Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Есенна разходка из Голо бърдо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Есенна разходка из Голо бърдо

    Голо бърдо е планина разположена между Перник, Радомир, Старо село и язовир Студена. Малка и сравнително ниска планина, но с голи върхове откъдето носи своето име. Част от Верило-Руйската верига , която обхваща още 6 планини: Руй, Ездимирска, Стража, Любаш, Черна гора и Верила.

    Най-високият връх е връх Ветрушка - 1158м. Други по-отчетливи върхове са: Барбул (1039м), Голата могила (1024м.), Острица (1147м.), Примочляк (1158м.) Янска могила (1048м.), Братанчица (1138м.), Бурковица (1119м.), Голема Кулоница (1154м.) и др.

    В Голо бърдо се намира и резерват Острица. Ботанически резерват богат на много рядко срещани растителни видове, най-вече треви. Могат да се видят тревисти образувания характерни за три континента: Европа, Азия и Африка.

    Аз ще запомня Голо бърдо, освен като красива и приятна за разходки планина и като огромна мрежа от моторджийски пътеки и далекопроводи.
    Пътеки и жици се набиват в очите накъдето и да погледнеш.
    Не остана ненадран панел по джипа след тази разходка. Почти всички пътища са много тесни и обрасли в трънаци и клони.

    Макар и малка по площ (20км дължина и 5-6км широчина) тази планина успя да ме оплете и обърка в опитите ми да стигна до върховете й. Представях си, че просто ще открия лесен маршрут до някое било и оттам нататък ще я обиколя по цялата дължина. Да, ама не. Поне не и лесно.

    Сдобих се с втора навигация (таблет), на който качих подробна карта на Голо бърдо, редом до актуалната офроуд карта на навигацията Гармин. Въпреки това, такова лутане отдавна не бях правил. Множеството 4x4 маршрути се превръщат в моторджийски пътеки, а плетеницата от пътища обърква и правилният път трудно се намира.

    Най-важното от всичко бе, че заснех красотата на Голо бърдо и то през красивия есенен сезон.

    Маршрут:
    София -
    Перник - Радомир - хижа Орлите -
    лутане из планината - Перник -
    София


    Не засякох точно, но някъде около 100км бе преходът.

    Избрах хижа Орлите, като начална точка и подход към билата на планината. Хижата се намира над Радомир, откъдето има много подстъпи и пътища нагоре. Идеята ми бе да се кача до билата, да карам по тях и да слезна някъде около Язовир Студена, пресичайки цялата планина.
    Въобще не бързах, защото очаквах лесно да се кача и бързо да обиколя планината. Бях планирал повече почивки, за кратки пешеходни разходки с които да запълня деня.

    По прогнози трябваше да е слъчево и безоблачно, но въобще не бе така. Едва около обяд слънцето проби, но облачността и мъглите така и не изчезнаха чак до вечерта.
    Покрайнините на София сутрин (кв. Суходол)



    Радомир и поглед към билата на планината. Антената е на връх Барбул. До него се стига по пътя за хижа Орлите, продължението на който (стар асфалт) е към поделението Ветрушка.


    Още с влизането в Радомир, трябва да се направи ляв завой към групата от панелни блокове. Пътят към хижата и поделението минава точно зад блоковете.
    Скоро се влиза в красивата есенна гора.




    Най-добре е пешком. Забелязват се много детайли, които са обекти на красиви кадри.






    Гората бе изключително приятна, на места бе трудно да познаеш сезона. Тук по-скоро летен.


    Често спирах...


    Голямо разнообразие от широколистни и иглолистни дървета.








    Много "цветен" път....










    Есенна красота!








    Отбивката към хижата първоначално я пропуснах, въпреки табелките. Не бях сигурен коя посока сочат, така че се качих по високо.
    Връх Барбул


    Напред разбитият асфалт продължаваше към връх Ветрушка, където е и бившето поделение. Антените и разбитите сгради в гората се виждаха отдалеч.
    Въртял съм се на една разходка през едно такова поделение в опит да мина през него и да продължа. Беше в горите между Ерулска и Любаш планини.
    Не исках да повтарям същото упражнение, затова се върнах към хижа Орлите.




    На откритите места имаше гледки към мъгливите полета.


