Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

    За вчерашния ден си бях набелязал едно маршрутче, което включваше 3 планини - Лозен, през Плана та до Рила. Тъй като тези пътища сме ги карали нееднократно, трасето се броеше за леко и очаквах разходката да свърши прилично рано.

    Е, както често се случва през зимата, сметката се оказа от ония, дето са правени "без кръчмаря" ...

    За участие в леката разходчица се събра малка, но, както се оказа, мноого сериозна група - Бени (zipmotors) - Паджеро, Виктор (tintiri mintiri) - Витара, Дончо (doncho) - Тойота, Калоян (gustav.6x6) - Самурай и Станко (Stanko) - Паджеро.

    Както беше планирано, започнахме разходката от едно стръмно пътче над Лозен.











    Започнаха и леките премеждия ...



    които наложиха "помощ от приятел" ...





    Избързвайки напред, ще отбележа, че във вчерашния ден лебедките се оказаха ценен инструмент. Сутринта ми беше спокойно, като видях на 6 джипа 3 лебедки, ама по-късно се оказа, че в същност имаме само около 1.5 - лебедката на Станко не щеше да тръгне, а пък моята, след доста предупредително ръмжене, в един момент май ми показа комбинация от три пръста ...

    Нагоре в планината снежецът беше повечко, а под него кал си имаше колкото искаш, а на места - и малко отгоре ...




    От време на време се налагаше да поспрем за оказване на помощ на някоя от колите ...





    а пък "спирките" ставах повод за доста приятелски закачки ...







    Лека - полека се качихме нагоре, където освен снега имаше и мъглица ...




    В един момент и камиончето реши да не се цепи от колектива и бързичко залегна на мостове в един дълбок коловоз ...




    С "учебна цел" беше направен опит за изваждане с колан ...



    а след предизвестения неуспех (тежък Патрул, легнал на мостове не се вади току-тъй ) се стигна до лебедката ...




    След това продължаваме по пътя си ...






    С цел подобряване на настроението на ловната дружинка, покрай която минахме, Патрулът се "топна" в едно мочурливо място току пред ловците, които се радваха на отстреляното прасе ...



    Това нямаше как да не предизвика коментари в стил "УАЗ, УАЗ ueber alles". Което, естествено, нямаше как да ни изненада точно нас ...
    Не че някоя от двете УАЗ-ки на ловците беше минавала точно през това местенце, което беше така подгизнало, че при разпъването на лебедката ботушите напираха да се измъкнат от краката ...

    Както беше планирано, слязохме до Д. Пасарел. Където в компанията на колега с АТВ бяха направени задължителните за това място "проби" ...
















    Бени използва престоя за да направи един тест драйв на Тойотата ...



    и след края му май подочух как в главата му взеха да бръмчат някакви бръмбари ...




    С това приключи първият етап на разходката ...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-07-17, 09:10.
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

    След "пробите" и затягане на някоя и друга гайка по една от колите, пресякохме асфалта и подкарахме в Плана ...










    Като се качихме по-нагоре, установих, че снегът е повечко, отколкото очаквах, а тук-там на пътя имаше и "бариери" ...






    Като се видя какво е положението и разбра, че до следващото излизане на асфалт има още доста път и неизвестно колко време, Бени взе решение да се оттегли към асфалта, тъй като имаше сериозен семеен ангажимент. И добре направи, защото нататък заигравката стана по-сериозна ...

    На доста места пътят напред изглеждаше така ...












    Снегът не беше кой знае колко дълбок ...




    Но беше мокър и тежък, а на места имаше преспи, че някъде и с калчица отдолу ...




    които не можеха да се минат от движение, ами се налагаше да се борят по системата "крачка напред, две назад" ...

    Как точно се вижда добре от това клипче (69 МВ), което Дончо засне вече по тъмно.













    Въпреки, че сме карали повече от един път по тези места, снегът, мъглата и бързо настъпващата тъмнина затрудняваха ориентирането, което налагаше повече да разчитам на GPS-а, което обаче винаги може да доведе до изненади ...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-07-17, 09:11.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

      Поради настъпващата тъмнина, решихме да не продължаваме към Рила, както беше първоначалния план (онзи, дето беше правен без кръчмаря ), а да свием по посока София и да се приберем през Железница.

      Малко след това установих, че промененият от снежната покривка терен ме е заблудил и в същност сме били напреднали повече отколкото си мислех. Поради което GPS-ът беше прекарал маршрута по един път в района на сателитната станция. А, както бях установил още през лятото, на този път имаше 2 "мостчета", които още тогава водата беше обработила така, че едното можеше да се мине само на лебедка.

