Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Долби емоции.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Долби емоции.

    Долби емоции.

    28.08.2020.

    Първи ден.

    Това пътуване ни изсипа цял кош с емоции. Случиха се много работи - хубави, лоши и ужасни.
    Върнахме се на два крака, колата и тя оцеля.
    Значи, баланса е позитивен.

    На път към Маджарово, впървом се отбихме за кеша ДОМ N8.
    Вдъхновено подкарах Дада по сокаците нагоре над Хлябово. Баира ставаше все по-стръмен, а аз не измислих нищо по-различно и умно от тва, да намалявам и намалявам предавките и да натискам газта.

    Над Хлябово.



    Почти се бяхме качили и се наложи да спрем ,/ коловозите станаха като окопи/.

    Скрих колата под едно дърво и продължихме пеш.

    След три минути Ирена взе да закипява и след пет изригна.

    Съгласих се, че е яка тъпня, да бичим 5 км пеш в доста горещото време от това жежко лято и обърнахме към кеша на долмен „Евджика“ /той е в гора, демек на сянка/.

    На точката липсваше само кутийката. Логнах се и се надявам собственика да уважи това.

    А... Този път видяхме и втория долмен, мъничкия, от трите камъка.









    После се върнахме при колата и междувременно открихме правилния черен път, този през гробищата /защо не тръгнахме от там и досега е загадка/. При условие, че гробища всякакви, ни привличат като магнит.

    После отпрашихме към Черепово. Уви, магазинът не работеше /трябваше да мислим за изхранване вечерта/.

    Почесох се, пихме по една студена вода и отпътувахме от това безлюдно място.

    Следваща ни спирка беше Йерусалимово /параклиса над/. Точно когато ме осени, къде може да е кеша, цъфнаха два разнополови мъгъла. Надлъгвахме се половин час /иначе симпатични хора/ кой ще си тръгне пръв, но накрая дигнах бяло знаме и покрусени отпътувахме.




    В едно от следващите села – Сива Река или Малко Градище си посях очилата и пътуването щеше да се затрудни крайно /шофирам с очила/ ако нямах резервни /винаги имам от всичко по два екземпляра, освен Ирена/ и децата са две, но различни.

    На Глухите камъни най-сетне намерихме първия кеш за днес /не тръгвай с голяма чанта/, а може и там да съм посял цайсите. Като чета, или гледам картата, си ги вдигам модерно на челото, над козирката на шапката... възможно е и на някой трън да са увиснали.
    И още да се клатят там.

    Последните двайсет км. до Маджарово /пътувахме на запад/ слънцето страшно ме заслепяваше в онея два пръста между сенника и долния край на предното стъкло. Лъчите се промъкваха и ми ожулваха ретината кофти.

    По едно време дори спрях, помислих и вдигнах малко шофьорската седалка. Ъгълът се промени. Помогна.

    Вече се търпи.




    В Маджарово бяхме посрещнати и настанени както винаги за отлично. Благодаря Яни!!!

    Въпреки, че бяхме придобили тва-онова за ядене – посетихме една блага кръчмица.

    Вечерта завърши , когато бяхме задоволили всичко у себе си. Глад, жажда /за течности и приключения/, и ....още една-две важни потребности.

    Орион /за харесващите зимното небе/.



    29.08.2020.

    Голям ден.

    Потеглихме към осем, първо за Гугутка. Реших този път да бича напряко през Маджари, железният мост над Арда, Орешари, и т.н.

    Нанагоре пътят се поразвали, но се минава. Затова пък изкачването беше безкрайно. На най-високата точка открихме дори селце - Падало? със засилено присъствие на хора.

    До шосето Крумовград – Ивайловград се стигна внезапно бързо. После до Гугутка, лесно.

    Центъра и е много интересен. Малко преди обяд, там висят към 20 кибици. Въртят глави като охлюви, говорят си на бг/турски/гръцки и привидно не обръщат внимание на натрапници като нас.

    Център на Гугутка.




    Повъртяхме се и ние и тръгнахме към първия кеш – крепост Бели град? .

    С Дада стигнахме вдъхновено, чак до Р2 - пътят е лош, но проходим/. От там до крепостта са 5 мин. Пеш.

    Обиколихме я радиално, после опитах да се кача по една стена. Отказах се, хем ме дошубя, хем май не е редно да се клатят и без това...камъни в интересно положение.

    Крепостта.














    После отморихме малко долу, край Бяла река. До меандрите е далеко, но мястото беше тихо, прохладно и ...бая успиващо.










    Ранния следобед продължихме към Ивайловград. На Армира кеша го няма, затова пък има с смесена градина от нар и ябълка и множество смокини, които отнеха време за пет логвания поне.

    Надолу следваше кутийката на Сив Кладенец, което село съдейки по множество гащи и чорапи на безкрайния простор на една по-запазена къща, не беше чак толкова изоставено.



