Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зима.Пирин. Тевно езеро.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зима.Пирин. Тевно езеро.

    От миналата година исках да ида на Тевно езеро зимата и тъй като високия Пирин си е м@м@т@ трака през този сезон, избрах най-лекия за мен вариант през хижа Беговица. В събота 20 декември след половин денонощие влакове, такси и малко пеша се добрахме с един съфорумец(Миро)до хижата.
    Нямаше време за нагоре и останахме да пренощуваме. Няма как да не спомена хубавите манджи, които се готвят там. Лятото ядох ориз с коприва, а сега телешко с гъби и картофи. И копривата и гъбите се берат от персонала и тези специалните им манджи стават да си оближеш пръстите.Хижарите са двама и се сменят през една година.Поздрави за хижарят Николай. Запомнил ме беше човекът като ходих лятото.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1240.jpg
Прегледи:1
Размер:131.7 КБ
ID:6114882



    Не бях спал предната вечер, защото във влак трудно се спи и очите ми се затваряха. Легнахме си рано въпреки опитите на непозната колежка туристка да отвлече спътника ми. Смея се, ама няма майтап. Това е проблемът като ходите с Миро, трябва да го спасявате от коуежките, които са му хвърлили око.Не мога да им се начудя на акъла на жените. Защо биха предпочели някой дето е 185см, мускулест и със сини очи като коуегата пред някой нисък , опален от слънцето и със задник като кайряшка мравка като мен. Патки, кво да ги правиш.

    С триста зора и ултиматум, че в седем тръгвам и никого не чакам успях да го изтръгна от ръцете им и насила го качих в стаята, заключих, за да не го измъкнат и скрих ключа, за да не би пък той да си промени решението и да изчезне през нощта. Исках да е в добра форма на другия ден щото времето по прогнози беше леко притеснително и не ми се тръгваше с някой с омекнали крака дето да го влача нагоре.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1248.jpg
Прегледи:1
Размер:130.6 КБ
ID:6114883



    Разбрахме се да станем в шест часа, ама тъй като го познавам от вече две години навих часовника за пет и половина, а като звънна му казах, че е шест и да побърза с яденето, бръсненето, дрис@@@то, пиенето на кафе, пушенето на половин кутия цигари, яденето(второто за сутринта).......чата във най-голямото зло на 21 век фейс-бук. Връзката беше лоша и май не му се получи ........и т.н. Закъсняхме малко. Следващия път ще навия часовника два часа по-рано. Проблемът е, че ме усети какво правя и втори път едва ли ще мине номерът.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1250.jpg
Прегледи:1
Размер:114.2 КБ
ID:6114884


    Снегът започва от хижата нагоре. В началото е малко и стъпките от миналите преди това хора са се запазили . Сложихме снегоходките само да не ни тежат и за да не се плъзгаме. Леко ми тъкаше под лъжичката заради прогнозите, но винаги можеше да се върнем. Едни черни облаци идваха от север, но оставаха западно от нас, а напред към целта върховете се обвиваха в нещо по-бяло и не толкова страшно.

    Следобяда го даваха по форекаст-а скорост на вятъра 65км в час и съчетано с мъглата и ситния сняг който заваля по едно време и ставаше сложно и затова бързахме да изпреварим най-лошото.По едно време и мъглата и белотата ни обвиха и се наложи да чакаме половин час защото не виждахме къде стъпвахме. Мръднах на няколко метра встрани и за малко да се изгубим един друг.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1254.jpg
Прегледи:1
Размер:76.1 КБ
ID:6114885



    В началото не се затъваше, но постепенно докато се качвахме към Беговишки превал снегът се увеличаваше. Първо затъваха само снегоходките, после и над глезена стигаше снегът, а по-нататък където беше навяло и до чатала... Вече нямаше следи или бяха засипани и газенето по баира ни поизпоти.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1262.jpg
Прегледи:1
Размер:73.7 КБ
ID:6114886



    При пресичането на един малък поток Миро пропадна от снежното мостче и крака му се заклещи и не можеше да се измъкне. Докато хвърля раницата, махна моите снегоходките и успя да разкопчея замръзналите каишки на неговите снегоходки под водата и обувката му се понапълни леко. Не беше голям проблем, пет минути почивка, хапнахме, пийнахме и продължихме.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1263.jpg
Прегледи:1
Размер:118.9 КБ
ID:6114887



