътуване с кола на дълъг път ,Жигулката след това изкара още много ,мисля че и сега още се кара в едно пернишко село .

      Коментар


      • #4
        От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

        Много готин разказ. Спомням си, че през 1991 г. ходихме през зимата от България до Украйна през Румъния и Молдова със счупена Лада и Трабант. И тези милиционер ските приключения са ми познати. Въпреки проблемите съм запазил много добри спомени от пътешествието.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #5
          От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

          Резервоара на Москвича събираше 46 литра-равно на две бутилки Слънчев бряг.Русе- Киев са точно 1000 км през Приднестровието. Само дето пътя от Дубосари към Кировград беше от бетонни блокове та тупуркаше доста.

          После го затвориха и през Черновци се увеличи със 150 км. Най гадни бяха в Молдова бесарабските българи-милиционери."И аз съм българин "започваше и докато не си изпроси нещо не те оставя.
          С братушките по се оправях.
          Между другото и сега по Банат пак най големи проблеми съм имал със такива българи. Май проклетията и завистта си я носим от по рано.

          Коментар


          • #6
            От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

            Хубав разказ !! Който е пътувал по онова време от СССР до БГ знае за какво разказваш.
            И мен ме върна 20-тина години назад.Имам едно историческо пътуване от Санкт-Петербург до Пловдив.Пътувахме 6 дни-3 от тях простояхме на Молдовско-Румънската граница.По пътя имамше много перипетии- с къв акъл сме пътували не мога да проумея сега.Минахме през през Приднестровието,малко след военните действия..буквално между танкове,въздуха миришеше на барут.По пътя ни бяха разтоварили,кой ни хванеше.На един пост войниче-бесарабски българин ни помогна и тъй като само той нищо не поиска ние му оставихме последните цигари и нещо за ядене.След това изваше стратегическия мост за който все още се биеха. На поста от нашата страна двама войника,все едно от клип за пияници-прегърнали се за да могат да стоят на крака,автоматите държат за дулата и прикладите се суркат по земята.Викат-От нас зависи дали ще минете..и въобще дали да не ви застреляме,така че шмотки давай...Кви шмотки-ние идваме от Русия.За последната консерва плюс закарване на единия до отсрещния бряг ни пуснаха да минем.Оказа се ,че събутилниците денем се стрелят,а нощем пият заедно..
            Така,че не съм съгласен с колегата FLY_FREE ,че българите били такива и онакива,па макар бесарабски..
            [SIGPIC][/SIGPIC]0877368068 Зарие Дестанофф
            Всеки ден гледам "Отечествен фронт"...макар,че не го дават всеки ден...хъ-хъ.:|

            Коментар


            • #7
              От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

              Още един вспомен .
              Пътуване в посока назад .
              Преди 13 години намислех да ходя до Русия с кола ,тогава имах един Опел

              хечбек 1.3 ,не много комфортен за дълго пътуване с малко дете ,но все пак

              реших ,че ще издържит децата ,инак с самолета ,няма да ни издържи

              бюджета.
              Набързо извадих ме приглашения ,натоварихме багажи ,подаръци за близките

