Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снежните прелести на Витоша

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Снежните прелести на Витоша

    С тези снимки искам да поздравя всички, които обичат зимата в планината.
    За пореден път се убеждавам колко може да е красива Витоша потънала в сняг.

    Иначе денят беше луд колкото си иска.

    Аз и един приятел внезапно решихме да направим разходка и да се качим до Черни връх - най-високата точка на Витоша планина 2290 метра.

    Аз просто видях, че ще има слънчев и безветрев ден и веднага го набелязах. Сетих се за Витоша, която рядко посещавам предвид натовареността от автомобили и туристи и статутът на природен парк.
    Черни връх не съм посещавал над 10 години. Време беше.

    Звънкам на едно приятелче от детството, казвам му за идеята и той само ме попита: Как разбра, че ми се ходи на Витоша? Миналата вечер бил сънувал, че се качва на нея. Освобождаваме се от ангажименти за следващия ден и се уговаряме за среща в 10 часа. Поканих и друг приятел с джип, ако иска да покара ски или просто да се разходи с нас.

    Избрах западно-южната страна на Витоша за подход към Черни връх. Не съм се качвал никога оттам и ми бе интересно. Приятелите също не познаваха маршрута.

    Маршрут:
    София -
    пътя към "Копитото" - местност "Златните мостове" -
    местност "Офелиите" - хижа Боерица - хижа Кумата -
    2-3 км по черно до платото "Конярника" -
    София


    Идеята ми бе да се опитаме да стигнем с джиповете до платото. Оттам предполагайки, че ще има доста сняг планирах да продължим пеш.

    10:30 сме в Бояна, пазаруваме малко безалкохолни напитки и тръпнем в очакване от предстоящото. Потегляме без да бързаме.

    Тук е мястото да кажа актуалния режим на пътя към Копитото: Забранен е за качване на МПС през неработни дни между 11 до 14 (16?) часа. 11 часа го запомних, но сега се колебая дали бе 14 или 16 втората цифра.
    Понеже няколко пъти тия часове се сменят, а и някои хора не гледат знаците, които са точно 4 на брой, първият от които започвайки от последния светофар на Бояна. Мен са ме глобявали, преди година когато проспах поредната промяна в часовете за достъп на тези знаци.

    Този ден не нарушаваме нищо и започваме да катерим заледенето трасе към Златните мостове. На един ляв завой има добре известно панорамно място от което може да бъде видяна София. Подразбира се, че тук спираме и вадя апарата за подгряваща фотосесия.

    София - сива, студена, монотонна......Запомнете тази снимка и я сравнете с нощните, кото направих на връщане. Трудно е да се познае.


    На заден план се белее връх Мургаш




    Стигаме бързо до "Златните мостове". Снегът все още не е много, може би 15-20см, но започва да хваща окото и да позира. Тук сме на около 1300 метра височина.




    Вече по-цветно




    Поемаме към "Офелиите"
    Тук пътят става по-снежен, защото до неговото начало се чисти по-осезаемо.
    Набираме височина, снежната покривка прогресивно се увеличава, температурата спада, а красивите гледки тепърва започват.
    Влизаме във великолепна иглолистна гора.

    Смърчове гиганти. Един от любимите ми иглолистни видове. Зимата са невероятно красиви. Тук, честно ви казвам се въртях като пумпал зяпайки над мен как изглеждат. Повтарях само: Егати красотата!
    Зашеметяващо е!








    Пътят до "Офелиите" е обраден отвсякъде с тези смърчове. Страхотни!


    Не можах да избера, коя от тези две снимки повече ми харесва и затова ги публикувам и двете.


    тази е снимана на по-бърза скорост и ефектът е различен


    Денят беше кристално слънчев, нямаше нито един облак, нямаше дори осезаем полъх на вятъра, но непрекъснато във въздуха се рееха тези малки снежинки, откъснали се от дърветата. Как мога да опиша всичко това с думи? Добре, че фотоапаратът ги е уловил повечето.