      Лампичката взе да ми просветва, когато стигнахме до първото. То продължаваше да си е съвсем проходимо, но преминаването беше усложнено от снега, който скриваше опасна дълбока дупка и можеше да те изпързаля встрани, към изровената от водата яма ...










      Вече беше тъмно, когато стигнахме до мястото на следващото мостче, което през лятото минах на лебедка. Сега водата така беше доизровила, че минаване и с лебедка беше невъзможно.
      С Калоян направихме едно разузнаване покрай брега на поточето с надеждата да намерим брод и в крайна сметка си харесахме едно местенце, където бреговете не бяха така стръмни, а на подходящо място имаше дебели дървета, на които човек можеше да се закачи.

      При това положение решихме, че връщане назад няма - ще минаваме оттам. Речено - сторено ...

      Спускане надолу ...






      Очаквано, бронята заора в отсрещния бряг ...





      Лебедката - вързана високо на дебелия бор отсреща ...




      Следващия моля ...




      Лебедката на Патрула - в действие ...








      Дончо, ти си!






      Е тук вече видяхме зор. Оказа се, че в брега под калта е имало някакъв остатък от доста як корен, който се беше запънал в бронята като котва и лебедката изплези език ...




      В крайна сметка се наложи Дончо да дръпне и своята лебедка.


      След това дойде ред на Станко. За съжаление, лебедката на Паджерото не даваше признаци на живот, поради което настана малко борба. В един момент Паджерото беше опряло на двата бряга на дерето, с колела почти във въздуха, пък и си тежи машинката ...






      За да не го забива лебедката в брега с баятия корен, пробвах да тегля с промяна на посоката - блокът закачен на колан високо на дървото, та да може да повдигнем предницата.



      Е да, ама тежи пущината, пък и лебедката ми взе да се е***а.
      Предницата на Патрула се повдига, колелата губят сцепление, спирачките не играят и камиончето се тътри напред, а Паджерото не помръдва.
      На всичкото отгоре май и спирачката на лебедката съвсем отиде на кино, че, как спра да навивам и въжето се саморазвива ...

      А бе, класика в жанра. Екшънът настъпва след като се стъмни ...

      Дончо се притече на помощ с лебедката на Тойотата ...





      И със задружни усилия успяхме да издърпаме Станко.


      Накрая дойде ред и на червения Самурай ...







      За него една лебедка беше предостатъчна и Дончо го издърпа като морковче ...







      С това заигравката приключи. За момента де ...
      Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-07-17, 09:11.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

        Споменах на момчетата, че асфалтът е на около 200 м, пък те ми викат "Какви са тия мръсни думи, дето ги приказваш?" Никой не се е разбързал да си ходи, така че - давай по черно.

        Ами така кажете бе!

        Тръгваме по посока Железница. Ама първо трябваше да направя принудителна спирка. Щото на има-няма 100 м от брода, който си направихме, аз се окопах като за световно ... Локвичката, която се мержелееше под снега, се оказа хубаво мочурливо местенце, в което Патрулът връхлетя юнашки с газ и ... остана на място. Няма мърдане ни напред - ни назад. Само гумите пляскат във водата като водно колело ...

        Добре, че на Дончо лебедката работеше, щото моята се оказа неспособна да ме извади. Наложи се отново дърпане с две лебедки едновременно.

        След това поехме нататък. Донякъде имаше утъпкани следи от джиповете на ловци, но после отново започнахме с дълбоката снежно-кална оран ...






        Клипчето, което пуснах по-горе е от този участък.


        И не стигат снегът и калта, ами започнаха да се появяват и паднали дървета. Отначало ставаше да се мине само с повдигане ...






        После завалите взеха да стават по-сериозни ...






        В действие влязоха трионът на Дончо и брадвичката. Добре поне, че чамът е по-лесен за "обработка" ...

        По едно време обаче се наложи в действие да влезе и "тежката артилерия" ...




        Слава богу, по някое време излязохме на по-открито и се разминахме само с изпълнение на една дневна норма на бригада дървосекачи.

        Някъде след тази зона поради снега, мъглата и тъмнината съм изпуснал един разклон и, разчитайки само на рутирането от GPS-а, вместо към Железница сме завъртели обратно по посока Плана ...

        Ама май добре, че стана така. Като гледам за колко време минахме последните 2-3 км по черно, не ми се мисли колко щеше да ни отиде за 9-10-те км, ако бяхме подкарали по правилния път към Железница. По спомени от пролетта и лятото, по него имаше поне 1-2 мочурливи места, където е мокро даже и при сухо време. Какво ли ще е сега ... може да проверим някой друг път ...

        На края обаче видяхме бая зор. Един участък от има - няма 100-на метра ни лапна доста време. От едната страна - дълбоко пороище, а от другата - заснежен гол склон. Ако се метнеш в пороището - като едното нищо лягаш на врати. Ако те плъзне от другата страна - пак кофти, защото колкото повече се мъчиш да излезеш, толкова повече те пързаля надолу ...

