Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

    НКакто всяка година напоследък, към края на м.август започнахме да се замисляме за нашето семейно пътешествие. До сега си правехме плановете, така че където и да ходим да успеем да стигнем в Приморско за събора. Последните две години, просто събирахме катуна и тръгвахме, дали към Стара Планина или Родопите, това се решаваше буквално докато си пиехме последното кафе преди да заминем. Въпреки тези ни спонтанни решения, всичко е вървяло по вода...
    Тази година обаче решихме да опитаме какво ли е да имаш предварителен план. Не помня от къде ми дойде идеята да започнем да опознаваме историческото ни наследство, при това по-малко популярните следи от "древните".
    Като начало за експедицията ни избрахме непознатата за нас Странджа, щяхме да преминем Сакар и да завършим в Родопите. Започнах четене и издирване на популярни и не чак толкова известни крепости, долмени, светилища, манастири...
    Времето ми беше ограничено, а трябваше да набележа точките през които да минем и съответно да бъде изготвен маршрут. Първоначално имахме идея по време на пътуването ни през планините да се движим предимно по черни и атв пътища.Щяхме да пътуваме с Range Rover p38 в абсолютно заводски вариант. Той все още се водеше за паркетник, та му предстоеше бойното кръщене.
    Маршрута започваше от устието на Велека. Тъй като не искахме да навлизаме в резервата се свързахме със служител от Природен парк Странджа и уточнихме къде можем да се включим, за да се придържаме колкото може по-близо до реката.
    На много места пътя ни вървеше в непосредствена близост до границата и предвид напечената обстановка се консултирахме с приятелче, бивш граничен полицай, който ни даде полезна информация.
    И така, до този момент подготовката вървеше добре. Щяхме да пътуваме на 4 или 5 септември, да се настаним в къмпинг Якото място, като през деня се отбиваме в Приморско, тъй като през тези дни се провеждаше събора.
    На 8-ми или най-късно 9-ти трябваше да потеглим към Странджа и да успеем да се вместим в 6-7 дни обиколка.Маршрута в някакъв предварителен план, случайно запазен на текстов документ.
    По спомени от началната точка, някъде около с. Бродилово(Велека) до последната набелязана точка с. Широко поле (Кърджали) трябваше да изминем между 600-650 км.
    с. Кости - Тракийско оброчище Индипасха;
    с. Звездец - Петрова нива (паметник, параклис-костница и музей на Преображенското въстание, църква Свети Атанас), Махмукьово кале;
    с.Граничар - долмени;
    с.Белеврен-долмени;
    с.Воден (църквата на селото, Стари руини (Крепост Малкото кале), манастирски комплекс от 11-14 век.);
    с. Мелница – сетилище (Мочукови камъни) и могилен некропол;
    с. Маточина - Стражева крепост Букелон и скална църква;
    с. Михалич - Скална църква;
    с.Мезек - крепост Мезек и тракийска гробница;
    гр. Ивайловград - крепост Лютица, вила Армира, Атерински мост(римски мост);
    с.Свирачи римска могила и местността Дупките;
    с. Долно Луково, църквата Св. св. Константин и Елена (1806 г.); Гробницата до Долно Луково;
    с. Гугутка - Крепостта Бялград;
    с. Сеноклас - Тракийски култов комплекс м. Хисаря;
    с. Габарево - параклис св. Кирил и Методи; Маджарово;
    с.Малко Градище - Глухите камъни и Средновековна крепост Ефрем;
    село Долни Главанак - Тракийски култов мегалитен кромлех;
    село Долно Черковище - Тракийски светилища в местност Кован-кая;
    с.Татул - светилището на Орфей;
    село Лисиците - скали и Тракийски култов комплекс край с. Лисиците;
    село Вишеград- ТРАКИЙСКА И СРЕДНОВЕКОВНА КРЕПОСТ "ВИШЕГРАД";
    с.Широко поле - крепост Моняк, скален некропол, пещера Карангила.

    И както всичко изглеждаше да е ОК, започнаха изненадите. Няколко дни преди насрочената за тръгване дата на Масо му изникна неотложен служебен ангажимент. Трябваше да чакаме, не беше ясно колко време. В случая нищо не зависеше от нас. Вероятността да изпуснем събора беше голяма. Да пропуснем морето и да останат само планините - ОК, но пък малкия държеше и на море да отидем. Обстановката силно се наелектризира, стигна се и до разправия, що за талант трябва да съм, за да начертая трак от Ахтопол до Кърджали над 600 км. Както и да е, за момент неотложните задачи започнаха по лека да се изчистват и щяхме да успеем за тръгнем по предварителния план. Натоварихме паркетника до козирката, а вярвайте, много багаж събира, напълнихме резервоара и... той отказа да тръгне. Масо започна манипулации по свестяването му, но неуспешни. Ами сега...??? Добре, че стария джигит - Рейндж Класик беше на линия и в добра кондиция. Започна се преточването на горивото, немалко багаж трябваше да отпадне, с две думи - луд ден.
    Тръгнахме към Приморско късно вечерта, стигнахме там по нощите. Изкарахме ден-два в Приморско, после още толкова на Якото място и на 09.09 трябваше да започне истинското приключение. Обаче... отново се намесиха старите неотложни задачки, така че се очакваше във всеки един момент да се наложи врщъщане към София, но затова щяхме да мислим като му дойде времето.
    На морето се засякохме с Оги и Ваня, бивши тойотаджии и настоящи нисан фенове, пътуващи с nissan patrol y61. Те бяха запланували подобно на нашето пътешествие, но решихме всеки да си кара самостоятелно, като през цялото време поддържахме връзка кой къде и какво смята да прави, тъй като мислехме някоя вечер да организиаме общ лагер с тях.
    Включихме се по Велека някъде около село Бродилово, нощувките бяха предвидени да са предимо на палатки. Притесняваше ни единствено славата на Странджа с огромното си количество змии. Всъщност така си беше, за първия ден видяхме две големи змии, може би над метър да пресичат пътя. Едната дори гонеше някакъв вид тлъст гущер, на косъм се размина от прегазването. Дали гущера се е измъкнал - дано...

    Уточнение. Материалите описващи местностите са събирани от нета. Нямам идея кой е източника, тъй като си ги бяхме разпечатвали за справки по време на екскурзията.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5144.JPG
Прегледи:1
Размер:1.04 МБ
ID:6041776

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5150.JPG
Прегледи:1
Размер:828.3 КБ
ID:6041777

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5165.JPG
Прегледи:1
Размер:864.2 КБ
ID:6041778

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5170 .jpg
Прегледи:1
Размер:1.26 МБ
ID:6041779

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5173.JPG
Прегледи:1
Размер:616.1 КБ
ID:6041780

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5175.JPG
Прегледи:1
Размер:655.3 КБ
ID:6041781

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5177.JPG
Прегледи:1
Размер:984.7 КБ
ID:6041782

    с. Кости (след селото) - Тракийско оброчище Индипасха.
    Твърди се, че светилището Индипасха има повече от двухилядолетна история. Това е място почитано още от траките, място което по невероятен начин съчетава езическите и по-късно християнските вярвания. Индипасха е древно тракийско оброчище, място тайнствено и мистично, скрито или труднооткриваемо за обикновения или непросветен турист.Тракийските жреци си проправяли път сред непроходимата гора, за да извършват жертвоприношения в името на бог Слънце и Земята-майка и да гадаят бъдещето. Но с времето пътя до оброчището бил забравен. Гъстите странджански гори скрили светилището от хората и никой не знаел къде се е намирало. Легендата разказва, че е било открито отново от един сляп бивол, който бил напъден от жалостливия си стопанин (вместо да бъде убит), но след няколко дни се върнал прогледнал. След известно време пак губел зрението си, но отивал в гората и се връщал прогледнал. Стопанинът му го проследил и така достигнал до скала, от която животното пиело вода.
    Твърди се, че и днес в мистичното светилище тече лековита вода, която изправя на крака болни, сакати прохождат и слепци проглеждат. Казват още, че водата на Индипасха е най-лековита в неделята след Великден. Но защо, няма обяснение. Тогава обаче на светилището се събират хиляди хора от цяла Странджа и от страната, за да отпият, да се измият или да си напълнят от лековитата вода.Индипасха е толкова старо място, че не се свързва дори с конкретен християнски светец. Опитите да бъде преведено името като „след Пасха” или дори „анти Пасха”, само оставят още по-голяма мистерия около скалното оброчище. Индипасха е пример за свещено място от най-стария тип, съчетало в себе си четирите основни елемента, от които е създаден светът: огън, въздух, вода и земя. На чудодейното място в труднопроходимия лес, вярата и надеждата събират езически и християнски ритуали. Светилището е винаги в полумрак, заради гъстата гора и високите, обрасли в сочна зеленина камъни. Времето тук е спряло, тишината е плашеща, слънчевите лъчи трудно проникват, а влагата се усеща дори и във въздуха. До аязмото има малък, грубо скован параклис и множество икони оставени от молещите се, а върху скалата висят навързани части от дрехи, които според вярването са допирали болното място, за което се търси изцеление. Гледката е твърде странна. Но хората идват тук, измиват лицата си, отпиват глътка от вълшебната вода, палят свещ и се молят на Богородица за здраве.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5184.JPG
Прегледи:1
Размер:912.4 КБ
ID:6041783

