Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разходка до Луково, Стара планина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разходка до Луково, Стара планина

    Днес от рано се очертаваше да е приятен ден. Към 10 взех мой приятел за компания и реших да посетим виличката ни в Луково, Стара планина.

    Времето беше прекрасно. За около половин час се измъкнах от София и в 11 бях пред вилата. Изкачването мина без проблеми. Малко снаг, кал, замръзнали локви - радост за душата. Направих кратък оглед, не открих нови щети от бандитите.

    Докато се мотаех наоколо и се чудех как да оползотворя деня се сетих, че преди 10-тина години бях ходил на събор при един от близките паметници. Идеята да отидем до там много бързо премина към реализация.

    Паметникът се оказа доста близо. С изкачването снегът се увеличаваше. Тук-там имаше нужда от бавни скорости. Като се изкачихме си посрещнаха тези гледки:





    Непосредствено до паметниците се намира местността, наричана от местните хора Голата глава. Реших, че не пречи да мръднем до там.


    Оттичащата се водата беше оставила канал след себе си и както обикновенно се стигна до мометна "Каква я мислих аз, тя каква стана..." Явно Хасвалтовите гуми бяха до тук...





    Псувайки тихо с кирка в ръка започна процедурата по измъкване на джипа от канала. Но пак нещата не станаха баш както ги мислехме.


    Покопахме още малко. Качването и слизането от джипа се оказаха "малък" проблем. Добре, че Ферозата е с големи прозорци и имах под ръка човек с правилното телосложение.


    След като извадихме колата направихме опит за оценка на ситуацията. Каналът излезе доста по-дълбок от очакваното.


    Въпреки половината час копане ентусиазмът не ни напусна.


    Бавно и полека си проправихме път през тунелът от заснежени клони.




    Преди:

    След:


    На тръгване Балканът ни изпрати така:


    Всички снимки могата да се видят тук:
    Цък.
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

  • #2
    До: Разходка до Луково, Стара планина

    Ванка, това пропадане къде е? От паметника в посока пътя за Батулия ли? Щото на 28.12 миналата година се насадих ТОЧНО по същия начин - там са два пътя на 5 метра един от друг, като по-добрия на външен вид минава през тази най-страшна яма, като замръзне се маскира отлично.

    Коментар


    • #3
      До: Разходка до Луково, Стара планина

      Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
      Ванка, това пропадане къде е? От паметника в посока пътя за Батулия ли? Щото на 28.12 миналата година се насадих ТОЧНО по същия начин - там са два пътя на 5 метра един от друг, като по-добрия на външен вид минава през тази най-страшна яма, като замръзне се маскира отлично.
      Това пропадане е по пътя към Голата глава. На средата на баира.
      Аз не вярвам в чудеса!
      Разчитам на тях!

      Коментар


      • #4
        До: Разходка до Луково, Стара планина

        а така
        съсед


        браво за разходката
        а тая дупка миналата неделя беше по малка бе
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          До: Разходка до Луково, Стара планина

          Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
          Това пропадане е по пътя към Голата глава. На средата на баира.
          Да бе, видях, ама късно - преди десния завой към боровата гора. Другия път(10м. в дясно) е по-читав, ама в снега не се вижда.

          а тая дупка миналата неделя беше по малка бе
          То си е цял канал там - стриктно го избягвам и през лятото .

          Коментар


          • #6
            До: Разходка до Луково, Стара планина

            Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
            Да бе, видях, ама късно - преди десния завой към боровата гора. Другия път(10м. в дясно) е по-читав, ама в снега не се вижда.



            То си е цял канал там - стриктно го избягвам и през лятото .
            абе като го знаеш къде е си се минава
            но да десният е доста по лесен за качване
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              До: Разходка до Луково, Стара планина

              Ха, хубава фработа!
              То се оказва че сме комшии с теб по вила.
              Включително и днес бях там и сериозно се зачудих дали да не се кача до Голата глава, но се наложи спешно да се прибирам към София.
              Ето няколко снимки от миналата неделя, когато се качих да си измеря имота.
              За да "сваля" геодезически точки на удобно място трябваше да обиколя близките върхове и находящите се там триангулачни точки.
              Какво по-добро извинение, да хвана по баирите.

              Разпъвам GPS-a на удобно място в двора и потеглям.


              Преди сериозния напън, ферозата прави два-три шпагата за разгрявка.


              Погледнато от посока Голата глава към Паметника.


              Местност Голата глава.


              Местност Голата глава.


              Крайната цел:


              Крайната цел - геодезическа триангулачна точка 1686, изградена през 1936-та година :


              Ето и един трак, на него се вижда и къде горе-долу е вилата ми.


              Поздрави.