              ни там ,и яко кисело млеко ,синът ми беше само на една година и без това

              мляко няма шанс да го нахраним .Поспах преди път едно хубаво и потеглихме

              за Русе ,по български пътища особи приключения нямаше ,спирах ме на

              няколко пъти ,да дозареждаме или по други причини .Елементарно излязохме

              от България ,в Румъния пак нямаше особени проблеми ,до като не стигнах ме

              до граница с Молдова , трябваше само да минем едно 500 метра и сме в

              Украина ,по съвета на кумъ ми избрахме малко странен маршрут,но уж бил

              проверен .След дълго редене на митница ,семество то ми се поизнерви

              ,румънската митничарка без много да обяснява прибра един комплект ножове

              ,и ни пусна .Момчето на граница взе документи и след малко ме викна

              ,много добре говореше български : А бе човек ти с тоя паспорт накъде си

              тръгнал ? И верно ,новия ми задграничния паспорт ,а аз дори и него

              отварях след получаване в посолството ,беше някакво мазало ,много

              некадърно подтривано името ,нещо препавяно и драскано ,една дума УЖАС

              .Ръмънеца не ми направи проблем ,но вика каще се оправяш с другите

              направо нети завиждам ,Това малко ми развали настроение ,но скоро

              забравих затози проблем .Молдова, митничари играничари търчеха тези

              500метра назад напред ,хаоса личеше ,без много приказки поискаха 50 $

              :Иначе ще разглабаш колата тук ,и как си с малки деца ...........Направи

              им дадох парите и си тръгнах ме с проклятия повече през Молдова никога да

              не минаваме .НА украинска граница реших да изпреваря събития и направо

              дадох на един чичко 10 $ и несе редих вообще ,той написа всичко

              необходимо удари печати и посъветва да купим карта за минаване през

              куротната зона .Иначе ,вика ,навсякаде ще ви ''доят ''и си беше прав

              .Карах ме про ''проверения ''маршрут ,но нещо се обърка и не след дълго

              се оказахме посредата наедно нищо ,кален път,и никаква цивилизация

              .Обърнах ,и лека полека намерих ме нужната посока .на дъчулия им почва да

              писва вече и спирах ме много често ,да се порастъпчат ,иначе сравнительно

              добре се държаха .
              Карах и през ноща ,но само да почуствам че ми се приспива ,вообще не се

              мъча да се борим с съня ,отбивам ,без значения къде сме и заспивам

              ,Женами не смея да спи през цялото пътуване ,как издъража не знам ,иначе

              не много по ранно ставане .Заваля ,карането в тъмно ,и при тоя дъжд ,май

              е малоумна работа ,минах може би 50 км и реших да отбия и да се наспим .

              НА сутринта след кафето ,забелязвам странна картинка ,Опелягата от лявата

              страна целия в масло ,Б.............ката ,от кЪде ли това масло ? с

              салфетки и парацали поизмих до кадъ можеше и започнах да търся причини

              ,но такива просто нямаше ,настроение се развали ,абе ,давай да

              продолжаваме ,купих накакво масло от бензиностанция ,знам ли за какво ,но

              нека има .После се сетих, че просто съм минала през локва масло ,и май

              правилно постъпих че се отказах да карам през ноща в дъжд .Ето ги и

              мародери ,спира ни ,къса билетче без да пита -КУРОРТНА ТАКСА .Братле ,за

              къде бързаш ,купих ме си картата на граница ,така че си прибери билетчето

              .
              - И каво да му правя сега ,аз вече го откъснах .
              Не му расказах начина как се бърше гъз с трамвайното билетче ,амай

              трябваше .
              Скоро пристигхам ме и на граница с Русия ,украинците тук бяха по нагли .
              -А презент ?
              Един стар граничар ме предупреди ,братле не се заяждай,паспорта него

              виждаш ,докато го проверява ,къса ти една страничка и егати приключение .
              5$ и бяхме на руска територия .Веднага направи впечатление ,че реда е

              съвсем друг ,никой нищо не ни искаше .Една жена на средна възраст спореше

              млад офицер ,той не я пускаше в Украина с внучката .
              -Връщайтесе и си вземете разрешение от двамата родители на детето и

              тогава ще ви пусна
              - А бе внучка ми е ,честно
              -За едно шоколадче и аз ще ти викам:Бабо .ТОЧКА .
              При нас се появи малък проблем .
              -Колата ти е българска ,ще трябва да оставиш гарант на границата
              -А бе немска .
              -Добре бягай тогава на това /посочи ми/ гише ,да измислят нещо колеги.
              ТО верно измислиха .
              -Имаш ли някакъв друг документ освен руския паспорт
              -Лична карта ,но тя важи само в България .
              -Давай,давай,и тук ще проважи и лек път .
              Свърши ми работа момичето ,но от бомбоните се отказа .
              НА стъмавне влизаме в Русия ,още първия пост ни спре ,по това время

              руските партули имаха с във състава и един цивилен /борба с корупция/ .
              -Не ти свети крушката под номера.
              Как ли я видя ,егати .
              -Оправяй и продължавай .
              Видя че съм наместил клемичката и ни пожела лек път .
              Не след дълго се изгубихме в Ростов ,в тъмното пропуснах ме някоя отбивка

              / АЛУМИН : )вече се харчеше и там ,та табели бая понамалеха в сравнение с

              деведесета година/

              Излязоме на някакъв булевард ,и почти мигновенно бяха ни спрели :
              -А бе тук правителственни коли се движат само с разрешително,давай 30 $
              -нямам
              -А накъде без пари си тръгнал?
              -При родители ,имам коняк
              -не пия
              -две бутилки
              -давай ,и умната !!!
              Показани пътя и скоро ,след страшен удар в картера на една дупка