    След Беговишки превал снегът е много, но е надолнище и се слиза лесно. Минахме по коловете после през реката един два пъти и слязохме долу в ниското. Бях поразпитал за това онова и бях решил да не минавам по *зимната* по която също имаше лавинна опасност, а и едва ли щях да я улуча. Яд ме е, че не сложих трака в машинката, а реших да карам по спомен от това което разгледах на картата. Мисля че все пак улучих пътеката в основата на Каменишки Кукли, но с леки отклонения, а и снегът се оказа не какъвто го искахме и се пропадаше между камъните.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1265.jpg
Прегледи:1
Размер:83.7 КБ
ID:6114888



    Завихме вдясно по едно заравнено място северно от Каменишки кукли, после леко слязохме и тръгнахме вдясно и нагоре покрай река с големи камъни . Тя реката не се виждаше и камъните бяха покрити с два метра навят сняг, но по картата там е реката.Вървяхме или по нея или малко над нея.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1266.jpg
Прегледи:1
Размер:119.8 КБ
ID:6114889


    Ако снегът беше фирнован нямаше да имаме никакви проблеми и всичко щеше да е песен дет се вика.Само че както се досещате ако беше така нямаше да има ред сополи, ред сълзи и куп псувни и щях най-много да сложа някоя снимка в Пикасата(вече гугъл фото) с кратко инфо кое какво е. Описвам ходенията само когато ми е било много зор и е имало кофти моменти.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1272.jpg
Прегледи:1
Размер:116.2 КБ
ID:6114890


    Имаше един много стръмен, но кратък като разстояние широк два метра склон който изглеждаше добре Това е точно над реката с големите камъни. Излезехме ли отгоре и си бяхме решили проблемите. Снегът обаче беше навят на това място до гърдите и се пропадаше дори под него в дупките около камъните. В повечето време бях срещу стена от сняг, която ровех със снегоходките и с ръце и се мъчех да издрапам, но без никакъв успех. Не помръдвах и на сантиметър от мястото си въпреки усилията и не можех близо час да преодолея някакви си десет метра до горе. Един час според колегата, а според мен си беше цяла вечност. Бях загубил представа за времето.

    Никога не се бях изтощавал досега толкова, че да получа болезнени крампи в краката, а не е като да не съм ходил извън предела на силите си досега. Бях тръгнал малко след заболяване от което уж се оправях, ама май ми е било рано за зора който видях

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1273.jpg
Прегледи:1
Размер:68.8 КБ
ID:6114891


    Свалих снегоходките да пробвам без тях, но това се оказа грешка, защото краката ми влязоха между камъните и се набих толкова надолу, че за малко да ми се скрие и главата. С триста зора си измъкнах крака между два камъка и пак крампа отзад на бедрото. Пак сложих снегоходките, но нямах сили да ги закопчея щото са ми нагласени да се закопчават с голямо усилие, за да не падат когато не трябва и затова сега в замръзнало състояние се наложи да разхлабя каишите.
    По пластмасовите закопчалки имаше малки бучки лед образувани от конденза и топлината на крака ми и всичко това натепано със сняг твърд като камък. Ако знаете само колко *лесно* се разхлабват замръзнали каишки. С триста зора и звезди посред бял ден успях.Това естествено после ми изигра лоша шега. Разхлабването, не звездите.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1275.jpg
Прегледи:1
Размер:75.3 КБ
ID:6114892



    Миро беше десетина метра под мен, под мен, защото този уж леко полегат склон се оказа толкова стръмен че стъпвах не на него, а на изгребания сняг, а в същото време раменете ми опираха в склона и бях един вид полегнал въпреки че бях стъпал на краката си и прав. Бях останал съвсем без сила, тези десетина метра които ми оставаха до горе бяха невъзможни заминаване и предложих на колегата да слезем петдесетина метра и да се пробваме от другата страна на големите камъни(реката) по които се качвахме.Може би час изгребвахме снега и не напредвахме дори и метър.Вятърът беше взел да се усилва и Миро каза че слезем ли пак надолу, за да търсим път, по-добре ще е да се връщаме.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1276.jpg
Прегледи:1
Размер:93.7 КБ
ID:6114893



