Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

    До Босилеград съм ходил не знам колко пъти. Е, как досега не разбрах, че само на три километра от там има такова нещо - не ми го побира акъла.
    Нещото. Нещото е едно малко село -Белут, диво, запустяло, къщите стари, ливадите, някои окосени, другите, с трева по-голяма от мен. Улици не знам дали има или това са просто пътища. Селски. Или междуселски, както кажете. Хора не видях. Обаче следи, че има такива видях. С лека кола не тръгвайте. Не че пътя е много лош, но така и така си имате джипки.......... А беееее, ходете с джипките.
    Като минеш през селото, започваш да се изкачваш нагоре , между тревите, дивите круши, джанки, шипки и всякакви храсти, между, които се провира пътя, съвсем неочаквано пред теб се появява ограда, порта, над която има табела - Ферма Осмия ден.
    Минах през портата, направих няколко крачки, все още не разбиращ, и чак тогава се сетих да снимам, вярно от вътре.

    Оказа се, че попаднах на място обитавано от невероятен образ - Здравко. Та този Здравко върху своя земя, в продължение на ОСЕМНАДЕСЕТ години строи сам глинени къщи, облагородява имота, пише табелки с умни мисли, посреща гости, говори им, събира билки, подарява ги, прави невероятна ракия, черпи, и така. И всичко това - ей така, без нищо. Питах го, добре де от какво живееш? Той каза - че аз няма какво да харча, а за храна, децата помагат, хората, които идват, оставят по нещо, е , оправям се. Преди имах овце, ама сега не си струва, не мога. На година там ходят между 800 и 1000 души. И сега имаше хора. И деца.
    Последно редактирано от alex_markov; 20-08-08, 07:34.
    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

  • #2
    До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

    Фермата е разположена на склон, не мога да преценя колко е голяма, ако можете Вие ...........


    В естествената си среда на мястото, Здравко строи екологични къщи, къщи от дърво и глина, къщи тематични, има библиотека, има аптека, има гостна, има работилница, има казан, всякакви къщи. Във всяка къща има легло и може да се преспи. Ето една за пример.


    Сега не си спомням каква беше точно тази, но... такива са всички.
    Като споменах аптека, тази е къщата, в която съхранява билките.



    Къщи, къщи, но мен ме поразиха табелките.
    Табелките Здравко издялва сам от дърво. На тях има написани мъдрости от Библията, от живота, мъдрости, които те връщат на земята, отрезвяват те, виждаш колко малотрайни са материалните неща, плашат те. Големия купон е, че мъдростите са написани на всякакви езици, сръбски, български, латински, китайски и т.н.
    По-надолу ще Ви покажа някои от табелките, и тези, които мога, ще се опитам да ги преведа.

    "Човек може да збрави всичко, но себеси не бива да забравя дори за миг"

    Това е на Глаголица.

    "Ако не можеш да кажеш истината, не казвай нищо"
    Тази няма да я превеждам, защото си е на български.




    "Не само тук, не само там, истината е навсякъде, пред самите ти очи "

    "И пита младежът птицата, къде е щастието, а тя отговаря, навсякъде, и в планините, и в долините, и във всеки цвят"

    Накрая, позволете ми да Ви представя, човека, който ми позволи да видя всичко това, човека за когото не знам какво да кажа, мъдър ли е, луд ли е, отшелник ли е, добряк ли е, или просто си е странен - Здравко.
    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

    Коментар


    • #3
      До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

      Колега,вземи си намали снимките,че така малко хора ще се навият да ти прочетат пътеписа

      Коментар


      • #4
        До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

        Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
        Колега,вземи си намали снимките,че така малко хора ще се навият да ти прочетат пътеписа
        А на мен така ми харесаха
        Страхотно местенце - Браво за репортажа!

        Коментар


        • #5
          До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

          Браво Колега, интересно място си ни показал, нищо че снимките са малко едрички.
          Поздрави
          Тодор Томов
          =============================
          Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
          Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

          Коментар


          • #6
            До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

            Лудите сме ние - човекът е постигнал своя душевен мир !

            Къде се намира това място?
            PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
            КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
            0899187766

            Коментар


            • #7
              До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

              [quote=churov;450619]Лудите сме ние - човекът е постигнал своя душевен мир !

              Къде се намира това място?[/quote

              Мястото е на около три километра северно от Босилеград. Селото се казва Белут. Ако има желаещи, някой път можем да се организираме и да Ви заведа.
              Последно редактирано от Пламен Петров; 20-08-08, 22:41. Причина: допълнение
              На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

              Коментар


              • #8
                До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

                Добре .ама на оффроуд картата не намирам нито Босилеград , нито Белут .В кой район е въобще ?
                PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                0899187766

                Коментар


                • #9
                  До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

                  Извинявай, ама аз като си знам, мисля, че и другите си знаят.
                  Босилеград е в Сърбия. Вярно на около тридесетина км. от Кюстендил, но все пак. Затова го нямаш на картата.

                  Западните покрайнини.
                  Последно редактирано от Пламен Петров; 21-08-08, 11:55. Причина: допълнение
                  На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

                    Подозирах такава измама - намерих го ,ама на ,,вярната '' карта
                    PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                    КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                    0899187766

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

                      Това, което е направил Здравко е наистина уникално. Не съм бил там на живо, но има сниман филм за "Осмият ден".

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ферма"Осмия ден", или табелките на Здравко

                        Първоначално публикуван от Tonysd Преглед на мнение
                        Това, което е направил Здравко е наистина уникално. Не съм бил там на живо, но има сниман филм за "Осмият ден".
                        Да прав си! В момента го дават по СКАТ
                        На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X