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5185.JPG
Прегледи:1
Размер:690.4 КБ
ID:6041784

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5196.JPG
Прегледи:1
Размер:903.4 КБ
ID:6041785

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5197.JPG
Прегледи:1
Размер:790.0 КБ
ID:6041786

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5199.JPG
Прегледи:1
Размер:949.5 КБ
ID:6041787

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5201.JPG
Прегледи:1
Размер:753.5 КБ
ID:6041788

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5204.JPG
Прегледи:1
Размер:858.8 КБ
ID:6041789

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5205.jpg
Прегледи:1
Размер:48.5 КБ
ID:6041793

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5206.JPG
Прегледи:1
Размер:775.3 КБ
ID:6041790

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5211.JPG
Прегледи:1
Размер:891.0 КБ
ID:6041792

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5207.jpg
Прегледи:1
Размер:177.7 КБ
ID:6041851

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5213.JPG
Прегледи:1
Размер:901.4 КБ
ID:6041794

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5215.JPG
Прегледи:1
Размер:920.6 КБ
ID:6041795

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5220.JPG
Прегледи:1
Размер:901.1 КБ
ID:6041796

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5221.JPG
Прегледи:1
Размер:912.7 КБ
ID:6041797

    След това продължихме към Петрова нива.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5228.JPG
Прегледи:1
Размер:972.3 КБ
ID:6041798

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5232.JPG
Прегледи:1
Размер:917.6 КБ
ID:6041799

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5238.JPG
Прегледи:1
Размер:767.3 КБ
ID:6041800

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5240.JPG
Прегледи:1
Размер:781.9 КБ
ID:6041801

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5243.JPG
Прегледи:1
Размер:741.3 КБ
ID:6041802

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5251.JPG
Прегледи:1
Размер:972.9 КБ
ID:6041803

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5252.JPG
Прегледи:1
Размер:616.3 КБ
ID:6041804

    Петрова нива, на 14 км югоизточно от село Звездец - паметник, параклис-костница и музей на Преображенското въстание.
    В землището на село Стоилово, на един от завоите на река Велека, се издига естествено укрепена местност. Това е прочутата Петрова нива. Местността отстои на 20 км от град Малко Търново. Живописната местност е заобиколена от отвесни скали и урви, откъм река Велека, покрити с останки от средиземноморски масиви, обрасли с редки и защитени растения.
    Местността Петрова нива е свързана с една от най-героичните прояви на българите в борбата им срещу османските поробители. Голям паметник напомня на поколенията за това героично време. Тук е издигнат мемориален храм-костница “Св. Петка”, посветен на загиналите в Преображенското въстание през 1903 година.Преображение – от 11 до 13 юли 1903 г. Тогава на "Петрова нива" заседава конгресът на Вътрешната революционна организация на българите от Тракия. На заседанието е решено да се подкрепи Илинденското въстание, което вече е започнало в Македония. Така именно започва и Преображенското въстание, което е първото всенародно усилие да се присъедини Странджа, Одринска и Беломорска Тракия към свободна България.
    Посрещна ни човек, който се грижи за мястото и въпреки напредналия час ни покани да разгледме костницата, отключи ни църквата, показа ни забележителна панорама. Поразговорихме се с него, сподели ни за проектите за развитие на района и ни предложи да с. Това беше добре дошло, тъй като не бяхме мислили къде ще си правим бивак.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5253.JPG
Прегледи:1
Размер:799.8 КБ
ID:6041805

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5255.JPG
Прегледи:1
Размер:894.5 КБ
ID:6041806

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5256.JPG
Прегледи:1
Размер:808.3 КБ
ID:6041807

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5258.JPG
Прегледи:1
Размер:652.2 КБ
ID:6041808

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5260.JPG
Прегледи:1
Размер:799.8 КБ
ID:6041809

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5261.JPG
Прегледи:1
Размер:703.9 КБ
ID:6041810

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5263.JPG
Прегледи:1
Размер:838.0 КБ
ID:6041811

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5267.JPG
Прегледи:1
Размер:754.7 КБ
ID:6041812

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5273.JPG
Прегледи:1
Размер:882.9 КБ
ID:6041813

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5277.JPG
Прегледи:1
Размер:692.9 КБ
ID:6041814

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5282.JPG
Прегледи:1
Размер:719.3 КБ
ID:6041815

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5287.JPG
Прегледи:1
Размер:563.1 КБ
ID:6041816

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5300.JPG
Прегледи:1
Размер:428.5 КБ
ID:6041817

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5306.JPG
Прегледи:1
Размер:625.7 КБ
ID:6041818

    Това е кучето Боби. То заедно с още две негови другарчета цяла нощ ни пазеха. Ня няколко пъти се изстрелваха към гората с бесен лай. Какво чуваха и подушваха, по-добре да не зная, но е хубаво че бяха около нас. Две от тях до сутринта лежаха около палатката и разбира се получиха заслужена закуска.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5311.JPG
Прегледи:1
Размер:519.0 КБ
ID:6041819

    На сутринта станахме раничко, кафенце, събиране на багажа, както и задължителна проверка на изправността на джипа...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5312.JPG
Прегледи:1
Размер:838.9 КБ
ID:6041820

    Отправихме се към следващата точка - Звездец. Там искахме да видим църквата „Свети Атанас“ и някъде около селото Махмукьово кале. Църквата беше заключена.

    Църква „Свети Атанас“ - първоначално построена през 18 век, изгорена през 1903 г. и възстановена след това. Църквата датира от края на ХVІІІ - началото на ХІХ век. През 1903 цялото село и храмът са изгорени, заради събитията при потушаването на Илинденско-Преображенското въстание. През 1910 година е построена в сегашния й вид. При оформянето на вътрешното пространство на храма е използвано решение, което не се среща никъде другаде в нашата църковна архитектура. Полукръглата абсида продължава до покрива, като по този начин не се чувства долепена, а органически свързана с тялото на църквата. Постигнато е монументално и естетическо въздействие.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5315.JPG
Прегледи:1
Размер:576.2 КБ
ID:6041821

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5316.JPG
Прегледи:1
Размер:581.4 КБ
ID:6041822

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5319.JPG
Прегледи:1
Размер:805.9 КБ
ID:6041823

    Въпреки, че не беше много ранен час, в селото мернахме само един човек, който беше повел магаренцето си на някъде.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5320.JPG
Прегледи:1
Размер:759.3 КБ
ID:6041824

    Махмукьово кале - останки от крепост на 8 км югоизточно от селото. Средновековна крепост "Махмукьово кале" се намира на 8.33 km югоизточно по права линия от центъра на село Звездец. Изградена е на височина с много стръмни склонове, заобиколена от три страни от река Велека. Височината има конусовидна форма. Достъпна е само от североизток, където чрез седловина се свързва с останалите възвишения. Крепостта има формата на правоъгълник със заоблени ъгли и площ около 5 дка. Крепостната стена е от ломен камък, споен с хоросан. Във вътрешността е имало постройки. Една от тях е може би средновековна църква.
    Не мога да си спомня защо се отказахме да търсим калето, въпреки че за него имахме точни координати.

