Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стара Загора-Чудните мостове-... Джаз фестивал под звездите!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стара Загора-Чудните мостове-... Джаз фестивал под звездите!!!

    Стара Загора - Чудните мостове - Широка Лъка - Ягодинската Пещера - вр.Перелик - Дяволското гърло................


    И така.......
    Започвам отново да пиша своите преживявания!!!


    Преди няколко седмици Чичо сподели, че щяло да има концерт на 2100м. След ровене в нета, разбрах за финала на Джаз фестивала в Банско, който щял да се проведе на вр.Перелик. Беше петък, температурата в града беше около 36-38гр. Към 10ч, взех решение, че трябва да се посети това уникално място, а и все пак щеше да има световно известни личности и върха щеше да е превърнат в нещо невиждано от мен! След 2-часов разговор с моята жена, багажа беше събран и поехме отново на път. Идеята ми беше петък да посетим чудните мостове, да преспим там и на сутринта да се качим на връх Перелик.


    И поехме на път. Още като минахме Асеновград ни се откриха познатите гледки на Родопите.





    Решихме да разгледаме скалните феномени на сутринта, защото заваля а и от пътуването бяхме изморени. Намерихме перфектното място за района. Беседка, чешма и равна поляна.
    Метрите бяха около 1550 м/н.в. Прохладно, тихо кристално свеж въздух - това му трябваше на човек.






































    Жената спомена, че друго щеше да си е, да имаше още някой с нас. Докато разпъвах уникалното барбекю, видях да приближава един човечец и попита, дали ще е удобно да разпънат палатки до нас, естествено в тази дивотия даже се зарадвах, че няма да сме сами.
    Оказаха се три семейства от Димитровград с доста деца!! От приказка на приказка, разбрах, че това ще им второто идване на това място защото много им харесало да спят на палатки.
    Още по разпъването на палатката си личеше, че имат малко опит. Но всеки от там е тръгнал





    Малкия се радваше, че има още деца покрай него





    Лагера взе да придобива облик











    Ние естествено на вторият етаж





    Започна и приготвянето на вечерята








    На сутринта разбрах, че новите ни приятели са спали само с одеяла ( нямали са спални чували и якета)!!
    На сутринта преди да тръгна обсъдихме, че в балкана, без спални чували и дебели якета не се тръгва, без значение от сезона!!





    Снимка за спомен с новите ни приятели. Оказа ха се много приятни хора, разменихме си телефонните номера, взехме си довиждане и потеглихме!








    В една от темите беше станало въпрос дали има такса на чудните мостове? Наистина е имало миналата година -2лв!!! Но сега няма (което е правилно според мен).


    Личеше си колко са посещавани





    ето ги и тях:


















































    В началото на темата забравих да спомена, че имахме сборен пункт на вр.Перелик с "Чичо" и още две семейства с джипка. Имахме ден преднина, реших да минем и през ягодинската пещера да я разгледаме и от там на върха.


    Следва продължение..........
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    От: Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звездите!!!

    Пътят ни минаваше през Широка лъка, известна със своите автентични родопски къщи. Решихме първо да опитаме родопската кухня, естествено първо трябваше да изгасне огъня под чинията








    Снимки от селото









































    Местните ръчни спирачки














    След разходката в Широка лъка поехме към Ягодинската пещера.




















    Ягодинската пещера е една от най дългите пещери у нас. Тя е сравнително млада пещера, уникална е по рода си с трите си етажа. За посещение обаче може да се разгледа само първият етаж който е дълъг 1100м. Още на входа усетихме, че ще ни трябват якета защото температурата беше около 6-градуса.


    В самата пещера снимките са забранени, затова пускам съвсем малко снимки които успях да направя от нея











































































    След 45-минутното ни разхождане в пещерата, трябваше да се климатизираме с околната среда. На входа на пещерата видях джипове с надпис разходка до "орлово око". Питам единият шофьор дали мога да се кача до самото око с джип, а той отговаря трябва да е много подготвен защото там е страшно!! Е, както писа Любчо в една тема хората явно имат друг поглед върху нещата!!
    Понеже не знаех пътя до там, се качих до с.Ягодина, и от там изчаках да мине един от джиповете с туристи и се закачих за него!





    Гледките са невероятни



































    с.Ягодина





    Поглед към Гърция





    вр.СВ Илия








    с.Чала








    Мама въдворява ред















































    Джипа след който карах се оказа собственост на колега от форума.





    След кратък разговор ми показ в коя посока е вр.Перелик, веднага го попитах дали има черен път до там защото много обикалям! Отговори ми, че имало много разклонения след чаирските езера и можело да се объркам!! Реших да не бързам толкова за да не се объркам защото по черно си беше доста път!!
    На слизане ми каза, че имало по кратък път за надолу, обаче бил ексремен-естествено, че по него се спуснах (екстремен-екстремен, че колко да е екстремен!!





    За съжаление няма снимки на естремният път. Беше доста стръмно, но като се кара внимателно няма проблем!


    И така поехме за крайната дестинация вр.Перелик!!


    Следва продължение.......
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

    Коментар


    • #3
      От: Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звездите!!!

      Продължението...........








