Обява

Свий
Няма добавени обяви.

31.03: Плана става, ама донякъде

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 31.03: Плана става, ама донякъде

    При предишния опит за разходка в Плана му дадохме 2 седмици да стопи снега. Естествено, днес трябваше да проверим какво е положението.

    Началото изглежда добре. Снегът го няма, а теренът е по-каменист и явно водата се е отцедила доста добре.





    По-нагоре също не изглежда зле.





    Малко по-късно обаче гората ни напомня, че е пролет и изпод снега може да се покажат всякакви изненади. Като ей тази например.





    Снежната вода е прекопала пътя с една прилична канавка, а в долния край ровчето е и по-голямко. Което обаче не е причина да се връщаме този път.
    Опитвам да мина по-вляво, т.е. по-далеч от дълбокото, ама не би. Заради преобладаващо ралиджийските изпълнения в последно време, гумите са с един размер надолу (32"), а шарката, макар и МТ, е не така агресивна. Резултатът е, че предните гуми хлътват в рова, а опитите на двата блокажа да се преборят с препятствието водят единствено до това, че камиончето се плъзга вдясно.

    Ясно е, че няма смисъл да се продължават опитите, защото в крайна сметка вероятно ще стигнем до лопата, джек и доста хамалогия ...







    Поне проверих, че лебедката работи, преди да тръгнем.





    След лебедката, трябва да си разчистим пътя от паднало дърво.







    Нагоре положението е шаренко. На повечето места снегът се е стопил, ...





    но на по-заветни места преспичките с тежък мокър сняг си стоят ...





    Явно многото сняг е изпочупил доста клони и дървета ...







    И пак сняг

    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: 31.03: Плана става, ама донякъде

    Време е да направим една спирка




    Заради това ...







    Лека-полека облаците започват да се разкъсват





    После пак продължаваме ...





    Тук е изкачване със завой ама ...









    преспичката ми се вижда малко дългичка ...





    По-долу има друго пътче, което излиза на същото място, поради което решавам да пробвам от там, че нещо хич не ми се бъхти в големи преспи. Отдолу е по-добре, но точно на изкачването има пряспа. Не е особено голяма, но пък отгоре и е паднало дърво, което трябва да се разчисти.








    Брадвичката я бях извадил за да търся точилар и, естествено, съм я забравил на топло вкъщи.
    Добре, че на тръгване метнах градинарското трионче Fiskars. Малко е, обаче реже здраво и върши добра работа ...






    Над 1200 м. преспите започват да стават по-чести ...

    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: 31.03: Плана става, ама донякъде

      Докато накрая опираме тук ...









      Напред нещата хич не изглеждат добре ...




      Докъдето виждам напред - все е сняг ...




      Ясно е, че днес ще сме дотук. Ако продължим нагоре ще падне здраво бъхтене, а пък не виждам особен смисъл от него. Вече си знаем, че ако е много зор да минем - ще минем. Да де, ама зор особен да минем точно от там няма никакъв, а и с В. Златев отдавна не играем карти, та нафтата е по цени на бензиностанциите ...

      Тръгваме да се връщаме, ама нещо хич не ми се ще да е по този път, по който дойдохме, поради което подхващаме едно пътче, което не сме карали досега. То има доста запуснат вид и още в самото начало трябва да си разчистваме пътя ...






      Триончето пак спасява положението ...









      И пак дърво ...




      Навигатор в действие ...





      Спускаме се по един доста изровен от водата участък и ... пак опираме в доста сняг. Пътят там е доста закътан от слънцето и снегът си стои ...




      Хайде пак кръгом и обратно нагоре. Да де, обаче както неведнъж сме установявали, това, че си се спуснал леко надолу по някой път, никак не означава, че също така безпроблемно ще се върнеш по следите си ...




      За разлика от другия път, тук почвата е мека, силно изровена и подгизнала от вода. И на всичкото отгоре - много хлъзгава. Поради което в един момент дифът заора яко и пак стигнахме до лебедката. Там вече снимки няма, защото работата стана бая кална ...

      Измъкнах се от изровеното, но за моя изненада, на следващия, уж по-равен участък, жипката взе да не ще да върви. Тънка хлъзгава калчица. Таман като за бутонки, каквито нямам ...

      Е, където не става с газ, може да се мине с всичката газ. Стрелката на оборотомера отиде до червеното, обаче гумите успяха да се попочистят и да осигурят някакво сцепление и да се измъкнем до вече утъпкания път надолу.

      Накрая падна малко миене, ама там си ме знаят като редовен клиент и не мрънкат като на други мивки, когато видят калчица.