    Е, хора не видяхме. Поснимах тъжната, разрушена църква, поговорихме си - добре или зле е това, че доста места по периферията обезлюдяват и като не стигнахме до еднозначен отговор продължихме ... назад към Одринци






























    Тук църквата беше наред / поне отвън/ а съотношението - руини/къщи годни за обитаване = прибл. 80/20

    Някъде в селото подминахме дори “Център за медитация”/годен и още как за живеене/, а в далечината се яви и смътна фигура на туземец, крачещ със силен крен из прахоляка.




    Църква в Одринци.







    Следваща спирка бе Мандрица. Пристигнахме по сиестено време, и докато сърбахме кафе от машината наблизо, забелязах красива камбанария от червени камъни.






    На тръгване, бая се зачудих дали да не думна камбаната на изпроводяк /май имах техническа възможност/.

    Е, размина им се на местните /и сигур на мен/.

    За последно си бехме набелязали подхода към Меандрите на Бялата река, след Меден бук.

    Тук се влачихме и отмаряхме близо час. Бяла река в тези места е като Стикс /предполагам/. В добрия смисъл.

    Тихо е, водата е тъмно...прозрачна от надвисналите клони. Влачи се нанякъде, тече полека и връщане назад няма. И хора нямаше за късмет.

    А душите са невидими все още.






    По обратния път, спряхме за малко да хапнем до ...чешма при параклиса Св.Георги /който надпис не много читав, прочетох отначало като „свети кости“...? се разговорите с двама дружелюбни гранични полицаи.

    Док. не ни поискаха, но затова пък дадоха хората ценно инфо, което ни помогна на следващия ден, а може би и още ще помага.

    Накрая се насочихме към Маджарово /през Хухла и Камилски дол/. Хубав дол, до него яко изкачване, непрестанно, безкрайно - поне двайсет минути.

    До квартирата премеждия нямаше, дори седалката не вдигнах. Изпреварихме „ лъчите“ с едно 20 мин.

    Свърши накрая и този ден.

    30. 08. 2020

    Много ...“долби“ ден. С приключения, дебнещи от всички четери страни...

    Първата ни цел беше крепост Асара/Хисара над едно селце наблизо – Сеноклас.

    До горе имало път за леки коли, и по време на събора на 24 май, ставало голям купон.

    Еми пробвахме и се качихме. Пътя – елементарен трошляк и баир, но явно се поддържа. Най- хубавото е, че е кратък.

    Горе има няколко хубави поляни с панорама, параклис, заслон в който крият масите и пейките в извънсъбитийни моменти като днес и зимата.

    Направихме няколко тигела и пешком отидохме до крепостта. Всъщност познахме я само по външния /западен/ вал и очертания вход. На изток тя завършва с отвесни скали. Долу в далечината се вижда - неочаквано голямо село /Сеноклас/ и язовир Ивайловград.







    Всичко естествено е обрасло с млади горички и много тръни.

    След около час разтъкаване и наслаждение /намерихме и чешмичка с вода ...ах колко навреме/ се оказахме пак пред колата и параклиса.

    Следващите 90 минути преминаха в издирването на „тракийско светилище“ тук, с аязмо и пейки с маса за отмора и моабет.

    След няколко некадърни опита /от моя страна/ да налучкаме посоката най-сетне то се ...“ появи“ съвсем наблизо /ок.150 / метра от нас.







    В момента в който се върнах до Дада да взема манджата, ме ужили оса. Точно където трябва, по врата над адамовата ябълка. Тъканите на мястото бързо взеха да стават отточни и като си представих че и ВЪТРЕ покрай ГДП скоро ще стане същото, з@ебах хляба и салама и изтръчах да съобщя на Ирена благата вест.

    Тя май се пошашна, затова седнахме горе до заслона т.к.долу покрай каптажа и „ светилището“ осите си бяха мнозинство от всички бубулечки/.

    Сложих на болното място кърпа със студена вода, изкопах някакво съмнително хапче Зодак от недрата на раничката и зачакахме – да се случва каквото има.

    / self made adrenaline, предполага се, яко съм цръкнал тоже/..

    Минутите течаха, заплахите - оток>асфиксия явно не настъпваха, а аз вече здраво огладнях.

    Ми после какво, „метнахме“ запасите и на пълен стомах продължихме към следващите събития.

    /сърбя ме още три дни, ни и на другата сутрин бухнах един ксизал и явно до там беше/.

    Последва един безкрайно дълъг и горещ ден/ някакви 200 км. до Златоград/. Малко пред Джебел, спрях да починем и да хапнем на сянка. Района около Кърджали, Джебел и Златоград изобилства с чешми /някои паметни, някои просто /заслони, а отскоро и тоалетни за един човек.

    Цивилизация.

    Второто ни местообитание беше Александрови Вили, над едно Старцево, което пък е над Златоград.

    Да кажа, че вилата ни хареса, значи нищо да не кажа. Те са няколко и са на самия връх - Света Неделя. Поради стръмния скат на който са строени, предната им част и верандата за обзор и седене/хранене/размишления- са изнесени върху здрави пилони.

    Чувството, да се опънеш там след жежкия емоционално “купонджийски“ ден е трудно описуемо.




