Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зимно изкачване на вр.Мусала

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зимно изкачване на вр.Мусала

    30.01.2016г. връх Мусала

    Беше пропуск в моите разходки - зимата на най-високия ни връх. Страхотно изживяване е да изкачиш Мусала насред зима.
    Неописуема красота, трънящите от сладка умора мускули, екшънът на изкачване и спускане по стоманените въжета. Незабравими мигове.

    Планината не се покорява, при планината се ходи и тя или те приема или не те приема. Тя винаги трябва да се уважава!
    Това е точен цитат, който прочетох в нета. Думите са на възрастен планински спасител.
    Чел съм ги перифразирани многократно. Затова съм благодарен, че този ден планината бе благослонна и ни позволи да се качим на покрива на България - връх Мусала.
    Времето беше страхотно, условията за туризъм също.

    Кратка история.
    Гласяхме се група приятели тази зима, да изкачим пешком някои емблематични върхове . Ами така де, стига с тези джипаджийски разходки, малко истински туризъм.
    Започнахме с връх Мальовица и логично дойде време за уговорки и за Мусала.
    Не успяхме да се включим в провелото се седмица по-рано традиционното зимно изкачване на върха, организирано публично, за което в новините прочетох, че група от над 100 човека са успяли да се изкачат. Съмнява ме, обаче че имам желание с такава голяма група да катеря.
    Всъщност нашата импровизирана група не е добре подготвена за пешеходен зимен туризъм и това донякъде ни притесняваше. Зимата не е като лятото. Изисква познания, екипировка и крие много повече опасности.
    Именно опасностите ме притесняваха. Новините за падналите на Витоша 5 лавини и загиналите момчета ми влезна под кожата. От една страна имах силно желание да се изкача, но отдруга си задавах въпроса, защо ще рискувам и мога ли да се кача без риск. Зимата без риск май няма как да се качиш.
    Другият проблем бе, че зимно време не съм се качвал до Мусала и познатите ми летни пътеки се оказаха неизползваеми. Беше ясно, че ще се ходи по нов маршрут. Не се знаеше точно колко е дълбок снега, има ли пътека, колко време ще ни отнеме да се качим и слезнем, ще ни трябват ли задължително "котки", щеки, снегоходки - все атрибути и въпроси с чийто отговори не разполагаме. Друг въпрос бе, ще се преспива ли в хижата или може за един ден да се отиде и върне.
    Зимното работно време на лифта от Боровец е от 8:30 до 16:00 часа. Това те ограничава много.
    Обсъждахме на чатове няколкократно какво да направим и в крайна сметка решихме, че не можем да се преборим с неизвестните. Решихме да опитаме и имахме готовност да не успеем да се качим или да слизаме без лифт до Боровец по нощите, ако изпуснем лифта.

    Денят бе насрочен, времето се очакваше да ни е съюзник и оставаше само да тръгнем. Настроихме си будилниците за ранно ставане преди 5 часа сутринта. Последва предижване до Боровец, където в 7:30 бяхме първите на паркинга на лифта. От лятното ми изкачване на върха помня сутрин какви опашки се заформят пред лифта и държах да сме сред първите и да не губим ценно време. Наехме си щети под наем - много ценен ход, защото помагат доста да разтовариш натоварването на долните крайници и получваш допълнителна опора.

    Походът ни започваше. Малко преди 8:30 часа зад гърба ни пред входа на лифта имаше вече стотици хора, предимно скиори. Ние бяхме сред първите и хванахме 5-а или 6-а кабинка. В началото ги пускат през една, за да регулират теглото по въжената линия.

    Карта на района. Червеният трак от връх Ястребец бе нашият маркер





    Стъклата на лифтовите кабинки са много захабени и затова не снимам през тях. След 20 минути сме вече на горната станция на 2369 метра.





    Трибагреникът ни



    Връх Мусала се вижда най-вляво



    Прясно загладеният сняг по пистите






    Миниатюрни зимни пейзажчета







    Най-нетърпеливите скиори и сноубордисти вече летяха по пистите



    А ние с усмивки бодро крачехме напред. Първоначално по пистите, впоследствие засякохме пътеката към хижа Мусала, която нямаше много ясни следи.



