Обява

Свий
Няма добавени обяви.

7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

    В неделя 22.11. решихме да използваме хубавото време и да проверим до къде стига един път тргващ на 500 м. преди манастир 7 те престола. Предварителната информация беше, че по него се стига до х. Тръстена
    Начална точка - манастира



    В







    500 м по-надолу по шосето, след мостчето на реката, започваше един път към планината. Поехме смело по него, водени от GPSа. Започна едно дълго изкачване към билото. Пътя беше доста изровен, доста стръмен и на няколко места пресичаше дерета с наклон към склона с течащи по тях ручей. Преминаването си беше напрегнато. На места клоните на дърветата бяха толкова надвиснали над пътя, че или трябваше да им предоставя вратите и калниците на джипа за автографи, или външните колела да да увиснат над урвата.

    За сметка на това, панорамата беше прекрасна.

















    Точно преди билото се поздравихме с група ловци и в същия момент две сърни грациозно пресякоха пътя, но за чест на ловците, никой не си и помисли да стреля по тях. След което продължихме и на един разклон, където беше и маркировката за хижата, завихме в дясно и продължихме до подножието на върха от снимката. Най отгоре му се вееше знаме.



    Пътя както се вижда минава в ляво от върха. Този път на мен ми е до болка познат, тъй като преди два месеца минах по него и едвам се измъкнах от дълбоките,кални коловози.


    Имаше обаче и друг път - от дясно на хълма.
    Освен това маркировката вървеше по десния път. Този път го имаше и на GPSa с ясен, червен пунктир. Поради това, въпреки ,че не изглеждаше ползуван скоро



    поехме спокойно по него. Целия беше покрит с голямо количество сухи листа, но изглеждаше нормално, до момента в който просто свърши и се превърна в две пътеки - едната надолу, към Седемте престола,
    а другата нагоре - към х. Тръстена.



    Сега много остро застана въпроса как да обърна джипа обратно. Тясно, наклон към дерето и много хлъзгави листа.



    За наше щастие 100 м по нагоре, в посоката от която дойдохме, прад едно паднало дърво се оформяше нещо като площадка.




    Сега въпроса беше, как на заден ход да се стигне до площадката, защото с наклона и хлъзгавите листа, упражнениет не изглеждаше просто - но стана.

    След което се върнахме с джипа до разклона и решихме да минем по
    същия път - но пеша. Средно трудна, стръмничка пътека, която ни изведе в източното подножие на в. Издремец.
    Качихме го и него и с траверс по южното му било слязохме при джипа.
    След всичко това по един много кратък и стръмен път слязохме в Брезов дол - между Осенов лаг и 7-те престола.
    С това планинската разходка свърши с много емоции и адреналин.
    Любомир Бончев 0889216605
    Jeep Cherokee Sport 2,5 td - 1998

  • #2
    До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

    Браво, колега! Добра разходка сте си направили!

    По една случайност и аз бях в района в този ден, макар и в късния следобяд, та и замръкнахме. Оставих майка ми и баща ми на събор в с. Люти дол към 13:30ч и решихме с жената да се "поразходим" с джипката накъм вр. Козница. Минахме през село Рашково, после Краево и нагоре по един серпентинест път през гората се излиза на билото. Чак на самия връх се качихме. То това си беше и първата разходка на джипката, че откакто съм я взел или само я правя, или нямам време за разходка .
    Интересното беше, че от върха надолу тръгнахме след залез слънце и реших да не се връщам по пътя на качването че ми се стори дълъг, а реших да сляза накъм Осеновлаг. Нацелих пътя и слязох в с. Зимнишки дол - това е под Осеновлаг и над манастира. Имам и снимки, ще ги кача като имам време.

    Поздрави,
    Цецо
    Без блокажи си за никъде. :D
    Без лебедка, хептен...

    0887 731062 - Цецо

    Коментар


    • #3
      До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

      Първоначално публикуван от The Bear Преглед на мнение
      Браво, колега! Добра разходка сте си направили!

      По една случайност и аз бях в района в този ден, макар и в късния следобяд, та и замръкнахме. Оставих майка ми и баща ми на събор в с. Люти дол към 13:30ч и решихме с жената да се "поразходим" с джипката накъм вр. Козница. Минахме през село Рашково, после Краево и нагоре по един серпентинест път през гората се излиза на билото. Чак на самия връх се качихме. То това си беше и първата разходка на джипката, че откакто съм я взел или само я правя, или нямам време за разходка .
      Интересното беше, че от върха надолу тръгнахме след залез слънце и реших да не се връщам по пътя на качването че ми се стори дълъг, а реших да сляза накъм Осеновлаг. Нацелих пътя и слязох в с. Зимнишки дол - това е под Осеновлаг и над манастира. Имам и снимки, ще ги кача като имам време.