    Радомир, откъдето тръгнах


    Още цветове












    Обратно по пътя към хижата.




    Точно пред хижата (видях сградата) пътят ми свърши. Не, че нямаше, но един самосвал и валяк, започваха да асфалтират!
    Аз се чудех, защото пътят е така широк и валиран.
    Оказа се, че няма ка да стигна с джипа до хижата, а от нея по навигацията имаше продължение към билата.
    Въх....

    Въведах в навито нова крайна точка - Кобилин връх (ако се не лъжа). Видях го в стационарната карта на планината. По права линия отстоеше на 4км, но навигацията ми изписа 22км. Караше ме да се връщам до Перник и оттам нагоре.
    Въведах друг връх, който знаех - Острица. Пак същото разкарване.
    Още един връх и пак маршрут през Перник....
    Картата гъмжеше от червени тракове (4x4 trail) , но навито не ги избираше. Чудех се защо, но впоследтвие от опит разбрах. Реших, че ще загубя време , за да се върна толкова назад и предпочетох да гадая маршрута от Радомир нагоре. През поделението (ако въобще може да се мине) май ми бе най-близо, но избрах да се върна до града и от неговите покрайнини да подхвана някой червен трак. Така и направих.

    Нейде из полетата над Радомир
    Слънцето съвсем наскоро се бе показало. Небето през филтъра на шибидаха


    "Кървящата" борова гора


    Карах през полетата покрай планината и дебнех да засека някой маршрут нагоре




    Наоколо бе пълно с тракове, главно зелени (моторджийски), които така и не разпознавах наяве в дълбоката трева. Мернах съвсем бегло две следи и понеже водеха нагоре поех по тях. Нямаше такъв маршрут според навигацията.....




    ...но, видимо имаше някакъв стар път.






    След малко влезнах в гората. Карах към пътека с името "Улеят". Много обрасъл и неподдържан път, който по-нагоре засича друг между хижите Орлите и Славей. Надрах хубаво боята, но бях на път да остана и без огледала и мигачи, което вече е неприятно.
    Понеже пътят много загрубя (изпопадали клони, храсталаци) избрах да катеря директно по съседното било, да се кача на него и да огледам накъде да продължа. Тук въобще не личи да са се движили джипове, само мотори и пешаци.




    Отляво бе този връх, почти до поделението. Явно тук е харда за за моторджиите. Много стръмно изглежда.


    Друго си е на високо и открито. Гледките са страхотни.




    Качих се без път на връх "Голата могила" - 1024м. От другата му страна имаше моторджийка пътека. Разходих се пеш да я проследя къде отива и дали ще мога да мина. Преминаваше през разни скали и дупки, където можеше да заседна.




    Трябваше пак да се връщам към полетата и да търся друг обход. Слезнах пак по склона, но по друга траектория.


    Вижте за каква плетеница от пътища става въпрос. Червените линии са 4x4 тракове, зелените мото, а сините за ATV.
    Най-неприятното е, че много от червените маршрути преминават в зелени, затова навито не ми ги и предлага. По зелените мото тракове може да се кара , но до някое време.


    За да засека един друг маршрут слезнах чак до преобразувателната подстанция Радомир.


    Хващам си нов път. Изглежда обещаващ.




    Добавих още една джаджа да помага, но не мога да се оправя с тия пътища тук. Гледам уж, избирам и пак стигам до задъдена улица.


    Пътят стигна до кръстопът. Един наляво и един надясно. Проследявам на картата десния - обикаля дълго време ниско покрай планината и чак тогава се слива с друг тръгващ нагоре.
    Лявото разклонение катери нагоре и изглежда обещаващо. Тръгвам по него.
    Минавам покрай ловджийски заслон.


    След него продължавам по един улей ниско долу между два склона. Пътят хубав и си казах, че няма начин да свърши току така.


    Хоп и край!
    Стигнах до друг заслон с поляна, чеверме, чешма и без продължение. Пътища няма. Моторджийски пътеки може и да има, ама път не.
    Хайде пак обратно.

    Връщам се до разклона и хващам десния ръкав.
    Върхът на който бях по-рано


    Прекосявам разни полета и пасища, но карам успоредно на планината.


    Попаднах на голямо дърво ябълка насред една поляна. Страхотна!
    Набрах си няколко кила.