    Подножията на връх Дено. Това е върхът, който се вижда първи огрян от слънцето от Самоков.



    В далечината се виждат белите била на Стара планина.



    Болшинството са тук за да карат ски, малцина като нас са тръгнали към върха.





    Пътеката. Имаше пресен 10-20см сняг отгоре, а отдолу отъпкан стар. Излезнеш ли извън очертанията й пропадаш мигновено.



    Този малък талант си заслужи снимката





    Преди нас бе вървял един единствен човек









    Бялата синева, как звучи само



    Тук бе дълбочко



    Стигнахме постройките до хижа Мусала.



    Ето го изполинът



    Кратка почивка, защото нямахме време за губене.
    Аз хапнах едно бурканче Нутела - Любимо ми е, но избягвам да го ям заради многото калории и гадости в него.
    Днес мина метър и го изгорих в рамките на деня :-)



    Ардис пие топъл чай



    Михаела се радва на метрите сняг



    Мдааа, няма как без рискове!



    Старата хижа Мусала се превърна в една от любимите ми зимни снимки



    Това мисля е връх малка Мусала, която караше слънцето да изгрява тук чак сега.





    Стръмничко



    Катерим...



    Нещо като първа тераса



    Както се изрази един приятел във Фейсбук и нарече тази снимка опасна - Ето къде дреме лавината!
    Лятото горе по ръба минава пряката лятна пътека. Зимно време пак ходят някои ентусиасти.



    Състезавахме се негласно със скиорите, които ходеха малко по бавно, но минаваха напряко на някои места както тук на снимката. Пътеката ни вие в съвсем друга посока.



    По пътеката към заслон Леденото езеро



    Поглед назад.





    Още малко и предстои кратка почивка преди най-трудния участък.



    Дръпнах малко напред, за да снимам приятелчетата по-ефектно



    Това е най-стръмният участък. Тук се катери по ръба и по въжетата. Много е хлъзгаво и липсата на "котки" е най-чувствителна тук. От двете ти страни са лавинообразни склонове, така че за предпочитане е едната ръка да не изпуска въжетата



    Леденото езеро затрупано от метри сняг









    Зимна стилистика





    Витоша планина





    От високо над заслона









    Тук е най-коварно и хлъзгаво. От двете ти страни са пропасти.





    Горе на върха умората взима връх. Тези момчета си подобриха рекорда за изкачване - 3 часа и 18 минути, но без лифта и от Боровец. При това без щети и котки!









    В началото вриш и кипиш и може да издържиш десетина минути по тениска





    Серия снимки на страхотните гледки от покрива на Балканите





    Язовир Бели Искър и отзад за фон Северен Пирин












    Още една кротко подхъркваща лавина



    Поглед над нея





    Височината на Мусала измерена по GPS технологията е 2971м.



    Язовир Искър



    Маричините езера, изворите на река Марица



    Самоков и лифтената ни станция



    Красота, красота и пак красота....нямам думи





    Хижа Мусала и пътят ни дотук ясно се виждат



    Мдааа. Едър мъж, гол до кръста с навите до колената крачоли (така се качи и до върха) рисува в центъра на замръзналото Ледено езеро
















    Плюшен сладур



    Пирин



    Животът на върха кипи, е образно казано, защото като охладиш усещаш зверския студ.



    Последно редактирано от verter; 07-02-16, 19:23.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Зимно изкаване на вр.Мусала

    Още снимки за спомен









    Радостта от първото изкачване









    Трябваше да тръгваме обратно. Изкачихме се от лифта до върха за 2 часа и 40 минути. Трябваше за 2 часа и 15мин да стигнем до лифта, ако не искахме да слизаме пеш.
    Сграбчих въжето и започнах да се спускам. Спускането беше забавно.











    Ей го къде е....



