Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Красотата на Западна Стара планина - Есен

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Красотата на Западна Стара планина - Есен

    Есенна обиколка в Западна Стара планина.


    София -
    Годеч - с.Губеш - с.Комщица -
    връх Ком (2016м.) -
    проход Петрохан -
    връх Тодорини кукли (1785м.) -
    спускане през Понор планина -
    с.Зимевица -
    с Церово -
    София





    Дълъг машрут, който не ни позволи нещо повече от съвсем кратки почивки. Един ден едвам ни стигна да обиколим всичко по светло и да заснема красотата на есенния сезон. Наложи се да жертваме и планирания обяд на превала на прохода "Петрохан", за което съм сигурен обаче, че никой от участвалите не съжалява.


    Съботният ден беше обещаващ според синоптиците още от петък . В действителност беше много повече от това и дори смятам, че бяхме късметлии.
    Както ще видите от снимките гледките бяха впечатляващи, светлината някакси беше различна от обикновеното, светлосенките внушителни, а цветовете просто великолепни.


    Потеглихме рано сутринта от София. 8:30 часа вече бяхме напът към село Комщица откъдето избрахме да катерим към Ком.


    Първата задължителна спирка по мое желание беше над село Губеш, по асфалтовия път и на точно определено място. Място, което имах възможността съвсем случайно да открия миналата есен и което нареках за себе си "Райската градина"
    Наистина на този стръмен склон над пътя, който е невъзможно да се види от позицията на седящ в автомобил, могат да се отрият почти всички цветове по това време на годината. Миналата година ги заснех под плътна облачност и в лека мъгла , но сега имах възможност да го направя и под утринното слънце. Независимо от времето винаги са впечатляващи. Със сигурност си заслужава да се видят и към обед и преди залез под друга светлина.















































    След кратката фото почивка продължихме напред. Знаех си, че ще поизнервя останалат част от групата, защото буквално на всеки завой намирах нещо, което исках да снимам. Доста неща пропуснах, но сега не съжалявам, защото в края на деня бях с изпълнена памет и почти без батерия на фотоапарата.





    Видимостта до обяд беше кристална!


    Рядко съм имал късмет да снимам в такъв ясен и слънчев ден. Слънцето огрява вече ниско, което изпълваше гледките с впечатляващи светлосенки и открояваше релефа на планината.


    Стигайки село Комщица тръгнахме по черно. Аз уж трябваше да водя, но се озовах като последен в групата, защото спирах доста често.



























    Стената на каменните лица. Пак аз така съм си я кръстил, защото винаги виждам поне едно и то в движение. Ако отприщите въображението си вероятно ще видите доста такива.









    ...лицата още ни гледат :-)





















    Скоро достигнахме и гората. Страхотна есен е в този период (15-30 октомври)
















































    като златни и медни монетки :-)















    Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-10-12, 11:49. Причина: По желание на автора
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

    Достигайки кръстовището с пътят идващ от село Гинци се разделихме с един участник от групата, тъй като бяхме на половината път до върха, а оттук започваше по тежката част от изкачването.








    Продължихме 3 джипа.
    Накъдето и да погледнеш страхотни гледки. Ярко жълтите и оранжеви отенъци на есенните листа осветени от слънцето контрастираха силно с тъмните сенки. Все още няма голи дървета, но листопад имаше вече.
    Пътят ни нагоре








    Красота, оставам без думи...






























    Ухаеше на прясто асфалтирани листа :-)





















    Съвсем близо под върха















    Връх Ком









    Отдалеч зърнахме туристи горе, което значеше, че няма да правиме опити да се качваме на самия връх с джиповете. Оставихме ги под самото било и тръгнахме пеш нагоре. По пътеката пръснати идваха вероятно още 30 човека. Замислих се кой е най-посещаваният връх в България. Почти съм сигурен, че ако не първенец то Ком попада поне в топ три.


    Мъглата или по точно приличащата на такава бяло-сивкава въздушна маса , която частично видяхме заклещена в някои по-дълбоки долини още сутринта видимо се изкачваше нагоре.
    В 14 часа бяхме на връх Ком, а тя вече беше достигнала до подножието на радио-телевизонната кула на прохода Петрохан.





    Гледка посока Сърбия















    Контурите на Витоша и Рила зад нея



    Тук се чудехме кой от всичките е връх Миджур?