    Нощната скреж е обхванала дълбоко гората и слънцето ще има работа днес., докато я стопи..


    Един широколистен високопланински Красавец грее с оредялата си корона


    Продължаваме да се изкачваме и вече сме на близо 1500 метра. Зимната картинака се променя неменуемо


    Тук видно е вилнял смерч преди години


    Пътят до хижа Боерица е много притен, както обикновено и минава неусетно.
    Дотук снегът се чисти, но от отбивката към хижа Кумата щяхме да разберем колко сняг реално има. Вероятно вече 25-35см. По много тесния път към хижата личат следи от автомобили, но стари, защото са посипани с пресен слой сняг. Гора отвсякъде.








    И само през една малка процека се разкрива същинска приказна картина.


    Тази снимка мисля се получи доста добра, но красотата е навсякъде около нас и чака да бъде забелязана.


    Поредният снежен великан извисява над нас натежали от снега снаги


    Джипките засега не изпитват затруднения и си пълзят кротичко нагоре в унисон със спокойствието наоколо


    Наближаваме хижата. Снегът чувствиетлно се увеличава.


    Но това значи и още по-приятни кадри




    Морени потулени в сняг


    Стигаме и хижа Кумата. Напред започва късият участък по черен път, който ще ни отведе до платото - голата част на планината. Само следи от зайци се виждат по пътя.


    На едно открито място спирам за поредната ударна порция красота.
    Нямаме думи, само се възхищаваме.






    Вторият джип, който е все още във фабричен вид нещо не идваше. Не се и чуваше. Върнахме се малко пеш назад. Имаше проблеми вече със снега и бореше един баир. В крайна сметка го пребори, но до платото имаше още 1 км, а снегът имах чувството, че за всеки километър се увеличава с по 10см.



    На откритите участъци наистина беше вече усезаем, защото и моят джип буксуваше и оставяше следи от диференциалите си между тези на гумите.
    Решихме да оставим гранда на един завой, защото стана тегаво, а платото беше близо.

    Разделихме се с danvan, който не мислеше да катери с нас и каза, че ще се поразходи малко и ще се прибира.
    Ние продължихме напред с надеждата, че ще стигнем с джипа поне платото. Там вече очаквах наистина много сняг и не планирах въобще да се боря с него, не и с джипа де. Там почва защитена местност, а и все пак искахме да борим Черни връх честно - пеш.


    Тук на места трябваше по-сериозно да настъпвам педала на газта, за да се движим. Предполагам поне 50см имаше на пътя, а отстрани на някои навяти места както ще видите по-напред дотигаше дори над метър.


    Стигнахме реката, която беше просто ледено езерце. Тук решихме да оставим джипа на слънчице, защото той си свърши работата и сега започваше втората част от разходката - ние да си свършим нашата.
    Тук е високо над 1700метра


    Докато се екипирахме мина един скиор покрай нас. Малко учудено го изгледахме , защото ни изненанда с появата си. Попитахме го колко часа път е оттук до Черни връх, но той не знаеше. Каза само: много път е.
    Предната вечер проучих, че от Кумата до върха го дават 2 часа, ама лятото.
    Сага, зимата никой не може да каже, докато не се установи колко е снегът.

    Това е входът към платото. Готин е , нали? :-)


    Оттук започваха проблемите ни, но ние още не знаехме това
    Ха-ха...

    Всичко е отрупано в сняг.....




    Аз все още бях съсредоточен в търсенето на красиви кадри










    ...но отдалечавайки се от гората и навлизайки в откритите части на платото запона да става нещо страшно и забравих известно време да снимам. Много сняг. Опитахме се да ходим по следите на скиора пред нас, обаче не се получаваше. Затъвахме до над колената и затова избрахме друг маршрут. Нямаша особена разлика....




    Хоп, Черни връх бил над нас. Първо не го познахме, но след като видяхме сградите на обсерваторята и ски влека до върха вече бе ясно.




    Пътеката върви под един изоставен лифт - Конярника. Скиора и той по същия път се вижда пред нас.
    Отражението на слънчевите лъчи в пресния сняг беше ослепително.