      Поздрави,
      Цецо
      Минавал съм ги и двата пътя и през Краево и през Зимнишки дол. През Зимнишки дол е по-лек.
      Горе на платото е местноста Ржана и е прекрасно за разходки. Има и десетки пътища.
      Не разбрах до Козница с джипа ли се качи? Сигурно има път до кулата!
      Горе съм се качвал само пеша. Такова е условието на навигаторката ми - поне 10% туризъм при разходките.
      Поздрави!
      Любомир Бончев 0889216605
      Jeep Cherokee Sport 2,5 td - 1998

      Коментар


      • #4
        До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

        Първоначално публикуван от lubo56 Преглед на мнение
        Минавал съм ги и двата пътя и през Краево и през Зимнишки дол. През Зимнишки дол е по-лек.
        Горе на платото е местноста Ржана и е прекрасно за разходки. Има и десетки пътища.
        Не разбрах до Козница с джипа ли се качи? Сигурно има път до кулата!
        Горе съм се качвал само пеша. Такова е условието на навигаторката ми - поне 10% туризъм при разходките.
        Поздрави!
        Абе, то по-добре 10% с джипа само - другото пеш, ама те...
        Да, догоре има път [щом има и кула ].
        Мен ми се стори, че през Зимнишки дол е по-труден и стръмен и може би два пъти по-къс, отколкото през Краево. В смисъл мерено до върха.
        Без блокажи си за никъде. :D
        Без лебедка, хептен...

        0887 731062 - Цецо

        Коментар


        • #5
          До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

          Първоначално публикуван от lubo56 Преглед на мнение
          Не разбрах до Козница с джипа ли се качи? Сигурно има път до кулата!
          Горе съм се качвал само пеша. Поздрави!
          Колега има път до връх Козница и то доста добър но нетръгва от 7-те Престола, поне аз незнам за път от там.

          Ето малко снимки на билото преди Козница
          Билото











          Аз тръгнах от разклона след новачене на острия завой има едно кръчме завих на ляво по пътя до кръчмата ( като диваш от ботевград в ляво) иначе от Вража в дясно и по GPS-са та до върха.

          Коментар


          • #6
            До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

            От десния завой в Новачене мисля, че можеш да минеш или през Краево или през Литаково. И двата пътя съм ги минавал. Ако има друг маршрут ще ми е много интересно!
            Поздрави!
            Любомир Бончев 0889216605
            Jeep Cherokee Sport 2,5 td - 1998

            Коментар


            • #7
              От: До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

              Здравейте!Да използвам тая тема да не отварям нова.Имам вила в с.Рашково.Последната седмица на август ще бъда там.И с жената сме решили да идем до Седемте престола.Та така.На карта като гледам от Рашково през Краево и до манастира е близо стига да има път някакъв през планината.Ако някой е минавал моля да сподели.Да не обикалям през Черепишкия манастир.Него го оставям за друг ден заедно с крепостта в Мездра.
              Благодаря!
              Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
              0888854582
              Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
              Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

              Коментар


              • #8
                От: До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

                Да, има път. Рашково, Краево и нагоре към Ржана, но на премката не хващаш към Козница, а напред и слизаш в с. Осенов лаг. От там по асвалт си на манастира.
                Любомир Бончев 0889216605
                Jeep Cherokee Sport 2,5 td - 1998

                Коментар


                • #9
                  От: До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

                  Благодаря!А пътя как е?Хард или не много?Гледам че и на карта го има даже!Имам един пътен атлас на България много подробен от 2004г.Та там е даден.
                  Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
                  0888854582
                  Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
                  Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: До: 7_те престола-х. Тръстена - неуспешен опит

                    Първоначално публикуван от traun Преглед на мнение
                    Благодаря!А пътя как е?Хард или не много?Гледам че и на карта го има даже!Имам един пътен атлас на България много подробен от 2004г.Та там е даден.
                    От отпуска и други неща чак сега отворих компютъра. Ако вече не си минал - пътя не е екстремен, просто средна сложност. Не съм използвал бавни скорости.
                    Поздрави!
                    Любомир Бончев 0889216605
                    Jeep Cherokee Sport 2,5 td - 1998

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X