      Стигнахме да върха. Базата която бяха издигнали надмина очакванията ми.
      С две думи: беше уникално!!!
      Не вярвах, че такова нещо с уникален дизайн може да се направи на такава височина!!























      Вип зоната.








      Изгледа от нея


























      Шатрата за гостите





      Височината на стените

















      Започна и пристигането на участниците








      Започнаха и разпъването на палатки на върха, Ние щяхме да разпъваме бивака малко по на долу заради бурнията вятър








      На слизане от върха към нашият бивак се разминахме с Джеймс Уорлик, и други знаменитости.
      Бивака беше на нивото на вр.Снежанка който беше точно срещу нас:











      Имаш и пешеходци до върха





      За съжаление от вечерта няма снимки понеже малкият се размрънка и не искаше да спи. Трябваше двамата да го преспиваме, но останалата част от групата присъстваха и казаха, че е уникално. Естествено имало някой друг натъркалян младеж по земята. Ето и малко репортаж от медиите (дата не съответства):


      http://bnt.bg/bg/news/view/34035/flameCandle70x80px.swf


      http://bnt.bg/bg/news/view/33928/flameCandle70x80px.swf


      На сутринта разпускане, и бране на боровинки














      Жените ни изгониха от лагера, а ние решихме да тестваме новата витара на Жоро до близкият връх.





      Наложи се да повървим малко пеш да самият връх, беше пълно с поляни от боровинки











      Поглед към Гърция








      Снимки от вр.КУЗУЯТАК 2119м/н.в.





      Базовият лагер от високо





      Максимален зум до върха (база на военните)























      Макар и високите метри жегата и тук се усещаше








      Решихме на тръгване да се качим отново на върха, да видим продължението от бурната вечер




















      Музиката не спираше да се лее от върха














      Хорото беше задължително














      Едно клипче





      Имаше и награди за най добър каракачански кон











      Сетих се за профитата Весо и Стефан





      Както и за участниците какво си мислят за фотографите!! (Вижте дясната ръка )














      Малко почивка преди тръгване








      Награждаването на финалистите:








      За съжалени ми паднаха батериите на фотото и нямам снимки от поднасянето на купите, както и обяда които направихме на една уникална беседка с чешма.
      На беседката решихме, че е още рано да се прибираме. Новата точка за посещение беше пещерата "дявоското гърло"




      Следва продължение.........
      OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

      Коментар


      • #4
        От: Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звездите!!!

        Браво земляк!!Добре сте се забавлявали!Само който е бил там,само той би почувствал магнетичната сила на природата! Аз малко съм избързал и неможах да присъствам на фестивала!

        Най-добре е да имаш богати приятели!!!
        Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

        Коментар


        • #5
          От: Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звездите!!!

          Първоначално публикуван от Чичко Фър Преглед на мнение
          Браво земляк!!Добре сте се забавлявали!Само който е бил там,само той би почувствал магнетичната сила на природата! Аз малко съм избързал и неможах да присъствам на фестивала!
          Разбрах, че всяка година го правят там! До година може на време да го посетиш! На истина си заслужава.

          След обилният обяд който направихме на беседката, потеглихме към пещера "Дяволското гърло".





          На входа ни посрещнаха с родопска песен:





          Забравих да спомена, че в Ягодинската пещера има сватбена зала, и помещение за първата брачна нощ! При влизане в "дявоското гърло", ни споменаха, че тук са се правили разводите на бракове сключени в ягодинската пещера!! Така, че му мислете!! :scared:

















          Пещерата беше пълна с водни капчици които пречеха за фокусирането























          Голямото разстояние също пречеше на фокуса








          Жоро пробваше с джиесема да снима





          Исках да заснема нещо не все не се получаваше заради голямото разстояние














          Почнах да си играя с настройките на фотото, и след сериозно падане поради неправилни обувки, намерих правилната формула
































          Дракон!!





























          Обща снимка с част от екипа











          Паметна плоча на водолазите (мисля,че знаете историята на дявоското гърло?)


























          И тука имаше разходка оффроуд














          Това беше края на пътуването ни. Поехме обратно.


























          Минахме покрай язовир Въча











          Това го оставям без коментар





          (Росито ме попита защо е така за обградена къщичката?? Някой отговори, че е навярно дворът !!)














          За заключение бих добавил, че си струва всяко свободно да се посещават такива места!!




          Край!!
          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #6
            От: Стара Загора-Чудните мостове-... Джаз фестивал под звездите!!!

            Прекрасна разходка! Благодаря за споделеното! Родопите са една неповторима омайна магия

            Коментар


            • #7
              От: Стара Загора-Чудните мостове-... Джаз фестивал под звездите!!!

              знам че непредвидените патувания от този род са най-хубави,затова за другия път като решите(ако не сте го минавали вече)ще ви кажа как да минете от асеновград до широка лъка по черно,и съм сигурен че ще останете доста доволни,както от пейзажи,така и от места за лагеруване

              ако всичко е както трябва след 15-20 дни смятаме с жената и детето да направим една почивка за 4дни по тези места,та може и да пусна снимки,че тая година доста ни се объркаха плановете за почивката

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X