    Следваща точка с.Граничар, търсим долмнени.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5321.jpg
Прегледи:1
Размер:92.0 КБ
ID:6041825

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5322.JPG
Прегледи:1
Размер:689.0 КБ
ID:6041826

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5323.jpg
Прегледи:1
Размер:134.2 КБ
ID:6041827

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5324.JPG
Прегледи:1
Размер:948.7 КБ
ID:6041828

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5328.JPG
Прегледи:1
Размер:888.1 КБ
ID:6041829

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5329.JPG
Прегледи:1
Размер:751.8 КБ
ID:6041830

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5331.JPG
Прегледи:1
Размер:647.0 КБ
ID:6041831

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5333.JPG
Прегледи:1
Размер:829.5 КБ
ID:6041832

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5334.JPG
Прегледи:1
Размер:707.1 КБ
ID:6041833

    С малко разпитване лесно успяваме да ги намерим.Долмените са мегалитни съоръжения, изградени от няколко положени отвесно каменни плочи, които образуват камера и са покрити с друга каменна плоча.Свързани са с религиозните вярвания и ритуали на древните хора и много често са използвани за погребения. Разпространени са в Европа (включително в България), Азия, Африка, главно в крайморските области. Датирани са към бронзовата и към ранната желязна епоха.
    В околностите на селото са намирани артефакти от траките.С.Граничар е едно от малкото селища в България където са намират долмени.Те датират от второто и първото хилядолетие пр.Хр.) най вероятно от 18 - 19 век пр.н.е.Западно от с. Граничар, на около 1 км южно от шосето от Граничар към Кирово, в местността „Капаците” има две близки двойки долмени. И двете двойки са извън кльона, в района на селските лозя. Запазеният долмен е еднокамерен, има капак и лицева плоча с отвор. Няма могилен насип и дромос.
    Другият е силно разрушен. Вероятно също е бил еднокамерен без дромос. Не личи да са проучвани от археолози.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5335.JPG
Прегледи:1
Размер:1,008.2 КБ
ID:6041834

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5337.JPG
Прегледи:1
Размер:946.5 КБ
ID:6041835

    По-малкият и силно разрушен долмен. На заден план се вижда големият запазен долмен.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5338.JPG
Прегледи:1
Размер:947.0 КБ
ID:6041836

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5343.JPG
Прегледи:1
Размер:1,001.0 КБ
ID:6041837

    Следва с.Белеврен - долмени.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5345.JPG
Прегледи:1
Размер:875.9 КБ
ID:6041838

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5347.JPG
Прегледи:1
Размер:910.0 КБ
ID:6041839

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5351.JPG
Прегледи:1
Размер:823.5 КБ
ID:6041840

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5355.JPG
Прегледи:1
Размер:750.3 КБ
ID:6041841

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5356.JPG
Прегледи:1
Размер:677.1 КБ
ID:6041842

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5357.JPG
Прегледи:1
Размер:681.1 КБ
ID:6041843

    Величествен и сравнително запазен двукамерен долмен без дромос.Покривната плоча е запазена само при главната камера, но е била отместена отдавна.Изцяло запазени са лицевите плочи на двете камери. И двата отвора са типични за Тракия. Насип от трошени камъни, който стига до половината височина на стените. Всичките плочи са добре обработени. Едната надлъжна стена на предната камера е пукната и засега е оставена без никакво укрепване – оттам ерозията ще руши долмена по-бързо. Това е един от най-красивите, големи и майсторски създадени долмени в Странджа днес.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5360.JPG
Прегледи:1
Размер:958.8 КБ
ID:6041844

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5361.JPG
Прегледи:1
Размер:947.6 КБ
ID:6041845

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5362.JPG
Прегледи:1
Размер:986.2 КБ
ID:6041846

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5364.JPG
Прегледи:1
Размер:931.1 КБ
ID:6041847

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5365.JPG
Прегледи:1
Размер:915.8 КБ
ID:6041848

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5370.JPG
Прегледи:1
Размер:960.0 КБ
ID:6041849

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5373.jpg
Прегледи:1
Размер:133.8 КБ
ID:6041850

    Незнам какво друго да напиша за домените, това е нова за мен материя, пленяваща. Изненада ме инфото, че само в Странджа те са десетки, а като прибавим Сакар и Източни Родопи, мисията става невъзможна. Към тях няма табели, няма утъпкани пътища, няма ги на картите... Пожелавам си да успеем някой ден да се подготвим, организираме и да им обърнем доста по-сериозно внимание.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от flamini; 17-01-14, 17:18.

  • #2
    От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

    Много интересно пътешествие, очаквам с нетърпение продължението.

    Коментар


    • #3
      От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

      Хубаво пътешествие.
      Имаш ли точни координати на пещера Карангила?

      Коментар


      • #4
        От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

        Супер!
        Върна ме в летните преживявания и емоции!
        Вече мисля за следващото лято какви ще ги мъдрим и разказа ме накара да се размечтая за бъдещи дестинации!
        Ще очаквам продължението с интерес!
        Поздрави!
        Последно редактирано от lubashki777; 18-01-14, 14:46.
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #5
          От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

          Като се връщам в дните на пътешествието все завиждам (благородно) на хората, живеещи близо до такива рядко заселени райони...
          Странджа и Сакар са прекрасни, не са осквернени от масовото народонаселение, пълни с история на всяка крачка.
          Миналото лято задължения смалиха драстично пътешествието, това лято се надявам да можем поне седмица да отделим на маршрута
          Ще прикачим трака след като публикува целият разказ.
          Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

          Коментар


          • #6
            От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

            Продължаваме към село Долно Ябълково, за влизането в което преди години е било необходимо да се иска разрешение от гранична полиция. В околностите му са разпръснати множество долмени, но намирането им е трудно. Нямахме координатите им, пък с разпитване на местните бихме загубили много време. В района на Долно Ябълково се намира тракийското светилище "Големия камък", който местните наричат "Марков камък", него също решаваме да оставим за следващо посещение.
            Храмът "Рождество Богородично". Той е строен през 1892 г. с дарения , а имената на дарителите са изписани на огромна каменна маса намираща се в олтара на църквата. През 2004 г. храма е реставриран и сега е една от забележителностите на селото. За съжление и тук ударихме на камък, всичко беше заключено.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5387.JPG
Прегледи:1
Размер:804.5 КБ
ID:5555151

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5391.JPG
Прегледи:1
Размер:761.2 КБ
ID:5555152

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5393.JPG
Прегледи:1
Размер:957.1 КБ
ID:5555153

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5395.JPG
Прегледи:1
Размер:962.3 КБ
ID:5555154

            След Долно Ябълково гпс-а ни поведе по черни пътища към Горно Ябълково. Някъде около тези две села, които са в непосредствена близост до гарницата загубихме повече от час в лутане. Черните пътища бяха оградени с електрически пастири (ограда за животни) и колкото и да търсехме алтернативни пътечки, все попадахме на заграждения. Както и да е, върнахме се към селото и тръгнахме по някакъв по-царски път.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5396.JPG
Прегледи:1
Размер:675.0 КБ
ID:5555155

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5399.JPG
Прегледи:1
Размер:749.1 КБ
ID:5555156

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5400.JPG
Прегледи:1
Размер:651.7 КБ
ID:5555157

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5401.JPG
Прегледи:1
Размер:160.2 КБ
ID:5555158

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5404.JPG
Прегледи:1
Размер:756.7 КБ
ID:5555159

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5405.JPG
Прегледи:1
Размер:881.5 КБ
ID:5555160


            Село Воден.

            Днешното село Воден обединява две села, които до 1940 г. са съществували като отделни – Дерекьой и Дере Махле ( Речна махала). Преименувани са Воден и Малък Воден, съответно през 1925 г. и 1934 г. По време на турското робство част от населението на Дерекьой е използвано като охрана на стария римски път, по който е минавала държавната хазна. Заради това жителите са били освободени от налози. Дере Махле е било чифлик и в него са отглеждани коне за турската армия.
            Първата църква в селото е построена през 1841 г. Опожарена е от отстъпващите турци по време на Руско-турската освободителна война. От нея е запазен само каменният зид. Решение за построяване на нова църква е взето през 1891 г. Паричните средства за изграждането ѝ са събрани с доброволни дарения на селяните. Носи името "Св. Георги" и е осветена 1902 г. от сливенския митрополит Гервасий.
            Както се подразбира и тук всичко беше заключено. Ние обаче решихме да поразпитаме из селото как можем да разгледаме църквата. Насочихме се към центъра на селото. В бакалията ни казаха, че кметицата държи ключовете, изпълнява ролята на екскурзовод и с удоволствие би ни развела, както из църквата, така и до близките архологически разкопки. Поразпитахме за кметицата, но не успяхме да я намерим.


