Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Руенския манастир

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Руенския манастир

    В България има толкова много манастири и хубави, и не дотам, и в живописни местности, и не дотам, и много стари и не дотам, но само на едно място знам да има чисто нов, даже още строящ се манастир. Малко над с.Скрино се намира „Мъжката общежителна Света Обител Св.Иван Рилски” или Руенския Манастир.

    На 19 октомври Православната Църква отбелязва деня на св. Иван Рилски – покровителя на българския народ. По това време в Рилския манастир е такова стълпотворение, че човек не знае на къде да се обърне. Идват хора от цялата страна с едничката цел да се поклонят и да изрязат своето преклонение към св. Иван Рилски. Много от тях обаче си тръгват с горчилка в душата от шума, от комерсиализацията и от туристическата атракция, и не са сигурни дали догодина на този ден ще са пак там. И аз бях един от тях, докато не открих за себе си атмосферата, гледките и успокоението на Руенския Манастир.
    Село Скрино се намира на няколко километра от Бобошево, посока Кюстендил, в ляво. Това е родното място на светеца и в неговите околности е живял отшелническия си живот. Докато не го прогонят съселяните му. Манастира е построен в подножието на пещерата служела му за подслон. Пещера е силно казано, тъй като има място само за един човек. В близост се намира и скалата, мястото, където е седял, съзерцавал, медитирал, вглъбявал и т.н. Там сега има издигнат голям метален кръст.
    Съвсем в началото на селото в ляво тръгва стръмен асфалтов път и след два – три километра си пред входа.

    Има паркинг и входа обикновено е затворен в понеделник, сряда и петък. Ето защо.

    Ако сте там на празника, съвета ми е да оставите колата на паркинга и после – пеш, ако е през друго време, може с автомобил да самия манастир, там също има малък паркинг. Тръгвате по тази алея и .........


    ...стигате до самия манастир.
    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

  • #2
    До: Руенския манастир

    Манастира, както споменах по-горе е съвсем нов. Братята са много млади и ерудирани, не отказват да поговорят с теб, познават по име редовните си посетители. Много пъти дори настояват да почерпят с кафе(кафето е невероятно) и тяхно производство, било то сладкиш, вино или ликьор. Вътре Манастира е добре уреден, обзаведен, чисто, имат си дори парно. Вярно ток още нямат и се надяват да им пуснат, но така е от две-три години. Причините изцяло са бюрократични, защото стълбовете са изправени отдавна. Или поне аз така си мисля.

    Това е църквата. Нова е и тя, още не изографисана. Вътре не се разрешава паленето на свещи. Само от вън при входа.







    Това са камбаните.




    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

    Коментар


    • #3
      До: Руенския манастир

      Братята от всеки манастир, като че ли са се профилирали в някаква дейност. Казвам това защото знам, че има манастири, където братята отглеждат животни, други се занимават с растениевъдство, трети рисуват икони, и така. Братята от Руенския манастир издават книги. Богословски. За малки деца, за по-големи деца, за възрастни. Много пъти съм ги питал – Кажете от какво имате нужда, ако мога да помогна, храна, продукти, такива работи. Отговорът им винаги е бил, Господ ни е дал достатъчно храна. Единствено имаме нужда от хартия, пари за нея евентуално и здраве. Та така.
      Другото, което мисля, че много колеги не знаят е това, че те поддържат единственото според мен църковно радио – ЦИОН. Вярно доскоро можеше да се чуе само по интернет, но от миналата година имат и ефирно радио.
      Да се върнем на манастира. От църквата тръгват две пътеки, които водят до пещерата и до кръста. И двете са на около пет-десет минути път. И не можеш да се объркаш.



      Пътеките са много живописни, особенно есенно време.













      Тази година ходихме и до пещерата, но имаше толкова чакащи хора, а времето ни притискаше, че се отказахме и съсредоточихме само върху кръста.
      Изгледът, който се открива от там е невероятен. Ако няма хора бих си седял там дълго.





      На връщане можеш да погледнеш отвисоко целия манастир



      Накрая ако може една молба. Ако отидете там, моля Ви не цапайте, не шумете и не притеснявайте без нужда братята. Все пак те са монаси и имат своя си живот, своите си задължения, своя си свят.
      Е, хайде със здраве!
      На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

      Коментар


      • #4
        До: Руенския манастир

        Браво, Пламене! Чудесна тема. Следващият път ще ме заведеш.

        Коментар


        • #5
          До: Руенския манастир

          Браво!!! На там не съм се забивал отдавна. Добре е, че освен минарета, се правят и манастири. Непременно ще се отбия при удобен случай.

          Коментар


          • #6
            До: Руенския манастир

            Много ми хареса разказа!


            Само това ме потресе:

            Първоначално публикуван от gotin Преглед на мнение
            Има ли нещо Разрешено?

            Коментар


            • #7
              До: Руенския манастир

              Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
              Много ми хареса разказа!
              Само това ме потресе:
              Има ли нещо Разрешено?
              И на мен много ми хареса разказа. Благодаря, ще посетя това интересно място .
              За Алекс - мисля че е съвсем разбираемо. Хората са вглъбени в други мисли. В действащ гръцки манастир, съм виждал къде по строги забрани. Да не говорим, че направо си има фейс контрол на входа .

              Разбирам и приемам.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #8
                До: Руенския манастир

                Ограниченията са нормални, не е нещо кой знае какво. Но Алекс, откъде мислиш са моите снимки!? Братята не са хора, които ще ти направят скандал, ако снимаш. Когато поговориш с тях ще видиш!
                На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                Коментар


                • #9
                  До: Руенския манастир

                  Първоначално публикуван от Ivanov Преглед на мнение
                  Браво, Пламене! Чудесна тема. Следващият път ще ме заведеш.
                  ОК! Аз нямам против дори да се съберем повечко камиони и да отидем. Мисля, че първо ще е добре да отминат празниците! Нали!
                  На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Руенския манастир

                    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                    Много ми хареса разказа!


                    Само това ме потресе:



                    Има ли нещо Разрешено?
                    Има. Като не ти харесват тези забрани, да не ходиш там. Повярвай ми разрешено е.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Руенския манастир

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Има. Като не ти харесват тези забрани, да не ходиш там. Повярвай ми разрешено е.
                      Извинявай ако съм те обидил с нещо

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X