    Трудното предвижване изведнъж стана почти невъзможно. Затъвахме до чатала, а така не може да вървиш повече от 5 минути. Особено този от нас който цепеше пътя напред се изморяваше бързо.
    Тук ходехме първо на колене, после дори лазейки. Изглежда смешно, но е ефективно и по-малко ергоемко.


    На места можехме да направим някоя друга нормална крачка затъвайки само до под колената, но веднага последваше внезапно потъване и загуба на равновесие. Много трудно.

    Ще си взема снегоходки!

    Това е панорамата зад нас поглед запад - югозапад. Мисля, че това е Коньовска планина към Кюстендил, а най-отзад може да се вижда и Осоговска планина.


    Решихме да сменим маршрута, защото така нямаше да стигнем до никъде. Хванахме директно посока нагоре и към върха. Пътеката малко върти привидно излишно, но съвсем скоро открихме какво заобикаля, а ние се сблъскахме директно с него....

    Щрак...още една красота.


    Щрак и наляво


    Бяла прелест


    Гледка на запад - Стара планина, връх Ком посредата и от дясно на него малък Ком. Долу в по-ниското Люлин планина.


    Красавци






    На места снегът беше до кръста и хабиш много енергия докато излезнеш от дупката. Много е трудно и става само с лазене.
    Тук, на тази снимка вече се вижда какво ни очакваше и какво заобикаля пътеката - каменна река.


    Не осъзнаваме още какво значи Морени потулени с минимум 50см сняг!
    Снимам си аз...






    И ето, това вероятно е нов вид екстремен спорт.
    Докато не видях първата дупка, не паднах във втората и още няколко пъти до края не осъзнавах какви глупости правиме.
    Важното екстрийм да има, ама нещо сърчицето ми насредата на Морените биеше неконтролируемо. Хвана си ме страх!

    Първо приятелчето лазеше напред опипвайки "почвата"....


    Аз си снимах сянката доволно....


    После видяхме как снегът изчезва в някави бездънни дупки и започнахме да разчистваме камъните поне да видим върху какво стъпваме.




    Тук от моето място до утъпкания сняг зад приятелчето се взима на скок.


    Гадничко - коя ли е правилната стъпка.


    Тук вече паднах в една дупка с единия крак и то на място, където приятелчето беше стъпило преди мен. Не побързах да се измъквам, а ми снимах от кота нула....


    Наближавахме края, поне така изглеждаше близкият хълм. Поглед назад


    Тук някъде е краят на морените


    Където не бяхме сигурни се мятахме по корем с разперени ръце и крака. Тръгнеш ли да залиташ, направо сядаш, щото иначе лошо.
    Осъзнавам, че бе глупаво и доста опасно, но мина и замина пък не е динствената такава глупост дет сме правили, няма да е и последната.

    Беше ясно, че никакъв Черни връх нямаше да посетим днес. Слънцето тръгна да слиза, часът бе 15:30, а върхът си бе все така далеч като в началото. За 2 и половина часа не бяхме минали почти нищо като погледнеш, вероятно 1/3 от пътя.
    Зимата в дълбок пресен сняг е някакъв ад за ходене пеш с традиционни обувки.

    Мислехме да се качим поне на връх "Голи връх" , който бе точно над нас, но и за него нямаше време с това темпо. Снегът бе ужасно много, затъвахме яко. Ходехме по клековете, но и това не помагаше, защото отдолу са се образували въздушни балони и освен, че по-лесно си вадиш краката при затъване друг дивидент нямаше.

    Още разпускащи кадри, поне това се получаваше независимо от дълбочината на снега.




    Това замръзнало борче ми заприлича на бяло-захаросани фъстъци, едно време бяха популярни.




    Това е връх Черната скала (1869м.). От него започват "Морените" спускащи се до "Златните мостове" - каменна река дълга десетина километра. Там вляво (извън снимката) някъде в края на гората бяхме оставили джипа. Въртяхме някакъв кръг и тръгнахме надолу, че можеше и да не духа, ама си беше яко студ.