    Отвесно





















    Последна панорама на връх Мусала



    Това беше нашето зимно пътешествие :-)

    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Зимно изкаване на вр.Мусала

      Благодаря Влади! Прекрасно е!
      ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
      Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

      Коментар


      • #4
        От: Зимно изкаване на вр.Мусала

        Ей, тъкмо съпреживях вчерашната ти разходка и отново нова приказка.
        БЛАГОДАРЯ, че върна в мен спомени прекрасни и много далечни.
        Зареди ме за цяла седмица.

        Коментар


        • #5
          От: Зимно изкаване на вр.Мусала

          И аз ви благодаря :-)
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #6
            От: Зимно изкаване на вр.Мусала

            Благодаря ти !
            На нас клиренс ни трябва , не скорост

            Коментар


            • #7
              От: Зимно изкаване на вр.Мусала

              Ееех,Красоти Български!!Благодаря .
              Сузуки Витара ДБ 2.0 H20A

              Коментар


              • #8
                От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                Красота....както винаги.

                Отбелязвам, че това е първия фотопис без красивия Джип.

                Но за сметка на това - с участието на Човека - Интел

                Коментар


                • #9
                  От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                  Не е красота,неземна красота е!
                  Ако може някой модератор,да оправи заглавието.
                  Благодаря за споделените снимки!
                  .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                  Киа спортаж2000тди 98г
                  Ауди А3 1.9ТДИ
                  Каравана Аdria 390Q

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                    Аааа не, не е първият има и други само пешеходни турчета във фотописите :-)

                    С Ардис се качихме и до Мальовица съвсем скоро, ще кача разказче и снимки и от там.









                    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                    0888/00-55-37

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                      Красота!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                        Прекрасно! Благодаря, Влади!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                          Браво, страхотни снимки. Само за всеки случай ще вмъкна едно предупреждение към ентусиастите вдъхновени от прекрасните снимки. Прекия път, който сте използвали от вр. Ястребец до х. Мусала подсича и пресича няколко лавиноопасни склона вкл. и самата писта Маркуджук 3, ако не е обработена. Преди няколко години за съжаление там загина и тогавашния хижар на х. Мусала. Има няколко варианта за избягване на това - най приятния е качването по ръба през вр. Алеко, но това е по сериозен траверс и без котки през зимата е крайно нежелателно. Втория е от Боровец по долината, тогава хамалогията е повечко и третия е да от Ястребец да се слезе в долината преди Маркуджик 3. Така се губи малко височина (много по-малко отколкото е спестил лифта), но се избягват опасните склонове.
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #14
                            От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                            Страхотни снимки, напълнихте ми душата. Мога да потвърдя казаното от icerunner, по пътеката е лавино опасно. Преди 4г. точно по тази пътека ни затрупа лавина /малка, но достатъчна/. За нищо на света не може да ме накарате да мина втори път от там през зимата.
                            Поздрави.
                            Издържах вчера, ще издържа и днес...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Зимно изкаване на вр.Мусала

                              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                              Само за всеки случай ще вмъкна едно предупреждение към ентусиастите вдъхновени от прекрасните снимки. Прекия път, който сте използвали от вр. Ястребец до х. Мусала подсича и пресича няколко лавиноопасни склона вкл. и самата писта Маркуджук 3, ако не е обработена. Преди няколко години за съжаление там загина и тогавашния хижар на х. Мусала. Има няколко варианта за избягване на това - най приятния е качването по ръба през вр. Алеко, но това е по сериозен траверс и без котки през зимата е крайно нежелателно. Втория е от Боровец по долината, тогава хамалогията е повечко и третия е да от Ястребец да се слезе в долината преди Маркуджик 3. Така се губи малко височина (много по-малко отколкото е спестил лифта), но се избягват опасните склонове.
                              Точно тъй. Затова и сте имали само една следа преди вас в началото.

                              Третият вариант е най-мързеливият компромис за зимата - синята линия, която слиза наляво от връх Ястребец и се съединява с червената пътека на картата от първата снимка. Най-добре е винаги да се пита на място - на горната станция на лифта и на хижа "Ястребец" винаги ще се намери кой да даде акъл за маршрута.
                              Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                              TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X