Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ржана - един изгубен свят

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Ржана - един изгубен свят

    Тъжно наистина, сви ми се една топка в корема


    Първоначално публикуван от SIMOCOREX Преглед на мнение
    Не знам, може и да ми се рзсърди колегата, но последния коментар не е много на място.
    Ами то е малко въпрос на виждане, дали там да си изгние тоя предмет или някой да го позачисти и да му даде още малко време да му се порадва/полюбува някой на вилата или там някъде. Отделно че в обстановката в което се намира няма да буди много вниманието на посетителите, ако и до колкото биха ходили нататък.
    И разбира се има неща които е добре да си седят там където са.
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • #17
      От: Ржана - един изгубен свят

      Еххх.......

      Коментар


      • #18
        От: Ржана - един изгубен свят

        Няма за какво да се сърдя но наистина може да се използват. Както каза колегата е имало вандали там. В крайна сметка няма да тръгна да ги крада я! Всички знаем планинските къщутки как са обзаведени...
        Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

        Коментар


        • #19
          От: Ржана - един изгубен свят

          Тикли, така се наричат покривните плочи. Прекрасно е, обичам да откривам такива места...веднъж видях призраците на двама старци на входа на разрушената им къща, там си стояха... в село Езерец, в Пирин.
          Животът е харизан кон според мен...

          Теди

          Коментар


          • p-pleven
            p-pleven коментира
            Редактиране на коментар
            Стига бе! Не ми се е случвало, как изглегдаха?
            Само веднъж съм ходил в изцяло изоставено село, такива с 1-2 човека - няколко... Да знам какво може да ме очаква.

          • trapper
            trapper коментира
            Редактиране на коментар
            Случвало ми се е няколко пъти да видя сенки. Но преди няколко години, на пешеходен път към изоставено преди повече от 1/2 век село, усетих, че някой наближава. Задмина ме едър човек, облечен със старовремски балтон и тежки обувки. Не ме погледна. Беше топло и се учудих на зимните му дрехи, когато видях, че тревата под обувките му не се мачка.

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Я слагайте поне по една усмивка или кавички като се шегувате или това с виденията е част от артистичната украса на расказа по-горе? Ако ли не се шегувате, я опишете малко по-детайлно виденията и ситуацията.

        • #20
          Тази година пак ходих в този район. Научих, че вече са се заселии 2-3 човека.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #21
            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
            Тази година пак ходих в този район. Научих, че вече са се заселии 2-3 човека.
            Благодаря за споделеното , макар и доста късно , просто сега видях темата !

            Колелото на живота се върти за хубаво или за лошо , та където е текло пак ще тече...

            П.П.Кое е селото все пак ?
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • #22
              Сега виждам темата.

              Стоян го е казал:

              Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
              От: Ржана - един изгубен свят

              Тъжно Брат! Много места за съжаление вече са така. Благодаря все пак.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #23
                Преди да си отидат хората от тия места, си е отишъл поминъкът им. Не знам с какво са се занимавали, но съдейки по изоставената покъщнина и начина на строителство на къщите, не ще да са тънали в охолство.
                Мнозина твърдят, че най-зле бил в това отношение Северозападът, но аз си мисля, че най-безлюдното място в страната е в района на Габрово и В. Търново. В Североазпада тук-там срещаш все пак някакви хора. Все още. Покрай Габрово има абсолютно безлюдни населени места и райони, където можеш с часове да не срещнеш нищо живо, защото и всички ония животинки, които някак се препитават покрай присъствието на хората, също са си заминали.
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • Asen Kushlev
                  Asen Kushlev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Хора няма, но животинки бол. Точно в такова село се намърда мечка от две години. Сърни има много и навсякъде.

