Обява

Свий
Няма добавени обяви.

800

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 800

    800 ама не дни, а километри:-) През Поломието и Централна България.
    Почивните дни трябва да се оползотворяват, нали...Поломието отдавна ни интригуваше с почти непипнатата си природа и многобройните древномонашески обители и пещери между които и няколко скални манастира със значително роля в миналото. Обиколкото започна от с. Нисово където стигнахме около 14.30 поради късното тръгване от Варна. По принцип бяхме решили да спим в Астрата, но за всеки случай понаобиколих тук-там из селото за стаи за нощувка, оказа се, че такива опции има само в местното хотелче и при някаква госпожа Нина Иванова. Хотелчето не ми хареса комплексно, а госпожата просто ме домързя да я издирвам, че беше чак на другия край на селото. Плюс това един приятен чичко, дето ни продаде разни провизии в селския дюкян, ни обясни каде се намира екопътеката покрай която било бъкано с поляни за бивакуване. Окрилени, затърчахме в указаната посока, скрихме Астрата в едни шубраци и тръгнахме на разходка:grin: Наоколо си беше яко от пръв поглед...


    Имаше и гигански магарешки тръни, под коитонаправо се чуствах като в "Изгубения свят"...

    Оформя се нещо като каньон срещу течението на река Малък Лом изобилсващ с разнообразна растителност, но перлата тук е безспорно скалния манастир „Св.Св. Константин и Елена”.



    Входа е високо в скалата и до подножието трябва да се форсира Лома по две тънички скърцащи клечки, но с помоща на малко повече умения и доза дебилност се достига лесно.




    Но си струва...
    Манастира представлява няколко килии, съединениедна с друга. Коридорчетата които ги съединяват понякога имат малко двусмислена форма обаче...или съвсем конкретна, не знам:rotfl24:




    Наоколо по скалите личаха и няколко отделни дупки, единични килии за особенно ревностни отшелници сигурно, сега ползвани за гнезда от местните грабливи птици, които зорко ни следях от високотоа кък пъплиме из царството им. Неусетно покрай разходката ни взе да се смрачава, намерихме място за бивак покрай реката, закарах червената ни къщичка до там, после ядене, пиене и тези три неща и си казахме лека нощ.
    Зад "спалнята" ромолеше реката:grin:

    Панорама от "прозореца:grin:


    На другата сутрин, след малко блудкавото кафе/се не мога да преценявам колко вода да наливам/ продължихме към.....гробищата. Нисовските.Има места и откъдето Астрата не може да мине обаче....

    Нисово от горе:-)

    Инициатора да се кръстят старите селски гробища като Тамплиерски е на Николай Овчаров, когото аз лично индиректно не приемам много на сериозно и по тази причина не съм му естествено фен. Това са си обикновени стари селски гробища, което ни казаха и в селото и после подтвърди уредника на Ивановската скална църква. По средата на някои от каменните кръстове има изрязана различна фигура- кръст, нещо като слънце от концентрични кръгове и други разни неща.




    Уредника спомена,че навремето всеки сам си е правил кръста приживе, и общо взето символиката върху него зависела от самия юзър, демек ползвател. Изрязвали си каквото им скимне.
    Паметника на загитналите във войните от Нисово.


    Следващата цел беше Червен, средновековен град-крепост, седалище на Червенския болярин и на Доростоло-Червенския Митрополит, играла значителна роля през 14 век.


    Западна кула.

    Една от западните бойници.

    С Жена ми решихме, че при елементарно разбиране на фортификационната наука, Крепоста едва ли е била лесно превземаема...
    След завземането на крепоста Червен от Али паша, май през 1388 тя била още известно време значителна за военщината и постепенно западнала, като хората се изнесли в долината където се намира днешното село Червен. Част от камъните от крепоста, също се телепортирали долу като инградиенти за къшлите селски...


    Североизточно от Крепоста, хълмът много ми приличаше на планината Кайлас. Споделих го с жена ми и тя каза ,че ей сега от драките ше изскочи Мулдашев с няколко Лемурианци с големи тупалки по дирите му. Затва зараждащата се дискусия неусетно утече:rotfl24:

    Жълтурковчета:-)

    Следваше Ивановския скално-манастирски комплекс.

    Отворена е само една от Църквите за посещение, а те мисля че са седем по дължината на скалния венец. Уредника е любезен и снимането е забранено. Затова снимах тайно



    Горе на високото се вижда църквата.

    Долу на паркинга едни дядовци-резбари продаваха страхотни огромни дървени вази за интериор. Казаха, че по това време на годината отстъпката е голяма, тъй че търчете, любители на домашния уют... След като разгледахме изографиите от 14 също век на тая скална Обител /Търновска школа/ припнахме към най-голямата пещера в райна - Орлова чука. Тва са околностите и.