    Силуетът на врачанския балкан напомня този на син кит плуващ в океана



    Пътят по който дойдохме



    Туристите атакуват :-)



    Вероятно някой долу би се обзаложил, че целият ден е бил ясен и слънчев :-)



    Нащата следваща спирка - Тодорини кукли






























    Стигнахме до хижа Петрохан откъдето започва пътят нагоре към Тодорини кукли
    Гъстата и тъмна гора е само началото









    "Белият лебед" в естествената си среда :-)



    Съвсем скоро се излиза на билна част, която е дълга вероятно десетки километри



    и по която краясотите продължават да ме принуждават да слизам, отново и отново....









    Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-10-12, 12:04. Причина: По желание на автора
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

      "Персийският" килим в детайли











      Билата на Тодорини кукли, черни вследствие на пожар....



      С напредване на времето нъглата започна да поглъща всичко. Останаха над нея само Ком и нашето било.














      Мъртва земя ....



      ...досущ като на луната






      Трите била едно до друго. Мисля, че снимах от най-високото



      Отново поглед към Ком






      Мъглата под нас в борба за надмощие със залязващото слънце



      Тези облаци много ми заприличаха на върхове



      Понор планина - нашата изходна точка



      и нашата крайна - София, някъде долу едвам прозираща



      Трябваше да спуснем през тази гора докато беше светло и после по залез да прекосим и понорите. Изходна точка към искърското дефиле беше гористият тъмен склон най вляво на снимката - село Заселе









      Пътят през тази отдалечена от цивилизацията гора беше интересен.



      Познатата от други разходки река без начало и край









      До мястото в което изчезва реката.Дори пълноводна през мокрите месеци всичката вода потъва и изчезва беследно точно тук



      Озарени от залезните лъчи долини на Понор



      Огън цветове












      И десерта






      Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-10-12, 11:52. Причина: По желание на автора
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

        Невероятно! Благодаря за споделените красоти!
        LR Disco II 99 - TD5
        www.lre-bulgaria.org

        Коментар


        • #5
          От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

          Като гледам снимките направо ще си изям з..., че не продължих или не ви послушах и не оставих колата в София, за да се кача при някой. Ето моята част от разказа за малка част от маршрута http://tripsangel.blogspot.com/

          Вече съм болен, правя бесни сметки и се надявам скоро да съм по-подготвен за разходка...Влади, благодарности за "заразата" с новата "краста" :-)
          Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
          Grand Cherokee 3.0

          Коментар


          • #6
            От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

            И аз имам няколко снимки,но след тези на Владо няма абсолютно никакъв смисъл да ги качвам!!!
            Неговите казват всичко.

            Коментар


            • #7
              От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

              Ако някой има проблем със зареждането на толкова много снимки ето линк към албума:

              http://verter.snimka.bg/mountain/zap...-esenta.708601
              Последно редактирано от verter; 21-10-12, 22:36.
              Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
              0888/00-55-37

              Коментар


              • #8
                От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                Браво! Перфектно както винаги.Влади, разпространяваш някакви зарази,краста ли бе, как и се викаше!?
                JEEP GRAND CHEROKEE 2.7crd 088-570-53-52

                Коментар


                • #9
                  От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                  Владо, бил на всяко място от показаните, а все едно не съм стъпвал никога! Благодаря за различния поглед!
                  edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                  Коментар


                  • #10
                    От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                    Благодаря за това което споделяте тука със снимките си! Не ми се е случвало да завиждам на някого за нещо матерялно, но виж за това преживяване и всичко което сте видели... респект!
                    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                      Снимките са страхотни!Който не го е видял и пребродил ,да ги разгледа!От другата страна на "ПОНОР" в северна посока над Вършец,билото "Равно буче"/точно над хижа "Пробойница"/също е много хубаво и има какво да се види от хора които ценят природата,гледката е уникална!
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                        Чудесна разходка и прекрасни снимки!
                        Благодаря за споделеното!
                        0осем9осем7шест0осем7едно
                        Миро

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                          На Влади снимките изглеждат по-добре, отколкото беше на живо
                          "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                            Както винаги - ПЕРФЕКТНИ - и снимките, и коментарите и всичко останало.


                            РЕСПЕКТ !

                            Коментар


                            • #15
                              От: Красотата на Западна Стара планина - Есен

                              Браво, това го запомних. Като помня кой пръв приятелски ти откри някой от тези тайни кътчета и ти сега така, без да се обадиш.... Нищо, ще платиш с това, че ще водиш от Петрохан до Тодорини кукли и оттам към Понор. Така ще ти простя, а ако черпиш и бира съвсем .-..
                              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                              www.ADV-Bulgaria.com

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X