              • #24
                Селото е в района на манастир 7-те престола. Основният поминък са били планинското земеделие и животновъдство. Това село е имало едва 300 дка ниви, край вада в плитък дол. От векове са ги стопанисвали по най-модерния днес в еко-Европа начин: прибират реколтата от една нива, заграждат я с подвижни огради и пускат вътре овцете и кравите. Така всичко се оползотворява, а животните наторяват нивите. От овошките растат само круши, джанки и орехи. Когато семействата са слизали в "ниското", децата са се нахвърляли по плодните дървета, "като невидели". Въпреки беднотията, няма никаква местна задруга. Дори в родовете хората са твърде разделени. Уникален в света е и местният манастир "Седемте престола" - има 7 иконостаса. Според легендата, 7-те местни боляри, дали пари за построяването му, не могли да се разберат кой да се моли първи и затова всеки си построил в храма отделен молитвеник с размери, съответстващи на парите, които е дал.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


              • #25
                Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                Преди да си отидат хората от тия места, си е отишъл поминъкът им. Не знам с какво са се занимавали, но съдейки по изоставената покъщнина и начина на строителство на къщите, не ще да са тънали в охолство.
                Мнозина твърдят, че най-зле бил в това отношение Северозападът, но аз си мисля, че най-безлюдното място в страната е в района на Габрово и В. Търново. В Североазпада тук-там срещаш все пак някакви хора. Все още. Покрай Габрово има абсолютно безлюдни населени места и райони, където можеш с часове да не срещнеш нищо живо, защото и всички ония животинки, които някак се препитават покрай присъствието на хората, също са си заминали.
                По скоро поминъкът не си е отишъл а с напредването на техническото развитие животът в равнината и в по големите села е станал значително по лесен и удобен.
                Колелото на историята се върти и то с все по бързи обороти.
                Пращайки децата на училище в града те никога не се връщат да възродят поминъка на дедите си, защото имат нови по печеливши знания и умения които няма кои да оцени на село а в града плащат добре ...

                Вие възродихте ли поминъка на вашите родители ?
                След като завършихте образованието си върнахте ли се в родния дом да се трудите рамо до рамо с вашият баща ?
                Бащините Ви къщи съхранени ли са в състоянието на Златните им години от детството ви или са Тъжен обрасъл все по избледняващ спомен.

                Моята е като на снимките по ред причини и не са финансови в никакъв случай.
                Според мен тези изоставени домове могат да се разглеждат като ненужни никому в съвремения свят местообитания.
                От една страна те са си свършили работата в нужния момент.
                От друга страна сега има по привлекателни условия на битуване в големите населени места и затова са изоставени.


                За съжаление света колкото и да не ни се иска върви напред , не казвам към по добро а просто напред и няма връщане назад освен в старите албуми със снимки.
                Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                Място и хора към които да принадлежи ...

                Коментар


                • santaclash
                  santaclash коментира
                  Редактиране на коментар
                  Моите са избягали от село малко по-отдавна. Баба ми-като е била на 14. Искали да я женят за някакъв пияница, тя се метне на влака и...в София. Иначе селото и е още живо. Въртят се там някакви 200-300 жители, но не е като едно време. били са 1500 някога. На дядо ми селото пък си е съвсем живо, цените на имотите са ужасяващи в прекия и в преносния смисъл.

                • trapper
                  trapper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Логично е.
                  Но на Балканите има изключение. Има народ/хора в Гърция и в България, които живеят по същия начин, както прародителите им от векове и не искат да го променят. Не знам как се казват, щото навсякъде управниците ги кръщават различно. Живеят изолирано в забутани, отдалечени от цивилизацията места и почти не общуват с други хора. Не говорят много и помежду си, разбират се с поглед. Отглеждат товарни коне и яздят седнали странично на лявата страна на коня.
                  Не знам дали това ви е интересно, но ако "да" - може да отворим нова тема.

                • trapper
                  trapper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Логично е.
                  Но на Балканите има изключение. Има народ/хора в Гърция и в България, които живеят по същия начин, както прародителите им от векове и не искат да го променят. Не знам как се казват, щото навсякъде управниците ги кръщават различно. Живеят изолирано в забутани, отдалечени от цивилизацията места и почти не общуват с други хора. Не говорят много и помежду си, разбират се с поглед. Отглеждат товарни коне и яздят седнали странично на лявата страна на коня.
                  Не знам дали това ви е интересно, но ако "да" - може да отворим нова тема.

              • #26
                И мен ме вълнуват такива изоставени места, даже съм пускал навремето и аз някакви пътеписи.
                До скоро си мислех, че само тук е така.
                Но във Фейсбук попаднах на групи от чужбина, които споделят снимки на изоставени места от цял свят.
                Нямате предства колко са много, и какви сгради са изоставяни. Като се започне от крепости, мине през замъци, църкви, ренесансови вили, ферми и каквото се сетите.
                Та това ме навежда на мисълта, че тази тенденция я има навсякъде и не сме изключение. Така е устроен живота. Което дали ме успокоява...

