Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Супер-софт"(хмм...) Ярлово - Боснек - "Живата вода" - Кладница

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Супер-софт"(хмм...) Ярлово - Боснек - "Живата вода" - Кладница

    Ентусиазирани от предишната ни кашкавал-турист-разходка с жена ми решихме вчера да направим още една. Вдъхновението дойде от пет-шест стари, с десетгодишна давност теми във ФорумЪт, според които става дума за разходки "по черно", за които на практика не трябвал и джип, а по-висок (и то само препоръчително) лек автомобил. На всичкото отгоре "Гугъл-мапс" дава да има път между Ярлово и Чуйпетлово и дори чертае маршрути по него:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Google_maps.png Прегледи:0 Размер:227.4 КБ ID:6667987
    Да-а-а, ползвахме "синьото". За съжаление и другата ми камера се е бъгнала и не е заснела доказателствата, че преди десет години може да е ставал за лека кола, но сега категорично не става, ако ще леката кола да е от великите марки "Москвич" или "ЗАЗ". Ето нещо като "трак" от бордовата камерка,снимала е само пътя по червената линия, а това по синята (аз го нарисувах допълнително) - не Синята стрелка сочи началото на Природен парк Витоша. Минава се през брод (странно дълбок впрочем). Очаквах да е сухо (то затова и тръгнах, де ) а то сякаш беше пролетното снеготопене - навсякъде шуртят рекички, вадички, поточета...

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Untitled-08-11.png Прегледи:0 Размер:403.2 КБ ID:6667988

    Заради изневерилата ни камерка, не са се запазили и кадри от някакво "оффроуд-барбекю", каквото си бяха спретнали край пътя едни хора с... "екзотични" 4х4 возила - разни купета от "Волга" насадени върху рама на ГАЗ-ка и т.п.

    Ето какво е оцеляло от записа. На клип винаги изглежда като "Жълтите павета", нали ?

    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

  • #2
    Хард, софт, ултра софт, важното е, че караш. Че ,,офроуд" остана само в заглавието на този форум....
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • #3
      Тъй като вече нямам OFRM, реших да си спретна "route" в BG-mountains, единствената безплатна карта, на която фигурират пътищата от Боснек до "Живата вода". Мислехме като баровци да се занесем без да се мОрим догоре, но и без да отнасяме псувните на плъзналото множество пешеходни туристи (предимно от категорията "смарт-бютита" ) с дечурлига, декоративни кученца и т.н. Т.е. минаването по пряката туристическа пътека не беше опция. Ето какво си нарисувах на "Base camp" (червеното "unpaved"):

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:BG-mountains.png
Прегледи:438
Размер:1.02 МБ
ID:6667994
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


    • #4
      Надлежно го записах в закупения преди време "Гармин ДрайФ 51" и при пристигането в Боснек... не можах да стартирам трака Нейсе с упътване на един "набор" (над 50-год чичо) с АТВ, налучкахме пътя, зададохме посока "Живата вода" и маршрутът се визуализира.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ATV.png
Прегледи:434
Размер:1.06 МБ
ID:6668014
      Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 09-11-20, 18:07.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #5
        Нагоре - 1 част. Клипчето е леко ускорено, за да не досажда. Още не е обработено в HD от "тубата", но се надявам в някакъв момент да стане:



        Някъде от 3-тата минута се вижда как GPS-ът почва да ни върти п@д@д@растки номера и се лутаме като мухи без глави по поляните
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #6
          Благодаря, че се повозих с Вас. Очаквам продължението.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Ще има Има затъване (по-скоро пропадане), класическо окантарване, счупена полуоска и... (за радост на Здравите сили) помощ от УАЗ

          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            Това с Ужаската сигурно е по сценарий.
            Ще донесе на публикатора ХХХ лайка от фхард феновете на матушка.
            Очаквам в дъ некст серия да се включи калашниковия електромобил.

        • #7
          Пътят постепеннно се влошава. Появяват се любимите ми коловози и кал Накрая на клипа, след поредната обърквация от GPS-а, хлътвам в един кален коловоз, но-о-о-о за мое учудване излизам без драми от него, но... се отказвам и продължаваме пеша. Всъщност сме стигнали на 600 метра от "Живата вода" (карта-картинка):



          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Drop.png
Прегледи:403
Размер:281.0 КБ
ID:6668055
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #8
            Всъщност, правилно сме се отказали - още тука "Либито" нямаше да мине, а имаше и по-гадни места:... пу, че гадна снимка, разфокусирана, че и огромна. Махам я.

            Както и да е, "Живата вода" е достатъчно преекспонирана в БГ-интернета. Има туристически заслон, срещу него е "Змейовата чешма" със скулптираната (издялана в камъка) глава на "змей-дракон-крокодил", която периодично плюе вода, па на лоши хора им спирала водата - пише много из интернета. Явно беше доста мокро време, защото водата не спря нито за миг.
            Зад заслона има пътечка, която води до "Пещера Живата вода", в която, естествено, както във всяка дупка из Клета Мамковина, се е подслонявал... Иван Рилски, разбира се... Не знам колко години е живял, но само за да обиколи всички дупки, в които е отшелничествал според легендите, "един живот не стига".
            Вдясно от пещерата има "Светèн извор" с голям дебит, дава началото на река, водата от който е по-хубава (туй го прочетох във ФорумЪт) от тази от "Змейовата чешма". За сравнение наляхме по 1,5 л. от всяка от чешмите. Наистина тази от "светéния" извор (окичен и с икони от набожни люде, снимки по-долу) е по-вкусна.
            Но-о-о-о-о дали заради дегустацията на двата вида води, дали защото пих от един чучур край Ярлово, любезно обозначен "вода за пиене", цяла нощ не можах да излезна от тоалетната Абе знам си аз, че пиенето на вода е вредно, ама ...
            Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 09-11-20, 19:39.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • Esper
              Esper коментира
              Редактиране на коментар
              Това да ти е за урок.
              Водата е за миене и пливанйе!