        Тук имаше и лебедки, и бутане, и дърпане ...

        За съжаление, снимките са малко. Не само че беше тъмно, ами имаше и мъглица и ситен дъжд, които гадно отразяваха светлината на светкавицата. А и фотоапаратът придоби офроуден вид от пипане с кални ръце ...









        Добре, че Самураите са лекички, че иначе как щяхме да го извадим от тази дупка - не знам ...



        А когато дойде редът на Паджерото и то се поднесе по заснежения склон, вече стана ясно, че трябва да се викне неволята да му оправи лебедката, че иначе ставаше лошо ...




        Калоян едва дочака одобрението на Станко и вече беше измъкнал ножа за да ампутира копчето за включване на лебедката, което беше заподозряно в саботаж.



        Така се и оказа. Като беше отстранено и жиците - просто вързани една за друга, лебедката оживя, за голяма радост на Станко, а мисля - и на всички останали ...


        Поне аз бях направо щастлив, защото вече бях взел да не си усещам десния крак. Бях нахлузил на него гумен ботуш от резервния чифт, който возя със себеси, след като топлият ловджийски такъв се напълни с вода при разузнаване на едно засадно местенце ...


        Та, това беше. Получи се хубава разходка, а компанията беше здрава. Няма "мрън", няма скатавки. Като има да се вади джипка - всички са там и помагат. Като трябва да се разчиства пътя от паднали дървета - също.

        Само дето днес съм малко като утрепан и ме наболва това - онова, ама то си е нормално ...
        Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-07-17, 09:12.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

          Всички снимки и малко клипчета

          А ето и тракът на разходката. Някъде към 42 км по черно са се получили

          Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-07-17, 09:12.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

            Браво за разходката и репортажа. Като гледам май си сменил гумите на патрола. Гудиър ли са и какъв размер.

            Коментар


            • #7
              До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

              Първоначално публикуван от edobg Преглед на мнение
              Като гледам май си сменил гумите на патрола. Гудиър ли са и какъв размер.
              285/75 R16
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                Момчета браво , страхотна разходка сте спретнали, и не е липсвало хард елементи, евала.

                Като гледам от къде сте минавали, започвам да си мисля, че за такива разходки едни метални пътечки, не са излишни, те тежат ако са истински но пък само за хард разходки може да се вземат(да се прежали неудобството от теглото им)...

                Споделете биха ли ви били полезни примерно за онова бродче на рекичката където всички минават на лебедка... ?

                И дали биха спестили време(ако се минава без лебедка) и последния просто обере пътеките...?

                Много поздрави,
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                  Хубаво приключение.Сигурно вас съм чувал около 10 .00 ч .по радиостаноцията в Лозен.Коментирахте че има и снежец в лозенската планина...
                  Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                  NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                  Коментар


                  • #10
                    До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                    Първоначално публикуван от adwokat Преглед на мнение
                    Хубаво приключение.Сигурно вас съм чувал около 10 .00 ч .по радиостаноцията в Лозен.Коментирахте че има и снежец в лозенската планина...
                    Ами то някъде към 10 ч. тръгнахме, така че може и ние да сме били.

                    Да се беше обадил, че в групата ни липсваше една по-лъскава джипка ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                      Чавдаре, на една от снимките се вижда Витара с BFG AT или поне шарката много прилича.
                      Как се представи с тези гуми, имаше ли сериозни проблеми?
                      Нарочно въпросът ми е към теб, като страничен наблюдател с безпристрастно мнение.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                        Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                        Чавдаре, на една от снимките се вижда Витара с BFG AT или поне шарката много прилича.
                        Как се представи с тези гуми, имаше ли сериозни проблеми?
                        Нарочно въпросът ми е към теб, като страничен наблюдател с безпристрастно мнение.
                        С BFG AT си беше. Представа за това как вървеше (поне на вече разгазен сняг) можеш да придобиеш от видеото.

                        А иначе вчера е трудно да се посочи някой, който да е имал по-сериозни проблеми от другите. Май не остана никой, който да не е бил ваден, дърпан или бутан и то по повече от веднъж ...
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 31-07-17, 09:12.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                          Ха-ха, видях го. Благодаря!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                            беше супер чакам тази неделя новиа маршрут аз ще взема бени като навигатор та поне един пьт да се повози на истински джип или поне докато си купи нов

                            Коментар


                            • #15
                              До: Снежна заигравка в Лозен и Плана (09.12.2007)

                              абе гледам на снимките едно паджеро на баир чудя се мина няколко пьти или нито еди а само се пробва

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X