    А това е отвътре... Постоянна температура 13 и половина по Целзий, няколко вида прилепи. Много красива.



    Екскурзовода беше също много интересен. Начетен полиглот и фотограф любител с Canon 300D май, веднага оцени ефзетката ми...
    После....ами после времето напредна и отидохме да ядем щука по магически начин приготвена в село Красен/ а там още беше Лято:-)поне в ранния следобяд... /, при наша добра Приятелка.





    Най-сетне свърши и този неспокоен и впечатляващ ден и се поляха реки от бира.
    Утре още малко ще има,а сега следва нощна смяна

  • #2
    До: 800

    Страотно място. Никога не бях чувал за него.

    Коментар


    • #3
      До: 800

      Първоначално публикуван от kolonal Преглед на мнение
      Страотно място. Никога не бях чувал за него.
      И аз. А съм живял във Варна.

      Поздравления! Много качествен пътепис с разнообразни и хубави снимки!

      Поздрави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #4
        До: 800

        Браво, давай още снимки.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          До: 800

          Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
          И аз. А съм живял във Варна.

          Поздравления! Много качествен пътепис с разнообразни и хубави снимки!

          Поздрави!
          Е то си е на 200 км. от Варна
          Николай Папазов

          Коментар


          • #6
            До: 800

            Хубав репортаж, с прекрасни снимки и коментари...
            Препоръчвам да се доогледа мащабирането на някои снимки (всички да са 800х600 или 600х800), за по-добро зрително въприятие!

            Поздрави!

            Коментар


            • #7
              До: 800

              На другата сутрин се помотахме по Русе, и поехме към Крушуна. Решихме да минем по „средния” път през Две Могили за Бяла, щото по главния бях чувал че стават много птп-та, а мене работата ми е да ги обслужвам, ако има пострадали, а не да учавствам... За мое учдуване обаче след Бяла към Плевен по нашата лента почти нямаше автомобили, освен тук там някой боклуковоз или някоя селскостопанска машинария. В Левски напазарувахме насъщния /салам и хляб/ и насъщната /бира/ и газ към Летница и Крушуна. Водопадите са много яко нещо, ама имаше прекалено много хора щъкащи и щракащи по тесните пътеки, та впечатлението беше малко понаръбено, поне за Жена ми...то и аз предпочитам тихите места де.














              Както и да е, след обиколкота попитах един чичка къде може да се спи /не че щяхме да оставаме, а просто като информация/. Насочиха ни към вилата в подножието на водопадите и ни дадоха тел-а на някакъв Биллял. Който се интересува може да ме пита и ще му го пратя. Следващата цел беше Деветашката пещера, намираща се на два километра преди едноименното село

              .
              Пътеката започва след един почти обратен завой /кормилото свършва, завоя не..../, като ходенето е с подължителност около 40 минути и по маршрута е много красиво, особенно есента.








              Срещу входа има остатъци от метален мост „оползотворен” от цветнокожите любители на черни и цветни метали / бе наще цигани ако решат, че и думата ром е обидна, как ще им викаме мммм.... като афроамериканците сигурно ....индобългари..../... За пещерата какво мога да напиша, ами грандиозна е. Сравнима е с Чудните мостове или те Мостовете са сравними с нея би било може би по-правилно.






              Навремето военните са я ползвали за техни си нужди. Съдейки по миризмата и уповавайки на скромния ми армейски опит като бивш ефрейтор от г..ъ на географията , реших че са държали гсм там. Жена ми сметна, че може би е имало ракети земя въздух с опция за стрелба през отворите в тавана. Прозвуча ми доста фантастично, ама знае ли чиляк кво им е било щукнало навремето на фатмаците...






              След пещерата решихме да хапнеме и да продължим към Хотнишките водопади в Търновско, понеже времето още позволяваше, а и там има скътани места за хотел Астра..

              .

              Аз понеже като бивакувам някъде не обичам много да ме виждат и да ме чуват евентулните околни, затова избрахме това красиво място. Пътя за там водеше през Павликени, чийто център беше затворен този ден, което пък кътализира творческата ми фантазия за нецензурни тиради... Бе как да е, оправихме се. В 20 ч. бяхме на Хотница, там ежка-пийка и нани под звуците на баладите на Металика.
              На другия ден поехме за Варна през Ресен и Никюп. До тва последното село има стар Римски град – Никополис ад Аструм. До него има езеро.



