    Засичам разни пътища, ама вече внимавам какво ще подхвана.
    Този път в далечнината ми хареса и реших да карам направо през полетата и да го засека. Не успях да разбера откъде мога да го подхвана. Плетеницата от пътища е уникална.


    Най после правилният път. Водещ нагоре по билото, с обширни гледки.


    Почти на превала. Там има път пресичащ цялата планина надлъж. Видях най сетне Витоша планина.


    От високо може да се види истинската красота на планината.


    Пътчето бе интересно, на места тясно, стръмно....


    Това е главният път по билото. Тръгнах първо посока към Старо село и язовир Студена.




    Карах извесно време , докато започнах много да слизам. Внимавах да не сгазя множеството накацали пеперуди по цветята насред пътя.


    Беше още рано за прибиране и обърнах. Реших да карам обратно по билото и да слезна някъде в Перник.
    Пък и тези гледки как да ги пропуснеш.



    Маршрутът ми слизаше в една долина, след което го виждах пак да качва нагоре. В тази гориста част отново се започна дрането. Пак го закъсах в шубраците.
    И пак потърсих обходен по-висок път.




    Спирка за поредната доза красота.




    Снимка към Перник. Поиграх си с фокуса и metering-a. Мисля стана готина снимка.


    И пак по шубраците и мото пътеките в опит да стигна до основния път.


    Няколко пеперуди и диви пчели.








    Перник сниман от връх Голема Кулоница.


    Утайникът на мината


    Още един кадър на Перник


    Време бе да слизам и зададох на навито да ме прибира вкъщи. Аз се движех по билото, отдясно ми бе Перник, а навито постоянно ме караше да завивам наляво и да слизам стръмно от билото. Хубаво, ама път не виждах, а стръмнината бе яка. Подминавам въображаемия ляв завой и ми измисля нов ляв след 200 метра. Стигам до мястото и пак няма път. Слезнах пеш и разгледах по надолу да не би да има нещо, което не виждам откъде започва. Нищо, само стръмнина слизаща в гората.
    Навито искаше да ме свали до хижа Славей, чийто покрив виждах ниско долу и от където имаше асфалт чак до Перник. Нямаше как да слезна без път просто ей така. Продължих по единствения маршрут по билото. Той започна да спуска към борова гора надясно и към Перник.
    Скоро бях в нея и пак продължих с деругите.
    По надолу изведнъж пътят стана доста приветлив. Почистен, окастрен и приятен.




    Разклонява се на два ръкава. Десния слиза в мината, а левият в квартал на Перник. След като първо хванах десния ,скоро се върнах и подхванал левия. Той стана като улей и на места доста стръмен.


    Много готин път. Искам някой път да го изкача.






    Последната част бе изровена от водата и обрасла. Буквално последните 100 метра преди да слезна някъде между пернишките квартали Могиличе и Калкас.
    Ако качвам отдолу на горе и видя вида на пътя ще се замисля дали да го хвана. Нагоре обаче е страхотен.

    Подкарах надясно към Калкас, където видях този красив Калкаски манастир "Света Петка"
    Построен е през 10-12 век, след което през 14-ти разрушен от турците ,а през 19-ти век е издигнат отново.




    Магерницата (кухнята) на манастира




    На път към София


    Албумът със снимки е тук: http://media.snimka.bg/s1/2741/031725517-big.jpg?r=0
    Последно редактирано от verter; 09-10-13, 20:23.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Есенна разходка из Голо бърдо

    Нейде из тия вилаети прахосах време в армията....

    Красотата е неописуема.

    Гледах на ТВ-то на станцията стадо сърни, и се кефех.
    Отново - неописуема красота...

    И се ядосвах, че прахосвах време, и се радвах на неща, дето не се виждат всеки ден..

    Преди тридесет и повече лета...

    Колко ми е бил акъла тогава.. колко е и сега, де..

    Добре, че си видял тия красоти, и трижди по-добре, че си снимал - за тия, дето няма да го видят това наживо.

    Благодаря!

    Коментар


    • #3
      От: Есенна разходка из Голо бърдо

      Красота
      878511557

      Коментар


      • #4
        От: Есенна разходка из Голо бърдо

        Есента е невероятна! Цветовете са много, успокояват окото и душата! Чудесна природа!
        Ама и ти си си майстор де!
        Благодаря!