              ,излязох ме извъх града .Нощно каране ми обаче дойде малко в повече и

              реших да поспя на една отбивка ,пъна с магазини,сергии и закусвални

              .МАлко терапия на очите ,с познатия начин с урина и бях се унесел .НА

              сутринта женами вика ,цяла нощ ни забикаляха проститутките ,аз пак нишо

              не съм чул .
              Продолжихме напред оставаше не повече от 150 км ,видах ме две ужасни

              катастрофи ,и покрай двете вече бяха линейките .Ужасно ни забави

              Петропавловка - от начало до края на селото ,30км ограничение ,та сигурно

              един час сме се мъчили. Пристигнаме сравнително рано ,няма да ви описвам

              посрещане и целувките ,както и при всичките ,с разликата че се виждаме

              веднъж на три години .САнька пак ни поднесе изненада /като малък ,той не

              спа никога извън вкъщи ,и винаги се прибирахме у нас ,иначе няма да спи

              /.Изьяде киселото си мляко :
              -Тати ,колата !!!!
              ТА първата нощ си спахме със него пак в колата ПОсле посвикна ,само го

              приспя там и после го пренасям в къща.

              Коментар


              • #8
                От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

                ПОЧИВКА с роднини ,много гости ,абе хубаво си е у дома
                Имах грижа още и да регистрирам семеството в милиция ,ако исакйте

                вярвайте ,това ми отне 4 дена ,всикчо ламти за пари ,ама тук вече съм у

                дома и исканията останаха празни ,въпреки че се наложи да се звъни във

                областния град ,но регистрация и зелените талони от приглашения ги взех.
                Бързо минава отпуска ,дойде време да си тръгваме за България .Купих

                актуална карта и си избрахме нов маршут .Имаше малки проблеми с гориво по

                това време,но приятели помогмаха да набавим ,а в Украйна не бе проблем.
                Потеглихме рано сутрин ,като се отбивахме по бензиностанции ,тут там

                имаше бензин и допълвахме резервоара .След доста черен път ,се оказахме

                на огромна митница ,наистина размерите ме впечатлиха .НО ,излиза един

                чичка и вика ,ти можеш да минеш ,други и колата НЕ ,Б...........ката

                ,зашо тогава на карта го има ? Неме интересува ни картата ти ни глобуса

                .Аре обратно ,още едни 200км ненужен път ,реших да мина по стария царския

                път ,като някога .Стигнах ме до граница с Украйна ,на поста милиционера

                поиска приглашения ,след дълго ровене ,установих ,че ги забравих .УЖАС

                ,това са още 500км.Обаче почерпения пич ,ми върна паспортите ,дигна

                рампата и вика иди мисли какво ще правим .Че какво имам да мисля ,10$

                стигат ли ти ?
                -ДАВАЙ ,и лек път .
                Още поголяма митница и сме на украинската граница ,в обратната посока ни

                накараха да платим ''аутобана '' ,не скъпо ,но наотоване не сме плащали

                .наредихме се на гишета с паспортите .Изведнъж момчето ,което проверяваше

                моя паспорт ,като чили истина,гледайки в монитор ,иахм чуство че накой

                ,който не го виждам ,му упря пистолета .БАвно се обръща главата към мен

                ,след това и монитора .
                -Това ти ли си ?
                Егати! на екрана ,мойте имена и надпис : РАЗЪСКИВАЕТЬСЯ ИНТЕРПОЛОМ.
                Не знам да съм направил нещо и несе притеснявах вообще ,викам му набери

                данните от паспорта още веднъж ,и надписа изчезна .В покъсен период

                ,намерих в нета ,този адаш -голям изнамник е бил ,но май не хванат ,ЕВАЛА

                ,АДАШ!!!.
                Посмеяхме се и продължих ме за България ,повече интересни работи не ни се

                случваха по пъта ,с изключения ,на една две глоби в брой ,но то за

                Украина си е нормално.

                Коментар


                • #9
                  От: СССР- Болгария ,или покупка на първия автомобил

                  Да-а-а. Така беше. И пак ще стане С бодри крачки вървим (обратно) нататък. Визи, многодневно кесене по границите, на всяко кръстовище някой униформен ти иска пари, за да продължиш.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X