    Слизането въобще не бе по-лесно


    Красота


    We come in piece! Сянки на извънземни...


    Невероятно бяло!!!


    Особено на фона на синьото небе.


    Пухчо






    Снегът беше много пресен, пухкав и мек. Снежинките бяха още в оригиналната си форма и кристачета.


    Тук, на завет зад този смърч може да се добие някаква представа колко е дълбок снега. Според мен метър и отгоре







    Тази снимка с малко въображение може да изглежда и така: снегът е пясък, а темературата е близо 40 градуса....


    Тази къщурка бе почти заличенa от преспите


    Тази гледка много ме впечатли: три вида високи дървесни видове един до друг


    Тази също с това страхотно зелено!




    Слизахме по реката, която минава под мостчето, където оставихме джипа, така че скоро трябваше да се озовем на стартовата ни позиция, въртейки един голям кръг из платото.


    Отдясно това


    Отляво пък това




    Смаяха ме тези дървета този ден.


    Това дали може да се отрупа с повече сняг?
    Последно редактирано от verter; 14-12-12, 08:14.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Снежните прелести на Витоша

    Тук пак стана доста дълбоко и трудно за ходене, а уж бяхме почти до джипа.







    Слънцето започна да залязва. Светлината му веднага се промени. Много обичам тези часове преди залез, защото снимките стават страхотни, а и очите се пълнят обилно с красота директно от извора.






    Ухааа




    Прибирането ми е най-трудно. Направо не ми се тръгва. Няма насита към това.








    Вие бихте ли бързали да се приберете?










    Слънчо потъна нейде и всичко стана сиво


    Обаче все още имаше следи от "опашката" му.




    Точно си мислехме къде да причакаме залеза и хоп на пътя ни тези момци. Голф 5 2.0tdi 4-motion. Това е малко под хижата Кумата. Буксуват от 30 минути и мирише наоколо на изгорял съединител. Късмет бе , че се срещнахме, защото работен ден, толкова високо и губещ се обхват....


    Момчетата решили да пробват възможностите на колата и гумите. То и аз съм правил същото преди така че ги разбрах напълно.


    Вадя лопатите, давам им ги и почват да откопават. Голфът, обаче не мърда, дори с бутане.

    Закачих ги с лентата и първоначално идеята ми бе да ги издърпам заднешком до Кумата, където да обърнат.
    Да, обаче на всеки тласък джипа ми се свличаше наляво към дърветата. Голфът не мърда. То черокито е леко и на килата горе долу на този Голф и затова така се получава, че нямам предимство да го подкарам инертно.

    Ако не сте се качвали към Кумата, там пътят е много тесен, постоянно катери и отдясно на снимката горе е голяма канавка, а отляво много стръмно слизане в гъста гора. Джипът ми тръгна наляво, защото натам си има наклон пътят. Снегът е пресен и сме в началото на зимата, така че бордюр от стар сняг острани още няма на който да се облегнеш с гумите евентуално.

    Казах им на момчетата, да разкачаме въжето, защото наклоня ли се още малко към дърветата и улетях....
    Едвам излезнах от коловоза назад. Задната гума карайки назад не може да я насочиш наникъде, върви където си иска и има коловоз. Напред не мога да изманеврирам заради голфа, който си е направил няколко дупки и под четирите колела и стои като окован.

    Излезнах накрая някакси и назаден до Кумата. Дори без закачен Голф каране тук назаден е накаквъ ужас. Джипа си хваща където иска със незавиващите задни гуми.

    Обръщам на кумата и пак заднешком слизам до Голфа. Напред вече си е съвсем друго да теглиш. Дори задницата да се свлече настрани предницата командва и задава посоката. Издърпах голфа до Кумата, където мислех да обърне, ама пак стана тежка работата.
    Снегът на самата хижа е много за лека кола и Гофчето докато го теглех стана като булдозер и като посъбра доволно сняг ме спря и мен.