              П.П.
              Някой ден може да си направим една Фероза разходка по комшийски.
              Ще ми бъде много приятно.
              Георги Тонев

              Коментар


              • #8
                До: Разходка до Луково, Стара планина

                В подобна разходка бих се включил и аз. Вилата ми е между Батулия и Бакьово, ама членувам в ловната дружинка на Луково, та района ми е доволно познат.

                Коментар


                • #9
                  До: Разходка до Луково, Стара планина

                  Eee, идеално!
                  lama69, аз съм новак в махалата, от миналото лято се навъртам по тия места.
                  Доста съм пообикалял по баирите, но далеч не съм наясно с всичко.
                  Ако можеш да измислиш някакъв интересен маршрут и директно да пускаме обява.
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #10
                    До: Разходка до Луково, Стара планина

                    Той си е измислен маршрута - можем да влезем от много места - Нови Искър, Ромча, Луково, Подгумер, Локорско и да излезем през Ябланица - Мургаш - Врачеш......или пък наобратно - от Кремиковци към Нови Искър.
                    Има бая варианти да поскитаме из района сядаме с едни бири в ръчичките, избираме маршрут и палиме гумите.Ама утре съм планирал други ангажименти, ще го оставиме за следващата седмица.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Разходка до Луково, Стара планина

                      добра разхотка сте си направили, познат ми е пътя много добре и знам за коловозите превърнали се от водата в канал, много пъти съм минавал от там и е красиво доста!
                      0898508049
                      0878779144

                      Коментар


                      • #12
                        До: Разходка до Луково, Стара планина

                        Здравейте колеги, Ликовчани !

                        Маршрута, който Иван Горчев е показал и изминал, ми е до болка познат - от 30 години насам. Преди години го катерех с Лада-2107 / само през лятото/, след това около 5 години със Самурай, а от две години с ЛР Дискавъри 1. Всяка седмица - през зимата един път на две седмици - при много сняг - с вериги.
                        На трака, който Иван е дал, по пътя към връх Гола глава, около 600 м. преди ловната хижа, има отклонение надолу, в дясно / в зелено/, и на около 800 м. надолу - над чешмата - имам вила - от 30 години. Майка ми живее там постоянно / с около 4 кучета и 10-на котки/. Та затова се налага ходя там всяка седмица.
                        Там, където си закъсал - съвет - има път на 50 вдясно успоредно на твоя път- по-каменист и по-здрав. Верно, че също има овраг от ляво и трябва да се пазиш.
                        По принцип пътят до ловната хижа се ползва от ловците и се поддържа относително в добро ъсстояние - не е опасен.
                        Ако решиш да пуснеш по моя път - внимавай - особено ако е много студено- -дори при малък сняг, но при положителни дневни температури и отрицателни нощни, постоянно се стича вода, която замързва и става опасно. Пътят е тесен, постоянно надолу и на места с обратни странични наклони. Тъпите местни селяни изсекоха здрави дървета под пътя, което даваше някакава илюзия, че все пак, ако се подхлъзнеш, може на какво да се спреш.
                        Може би съм малко по-многословен, за което се извинявам. Просто голяма част от живота ми е свързан с този път.
                        Не съм обикалял в околностите поради липса на време.
                        Ще се радвам, ако по съседски се видим и обменим опит.
                        Поздрави
                        Владо Рангелов
                        Land Rover Discovery 1-300tdi

                        Коментар


                        • #13
                          До: Разходка до Луково, Стара планина

                          Абе, много печатни грешки съм допуснал. Ама нейсе, ще ми простите, ЛУковчани.
                          Поздрави
                          Владо
                          Land Rover Discovery 1-300tdi

                          Коментар


                          • #14
                            До: Разходка до Луково, Стара планина

                            Сетих за нещо. Видях, че Иван Горев се качил с Фероза. Без вериги и без особени гуми. Значи има си значение теглото на автомобила - със Самурая преодолявах много по-лесно и наклони и сняг - но за сметка на багажа. А на мен винаги ми се налага да превозвам много багаж - абе "виладжия" - нещо като доброволен концлагерист- огражда се бодлива тел и копае. Все пак важното е и как се стига до "концлагера".
                            Поздрави
                            Владо
                            Land Rover Discovery 1-300tdi

                            Коментар


                            • #15
                              До: Разходка до Луково, Стара планина

                              Специално за гумите - карам с Мишелин Алпин. До сега за тях установих следното - ако под снега има твъдра основа нямам грижи. Маршрутът до моята вила минава по път с твърда основа, тук-там по малко кал. Малко са местата, които задържат вода. Мократа трева или разкаляните места обаче ме спират моментално. Този път бяхме двама без багаж. До паметниците се катерих предимно на бързите скорости. Само на 2-3 места се наложи да включвам бавни. След това - само бавни Предполагам, че натоварена ще е малко по-добре като проходимост.
                              Аз не вярвам в чудеса!
                              Разчитам на тях!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X