              Красиво е. Кото тръгвахме от там, довтаса един с трактор който малко приличаше на уредник. Погледна ни, ама не поиска пари. То аз и вече бях запалил. От разкопките има пряк път за отсечката Търново-Бяла. Ама не я препоръчвам. Големи дупки по асфалта, макар че отстрани си има "добружански асфалт", но беше валяло и дълбоки локви не липсваха ...е не че може да уплаша оффроудажии, ама да си кажа...
              Ами после Бяла-Попово-Т-ще и Варна. Една странна Църква в Дралфа или Голямо Ново, забравих да погледна надписа в началото на населеното място



              Това е . Благодаря за вниманието.

              Коментар


              • #8
                До: 800

                Поздравления за екскурзията - от доста време събирам смелост да я направя и аз, и вече е крайно врме да се реша.

                Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
                Една странна Църква в Дралфа или Голямо Ново, забравих да погледна надписа в началото на населеното място
                Въпросната църква е в село Светлен. През 2004 (ако не ме лъже паметта) за откриването й в този (обновен) вид, с позлатено кубе, очакваха Президента, ама той пък взе че не дойде.
                Сещам се точно до нея обичат да застават КАТ-аджии, та ще добавя инфото в съответната тема.
                Последно редактирано от gr_kanev; 25-09-08, 00:32. Причина: добавка

                Коментар


                • #9
                  До: 800

                  Въпросната църква е в село Светлен. През 2004 (ако не ме лъже паметта) за откриването й в този (обновен) вид, с позлатено кубе, очакваха Президента, ама той пък взе че не дойде.
                  Сещам се точно до нея обичат да застават КАТ-аджии, та ще добавя инфото в съответната тема.
                  А, да Светлен. А що прилича на руска църква, знаете ли? В сисъл , че като архитектура не е много харакгерна за виляета Прилича ми на Храм-Паметника в мащаб.
                  Идете там по Ломовете, няма да съжалявате. Малко е встрани от центъра, затова е доста запазено сичко. И хоранта са принципно деликатни. Може и с Деца. Това нашто беше разузнаване, догодина мислиме да ошетаме Подунавието, от изток на запад покрай реката, чак до западната граница.

                  Коментар


                  • #10
                    До: 800

                    Доколкото съм запознат, основната част от жителите на това село са наследници на преселници от Тракия - т.е. не са типично местни (за вилаета).
                    За ошетването догодина - бихме се радвали за повече подробности (след пътуването), а ако е нужна някаква помощ предварително (подготовка), мисля има хора които да се включат.

                    Коментар


                    • #11
                      До: 800

                      Силно въздействащи местенца,за които не подозирах. Много хубави снимки,поздравления!

                      Коментар


                      • #12
                        До: 800

                        Първоначално публикуван от vilka1 Преглед на мнение
                        Силно въздействащи местенца,за които не подозирах. Много хубави снимки,поздравления!
                        Мерси, около всеки голям град или малък такъв, на най-много 50-тина километра има страхотни места още "необъяздени" от човеците дори.
                        Бе ние и без кола като бяхме ходехме, а сега сме решили да разширим значително присъствието си по разни неочаквано интересни места. Поздрави

                        Коментар


                        • #13
                          До: 800

                          Супер репортаж от прекрасно пътуване, ако имаш трак би ли го споделил, защото из северна България не съм ходил много, много и ще ми е интересно при възможност да посетя поне част от описаните места.

                          Коментар


                          • #14
                            До: 800

                            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                            Супер репортаж от прекрасно пътуване, ако имаш трак би ли го споделил, защото из северна България не съм ходил много, много и ще ми е интересно при възможност да посетя поне част от описаните места.
                            Здрасти. Нямам GPS. Ползваме едно джобно пътно атласче и съветските топографски карти, а Жена ми с монтонен глас декламира "предстои ляв завой", "продължи направо", "приготви се за спиране". От местата където бяхме, само сравнително неизвестно е Нисово и Никополис ад аструм. Колкото до Червен, Иваново, Крушуна, Деветашката пещера и Хотница в нета има много инфо. Мога значи, ако желаете да изровя един телефон за нощувка в Нисово. Посетете тези места, няма да съжалявате.

                            Коментар


                            • #15
                              До: 800

                              Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
                              Здрасти. Нямам GPS. Ползваме едно джобно пътно атласче и съветските топографски карти, а Жена ми с монтонен глас декламира "предстои ляв завой", "продължи направо", "приготви се за спиране". От местата където бяхме, само сравнително неизвестно е Нисово и Никополис ад аструм. Колкото до Червен, Иваново, Крушуна, Деветашката пещера и Хотница в нета има много инфо. Мога значи, ако желаете да изровя един телефон за нощувка в Нисово. Посетете тези места, няма да съжалявате.
                              Благодаря!
                              А твоя ГПС е най-добрият

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X