    Аз самият бях пред отказване, защото времето беше напреднало, а само ровех и не помръдвах и на сантиметър, а времето няколко пъти на идване даваше индикации, че ще се развали. Това което ме отказа от връщането беше че ако се пробвах да сляза от мястото където бях, най-вероятно щях да се бухна върху Миро и макар и да не беше толкова високо, че да се утрепем, със сигурност щяхме да счупим по някой крак или ръка. Обхват на телефона няма, хора не минават, значи напролет ще ни свалят като се стопи снегът. Обичам да си правя такива черногледи сметки в такива ситуации. Разсмиват ме и ми става по-леко на душата .
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1278.jpg
Прегледи:1
Размер:108.6 КБ
ID:6114894



    Починах няколко минути, за да събера повечко сили, надъхах се и тръгнах леко странично и пак нагоре, което не беше много разумно щото ако снегът или теренът отдолу беше като този по който драпахме щях да се озова 15 метра по надолу с някоя фрактура. По закона на всеобщата гадост и на закона на Мърфи в този момент разхлабената снегоходка падна от крака ми, за капак и крампа отзад на бедрото. Въобще отвсякъде пълен кеф.

    Вече виждах звезди посред бял ден, ама за това главната причина беше белотата наоколо, а бях свалил маската щото въпреки кучия студ се потях и потта замъгляваше стъклото. Който е ходил по-дълго време без маска в тази белота знае какво е.Гпс-ът ми беше се навлажнил и стъклото беше замръзнало в тънък слой лед. С два пъти по триста зора закопчах каишката на снегоходката и с доста псувни издрапахме горе.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1280.jpg
Прегледи:1
Размер:92.3 КБ
ID:6114895




    Вятърът беше взел да изчиства облаците и слънцето блесна. Духаше с ураганни пориви, но видимостта се подобри и от това настроението се подобрява. Друго си е да виждаш къде стъпваш.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1283.jpg
Прегледи:1
Размер:89.6 КБ
ID:6114896



    Не останахме много на едно място защото отрупаният със сняг Каменишли кукли застрашително се беше надвесил над нас. .От тук нататък като изключим силния вятър си беше песен(лесно) Връх Каменица на снимката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1284.jpg
Прегледи:1
Размер:94.2 КБ
ID:6114897



    Идвал съм няколко пъти лятото на Тевно, но никога не бях минавал от тази страна и многото вървене ме изненада. Все си мислех, че ей сега ще видим заслона и всеки път следваше някой нов баир за качване.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1285.jpg
Прегледи:1
Размер:97.5 КБ
ID:6114898




    Вятърът се усили на пориви до степен да те накара да се приведеш и стегнеш, за да не те отнесе и бойния дух взе да спада и в този момент видяхме заслона. Най-хубавият момент от деня! Фанфари, духови оркестъри и т.н.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1286.jpg
Прегледи:1
Размер:64.2 КБ
ID:6114899



    Това клипче по-долу и главно съпровода на музиката от телефона ми, говори за настроението дето ни обзе след това: Увеличете си звука, че малко е тихичко. Може би трябва да спомена че този военен марш е създаден по повод Балканската война и набирането на доброволци за България. Тевно езеро е станало българско след войната и затова този военен марш е най-точното попадение за случая. Под неговите звуци са освободени тези части от България.
    https://goo.gl/photos/qpAwxga87HVak6Vh8


    В заслона нямаше дърва, но пухенките и чаят ни стоплиха. Кралев двор на снимката и едната от портите.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1288.jpg
Прегледи:1
Размер:74.0 КБ
ID:6114900


    Тук ново двайсет. Газта ми свърши след като си стопих водата, а не би трябвало защото с тези най-малките бутилки топя вода по три дена и си правя пюретата тези три дни и остава даже .Не ми е за първи път и точно знам за колко вода ми стига и нямам обяснение освен, че съм я ползвал бутилката и съм забравил. По закона на всеобщата гадост и закона на Мърфи(двата закона вървят заедно ръка за ръка) и на Миро газта му свърши. Това вече ме притесни, защото ако се наложеше да останем аварийно заради времето още ден два, нямаше да имаме вода. Кралев двор с другата порта.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1289.jpg
Прегледи:1
Размер:82.1 КБ
ID:6114901


    Трябваше ни задължително хубаво време, за да си изберем подходящ маршрут надолу, а не можехме да изчакаме хубаво време заради липсата на вода. За пръв път попадах в шиб@н@ ситуация от подобен род.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1293.jpg
Прегледи:1
Размер:70.2 КБ
ID:6114902



    Едвам дочаках сутринта, хапнах малко, пийнах малко вода, стегнах раницата и зачаках Миро да свърши всички тези процедури които изброих предния ден и които му отнеха има няма цяла вечност
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1300.jpg
Прегледи:1
Размер:76.9 КБ
ID:6114903



