Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Балканска приказка.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Балканска приказка.

    Балканска приказка.

    Демек - много впечатления за малко /два/ дни.

    На Големия и Малкия скок /водопади/ на около четири часа пешком /и по вода/ над Медвен, отдавна се каним.

    Е, най-сетне се осъществи. В събота, около обяд, цъфнахме около Синия Вир, но изплашени от ковидното и здраво гражданство и селячество, струпано там /от тарафа, та чак от Софето и Бургас/ се оттеглихме към близкото Садово /дето щяхме да нощуваме в къща за гости/. Над това селце, има свой "Син Вир" и останалите часове до рИкиеното време изкарахме в търсенето му.

    Ми не намерихме нищо подобно - само един мост, който се вижда, ако се вгледаш вторачено /до кривогледство/, малко водопадче ... изплакващо последните си сълзи, много приятни аромати на цветя и маса интересни камънаци.









    Мост. Кой го вижда? Толкова помпозен, че не посмяхме да го настъпим и жулнахме през дерето.




    Водопадче на " изкуствено дишане"





    Докато се усетим, от 14 до 19 ч. бехме пробягали точно 20 км. из жегите. И естествено в къщата дофтасахме силно бодри и словоохотливи.

    Нашите приятели, с които се бяхме разбрали да споделим вечерята там, вече трескаво режеха, кълцаха и печаха.

    Остатъка на денонощието изкарахме доста приятно, и преди полунощ "телевизора" ми се разми и се оправи чак на другото утро.

    Не бяхме прекалили и към 8 в неделя се изстреляхме към желаната цел. До Синия Вир още нямаше коли и си избрах място за паркиране. После отърчахме нагоре. Бях чел, че до Скоковете има двайсетина пресичания /преджапвания/ на реките. Затова имахме мокри и сухи обувки.

    Още с първото, нахлузихме ...амфибиите. В началните две трети, пътеката към нашето място, криво-ляво съществува. Има и маркировка. Последната третина вече е за... любители, но напреднали. Пътека няма, шляпа се по водата. Вировете на места са впечатляващи.

    Тук е така и ние също...








    По натам се случи това...

    Явно, не бях ковнал Скоковете прецизно и на точките още ги нямаше. Аз естествено закърших пръстчета и взех да се вайкам /за забавление на Ирена/. На. 1км. обаче, над моите прогнози - Водопадите се "появиха". То и дъното на реката по която вече предимно се предвижвахме беше станало доволно каскадно.

    Голяма радост... Направих по-малко снимки от колкото седяхме и гледахме.


    Малък Скок. Вляво красива пътечка се изкачва към Големия.



    За връщане, избрахме пътеката от местн. Царевец за вр. Звънилница?, но в обратна посока.

    Горе. Ех...



    Вода, както винаги не носехме и към 14 ч. започнахме да примяцваме. По някое Ирена си хапна /чи аз съгреших/ зелени джанки и ... жаждата стана неприятна.

    В най- критичния момент намерих под едно дърво, бутилка с минерална вода, май запечатана. А сект...

    З@ебахме страха от микроби и я изпихме на екс. Няма такъв кеф, да се нагълташ като камила с чужда вода /знам че не е етично, и може би вредно/.

    После.

    Ирена помоли да намеря шорткът от Царевешкия - /прашен, неприятен, жегав, бахти и безкраен друм/ - дир. за Синия Вир.

    Известно време пъдех желание - да ровя в картите ми, да се занимавам ...нали краката сами вървяха надолу, мисли в главата липсваха... нямах мерак да правя нищо по-различно от това - да махам крачоли из прахта в жегата /че и за това не рипах, но ми се струваше най-лесно/. Но по едно време се насилих /явно още ми се удава/ и направих справка с машинката.

    Я, такова пътче имало.

    Ми намерихме го и цъфнахме при колата два часа преди преди предвиденото. На два крака дори, не на четири.

    Намърдахме се в Дада и след символична хидратация, отпрашихме към Варна.

    Преди Омуртаг, вместо да завием към Търговище, кривнахме към Менгишево и Преслав. Шосето е супер, ново, празно. Липсват вечно забързаното дихатели около Търговище и Пролаз. Препоръчвам.

    Това е.

    П.П. Много груба скица на това джапане, катерене и влачене.


  • #2
    Благодаря за споделеното!
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      Хубава разходка , благодаря !
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #4
        Хобити не срещнахте ли ? Много красиви места. Колко километра излиза цялата пътека?

        Коментар


        • Kent
          Kent коментира
          Редактиране на коментар
          Грубо 10. Но в Планината няма км. Има часове.

      • #5
        Поредните готини разказ и снимки.
        А защо не се топнахте във вира?
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X