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5411.JPG
Прегледи:1
Размер:819.2 КБ
ID:5555161

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5413.JPG
Прегледи:1
Размер:944.7 КБ
ID:5555162

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5417.JPG
Прегледи:1
Размер:954.0 КБ
ID:5555163

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5419.JPG
Прегледи:1
Размер:947.6 КБ
ID:5555164

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5423.JPG
Прегледи:1
Размер:683.5 КБ
ID:5555165

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5427.JPG
Прегледи:1
Размер:804.2 КБ
ID:5555166


            Парорийски манастир – останки от исихастки манастирски комплекс “Св. Богородица”

            На 35 км югоизточно от град Елхово в землището на боляровското село Воден се намират останките на исихасткия манастир „Св. Богородица”. Той е бил създаден през 1335 г. в тогавашната погранична област Парория, от където става известен като Парорийски манастир. Създателя на манастира е основоположника на исихазма в България, монаха-аскет Григорий Синаит. Макар да е съществувала съвсем кратко, само 15 години, Парорийската обител станала главно средище на исихазма. Сред монашеското братство, което наброявало около 50 ученици на Синаит, били станалият по-късно стожер на българския исихазъм Теодосий Търновски – учител на патриарх Евтимий, Ромил Видински, Киприян Цамблак – бъдещ Киевски патриарх и Калист – бъдещ Византийски патриарх.
            Парорийският манастир е един от най-ценните обекти на културно-историческото наследство на региона. От езотерична гледна точка се вярва, че мястото, на което е построен манастира има особена енергия, която се дължи на комбинацията на пещерата, където повечето исихасти са оставали сами с дни, за да се докоснат до Бога и реката, която преминавала под хълма.
            Манастира има много голям принос за израстването на Българската култура. Може да се каже, че преди столицата Търново да се оформи окончателно като водещ център на духовния живот, странджанската обител е сложила основите на забележителното културно явление на средновековието – Втория златен век на българската култура. Литературната дейност на Синаитовия манастир се изразява преди всичко в превеждане на исихастки произведения. Най-известен и търсен бил преводът на 150 поучителни глави на Григорий Синаит. Според изследователката Елена Коцева, около 40 от достигналите до наши дни български ръкописи от ХIV век са “парорийски”.
            Манастирът просъществува кратко – докъм 1350 г., когато го разрушават турците на Умур бег. Монасите в Парорийската обител били предупредени за атаката на Умур и успели да се спасят, но при бягството си се пръснали. Някои отишли в Атон, други – към дунавските земи, а най-много постъпили в новооснования Килифаревски манастир. След разорението на Парория в 1350 г., в главно исихастко средище се превръща Килифаревския манастир. По устройство той повтарял Синаитовата обител в Парория и имал Синаитовия ктиторски устав.
            По следите които са останали от Парорийския манастир става ясно, че манастирът е бил укрепен – ясно личат очертанията на стената, която го е ограждала. Точно срещу входа на стената е бил храмът – първоначално изграден като еднокорабна базилика. Църквата е била стенописана. В долната си част стените били украсени с рисуван цокъл, който имитирал мрамор. Някога от двете страни на дромоса са били разположени симетрично 24 колони, сега от тях са останали само основите. Колоните имали овална форма, постигана с иззиждане на тухли, всяка с формата на четвърт пръстен. И долу, и горе били украсени с мраморни капители.
            В дъното на дромоса е бил входът за пещерата, която вероятно е била обработвана от човешка ръка много преди възникването на манастира – още около III в., и то от население, което е имало рударски умения.
            От двете страни на входа за пещерата в скалата са вдълбани гробни ниши, в които вероятно са били останките на самия Григорий Синаит, за когото се знае със сигурност, че е умрял и погребан в манастира, но не можем да сме сигурни понеже през 1926 г. от тук са минали иманяри, които са извадили костите от нишите.
            От входа на пещерата вее хлад. До дъното на 14 метра дълбочина се слиза по стълбище с 34 стъпала, прецизно издялани във вулканичната скала – още едно доказателство за каменоделските умения на тогавашното местно население. Около средата на стълбището е второто ниво на пещерата. Една от стените му е иззидана с фин тухлен градеж с хоросан. Според историка, разработващ обекта доц. Атанас Орачев и той е много по-ранен от манастира, правен през Късната античност.
            Таванът на третото ниво е сводест, в основата на стената срещу стълбището е вкопана ниша, голяма колкото в нея да се побере приклекнал човек. Според историци вероятно Синаит се свивал в пещерната ниша за молитва и медитация.
            Вдясно от най-долното стъпало на стълбището започва много тесен и нисък коридор, на чийто вход с фини тухли е иззидана арка. Сега този коридор е недостъпен – след входа му има “кладенец”, дълбок към 14 метра. Според пещерняци не било изключено от дъното му да тръгва галерия, която да води извън стените на манастира.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5429.JPG
Прегледи:1
Размер:744.8 КБ
ID:5555167

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5433.JPG
Прегледи:1
Размер:914.4 КБ
ID:5555168

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5434.jpg
Прегледи:1
Размер:118.1 КБ
ID:5555170

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5437.JPG
Прегледи:1
Размер:856.6 КБ
ID:5555169

            Имах голямо желание да вляза и разгледам по-навътре, но прилепите, които се разлетяха смутени от светкавицата на апарата бързо ме разубедиха. От входа се виждаха много и все едри летящи мишки. Бих си отбой...

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5440.jpg
Прегледи:1
Размер:82.8 КБ
ID:5555171

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5444.JPG
Прегледи:1
Размер:849.3 КБ
ID:5555172

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5447.JPG
Прегледи:1
Размер:833.2 КБ
ID:5555173

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5451.JPG
Прегледи:1
Размер:814.8 КБ
ID:5555174

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5454.JPG
Прегледи:1
Размер:846.8 КБ
ID:5555175


            Продължихме към село Мелница. Там имахме за план да разгледаме светилището Мочукови камъни, както и средновековна крепост. Нямахме gps координати и затова решихме да поразпитаме местните. Ориентирахме се направо към кръчмата. Там докато си пийвахме кафенце, набързо се разнесе мълвата за нас. Събраха се две-три баба, ловец, някакъв дядо, който се славел, че познавал района като дланта си и... вече им загубих бройката. Всички говореха едновремено, като всеки смяташе, че обяснява пътя по-добре от другите. Настана някаква глъчка, която още повече ни обърка на къде да ходим и има ли смисъл да ходим изобщо. Един дядо дори ни предложи да го закараме и той да ни покаже забележителностите, но джипа беше пълен до козирката и нямаше начин. В крайна сметка им благодарихме и тръгнахме да търсим светилището Мочукови камъни или както местните им казваха - Слънцата. Помотахме се 30-40 мин, както се подразбира, от толкова много различни обяснения съвсем се объркахме и нищо не успяхме да намерим, но здраве да е - догодина пак.
            Тази среща с местните обаче ме наведе на друга идея. Много гостоприемно ни приемаха по селцата, говореха един през друг, всеки искаше да помогне, не ни пускаха да си тръгнем. Искам да обикляме подобнии места, да се задържаме за по ден-два, да слушаме техните истории, да ги зарадваме, че не са забравени...
            Не успяхме да намерим търсените Тракийски слънца и крепоста, но за по-любознателните малко инфо:
            Тракийски слънца са скални светилища, които се намират на около 4 км на юг от с. Мелница по асфалтовия път към с. Лесово. На това място през 1990 г. са открити група мистични тракийски скални кръгове. Техният брой надвишава 200 и са неравномерно разпределени по пресечения хълмист терен на Дервентските възвишения на височина около 245 метра върху добре отличаващи се самотно стърчащи скали. Тези местности носят наименованията Мучукови камъни и Мирчолови камъни. За траките соларните кръгове са били висш израз на почит към един нов Бог, който се появил в пантеона им благодарение на Орфей. В края на I-то и началото на II-то хилядолетие, когато Орфей се завърнал от царството на смъртта посветил елита на Траките в култа към бога на слънцето. Новото божество, обявено за син и съпруг на Великата богиня, обещавало на посветените живот след смъртта. Тракийско име на Бога остава тайна, но гърците го асоциирали със своя Бог Аполон. Соларните кръгове всъщност свидетелстват за религиозната реформа на Траките. Кръглата форма на скалните фигури изобразяват тази на небесното светило, но символиката им е много по-дълбока. Скалата въплъщава земята и Великолепната Богиня. От съчетанието на двете начала се ражда Космосът. Кръговете са сред малкото материални свидетелства останали за тази вяра.
            Средновековна крепост в местността Градището, на 1 км. западно от с. Мелница. Заема площ от 10 дка. Формата на крепостта е правоъгълник със заоблени ъгли. Очертават се 4 квадратни кули, една от които фланкира входа. Под средновековния пласт личат останките и на късноантичен културен пласт. Вероятно това е средновековната крепост Версиникия, край която през 813 г. българските войски на хан Крум разбиват византийските начело с императора Михаил I Рангаве.