          • #9
            Малко снимки:

            Пейзажче есенно:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Paysage.jpg
Прегледи:395
Размер:204.9 КБ
ID:6668082

            Кемтрейлс :

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Chemtrails.jpg
Прегледи:383
Размер:235.6 КБ
ID:6668083

            Либи:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Libby.jpg
Прегледи:395
Размер:253.4 КБ
ID:6668084

            Заслонът със "Змейова чешма":

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Zaslon_i_zmey.jpg
Прегледи:391
Размер:845.9 КБ
ID:6668085

            Змейовата чешма:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Zmey.jpg
Прегледи:397
Размер:657.2 КБ
ID:6668086
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #10
              Светия извор:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Holy-1.jpg
Прегледи:390
Размер:423.4 КБ
ID:6668088

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Holy-2.jpg
Прегледи:400
Размер:335.2 КБ
ID:6668089
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #11
                Ей, Гагич, бравос...
                Някъде в тоя регион служих в БНА, и понеже имах началнически ресурс, с една уаз-ка скиторехме из тоя вилает.
                Ми то тогава си беше готино, явно и сега е така.

                Тогава возилото го осигуряваше държавата, и горивото, пък сега - да се набутваш толкоз?
                ама ти си знаеш, де

                венсеремос, де

                Коментар


                • Bogoljub Gagic
                  Bogoljub Gagic коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да не си бил на "Момина скала" ? През 1994 - 96 г. водех децата на ски-учител на "Ветровала" и редовно качвах различни маащи гащи из снега войничета, пуснати в отпуск... "Еми, служим тука..." "Къде?", питам аз, а ония се стягат, военна тайна-майна...

                • Veni1
                  Veni1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не, в тия години от поделението бяха останали руини и храсталаци само - закриха рода войски. Иначе действително беше много секретно, ама и тълпи от отпускари нямаше, че личния състав не достигаше. И бях там 12-13 години преди това време.

              • #12
                Пещерата. Не знам какво е това "Фермата 2" (много Оруелски звучи ) май е някакво "риалити"?

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave-1.jpg
Прегледи:381
Размер:390.4 КБ
ID:6668102
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave-2.jpg
Прегледи:410
Размер:417.2 КБ
ID:6668103
                Вътре:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cave-3.jpg
Прегледи:380
Размер:176.1 КБ
ID:6668104
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #13
                  Тръгнахме да се прибираме с колата. GPS-ът почна да ни върти като пумпали горе из поляна "Мечата чешма", накрая сме хванали пътя за Кладница... По едно време рАчих да заобиколя дълбок кален коловоз и да мина по тревата, но-о-о-о оказа се, че под полегналата отгоре дълга некосена (и непасана) трева се крие около половин метър дълбока канавка:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Okant-1.jpg
Прегледи:390
Размер:389.0 КБ
ID:6668108

                  Колата забоде нос във въпросната канавка, жалко, че бях свалил камерката. Като дадох мръсна газ да излезе, се окантари като по учебник - предно ляво колело във въздуха над някаква локва, задно дясно - над въпросната канавка:



                  No pasaran! Нема да се предаваме. "Командировам" госпожа Гагич да легне върху капака на "Либито", аз сядам и колата стъпва на предно ляво колело в локвата

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Okant-2.jpg
Прегледи:380
Размер:406.5 КБ
ID:6668109

                  Да, ама пак не мърда! Викам на г-жа Гагич: "Въртят ли се изобщо предните колела?", а тя ми отговаря: "Въртят се, въртят се! Наляво и надясно се въртят!"
                  Т.е. в крайна сметка се оказва, че съм останал без предно предаване, задна дясна гума си върти над канавката, предно няма и така...
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • Juiced
                    Juiced коментира
                    Редактиране на коментар
                    Добрата жена носи баланс в живота.

                • #14
                  За капак - няма GSM сигнал на това място. И не е ясно къде наоколо има на "Виваком". По принцип в Боснек още от едно време имаше само "М-тел" / "А1" и явно нещата не са помръднали...
                  Минава двойка туристи. Почват опити с клатене, бутане и съвети тип "включи блокажа, натисни съединителя" и обяснения, че такива работи по колата ми няма... Накрая човекът вика: "Абе и аз така преди години си взех една джипка и то нова, ама вече я оставям долу! Има тука едно момче, сега ще му звънна, да дойде да те издърпа. Мен знайш ли колко пъти ме е вадил?". Телефонът му е на А1, има обхват, но-о-о-о му пада батерията и връзката не се осъществява. Зарядните ми от колата не му стават на телефона - някакъв "Айфон" е. Но, айде да съкратя подробностите, достатъчно неприятно ми е дори като ги описвам Както и да е, хората си тръгнаха, останахме в колата да чакаме помощ. Мръкна се. Застудя. Греем се на работещ двигател. Сетих се преди да се стъмни съвсем да окача шекел на самоделната халка за теглене отпред - някъде отдолу под колата, което беше високо оценено от пристигналата помощ. Дойде бригада от 6 човека с пернишки УАЗ, дръпнаха ме и след тях през едни калищаци, през които сам не бих посмял никога да мина... а в случая бях само на задно с дрифтове и въртене на задника на "Либито" се смъкнахме до "Делта хилс"... Скъсана дясна предна полуоска. Реших, каквото сабя покаже - лънгър-мънгър, бавно с до 50 км/ч по стария път до София (изнервяйки другите водачи).
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #15
                    От доста време да прочета поне една оффроуд историйка.
                    За в бъдеще-само в комиксите...
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X