Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

    Решихме днес да си намерим местенце за пикник. И понеже от няколко месеца съм с 4х4 превозно средство, пък макар и лек автомобил, решихме да е по-далеко от асфалта.
    Сутринта отворих Мапсорса и си набелязах перфектното пътче - 4f и без много пресичащи го изолинии. Натоварихме хранителните продукти и къмпинг оборудването с жена ми и един приятел и газ към пътя от Божурище към Брезник. Малко след Пожарево според картата започваше перфекният черен път, който излиза до манастира "Св. Петка" над Банкя.
    По пътя дори имах някакви съмнения, дали изобщо ще има нещо сложно и интересно след слизането от асфалта заради последните слънчеви и топли дни и ниската дестинация. Тайно дори си мислех, как след пикника да се поразходим някъде по-нависоко с цел поне леко бойно кръщение на Субаруто...А то какво излезе...
    Асфалтовата част от маршрута мина бързо и безпроблемно. Заредихме евтина газ и взехме батерии за гпс-а. Нямах търпение да видя какво е да караш пълноприводен автомобил не само на сняг, но и по черно (преди 2 години се качихме няколко автомобила с предно до хижа Мургаш и исках да видя разликата).
    Стигнахме до отбивката и слязохме от асфалта.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_134300.jpg
Прегледи:3
Размер:164.8 КБ
ID:5966489

    Още след първият завой се виждаха кални участъци. Аз обаче само се зарадвах от този факт...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_134313.jpg
Прегледи:3
Размер:135.7 КБ
ID:5966490

    Оказа се обаче, че радостта ми, както и самата разходка не продължи дълго. Има-няма 300 метра от асфалта.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_134803.jpg
Прегледи:3
Размер:198.4 КБ
ID:5966491 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_134815.jpg
Прегледи:3
Размер:245.1 КБ
ID:5966492

    Предоверявайки се на двойното задвижване на колата, както и липсата на опит в офроуда ме пратиха в най-калните коловози. След няколко опита напред-назад колата легна в калта, а грайферите на гумите се запълниха с гадната лепкава кал.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_134825.jpg
Прегледи:3
Размер:201.5 КБ
ID:5966493

    Решихме да не се излагаме и да викаме помощ, а да направим нещо сами. Подлагахме камъни, ходихме за дърва и опитахме и с тях, бутахме...Реално окопавахме колата все повече.
    Ясно беше, че Субаруто само няма да се измъкне. Сетих се за лафа за подготвения джип и разстоянието до трактора. В моя случай обаче, трактора идваше сам. В далечината по асфалта се приближаваше някаква голяма машина. Скочихме веднага и бегом към пътя. Метнахме на човека и му обяснихме ситуацията. За съжаление той, нямаше никакво въже. Не изглеждаше и много впечатлен от ситуацията ни и си замина.
    Продължихме да дебнем край пътя за някоя джипка с по-отзивчив водач. В същото време жена ми си разпъна бивака до колата и остана на пост.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_142852.jpg
Прегледи:3
Размер:78.8 КБ
ID:5966494

    Няма и 15-ина минути по-късно към нас се зададе колега със Субару. Метнах му и взе, че спря. Докато му опиша ситуацията и той вече беше пуснал левия мигач и се отправи по следите ни. Тръгнал за риба от скука, но това тук явно му се стори по-забавно.
    Закачихме колата и започнахме с тласъци да опитваме да я изтеглим. Въпреки окопаването като по учебник, колата ми се премести няколко метра към сухата зона. Имахме успех обаче, до момента, в който колегата реши да обърне и да продължи изтеглянето от по-сухо място, карайки напред. Докато го видя в огледалото какви маневри прави, вече беше късно...Предните му гуми влязоха в дълбок коловоз пълен с вода, който някак си не видя. Напразните му опити да излезе само окаляха лъскавото Легаси и откачиха предната му броня от едната страна.
    Станахме 2 окопани Субарута...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_144830.jpg
Прегледи:3
Размер:200.8 КБ
ID:5966495 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_144835.jpg
Прегледи:3
Размер:201.9 КБ
ID:5966496 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_144855.jpg
Прегледи:3
Размер:210.5 КБ
ID:5966497 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20120325_150603.jpg
Прегледи:3
Размер:203.4 КБ
ID:5966498

    Колегата взе да звъни на приятели с по-серизни машини.
    В това време небето взе да се мръщи и спомняйки си прогнозата за преваляване следобяд, вече си представях как и аз ще се разпиша в раздела за нужда от помощ.
    В този момент на колегата звъннаха приятели, решили и те да се включат в риболова. След като им разказа ситуацията, решиха да дойдат да помагат.
    Зарадвах се, но само до момента, в който колегата каза, че са с Фиат Пунто...
    Очаквах резултата да е само 3 закъсали автомобила и да продължим с издирването на джип. Или пък отзивчивия тракторист да се върне... поне въже имахме вече.

    В интерес на истината, Пунтото дойде и избирайки добро сухо място, с 5-6 тласъка при което ние бутахме от другата страна, Субаруто на колегата беше изтеглено. След това вече внимавайки какво прави, успя да изтегли и моята кола.
    Накрая дори не прие да му платя и автомивката...да не говорим за загубеното време и бронята...
    Колега, ако случайно го прочетеш това, БЛАГОДАРЯ още веднъж.