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5456.JPG
Прегледи:1
Размер:775.0 КБ
ID:5555176

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5457.JPG
Прегледи:1
Размер:680.8 КБ
ID:5555177

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5459.JPG
Прегледи:1
Размер:924.0 КБ
ID:5555178

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5460.JPG
Прегледи:1
Размер:865.3 КБ
ID:5555179

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5461.JPG
Прегледи:1
Размер:965.3 КБ
ID:5555180


            В началото на нашето пътешествие се свързахме с Румен от Любимец, познат на някой членове от форума с организирането на "Офф роуд приключение Любимец - по следите на Траки и Римляни - 1 и 2 юни 2013". Уговорихме се като сме наясно кога ще бъдем в неговия край да му се обадим и покараме заедно. Знаехме вече, че на следващият ден щяхме да сме в Любимец. Още веднъж - Румене, Вили, благодарим ви за госотприемството, невероятни сте...
            На сутринта ставане рано, може би преди осем. Бързо прибиране на багажа и газ към село Маточина и крепостта Букелон. По предварително инфо бяхме подготвени за проверка от гранична полиция, така и стана. Докато бяхме спряли в селото за нещо си до нас спря джипа на граничарите. Провериха ни документите и ни предупредиха да внимаваме защото се срещали змии горе. Бяхме подготвени за среща със змии и нахлузихме гумени ботуши.
            Паметна плоча, на която са изписани имената на 13 патриоти от село Обручище. След разгрома на Старозагорското въстание през 1875 г. те са заловени от турската власт и били поведени под конвой към Одрин. На съд. Спрели да пренощуват в с. Фикел (някогашното име на Маточина), а те направили безуспешен опит за бягство. Усетили ги, а началникът на турската военна част решил, че е по-добре да бъдат обесени. Избрали за тази цел близък бряст и участта им набързо била предрешена. Сред тези 13 мъченици на свободата имало и един свещеник, поп Злати Карабалиев. Дали от някакво турско суеверие, дали от страх от възмездието на Господ, но той бил пощаден от обесване. Хвърлили го обаче в близкия бунар. Твърди го легендата… Дали е вярно? И къде точно са погребани нашите революционери? Може би го знае само отсрещната крепост, издигаща се над селото…

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5470.JPG
Прегледи:1
Размер:171.3 КБ
ID:5555208


            Крепостта, която опасва билото на хълма, е широка около 65 метра и е дълга 150 метра. От нея най-добре е запазена защитната кула при входа и част от двойния крепостен зид при вратата. Кулата и стените са градени от ломени камъни и пояси от четири реда тухли, споени с бял хоросан. Тя е била издигната на три големи етажа. Последният етаж с полуцилиндрична форма е служил като малък параклис, в който се черкували обсадените защитници на крепостта. Бойниците са разположени от всички страни, а до тях се е стигало посредством дървени стълби.
            Крепостта е построена през римската епоха. Тук край Букелон през 387 г. се е провело голямо сражение между войските на император Валент и готите. То завършва с пълен разгром на римската армия, а императорът загива в боя. Крепостта е използвана и престроявана през вековете. Строителната техника - смесена зидария с декоративни тухлени пояси и бял хоросан - ни подсказва епохата между XII-XIV век. Встрани от входната врата е вграден кръстов тухлен монограм на владетеля й от XIV в. Буквените знаци сочат името Михаил. Известно е, че към 1328 г. българският цар Михаил, воювайки срещу Андроник III, достига чак до Димотика. Възможно е по време на този поход българският цар да е възобновил набързо крепостта.
            Близо до тази крепост през 1205 г. българските войски, водени от цар Калоян, разбили рицарите от четвъртия кръстоносен поход и пленили техния император Балдуин Фландърски, след което го затворили в кулата на крепостта. По време на турското владичество крепостта загубва значението си и запустява. През 1664 г. тук ловува султан Мохамед IV, от чийто дневник научаваме, че крепостта и селото под нея се наричат вече Фикла. Крепостта е обявена за национален паметник на културата през 1968 г.


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5475.JPG
Прегледи:1
Размер:593.4 КБ
ID:5555181

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5476.JPG
Прегледи:1
Размер:728.8 КБ
ID:5555182

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5481.jpg
Прегледи:1
Размер:96.2 КБ
ID:5555183

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5482.JPG
Прегледи:1
Размер:807.6 КБ
ID:5555184

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5484.jpg
Прегледи:1
Размер:96.6 КБ
ID:5555185

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5489.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5555186

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5490.jpg
Прегледи:1
Размер:74.4 КБ
ID:5555187

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5492.JPG
Прегледи:1
Размер:809.9 КБ
ID:5555188

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5495.JPG
Прегледи:1
Размер:612.2 КБ
ID:5555189

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5501.JPG
Прегледи:1
Размер:713.9 КБ
ID:5555190

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5506.JPG
Прегледи:1
Размер:698.3 КБ
ID:5555191


            с.Маточина- Скална църква от X век
            Скалната църква е изсечена на 2 км югозападно от село Маточина в скалисто възвишение. Датирана е от 10 век. Оформена е като правоъгълно засводено помещение, в което се влиза през къс, също така сводест коридор.
            Тази скална църква е дялана в самата скала абсолютно и само с помоща на ръчни инструменти, а това показва колко силна вяра към Бог и воля за работа са имали нашите деди. Общата дължина на съоръжението е 14,05 м., а само на коридора - 4,20 м. Най-високата точка на свода в коридора е 3,50 м., широчината му е 3 м.
            Вляво от входа, в скалата личат изсечени стъпала, водещи към обширно плато, под което се намира църквата. Точно над входа са запазени следи от издълбани в скалата форми с култово предназначение, най-вероятно от времето на траките. От това място се открива красива панорамна гледка на юг, към меандрите на река Тунджа и на запад към долината на река Фишера. От тук се виждат при благоприятно време и предградията на Одрин и минаретата на Султан Селимовата джамия.
            В по-новата история скалната църква е носила името „Свети Дух” и е действала като църковен храм на три села – Маточина, Варник и несъществуващото вече село Благунци. На платото над църквата дълги години се е провеждал многолюден събор.
            През 1934 г. в Маточина е построена нова църква „Св. Св. Константин и Елена” и постепенно църковния живот във „вехтата” църква замира.
            За скалната църква край Маточина съществуват различни истории и легенди. Една от тях разказва, че на това място преди много векове се е намирала пещера и се е ползвала за светилище. В нея са били почитани древни богове. На близо имало друга пещера, в която се пазели статуи на тези богове, изработени от благородни метали. Статуите се изнасяли само в деня на съответния бог и пак се скривали.


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5507.JPG
Прегледи:1
Размер:776.7 КБ
ID:5555192

            Докато си разглеждахме съвсем спокойно пещерата се чу силно изсъскване, за пръв път чувах змия и не предполагах,че толкова силен звук може да издаде. Малкия изпадна в ужас и излетя от пещерата, след него изритах и Масо да го успокоява. Усещането е изключително неприятано, но в същото време любопитството ме накара да поостана още малко вътре. Установих, че звука от зареждащата се светкаваица на апарата дразни змията. Направих 3-4 снимки, като всяка една беше съпроводена от предупредително изсъскване. В един момент чух друга змия, този път някъде над входа на пещерата и по най-бързия начин си бих шута навън.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5509.JPG
Прегледи:1
Размер:645.3 КБ
ID:5555193

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5511.JPG
Прегледи:1
Размер:668.9 КБ
ID:5555194

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5512.JPG
Прегледи:1
Размер:776.3 КБ
ID:5555195

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5514.JPG
Прегледи:1
Размер:134.1 КБ
ID:5555196

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5516.JPG
Прегледи:1
Размер:663.5 КБ
ID:5555197