    Забусувах на място, гумите изровиха снега и си заледиха под тях. Въжето остана опънато като струна.
    Аз не мога да мръдна назад и единственият шанс ми е напред към преспите, ама трябва да откачим голфа отзад, че не ме пуска...
    Шегелите не могат да се извадят под опън. Единият го отвих изцяло от резбата, обаче не успях да извадя клина.

    Откопахме с лопатите Голфа колкото да мръдне 5см напред и да откачим въжето. Вече без котва нямаше проблем да излезна посока снега.
    Закачихме голфа странично, така че като го ударя да го звъртя на място под 90 градуса. После вече голфчето се размърда и успя да се обърне.

    Момчетата искаха поне възвишението веднага след хижата да ги изтегля и оттам надолу е само спускане.
    Идърпах ги и на превала се откачаме и прибирам ленатата и шегелите.

    Снимам си залез, колкото мога да видя и вече нямам търпение да слизам бързо и да намеря по-добра панорама, че ще го изпуснем.


    Точно тръгвам и отзад ми се присветва с фарове. Спирам и отварям вратата поглеждайки назад.
    Не могат да тръгнат. Един коловоз от мен ги повлякъл към канавката.
    Хайде пак закачаме и се разбираме до Боерица да ги сваля на въже.

    Тръгваме и аз си спускам на бавни внимателно, преминавайки точно през арената на по-ранната борба и разни гадни крайно стоящи пътьом коловози. Гледам гофчето не държи опъната лената. Свиркат ми и казват, че вече няма проблем и карат спокойно, Пак разкачаме, пак прибирам.....

    Залез....мина и замина, стъмни се.


    Все пак ме помолиха да изчакам долу до хижа Боерица на разклона , ако случайно не идват след мен да помагам. Дадох им направо телефона си да звъннат, ако има проблем.
    Познайте....
    Точно тръгвам и няма и 1 минути и звънят. Нямало да стане без да ги тегля.

    Не знам, но снегът изведнъж наистина стана много гаден. Те по-рано бяха качили почти до Кумата сами, а сега не можеха да слезнат по наклон надолу.
    Стана изведнъж много студено и снегът стана един хрупкав и ронлив. Усетих го по поведението на моя джип. Буксуваше горе около Кумата много по-лесно отколкото на идване по обед, когато даже не го усети.

    Явно трябва да се внимава и затова високо в планината!

    Но и снегът за лек автомобил си беше много, тук на снимката се вижда.


    Слезнахме до разчистения път и се разделихме.
    Аз пак се захванах за фотографията. Може и да изпуснахме залеза, но мислех тепърва да правя нощни фотоси. Още се уча, но започват лично на мен да ми харесват опитите.
    Извадих статива и започнах да студувам навън играейки си с настройките.










    Слизайки надолу взех та паднах с джипа и в една канавка. Стана доста тъпо.
    Малко под "Офелиите" спрях за една нощна панорама и въпреки, че нямаше движение и пътят бе достатъчно ширик, реших съвсем леко да забия предна дясна гума в изринатия сняг покрай пътя. Голяма гума, безчувствен волан....направо паднах в канавката....
    Напред, назад и целият джип се килна надясно, ама така, хубавко. Левите гуми почти без натиск боксуват върху изгладения сняг на пътя, а десните са някъде в канавката потънали в снега. Викам си сега стана много кофти. Не мърдаше ни напред ни назад. Малко с лопатата пред предна и зад задна гума в канавката и го радвижих. Напред назад с мръсна газ - не ще. Канавката не ме пуска. Разбих снега в канавката сигурно 15 метра, обаче не мога да излезна. Назад почти стигнах до едно дърво, а напред поне 50 метра нямаше дървета, а все сняг и канавка отдолу.
    Газ, здраво на прекъсвач и накрая назад, малко преди да се ударя в дървото, явно канавката свършва и задницата излезна. Остана предна дясна някакси да извадя, ама не ще. Пак влиза с дясната страна целият, после назад пак вади задницата. Накра му раздадох яката газ и викам или удрям дървото или излизаш. Разбрахме се
    When in doubt, trottle it out!