    След днешния ден май пак ми влезе мухата за истинска офроуд машина. Да видим само кога ще останат финанси за такава инвестиция.
    Последно редактирано от -= OXYGEN =-; 25-03-12, 20:30.
    Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
    Seat Leon 2007 1.9 TDI

  • #2
    От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

    кратка, но поучителна-какво значение имат гумите в калта............ пусни я и в Субару форума, ако още не си
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

      Добре сте се наиграли
      А и доста самонадеяно аз в тези ливади и с джипка не смея да тръгна

      Поне е било купон
      Днес и аз минах в този район.

      Коментар


      • #4
        От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

        О,колега защо ли ми е до болка познато това упражнение Преди има - няма един месец и аз се видях в чудо в такава ситуация,дори по-лошо - с личната ми кола, а не с джипа.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0123.jpg
Прегледи:1
Размер:134.8 КБ
ID:5359034
        Ако ще Ви е интересна историята на моята глупост мога да я разкажа в отделна тема, но поуките за мен след тази случка са следните :
        1) Никога сам !
        2) При най-малкото съмнение,когато съм с леката кола не минавам през дори и видимо суха трева!
        3) На пикник,къмпинг и прочие - винаги с джипа!
        First Man, then Machine!
        Lada Niva
        Honda XR 400

        Коментар


        • #5
          От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

          Гуми!!!
          И засилка. Ако не ти пука много какво ще стане с колата с много засилка тази кал се минава.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

            Ти май си първият който си признава че,лека кола не става за оффроад пък бил той и лек.Поздравления за куража, сега ще те разпънат на кръст привържениците на модела.
            не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

            Коментар


            • #7
              От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

              +1, с добра засилка можеш да караш и по вода известно време...и като гледам, не е като да не си имал откъде да минеш, просто ти е било кеф да се навреш у гьоло...познато. Хубаво е да има втора кола с въже ,най-малко...лизгарЕ, също не са излишни...ама ти вече го знаеш. Поздрави!
              Животът е харизан кон според мен...

              Теди

              Коментар


              • #8
                От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                Лятото там се минава и с лада 5-ца (пробвано), но в сухо време без кал.
                И аз съм правил подобни дивотии, но с Опел Кадет. Веднъж след фразата: "Бе я да видим дали от тук е по-добре да мина!" ме дърпаха назад от едно мочурище. Добре че се усетих да не упорствам та да се окопая едно хубаво Иначе винаги си нося в колата едно въже за дърпане.
                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                Коментар


                • #9
                  От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                  Така се почва
                  Вече те глождае ако си земеш едно жипче докъде ли още можеш да стигнеш
                  А и колко още такъми за риболов/пикник/къмпинг можеш да натовариш...
                  Колко му е... я влез в мобилето и скии кви евтини жипчета има
                  Па Субаруто си остава бегачка, па и за снежец става

                  Добре дошъл в клуба
                  Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                    През 2006 г., трябва да е било горе-долу по това време с Лада Нива, дълга база, летни гуми минахме по обратния маршрут от манастира до местността "Добър мъж", така се казва мястото откъдето сте влезли в черния път. Почвата беше почти суха и с много малко усилия минахме. Екшъна беше някъде по средата, където пътя се беше завирил. Но, Нивата си е машина и с малко зор не се видяхме в приключения. През лятото по този път минават леки коли, но разкаля ли се няма минаване.
                    Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
                    "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                      Първоначално публикуван от jaxan Преглед на мнение
                      Ти май си първият който си признава че,лека кола не става за оффроад пък бил той и лек.Поздравления за куража, сега ще те разпънат на кръст привържениците на модела.
                      след обилните снегове земята всеоще е пропита с влага и дали си с лека кола или с "джиБ" няма кой знае каква разлика - лесно може да се закопаеш (пардон окопаеш), ако не видиш някой коловоз, канавка или дупка замаскирани с локва...
                      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                      Коментар


                      • #12
                        От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                        Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                        след обилните снегове земята всеоще е пропита с влага и дали си с лека кола или с "джиБ" няма кой знае каква разлика - лесно може да се закопаеш (пардон окопаеш), ако не видиш някой коловоз, канавка или дупка замаскирани с локва...
                        Естествено че можеш,даже и по-зле.
                        не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

                        Коментар


                        • #13
                          От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                          Да, колкото по-подготвена колата (ЖиБа) толкова повече се ходи за трактор
                          The Flat Earth Society has members all around the globe.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                            Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                            Има-няма 300 метра от асфалта..
                            Като си вземеш джипка , ще опознаеш (и ще можеш да се окопаваш на) места, от които до асфалта се ходи часове пеша.
                            Тогава ще си кажеш - ех, добре си беше Субаруто...
                            По-добре късно, отколкото по-късно.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Най-кратката разходка, или как не се кара офроуд

                              През 2011 притежавах такова Субару, влизал съм в кал като теб от лиготия, защото като караш бавно и бавно и бавно и яяяя закъсахме! Както стана този цирк, само с мръсна газ и не ми пука за последствията, съм излизал от всякакви калища и съм стигал до местенцето за - да си намажа филия с лютеница!
                              Между другото много си ме радват, тези колички в зимни условия доста добре се справят.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X