            село Михалич - Скална църква
            Църквата се намира във варовиков масив известен с името „Айпандо“ и отстои на около 1,5 km южно от село Михалич.
            По стените ѝ тече вода, за която се вярва, че помага при различни видове болести. Местните разказват, че от години наред църквата има две змии-пазителки. Ако някой тръгне да влиза в църквата с лошо намерение — да краде пари или да търси злато — тогава двете змии се появяват на входа на църквата. Скалната църква при село Михалич е паметник на културата от национално значение. Тя е единствената в България с уникална триконхална форма. Издълбана е във варовиков масив в местността Айпандо на около 1,5 км от с. Михалич. Коридор с четиринайсет изсечени в скалата стъпала отвежда поклонника дълбоко надолу в наоса. Входът е широк 4 и висок 5 м. Непосредствено над него, в скалата са оформени три плитки полуцилиндрични ниши. С тях древните майстори са искали да наподобят прозорците над входовете на градените църкви. Две подобни, но по-малки ниши, има и върху стените на коридора. Три конхи оформят пространство с форма на кръст. В дъното на източната абсида е изграден подиум – олтар от каменни плочи. В ъглите между централната и страничните конхи строителите са оформили по една триъгълна ниша. Те имитират полуколони или пиластри, носещи купола. По стените са изсечени кръстове.
            С уникалната си архитектура и внушителни размери, скалната църква при с. Михалич е един от най-интересните християнски паметници по българските земи.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5522.JPG
Прегледи:1
Размер:930.8 КБ
ID:5555198

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5524.jpg
Прегледи:1
Размер:129.8 КБ
ID:5555199

            "Местните разказват, че от години наред църквата има две змии-пазителки." Тази легенда оживя пред нас. Не бяхме трънали да влизаме в манастира с лоши помисли, искахме само да поразгледаме, но на входа за пореден път днес чухме познатия вече звук - ссссссссс..... Ситуацията вече я бяхме разигравали, Боби бяга, а Масо след него да му обяснява, че змиите у нас не са чак толкова страшни колкото му изглежда. Всъщност ние сме абсолютни ламери по тази тема, но ни бяха казали, че най-вероятно ще срешнем гигантски смокове и ако сме с ботуши и не се врем много под камъните да не им се шашкаме. Пък и вероятнстта да ти падне змия на главата не била чак толкова голяма...

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5525.jpg
Прегледи:1
Размер:110.7 КБ
ID:5555200

            И така, двамата се спасиха към джипа, а аз продължих към вътрешността на манастира. Тук отново гадинките се дразнеха от звука на апарата, но все пак някой трябваше поне една-две снимки да щракне. Събрах кураж само колкото за минутка - две.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5527.JPG
Прегледи:1
Размер:635.3 КБ
ID:5555201

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5533.JPG
Прегледи:1
Размер:779.6 КБ
ID:5555202

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5535.JPG
Прегледи:1
Размер:783.5 КБ
ID:5555203

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5537.JPG
Прегледи:1
Размер:864.1 КБ
ID:5555204

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5540.JPG
Прегледи:1
Размер:943.3 КБ
ID:5555205

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5541.jpg
Прегледи:1
Размер:122.9 КБ
ID:5555206

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5543.JPG
Прегледи:1
Размер:891.5 КБ
ID:5555207
            Последно редактирано от flamini; 18-01-14, 22:27.

            Коментар


            • #7
              От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

              Страхотен разказ! Благодаря!
              edoors.bg- Джаджи за врати и врати

              Коментар


              • #8
                От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

                Невероятно! Преди година бях по тези места, но след това, което прочетох дотук разбрах , че нищо не съм видял! МОЛЯ за трак, ако има! Ще се ходи пак! Благодаря! Запазих страницата и чакам продължението!
                Б. Бонев
                0осем88две6шест71три

                Коментар


                • #9
                  От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

                  Хубаво пътешествие
                  878511557

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

                    Първоначално публикуван от sk67 Преглед на мнение
                    Хубаво пътешествие.Имаш ли точни координати на пещера Карангила?
                    Не успяхме да стигнем до там, тъй като на третия ден се наложи връщане към София.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

                      Очертаваше се денят да бъде напрегнат. Очакваха ни да ни покажат винарната Katarzyna Estate която е около с. Мезек, искахме да се качим до крепостта Мезек и да успеем за срещата с Румен която беше уговорена за към обед.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5548.JPG
Прегледи:1
Размер:630.5 КБ
ID:5555752

                      Katarzyna Estate се намира на една и съща географска ширина с едни от най-известните световни винени области Италия, Франция, и Испания. Имението е създадено в бившата гранична зона, разделяща България от Гърция в югоизточната част на страната в девстевена природа, съхранена от човешка дейност през последните десетилетия. Katarzyna Estate е открита официално през 2007 г. Katarzyna Estate притежава 7500 дка собствени лозови масиви в един от най-добрите за отглеждане на лозя райони на България. Сортовете Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Syrah, Mavrud, Malbec, Tempranillo, Petit Verdot, Chardonnay, Sauvignon Blanc и Viognier са съобразени с климатичните особености на региона и вида на почвите.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5550.JPG
Прегледи:1
Размер:859.6 КБ
ID:5555753

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5552.JPG
Прегледи:1
Размер:641.6 КБ
ID:5555754

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5555.JPG
Прегледи:1
Размер:745.0 КБ
ID:5555755

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5556.JPG
Прегледи:1
Размер:727.7 КБ
ID:5555756

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5557.JPG
Прегледи:1
Размер:727.4 КБ
ID:5555757

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5563.jpg
Прегледи:1
Размер:73.9 КБ
ID:5555758

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5564.JPG
Прегледи:1
Размер:664.6 КБ
ID:5555759

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5572.jpg
Прегледи:1
Размер:55.8 КБ
ID:5555760

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5577.JPG
Прегледи:1
Размер:622.5 КБ
ID:5555761

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5578.JPG
Прегледи:1
Размер:591.3 КБ
ID:5555762

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5579.JPG
Прегледи:1
Размер:534.8 КБ
ID:5555763

                      Какви големи "бъчви", Боби е висок към метър и двайсет...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5584.jpg
Прегледи:1
Размер:86.6 КБ
ID:5555764

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5589.JPG
Прегледи:1
Размер:784.6 КБ
ID:5555766

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5590.JPG
Прегледи:1
Размер:701.0 КБ
ID:5555767

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5593.JPG
Прегледи:1
Размер:795.3 КБ
ID:5555768

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5595.JPG
Прегледи:1
Размер:886.7 КБ
ID:5555769

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5599.JPG
Прегледи:1
Размер:163.2 КБ
ID:5555770

                      Крепост Мезек - В околностите на село Мезек (община Свиленград), на възвишението Калето се издигат останките от средновековна византийска крепост от края на ХІ в. Тя е най-запазеното отбранително съоръжение в Родопите. Крепостта е имала функции на гранична стражева крепост. Охранявала е територии между реките Марица и Арда. Намира се в покрайнините на село Мезек, на 6 км югозападно от Свиленград и само на 1 км от гръцката граница.
                      Някои историци смятат, че това е известната от писмените източници крепост Неутзикон, а други учени са на мнение, че на това място се е намирала крепостта Версиникия, край която през 813 г. хан Крум разгромява византийските войски и завладява Тракия.
                      При няколко археологически разкопки са открити предмети отпреди XI век. Построяването на твърдината се отнася към времето на византийския император Алексий І Комнин (1081-1117 г.). Стените на крепостта ограждат площ от около 7 декара с форма на неправилен четириъгълник с размери 110/60 м и са изградени от ломени камъни, споени с бял хоросан, украсени с три тухлени пояса от външната страна. Крепостната стена е завършвала със зъбери, които са били запазени до 1900 г.
                      Отбраната на крепостта е подсилена с девет кули със заоблена форма и височина над 10 м. Пет от кулите са разположени на южната кpепостна стена (две ъглови и три по фронта), две на западната (по средата и на главния вход) и по една на северната и на източната стена. Крепостта е функционирала до османското нашествие в края на ХIV в. Тя е замислена като солидно фортификационно звено и в нея е имало интензивен живот. Разкрити са няколко зърнохранилища с овъглено жито, където се съхранявали хранителите припаси. Многобройни са намерените железни върхове на стрели, шпори и конски подкови, свидетелстващи за ежедневието на войниците от гарнизона. Каменни мелници, метални инструменти и други подобни предмети пък разказват за бита на обикновеното население.
                      Крепостта при с. Мезек е била много добре запазена до началото на XX в. Част от нея е разрушена около 1900 г., когато оттам са вземани камъни за строеж на турски казарми в Свиленград. Най-пострадала е северната крепостна стена. Тя е запазена до нивото на терена от вътрешната страна. Южната, западната и източната страна са се съхранили до височината на платформата, над която са се издигали зъберите им.
                      Освен гледка към селото и околностите, при ясно време от кулите се открива панорама към Бяло море.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5603.JPG
Прегледи:1
Размер:644.2 КБ
ID:5555771