    Слизайки надолу се присетих за изгледa към София от телевизонната кула. Газ натам. Бързах, защото привечер започват да се качват дрифтаджиите и не искам някой да ме удари. Това е напът за телевизонната кула. Първа снимка на част от нощна София


    А това е Перник


    Докато си снимам и някъде отдолу по завоите се чува форсиране на БМВ двигател. Идват! Трябва да се спасяваме!
    Побързах към кулата за тези фотки.






    Като реки от лава


    Кулата ми бе трудно да я фокусирам. Играх си ръчно, но пак не стана много добре, защото е доста тъмен обект и не виждам дали е на фокус, а бе прекалено студено да го налучквам.


    Тази снимка е на 4 секундна бленда


    а тази на 30 секундна. Светлините на колите много по-готино се размазват


    Малко преди да слезнем в София пак се качих на другата панорамна площадка, където сутринта снимах сивата София.



    Това е, надявам се да ви изкефят снимките. Поздрави!

    Албумът е тук: http://verter.snimka.bg/nature/velik...a.719185.0.big
    Последно редактирано от verter; 14-12-12, 07:56.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Снежните прелести на Витоша

      Напълни ми душата,БЛАГОДАРЯ
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #4
        От: Снежните прелести на Витоша

        Уникални снимки и невероятен разказ, както винаги! Благодаря!
        First Man, then Machine!
        Lada Niva
        Honda XR 400

        Коментар


        • #5
          От: Снежните прелести на Витоша

          Аз съм абониран за твойте пътеписи. Фен съм ти.
          LZ1ZAH

          Коментар


          • #6
            От: Снежните прелести на Витоша

            Аз повече на разходка фотоапарат няма да нося.. пък!
            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

            Коментар


            • #7
              От: Снежните прелести на Витоша

              Тези момци с гоолфо са големи смелчаци.
              Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

              Коментар


              • #8
                От: Снежните прелести на Витоша

                Както винаги, много емоционално и красиво.

                Направо вземи един GPS и си записвай трака.
                После трака много лесно може да се обърне в JPEG изображение посредством компютъра.
                С характерни маркирани точки можеш да изработиш един ФотоПътеводител на България.
                Къде да отидем и какво да снимаме.
                Ще бъде много ценно и класическо пособие.

                Толкоз пъти всеки от нас се чуди, накъде да поеме в почивните дни, че да си избистри с красота погледа.
                Чувал сък и следната мотивация за екстрийм през уикенда: - Като се настрахувам в Неделя здраво, през седмицата от нищо не ме е страх !
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  От: Снежните прелести на Витоша

                  Браво!
                  Вчера беше прекрасен ден, аз имах работа из града и реших да се разходя пеша, навъртях 20 км. и се кефих на гледката към прекрасната Витоша мислейки си "няма начин, да навъртиш много км. горе в дълбокият сняг, не и без панти" а вие баш това сте се опитвали да правите - пак Браво!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Снежните прелести на Витоша

                    Красота
                    YAMAHA RAPTOR 700R

                    Коментар


                    • #11
                      От: Снежните прелести на Витоша

                      Страхотно!!! Нямам думи! Само една - красота!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Снежните прелести на Витоша

                        Чудесно поредно изживяване, Владо!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Снежните прелести на Витоша

                          Е беше се надъхал за нощни снимки и съдбата ти ги осигури.
                          Да ти кажа и аз слязох трудно нищо ще беше към 3 часа - надолу под кумата няколко пъти излизах от коловозите, а нагоре нямаше никакъв проблем

                          След малко ще пусна и аз няколко снимки и разкаче как едва не подпалих гранда.
                          Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                          Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                          0885372997 - Дани

                          Коментар


                          • #14
                            От: Снежните прелести на Витоша

                            Браво!
                            Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                            Коментар


                            • #15
                              От: Снежните прелести на Витоша

                              Благодаря! Красиво!
                              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X