        Коментар


        • #5
          От: Есенна разходка из Голо бърдо

          Прекрасен репортаж.Ама друг път като идваш да си играеш в двора ни,вземи се обади.нямаше да се луташ излишно.
          А имаме какво да ти покажем.
          Румен Николов

          0888 358 572

          Коментар


          • #6
            От: Есенна разходка из Голо бърдо

            Вертер, човек и пълен бастун да е - лишен от всякакъв усет за красотата на природата, като ти види снимките и ще седне да напише поема за прелестите и! Само едно ми липсваше през цялото време - поне един кадър с Гранда в цялата му груба хубост...

            Коментар


            • #7
              От: Есенна разходка из Голо бърдо

              Някак го запазете този пътепс!
              Няма по-хубав и "по-усетен" от този на Вертер за тази, измамно нищо и никаква "могила"!
              Е как бе човече, успя с първото си стъпване на това "б'ръдо", да пресъздадеш Сърцето на планината.?!
              Тя ми е "детската" планина. Пази много спомени за скитосване, губения, трепети, открития и какво ли още не, от детските ми години.
              Тогава живеехме в Радомир, току в подножието на бърдото. Както се казва, беше ми задния двор
              Ей такава си я спомням и аз! Благодаря ти! Имаш око за завиждане! Браво!
              Голо бърдо е много "подмината" планина, не е популярна, но както сам си видял, твърде самобитна и особена.
              Мисля си че винаги бих познал мириса и, цвета на почвата, особено червена и леплива, ниските обрулени от вятъра храсти ...
              Може би сантимента говори сега, но да - успя да ме развълнуваш и върнеш детския спомен!...
              Благодаря!

              Кирил

              P.S. Многото жици са "наследство" от магистралния далекопровод на 400кV!!!, свързващ директно АЕЦКозлодуй със заводите "Червена могила".
              То май в България са две-три такива магистрали. Може би и към Нефтохим Бургас.
              Няма как, тогава малко са мислили за планината... Сега ще си сърбаме попарата
              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive II *
              2" lift (Bilstein 5100 & IronRocks springs), General Grabber AT3 31"

              Коментар


              • #8
                От: Есенна разходка из Голо бърдо

                Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                Голо бърдо е планина разположена между Перник, Радомир, Старо село и язовир Студена. Малка и сравнително ниска планина, но с голи върхове откъдето носи своето име. Част от Верило-Руйската верига , която обхваща още 6 планини: Руй, Ездимирска, Стража, Любаш, Черна гора и Верила.

                Най-високият връх е връх Ветрушка - 1158м. Други по-отчетливи върхове са: Барбул (1039м), Голата могила (1024м.), Острица (1147м.), Примочляк (1158м.) Янска могила (1048м.), Братанчица (1138м.), Бурковица (1119м.), Голема Кулоница (1154м.) и др.

                В Голо бърдо се намира и резерват Острица. Ботанически резерват богат на много рядко срещани растителни видове, най-вече треви. Могат да се видят тревисти образувания характерни за три континента: Европа, Азия и Африка.

                Аз ще запомня Голо бърдо, освен като красива и приятна за разходки планина и като огромна мрежа от моторджийски пътеки и далекопроводи.
                Пътеки и жици се набиват в очите накъдето и да погледнеш.
                Не остана ненадран панел по джипа след тази разходка. Почти всички пътища са много тесни и обрасли в трънаци и клони.

                Макар и малка по площ (20км дължина и 5-6км широчина) тази планина успя да ме оплете и обърка в опитите ми да стигна до върховете й. Представях си, че просто ще открия лесен маршрут до някое било и оттам нататък ще я обиколя по цялата дължина. Да, ама не. Поне не и лесно.

                Сдобих се с втора навигация (таблет), на който качих подробна карта на Голо бърдо, редом до актуалната офроуд карта на навигацията Гармин. Въпреки това, такова лутане отдавна не бях правил. Множеството 4x4 маршрути се превръщат в моторджийски пътеки, а плетеницата от пътища обърква и правилният път трудно се намира.

                Най-важното от всичко бе, че заснех красотата на Голо бърдо и то през красивия есенен сезон.