                      Крепостта и околността е добре поддържана, верояно на някой туристи би им харесала и бутафорията, но на мен не ми допадна. От всички посетени забележителности през последните дни, за тази крепост мога да кажа, не съжалявам, че отидохме, но едва ли ще имам желание да го повторя...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5606.JPG
Прегледи:1
Размер:652.5 КБ
ID:5555772

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5607.JPG
Прегледи:1
Размер:764.7 КБ
ID:5555773

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5611.JPG
Прегледи:1
Размер:728.0 КБ
ID:5555774

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5618.JPG
Прегледи:1
Размер:866.5 КБ
ID:5555775

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5621.JPG
Прегледи:1
Размер:778.8 КБ
ID:5555776

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5622.JPG
Прегледи:1
Размер:776.2 КБ
ID:5555777

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5623.JPG
Прегледи:1
Размер:801.5 КБ
ID:5555778

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5625.jpg
Прегледи:1
Размер:93.7 КБ
ID:5555779

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5626.JPG
Прегледи:1
Размер:844.8 КБ
ID:5555780

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5627.jpg
Прегледи:1
Размер:100.6 КБ
ID:5555781

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5630.JPG
Прегледи:1
Размер:668.7 КБ
ID:5555782

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5631.jpg
Прегледи:1
Размер:100.3 КБ
ID:5555783

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5632.JPG
Прегледи:1
Размер:772.1 КБ
ID:5555784

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5634.JPG
Прегледи:1
Размер:851.2 КБ
ID:5555785

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5636.JPG
Прегледи:1
Размер:784.8 КБ
ID:5555786

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5639.JPG
Прегледи:1
Размер:766.1 КБ
ID:5555787

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5643.JPG
Прегледи:1
Размер:760.9 КБ
ID:5555788

                      Час и нещо по-късно бяхме успяли да се върнем в Любимец, където ни чакаше Румен да ни поразведе из техните хубавинки.
                      Тръгнахме към Глухите камъни.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5646.JPG
Прегледи:1
Размер:894.8 КБ
ID:5555789

                      Глухите камъни е скален култов комплекс, създаден от траките преди няколко хилядолетия. Намира се на няколко километра от село Малко Градище в североизточните Родопи. Няколкостотин трапецовидни ниши са издълбани върху монолитен скален блок висок 30 метра. Предполага се, че са се използвали за погребални урни.
                      На 50м. от нишите са мегалитните гробници, две от които са отлично запазени. Първата представлява помещение дълго 2м. и широко 1,5 метра, издълбано в гранитната скала. От него чрез 33 издялани в камъка стъпала се отива на самия връх, на който е разположена гробницата – мавзолей с размери 3х3 м.
                      Целият погребален комплекс Глухите камъни е бил ограден с голяма крепостна стена, основите на която личат и до днес. Мегалитният комплекс Глухите камъни е бил едно от най-големите тракийски светилища от пр. Хр., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.
                      Скалното светилище Глухите камъни е сред най-големите тракийски култови обекти. Обхваща няколко огромни, прорязани от дълбоки проломи скални масива. В подножието на един от тях е издълбана скална гробница. В източната част на гробната камера е оформено легло и малка ниша. Встрани има следи от втора, недовършена гробница. В масива на Изток е изсечена стълба, която води до върха, където е оформен басейн. Останалите три скални зъбера са осеяни с над 200 култови скални ниши.
                      Mястото на светилището е избирано внимателно – изключително красива, респектираща природа и отлична видимост към всички посоки на света. Откроявайки се над околния терен‚ в съзнанието на древните обитатели на Родопите скалните масиви били свещени. За траките височината на скалата олицетворявала ритуала на преминаване от всекидневното към свещеното. Този‚ който се издига‚ изкачвайки стъпалата на светилището‚ които водят към небето‚ престава да бъде човек – стигайки до върха‚ докосван от първите лъчи на слънцето‚ жрецът-свещенослужител прониква в едно друго, ново и чисто пространство...


                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5650.JPG
Прегледи:1
Размер:904.5 КБ
ID:5555790

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5653.JPG
Прегледи:1
Размер:836.3 КБ
ID:5555791

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5657.JPG
Прегледи:1
Размер:861.8 КБ
ID:5555792

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5663.JPG
Прегледи:1
Размер:893.1 КБ
ID:5555793

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5669.JPG
Прегледи:1
Размер:860.7 КБ
ID:5555794

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5674.JPG
Прегледи:1
Размер:856.5 КБ
ID:5555795

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5675.JPG
Прегледи:1
Размер:852.5 КБ
ID:5555796

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5677.JPG
Прегледи:1
Размер:687.2 КБ
ID:5555797

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5682.JPG
Прегледи:1
Размер:658.9 КБ
ID:5555798

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5684.JPG
Прегледи:1
Размер:644.1 КБ
ID:5555799

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5685.JPG
Прегледи:1
Размер:753.1 КБ
ID:5555800

                      Мястото наистина е магнетично, има много инфо из нета, заслужава си да се прочете. Незнам ще можем ли някога да го организираме, би било страхотно да ни разведе археолог, покаже и разкаже за хилядите тайни скрити там.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5688.JPG
Прегледи:1
Размер:881.0 КБ
ID:5555801

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5689.JPG
Прегледи:1
Размер:953.3 КБ
ID:5555802

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5692.JPG
Прегледи:1
Размер:831.7 КБ
ID:5555803

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5694.JPG
Прегледи:1
Размер:808.5 КБ
ID:5555804

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5696.JPG
Прегледи:1
Размер:781.0 КБ
ID:5555805

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5697.jpg
Прегледи:1
Размер:121.6 КБ
ID:5555806

                      Мястото на бивака от Офф роуд приключение Любимец - по следите на Траки и Римляни

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5698.JPG
Прегледи:1
Размер:785.0 КБ
ID:5555807

                      После Румен ни поведе към връх Шейновец.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5699.JPG
Прегледи:1
Размер:773.9 КБ
ID:5555808

                      Връх Шейновец се намира в източния дял на Родопите на територията на община Любимец, североизточно от с. Вълче поле, община Любимец и югозападно от с. Мезек, община Свиленград, в близост до българо-гръцката граница. Височината му е 703,6 метра. Върхът е известен сред местното население още и с турското име Курт кале - в превод "Вълчата крепост".
                      Тук на 5.10.1912 г. става първото сражение в Балканската война. В него загиват 14 от охраняващите котата войници от 30-ти Шейновски полк, дал името на върха. На самия връх има издигнат паметник в памет на загиналите. Днес на върха се издига телевизионна кула с височина над 100 метра, която се забелязва отдалече. При хубаво и ясно време от върха се вижда Бяло море в Гърция. До самия връх може да се стигне с автомобил като се мине през село Мезек. Пътят е в добро състояние, единственият му недостатък е, че на места е стръмен и доста тесен.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5700.jpg
Прегледи:1
Размер:39.9 КБ
ID:5555809

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5701.JPG
Прегледи:1
Размер:716.1 КБ
ID:5555810

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5703.JPG
Прегледи:1
Размер:787.9 КБ
ID:5555811

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5705.JPG
Прегледи:1
Размер:661.3 КБ
ID:5555812

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5706.JPG
Прегледи:1
Размер:676.9 КБ
ID:5555813

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5709.JPG
Прегледи:1
Размер:651.3 КБ
ID:5555814

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5716.JPG
Прегледи:1
Размер:675.7 КБ
ID:5555815

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5717.JPG
Прегледи:1
Размер:729.2 КБ
ID:5555816

                      Искахме да отидем и до Тракийската гробница в подножието в на Шейновец, но Румен сподели че по това време се очаква там да е силно обрасло и може да се срещат змии. Решихме, че за този ден ни стигат срещите с тез влчуги и сложихме отметка на гробницата - да се посети следващия път.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5719.JPG
Прегледи:1
Размер:636.6 КБ
ID:5555817

                      Малко след това пътищата ни с Румен се разделиха. Ние поехме към яз. Ивайловград, където предполагахме, че ще срещнем Оги и Ваня с Нисана.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5725.JPG
Прегледи:1
Размер:650.8 КБ
ID:5555818

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5727.JPG
Прегледи:1
Размер:564.9 КБ
ID:5555819

                      Явно без да знаем бяхме станали местна атракция. Пътувайки към язовира гледаме пред нас дефендер на Гранична полиция. Изведнъж единия граничар скача и започва да размахва палката. Ние си знаехме и започнахме да се джобим за документите... Той идва и разправя, хайде де, от кога ви чакаме - много се забавихте. Ние шах... и гледаме тъпо.
                      Сутринта, разправя той, спряхме един джип ей такива като вас, разгънали разни карти из колата, та те ни предупредиха да очакваме и вас след малко, ама много се забавихте, то чак следобед стана...
                      Поразговорихме се с тях, разбрахме че Оги и Ваня още преди обед са минали и казали, че ще се въртят около язовира, но докато ние сме се разхождали с Румен им писнало да чакат и тръгнали към Кърджали. Мислехме да се повъртим наоколо и да тръгваме да ги догонваме.