    Голяма Луна.



    31. 08.2020.

    Горещ ден. Много.

    Тръгнахме раничко и беше приятно, дори хладно...

    Мислехме да ходим до Вейката днес. На едно кръстовище преди селата за подхода, ни спря гранична полиция и след кратък диалог излезе, че те мислят другояче. Накратко - намекнаха ни че без разрешително /изисква няколко дни време/ може да се пробваме на своя глава, но ако ни хванат /след като си казахме къде отиваме, много вероятно според мен/ последствията ще са сериозни и финансови. И трудно ще ги обжалваме.

    Махнахме с ръка и се съгласихме. Денят обещаваше да е най-горещия от близките и търченето по билото сигурно щеше да е като разходка из преизподнята /евентуално, доплатЕна сериозно от джоба ни/.

    Затова се концентрираме в околните селца. Над Горно Къпиново опитах да снимам грабливи птици. Те обаче, като видяха, че не представляваме гастрономически интерес, се отдалечиха и повече не се вяснаха.





    Пихме кафе в същото село и обелихме ценни лафове със собственика на къщата за гости.

    После се разходихме до Шумнатица и поседяхме в сянката на старата воденица /още е на служба/. Снимах и някакъв стар мост, който беше римски колкото и тея на Кольо Фичето.






    След туй се помотахме в подножието на Счупената планина /горе, около Джебел/ и дори разписахме кеша на Маласара. Което си беше храбра постъпка, понеже жегата вече бе ужасна, слънцето изливаше отгоре ни огън и жупел, вятър никакъв, а аз се оказах накрая пъплещ по 5- метровото прагче до кутията /обичайна тактика на собственика, след малко рисково катерене на подарява на дихатели като мен супер яки панорами/.

    След като се логнах, върнах се при Ирена / беше останала долу в едно дере заради сянката/ дори по пътя намерих ОТНОВО бутилка с вода. Ама Ирена като видя с каква физиономия отпивам /водата беше близо вряла/ и отказа да я куса.

    Маласара. Лют жупел, но наоколо е вакуум от към други ... бозайници.





    Това е моя крак горе. Поздрави за онея от плажовете. Немам атрактивни педикюр, но тръни, пясък и едно две остри камъчета ми общуват със стъпалата.
    /после дори намерих три охлювчета там и един удушен скакалец/








    После се замъкнахме със сетни усилия до колата /ми ако не беше на 2 км от кеша, ми на пет часа под Вейката???...мислено благослових полицаите, дето ни разкандърдисаха/ и слязохме накрая до някаква чешма над Устрен.

    Там поехме глътка въздух, по две глътки гореща кока-кола и безброй глътки вода.

    Тъй като активната частна деня бе приключила, накрая финиширахме при езерата над село Лебед. Там дадохме почивка на Дада и на нас и отмаряхме цял час на лаф и гледки на брега на тея чудни езерца, заслужена награда за изпитанията на днешната жега.

    Езеро над Лебед - горно.



    Дол.ез над Л.








    Дада почива и слуша "Лебедово езеро" на Чайковски. Имам във фонотеката за пътуване. Горката кола скърца и въздиша сигурно половин час след като я курдисах под сянката.




    Малко преди да се приберем във вилата, отбихме до Старцево за провизии и остатъка на денонощието премина във възстановителни процедури относно загубата на течности и изобщо телесната маса.

    Настане вечер... /панорама от Ал.Вила, последната вечер/.

    01. 09.2020
    Горещ, безкраен ден за прибиране.

    На връщане нищо интересно, освен че минахме през два пожара и втората половина от пътя климатика бичеше без почивка.

  • #2
    Интересно ....и горещо
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      Благодаря за споделеното пътешествие !
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #4
        Здравей!
        Добра обиколка сте направили. Ние днес бяхме на крепост Бялград над село Гугутка. Крепостта си е там,но Бяла река няма. Излязла е в отпуск по болест - липса на вода. Същото е положението и с впечатляващия водопад на сътворението - елате на пролет.
        На Вейката съм ходил преди 6 години. Горе няма никой. Полицаите не припарват дори до хижата над Горно къпиново.
        Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

        Коментар


        • #5
          Меандрите на Бяла река - причина да ида до Бялград, този Август. Преди това бях по долната част на реката и няколко часа преход из същите меандри. с. Меден бук - отправна точка за достъп за долната част на меандрите с невероятна кутова кръчма тип Хоремаг и още по-невероятни местни зевзеци - истинско национално богатство
          Бяла река през лятото е спокойна, често пресъхва - това и местните го казаха.
          Пътя до крепоста Белград се минава с лека кола, еднолитровка (такава срещнах и хората ме упътиха) с мотор е леко тегаво, понеже има недълъг стръмен участък с насипани трошени камъни. По пътя има много добра дебела сянка с чешмица. Няма обхват на Виваком.
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • #6
            Чак днес видях този пътепис.
            Благодаря, много увлекателен с готини снимки на прекрасни места.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X