                Маршрут:
                София -
                Перник - Радомир - хижа Орлите -
                лутане из планината - Перник -
                София


                Не засякох точно, но някъде около 100км бе преходът.

                Избрах хижа Орлите, като начална точка и подход към билата на планината. Хижата се намира над Радомир, откъдето има много подстъпи и пътища нагоре. Идеята ми бе да се кача до билата, да карам по тях и да слезна някъде около Язовир Студена, пресичайки цялата планина.
                Въобще не бързах, защото очаквах лесно да се кача и бързо да обиколя планината. Бях планирал повече почивки, за кратки пешеходни разходки с които да запълня деня.

                По прогнози трябваше да е слъчево и безоблачно, но въобще не бе така. Едва около обяд слънцето проби, но облачността и мъглите така и не изчезнаха чак до вечерта.
                Покрайнините на София сутрин (кв. Суходол)
                Човеко,направо ми пълниш душата.Как пък нито една слаба снимка нямаш.Продължавай в същия дух.Удоволствието е неописуемо!Благодаря!
                Иво (таксито) Андреев
                0988 91 80 50
                Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                Коментар


                • #9
                  От: Есенна разходка из Голо бърдо

                  Благодаря ви!
                  Радвам се, че има хора като вас с които да споделям тези разходки. Моите приятели не са толкова запалени по планините и природата и не мога да им споделя напълно впечатленията си.
                  Споделеното удоволствие е двойно по приятно.
                  Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                  0888/00-55-37

                  Коментар


                  • #10
                    От: Есенна разходка из Голо бърдо

                    Супер...изчетох темата на един дъх!
                    Благодаря!!!
                    NISSAN FOREVER
                    -----------------------------------------------------------------------------
                    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Есенна разходка из Голо бърдо

                      Марто, гранда го снимам чат пат, въпреки че няма излъчването на стария черок, но не го показвам, защото гледам да не го натрапвам излишно в темите си.
                      Все пак той не е обект на пътеписите ми, а и има и отделна тема за него.

                      Искам да покажа и акцентирам върху красотата на България и най-вече скритата и малко позната такава в не толкова популярни райони и населени места. Пък и България не е само Витоша, Родопите, Пирин, Рила и Стара планина. Определено това са най-красивите и величествени планини, но повечето хора ги познават сравнително добре и снимки могат да се намерят лесно.

                      Споделям подробности от пътуването си с цел , ако някой подхване същия маршрут, да е наясно какво да очаква и как да стигне дотам. Единствено тракове не записвам, но това е защото много често се мотам търсейки път и това би объркало другиго. Старая се да бъда подробен и да дам по-пълно инфо относно пътуването, така че и някой друг съмишленик , ако реши да посети същите места за пръв път ,да ги открие по-лесно , за да усети удоволствието от това да си там на живо.
                      Същото получавам и аз четейки други пътеписи. Понякога научавам интересни неща в отговор на моите преживявания.

                      От снимките по впечатляващо няма как да се покаже красотата на едно място, затова снимам много. Снимките , които публикувам са подбрани или с цел да покажа нещо специфично, макар и не толкова красиво, така че лоши имам, но ги трия.
                      Фотосите обикновено са по красиви от действителността, просто защото са фокусирани малки частици красота на фона на познатата ни обикновена заобикаляща среда барабар с всичките си недостатъци.

                      Много се радвам ,че в България имаме 4 толкова изразителни и характерни сезони. Това е благодат, която поне аз ценя много. Представям си примерно Голо бърдо през останалите 3 сезона, колко ще е различно. Това ми дава шанс да го посетя пак, зареден със същото очакване и вълнение както първия път.

                      Марто специално за теб качвам няколко снимки на гранда в темата за jeep-ките: http://www.offroad-bulgaria.com/show...22#post2308022
                      Последно редактирано от verter; 10-10-13, 19:51.
                      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                      0888/00-55-37

                      Коментар


                      • #12
                        От: Есенна разходка из Голо бърдо

                        Страхотни снимки си направил! Благодаря, че ги сподели с нас.
                        Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                        Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                        Коментар


                        • #13
                          От: Есенна разходка из Голо бърдо

                          Освен с джипката ти съм сигурен че фотографията ти е второ хоби, невероятни есенни снимки, благодаря за споделеното

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X