                      Минаваше 17ч и изведнъж се оказа, че май ще се наложи рязка промяна в плановете ни. Внезапно появили се ангажименти наложиха да помислим по въпроса са моментално обръщне към София. Беше късно за Вила Армира, така че решихме да я оставим за друг път, както и Атерински мост и крепостта Лютица.
                      Докато се чудехме какво да правим, разумно ли е да бъде отложено прибирането с ден-два скокнахме до с. Свирачи, където търсехме римска могила и местността "Дупките"


                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5738.JPG
Прегледи:1
Размер:539.7 КБ
ID:5555820

                      "Могилата край ивайловградското село Свирачи е от времето на Римската империя (I-II в. от н. е.). Конструкцията й е уникална - кръгла основа с обиколка 200 метра и височина над 15 метра. Върху зид с 5 метра дебелина стъпаловидно са подредени внушителни каменни блокове, някои с тегло над три тона. Тази тежка конструкция, която не се използва дори при строежа на крепости, пази от оскверняване антично ритуално погребение. Входът към вътрешността е майсторски прикрит и продължава да крие загадката: кой или кои древни личности са погребани тук, каква е връзката им с античната вила "Армира" край Ивайловград?
                      Тайна остава и как точно е осъществено трудното строителство. Може само да се предполага, че близо 1000 души са градили пирамидалното съоръжение. Днес в разкопките участват десетина археолози, техници, геодезисти и двадесетина работници от близкото село.
                      Откритите до този момент сребърни апликации с позлата на тракийско божество с животинска кожа на главата, на култова сцена на мечка, която разкъсва сърна, на предмети от сребро и бронз, на релефни образи на Атина, Ерос, Селен и други божества, дават основание за интересни научни хипотези, свързани с древните траки. Характерно за погребенията от тази епоха е съпровождащата колесница с конски впряг. Намерени са вече скелетите на конете, а между тях и скелет на куче, което дава основание да се направи връзка с траките.
                      Но археолозите са хора на фактите и преди да разполагат с достатъчно доказателства, предпазливо говорят за очакванията си и често употребяват думичката вероятно.
                      Вероятно и Гергана Кабакчиева ще има шанс да докаже, че могилата е строена от траките и е ценен сакрален и култов паметник. Тя подрежда доказателствата, които всеки ден оформят картината на миналото. Възможно е, когато достигне до основния гроб, да установи, че там е погребан заслужил към Римската империя тракиец - ветеран от римската войска например. И тогава ще отпаднат много неизвестни около прочутата антична вила "Армира". Нейната близост до надгробната могила може би не е случайност. Човекът, който е живял там, е притежавал поземлено имение и със сигурност е спазвал древните указания: да е римски гражданин със съответните права, свързани с общественото положение, и да е навършил 30 години. Тези указания се отнасят и за ветерани от римската войска, независимо от потekлото им. Мястото да се построи вилата е избрано по всички правила - в близост има находище на много качествен мрамор, има достатъчно земя за обработване в долината на река Армира, местността е изключително красива, климатът е мек. Освен това недалеч минава древният път от Мала Азия към Централна Европа.
                      Събрани на едно място, толкова дадености водят до едно логично предположение: стопанинът на "Армира" е бил богат, знатен и се е радвал на щастливи дни. Във вилата е прекарал сигурно най-хубавата част от живота си. Този човек е обичал и почитал изящното. И приживе е взел решение за своята вечна обител. Пожелал е да бъде погребан в близост до любимите си хора и сред ценни култови предмети. Мястото на могилата е специално избрано - да се откроява.
                      Кое е ценното в тези археологически проучвания? Учените са много близо до откриването на първия в България исторически обект, който съчетава два паметника - сакрален и култов. Очакванията са за богата антична находка, която ще хвърли яснота и върху античната вила "Армира". Когато се докаже, че най-голямата в Европа надгробна могила от времето на римското владичество край село Свирачи е строена от древните траки и в нея е положен не знатен римлянин, а заслужил тракиец, вила "Армира" ще престане да се нарича римска, а ще носи гордо името тракийска. В съчетание тези два паметника ще оформят изключително интересен археологически комплекс, който със сигурност ще привлича туристи от целия свят.
                      Засега обаче проучванията се наричат спасителни. Зад тази дума се крият пропуснато време и опасности, които винаги съпровождат археологическите разкопки. Иманярите вече са направили няколко опита да проникнат до основния гроб, ограбили са ценни орнаменти от колесницата и други предмети. Местните хора открай време са си харесали камъните от основите на могилата и успешно укрепват с тях домовете си. А през 70-те години "досетливи" военни са изградили точно на върха й две бетонни гнезда за картечници (мястото е стратегическо, съвсем близо до гръцката граница). Новото време "съжителства" с древността по странен и болезнен за историята начин.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5740.JPG
Прегледи:1
Размер:784.4 КБ
ID:5555821

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5741.JPG
Прегледи:1
Размер:875.8 КБ
ID:5555822

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5742.JPG
Прегледи:1
Размер:668.3 КБ
ID:5555823

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5749.JPG
Прегледи:1
Размер:925.2 КБ
ID:5555824

                      Последното място което исках задължително да видя преди да си тръгнем беше Пещерен комплекс Дупките.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5750.JPG
Прегледи:1
Размер:910.6 КБ
ID:5555825

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5753.JPG
Прегледи:1
Размер:802.5 КБ
ID:5555826

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5755.JPG
Прегледи:1
Размер:826.4 КБ
ID:5555827

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5756.JPG
Прегледи:1
Размер:819.3 КБ
ID:5555828

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5759.JPG
Прегледи:1
Размер:848.1 КБ
ID:5555829

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5761.JPG
Прегледи:1
Размер:856.8 КБ
ID:5555830

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5762.JPG
Прегледи:1
Размер:817.4 КБ
ID:5555831

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5769.JPG
Прегледи:1
Размер:801.3 КБ
ID:5555832

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5772.JPG
Прегледи:1
Размер:856.0 КБ
ID:5555833

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5774.JPG
Прегледи:1
Размер:798.1 КБ
ID:5555834

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5776.jpg
Прегледи:1
Размер:111.5 КБ
ID:5555835

                      Някъде по това време Ваня се обади да ни предупреди, че над Кърджал се е развихрила страхотна буря и идва към нас. Излезе много силен вятър и гъсти черни облаци започнаха да се събират. Това ни помогна да си кажем - тръгваме си...


                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5795.JPG
Прегледи:1
Размер:676.2 КБ
ID:5555836

                      Като подобаващ край на тридневното ни пътешествие ни изпрати невероятно красива дъга и някъде встрани от нея за последен път тази година видяхме върха Шейновец...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_5817.JPG
Прегледи:1
Размер:611.6 КБ
ID:5555837

                      Много от заплануваните места на успяхме да посетим, но ние вярваме, че времето е пред нас...
                      Хубави спомени ще ни останат, както от красотата на нашата страна, така и от красотата на хората с които ни се пресякоха пътищата... Ще се връщаме отново там, какво е нужно за това...? Здраве, разбирателство, компромиси, време, средства и не на последно място много любов към нашата Родина, към хората и приключенията... не е малко, но си заслужава.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Лято 2013 - по следите на историята. Странджа, Сакар, Родопи

                        На колегата който ми беше задал въпрос за Индипасха, ще отговоря тук, тъй като не може да получава лични съобщения.

                        Преди две-три години нямаше никакви проблеми със стигането до Индипасха. Преди месец отново ходихме до там и е хубаво да знаете, от гранична полиция спират за проверки. От село Кости до Индипасха и на връщане до Кости, но по друг път поне 5-6 проверки ни направиха при положение, че се бяхме предупредили за минаването и предали номерата на колите, ако не се лъжа в управлението Малко Търново. По същата причина не е добра идея нощувката на палатка, просто моментното положение е такова... Иначе пътя не е труден, минахме 10-15 джипа без проблеми. Първоначално от Кости се следва пътя за Голямата аязма (посетете я и нея), но има и карти в гората, така че няма да се объркате.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X