                Коментар


                • Skorpion_BG
                  Skorpion_BG коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да, така е . Дъщерята от 4 години е в Шотландия. Разказва за десетки, даже стотици замъци/замъчета изоставени и полуразрушени. В Италия, особенно в южна и в Сицилия продават къщи по евро и даже цели села. С условие да се възстановят.

              • #27
                Разсчувства ме.
                Тази земя, по която тъпча сега,
                тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                тази земя – не е моя земя,
                тази земя, простете, е чужда.

                Коментар


                • #28

                  BatGeorgeone коментира
                  Вчера, 23:30



                  " Ей тука си в грешка => ..."Според мен тези изоставени домове могат да се разглеждат като ненужни никому в съвремения свят местообитания."...

                  Назря момента в който, осъзнати хора се връщат обратно на село, именно защото от това зависи живота им, техния и на семействата им."

                  Да в грешка съм с думата" НИКОМУ " ненужни местообитания.
                  По скоро правилния изказ би бил: "Според мен тези изоставени домове могат да се разглеждат като ненужни в съвремения свят местообитания."...

                  ДА съгласен съм че,Вече има доста осъзнати хора за които идеята за намиране на алтернативено място за по природосъобразно съществуване е ясно осъзната.
                  И тези хора ще стават все повече надявам се.

                  Радостното е , че имаме уникалния шанс да се родим на територията на нашата Родина с нейното уникално географско разположение,богат растителен и животински свят

                  Мисля, че не е нужно да Ви припомням това стихотворение на Вазов:

                  Аз съм българче, и силна
                  майка мене е родила;
                  с хубости, блага обилна
                  мойта родина е мила. ..
                  ..

                  Просто бавничко трябва да започнем да се отказваме от вредните но удобни Благини на съвременния живот.
                  Като първа стъпка мога да предложа за започнете за ограничавате времето прекарано пред " Малкия екран" като съвсем спрете да гледате телевизия.
                  Вече 3 - година телевизорите в къщи все още си висят но местата но вече никой не ги включва и поради отпаднала необходимост скоро ще ги премахна и Физически от местата им.
                  Огромно спокоиствие настъпи в дома и в душите ни от както сме неинформирани от всички за всичко ....

                  И те така , с малки стъпки НАЗАД към Безвремието на спокойствието ...
                  Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                  Място и хора към които да принадлежи ...

                  Коментар


                  • BatGeorgeone
                    BatGeorgeone коментира
                    Редактиране на коментар
                    Бат Кольо, браво за решението да от...еш телевизора, аз съм го от...бал от над 10 години, да не кажа повече, имам у дома един от сватбата, дори утре пристига един 65 инча но ще се ползва само за видеота свалени с образователна цел.

                  • ctef
                    ctef коментира
                    Редактиране на коментар
                    Я!
                    Имало и други които мислят като мен! Браво!

                • #29
                  Красиви снимки. И тъжни.
                  Аз съм от Краево, предполагам че снимките са от махалите на Осеновлаг или Еленов дол.

                  Наистина човек не може да живее там. Няма как. В повечето махали има ток и вода но... Няма препитание.

                  Коментар


                  • ctef
                    ctef коментира
                    Редактиране на коментар
                    Извинявай за странния въпрос!
                    Има ли стари гробища и оброчни кръстове по тези махали?

                  • mendi
                    mendi коментира
                    Редактиране на коментар
                    Не мога да отговоря много точно....
                    Гробища има и са стари, местата се използват фамилно сигурно история още от "турско"
                    Знам и няколко места "оброчища" където хората са се събирали и все още се събират на празници - на пример Гергьовден. На "оброците" все още ясно личат нарочно закопани каменни плочи използвани за поставка на обредните храни (пити, козунаци, агнета или подобни) За съжаление подобни "Оброчища" са магнит за иманяри и знам поне за 2 - 3 такива места унищожени в последното да кажем десетилетие.

                • #30
                  Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                  Селото е в района на манастир 7-те престола.
                  А кое точно е селото? Може би е написано, но не видях.
                  www.offnews.bg

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X