    За да се изпик@е човек трябва да сложи и гети и снегоходки и затова.... Сутринта времето беше ясно и сравнително тихо.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1301.jpg
Прегледи:1
Размер:83.4 КБ
ID:6114904



    Слизането беше вдясно от мястото където се качихме.Въртяхме доста наляво и надясно докато се озовахме на едно ниско около 2 м метра отвесно място след която следваше много къса наклонена писта за бобслей. Хвърлих си раницата и щеките да не ми тежат и пречат и спускайки се на ръце скочих. Бухнах се по задник, но тъй като имаше голям наклон нямаше силен удар, а само десетина метра плъзгане надолу. Миро като по-дълъг успя някак си да слезе и да стъпи преди да се лизне и той надолу.

    Дори клекът по река Мозговица и провирането, газенето , претъркалянията и паданията докато вървяхме през него не можеха да помрачат доброто настроение. Денят се очертаваше идеален що се отнася до времето. В клека който е в началото на пътеката снегът е много и се пропада и в гората после има сняг, но не е болка за умиране и се ходи лесно, а някъде и се пълзи под него.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1322.jpg
Прегледи:1
Размер:129.0 КБ
ID:6114905



    Минахме през Бански гроб, после през Преливниците на Мозговица и слязохме на Попина лъка. Водата в шишетата ни беше частично замръзнала, но и кой ще ти пие вода, която знаем е пълна с микроби. Бирата ни зовеше .
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1324.jpg
Прегледи:1
Размер:126.6 КБ
ID:6114906



    В сравнение с драпането обратно към Беговишки превал, където е зарито от сняг минаването оттук по лятната пътека по реката си е песен. При следващите обилни снегове в края на годината сигурно ситуацията ще се измени и смления от минали лавини клек говори именно за това, но в момента на минаването ни това е най-добрия вариант за слизане надолу към цивилизацията.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1328.jpg
Прегледи:1
Размер:112.4 КБ
ID:6114907



    Хапване и пийване и готвене на раницата за следващите 4-5 дена за нещо по-леко Родопско....макар че човек никога не знае и понякога лесното ти излиза през гъ...носа.
    Каменишки Кукли на снимката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:101_1331.jpg
Прегледи:1
Размер:109.3 КБ
ID:6114908





    Прикачената картина по-долу нещо не успявам да я изтрия. Ако някой който може да я изтрие го прочете този коментар нека бъде така любезен да я изтрие вкл. и този коментар.



    Прикачени файлове
    Последно редактирано от zcezbpm; 16-05-16, 19:23.

  • #2
    От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

    Чудесно приключение ...а за прикачената картина - горе настройки , после в ляво долу прикачени , намираш картинката , маркираш и изтриваш .
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

      Пак страхотни снимки и увлекателен разказ.Само ме хвана яд,че си секнал поривите на колегата и колежката :-)

      Коментар


      • #4
        От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

        Рядко се захласвам,но с разказа и снимките успя колега!
        БРАВО!
        Пожелавам ти успех,във всяко твое начинание.
        .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
        Киа спортаж2000тди 98г
        Ауди А3 1.9ТДИ
        Каравана Аdria 390Q

        Коментар


        • #5
          От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

          Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
          Чудесно приключение ...а за прикачената картина - горе настройки , после в ляво долу прикачени , намираш картинката , маркираш и изтриваш .
          Мерси, но докато съм спал времето за редакция е свършило.

          Първоначално публикуван от том Преглед на мнение
          Пак страхотни снимки и увлекателен разказ.Само ме хвана яд,че си секнал поривите на колегата и колежката :-)
          То колежки в гората и риби във водата много, но кожата на гърба е само една.
          Чак насила не съм го качвал, че е без малко два метра човек и не съм крил ключа , но макар в случая да нямаше технични минавания ходенето зимата по високото си е плашещо особено за пишман турист като мен, а да не говорим за Миро който беше с нулев зимен опит. Наложително беше да сме в пълна кондиция и максимално съсредоточени върху това което правим. Зимата не бях водил някого и си беше голяма отговорност, а дори не бях сигурен откъде се минава.
          Тя и колежката беше към 15 години по-голяма и просто си търсеше нещо агнешко за една нощ, а и на Миро тогава му предстоеше и сватба. Ако го бях оставил щеше да го разкости.



          Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
          Рядко се захласвам,но с разказа и снимките успя колега!
          БРАВО!
          Пожелавам ти успех,във всяко твое начинание.
          Мерси!
          Ако спазвам правилото на 7-те П-та успехът е гарантиран, иначе гаранция Франция.
          Последно редактирано от zcezbpm; 17-05-16, 04:50.

          Коментар


          • #6
            От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

            Чудесни снимки и увлекателно четиво!
            Благодаря!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

              Браво, zcezbpm! Но за Миро ... не знам ... кой знае какви фокуси е пропуснал да научи от каката!
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • #8
                От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                Браво, zcezbpm! Но за Миро ... не знам ... кой знае какви фокуси е пропуснал да научи от каката!
                Спокойно! Кандидатки за сърцето и леглото му хич не му липсват, дори му идват в повече. Поне в това отношения си е за завиждане.

                Коментар


                • #9
                  От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                  Зиме на заслона "Тевно езеро" - докосване до Рая!
                  Като си подготвен, пробвай и по-интересните маршрути до там.
                  Последно редактирано от гоше; 17-05-16, 17:08.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                    Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
                    Зиме на заслона "Тевно езеро" - докосване до Рая!
                    Като си подготвен, пробвай и по-интересните маршрути до там.
                    Нямам мерак да влезна в някаква статистика за инцидентите в планините, затова много не се напъвам да пробвам. Колкото толкова. Не съм на 20, че да се доказвам.
                    Дори и лесни маршрути са достатъчно предизвикателство, когато човек без опит ги открива сам.
                    Друго си е човек да тръгне с хора които знаят какво правят, да понаучи как се правят нещата, да добие увереност......., а така сам да откривам нещата си е плашещо до степен на побъркация.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                      Разбира се!
                      Планината трябва да се уважава, а трезвата самопреценка е частица от това.
                      Затова писах, като си подготвен.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                        Страхотни снимки, добра разходка. Респект.
                        Животът е харизан кон според мен...

                        Теди

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                          Страхотен излет. Благодаря за споделеното.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                            още в темата за Ком - Емине забелязах начина ти на писане! Благодаря и за тази тема! Моля, продължи да ни радваш с писане и снимки! А на Миро, ако му трябва помощ или отмяна не се колебайте да се обадите на телефона в подписа ми
                            Георги Танев (0+)
                            Land Rover Discovery 1 300 TDi
                            Land Rover Club Bulgaria
                            0887 930 238, 0878 797 768

                            Коментар


                            • #15
                              От: Зима.Пирин. Тевно езеро.

                              Хубаво приключение,но малко опасно. По това време там се ходи главно със ски. Е,и аз съм го правил дори без снегоходки,но беше по-рано - през ноември и снега беше твърд и не повече от 40 см. Иначе беше по същия маршрут.

                              Над Беговишкия превал. В центъра е връх Каменишки кукли.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6065.jpg
Прегледи:2
Размер:122.2 КБ
ID:5715534

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6040.jpg
Прегледи:2
Размер:76.0 КБ
ID:5715535

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6101.jpg
Прегледи:2
Размер:106.2 КБ
ID:5715532

                              Долината на река Мозговица.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6161.jpg
Прегледи:2
Размер:183.2 КБ
ID:5715533

                              Слизаме до реката и поемаме по лятната пътека покрай Каменишки кукли. От там ходенето е много,но опасностите от лавини са по-малко.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6106.jpg
Прегледи:2
Размер:47.2 КБ
ID:5715536

                              И луната изгря,за да ни поздрави.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6133 (1).jpg
Прегледи:2
Размер:86.0 КБ
ID:5715538

                              Накрая стигаме заслона. В нашия случай вътре имаше още 13 души,купон за рожден ден,хижаря Иван беше дошъл. Другите бяха дошли през Мозговишката порта,а Иван откъм Безбог.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6147.jpg
Прегледи:2
Размер:26.4 КБ
ID:5715537

                              През зимата безопасен маршрут за Тевно езеро няма. Според мен е задължително да се носи туристически GPS. Задължителните карти са ОФРМ Топо и BG Mountains. Ако излезе гъста мъгла без GPS оставате на място или се опитвате да се върнете по следите си. А ако е валял и сняг по време на прехода става....
                              Поздрави за успешната експедичия.
                              Последно редактирано от Валери Недялков; 18-05-16, 10:10.
                              Dacia Duster 1.5 dci 115Hp 4х4 - Екзотика на колела.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X