      Изводът е, че Плана става за каране, но над 1200 м все още на доста места се е задържал немалко сняг. Така че агресивни гуми и изправна лебедка няма да са излишни ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: 31.03: Плана става, ама донякъде

        Добре сте се забавлявали!Поздравления.
        Прекрасни снимки!Благодаря.
        0осем9осем7шест0осем7едно
        Миро

        Коментар


        • #5
          От: 31.03: Плана става, ама донякъде

          Благодаря за "проверката" :-)

          хи-хи, още се усмихвам как навивах една група преди две седмици да прекосим Плана с уговорката, че разходката ще е лека. Уверявах един приятел със заводско Паджеро 2003 (ония ниските и широки прасета) , един с БМВ X3, а друг се чудеше дали да не предпочете BMW X5 пред подготвената му Тойота Ленд Круйзер.
          Разбрах, че много пподценявам Плана....

          Бяхме насрочили точно днес 01.04.2012 да пробваме, след като ни увериха преди две седмици, че е непроходимо за неподготвени машини и без оборудване.. Пак не се събрахме и пак се усмихвам като гледам тези снимки и разказ.

          Иначе така първа кола да минеш от някъде след зимата си е супер. Скоро ще се стегна да се пробвам първо към Мургаш, после към Ком. Нямам търпение.
          Последно редактирано от verter; 01-04-12, 08:36.
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #6
            От: 31.03: Плана става, ама донякъде

            Хубава заигравка!!
            Къде е тази автомивка?

            Коментар


            • #7
              От: 31.03: Плана става, ама донякъде

              Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
              ... Уверявах един приятел със заводско Паджеро 2003 (ония ниските и широки прасета) , един с БМВ X3, а друг се чудеше дали да не предпочете BMW X5 пред подготвената му Тойота Ленд Круйзер.
              Разбрах, че много пподценявам Плана ...
              Сакън, недей! Ако си държиш на приятелите де. Има много места, които могат лошо да ухапят някой паркетник и собственикът после да ти се сърди. Ходил съм в Плана с джипка, която вече бях се зарекъл да пазя, защото я бях пуснал за продажба. Е, уж по познати места, уж дето няма много клони, ама пак беше зор да опазим боята и не мисля, че успяхме на 100%.

              Друг въпрос е, ако искаш да вкараш някой с лъскаво возило в киреча и да му гледаш сеира ...

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Хубава заигравка!!
              Къде е тази автомивка?
              "Черни връх" малко под Околовръстния.
              Последно редактирано от Чавдар (V93); 01-04-12, 09:11.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                От: 31.03: Плана става, ама донякъде

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Друг въпрос е, ако искаш да вкараш някой с лъскаво возило в киреча и да му гледаш сеира ...
                Ни най-малко съм си мислел това. Просто на хората с неподготвени джипове също им се разхожда , като четат такива разкази или понякога просто искат да видят какво им могат машините извън пътя. Момчето с BMW X3 точно това искаше, цитирам : "Аз за Плана бих се пробвал, но като гледам мераклии за там няма - а сам не бих тръгнал. Ако все пак се организира нещо - свиркайте - бих наврял X-a в калта да видим до къде ще му е предела..."

                Затова избрах "уж" по-лек трак. Бях го минавал лани в разгара на лятото и наистина беше лек и приятен маршрут, но явно тъна в яка заблуда, че в момента е такъв.
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #9
                  От: 31.03: Плана става, ама донякъде

                  Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                  Ни най-малко съм си мислел това. Просто на хората с неподготвени джипове също им се разхожда , като четат такива разкази или понякога просто искат да видят какво им могат машините извън пътя. ...
                  Лошо няма, стига наистина да са наясно какви може да са последствията. Че разните му пластмасови "жипки" даже да не смее човек да ги дръпне, като закъсат ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    От: 31.03: Плана става, ама донякъде

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Лошо няма, стига наистина да са наясно какви може да са последствията. Че разните му пластмасови "жипки" даже да не смее човек да ги дръпне, като закъсат ...
                    Що бе? Ще ги вадиш на два пъти. Първият едната половина, а вторият .... другата.
                    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                    тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                    Коментар


                    • #11
                      От: 31.03: Плана става, ама донякъде

                      Снегът вече се гледа отдалеч - по склоновете на Витоша и Рила







                      Като цяло вече е доста сухо ...
















                      Разбира се, има и къде човек да си окаля джипката, дори и без специално да търси калта. Но за по-хард изпълнения човек трябва да си намери подходящите места.

                      При тези условия маршрутчето си беше лекичко.





                      Разбира се, какво ще е това пролетно каране без паднали дървета ...




                      Където не може просто да се прегази, трябва да се повърти малко инструмент.




                      Все пак, където може да се заобиколи, се заобикаля, че иначе току виж станало празник на дърварския труд ...





                      Има и такива места, на които най-умното е да направиш кръгом и да продължиш да настъпваш ...











                      И малко видео





                      От време на време си струва да изгасиш двигателя ...

                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X