Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Някъде там ... между Калотина и Годеч

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Някъде там ... между Калотина и Годеч

    Както забелязах времето се позатопли и честотата и броя на новите теми за разходки и пътешествия чуствително е нарастнал.
    Ами така де, на кой му се стои в къщи събота и неделя.

    Следвайки всеобщия почин за "бръмчене" по планините реших и аз да споделя личния си, макар и много малък принос към увеличаване на навалицата по чукарите.

    "Конвенционалните" пътища нещо напоследък са ми станали скучни и за село реших да премина по един път, който навремето, когато бях с лека кола, ме беше спрял и трябваше да обикалям по нощите десетки километри. Всъщност тогава вече окончателно ми , че с колата беше дотук и започнах да кроя планове за нещо по-проходимо.

    Става въпрос за Стара Планина, м-у Калотина и Годеч, а пътят е м-у с. Беренде и с. Беренде Извор.
    Ако гледате картата, ще видите, че пътят се води третокласен от републиканската пътна мрежа. Както казах обаче там с кола не бих минал, само се питам какви ли трябва да са четвъртокласните пътища.

    Това е началото на пътя от с. Беренде .... към Европа










    Природата е много красива, и на моменти се чудех да снимам ли или да карам. Пътят се виеше по склона и даваше възможност за прекрасни гледки.







    На някои места обаче гората беше решила да си "вземе" обратно част от територията и храстите и дърветата бяха обгърнали от двете страни "шосето".



    А това е мост над един от притоците на река Нишава.





    Водата ставаше и за къпане и разхлаждане


    Тази снимка мисля да си я сложа за аватар.



    Е тук пък си загубихме половин час чакане. То не беше трафик ... влак след влак. Едвам минахме.





    Вече сме излезли на "гадния" асвалт и гледката е в посока Калотина.



    Ето я и крайната спирка.

    Може на някои от Вас да е било скучно по тази "магистрала", но от мен засега толкова.
    ... to be continued

  • #2
    До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

    Този път съм го минавал преди 5 години с Голф синхро. Спомням си че настилката беше особено подходяща за пързаляне. Всички завои се взимаха с вратите напред
    http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

    Коментар


    • #3
      До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

      Много красиво
      Поздрави за пътеписчето Очакваме още !

      Иначе и аз стигнах до извода ,че задължително под екипа за мотора трябва да съм с бански

      Коментар


      • #4
        До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

        На връщане обаче, гледайки и вярвайки на картата имах голямото желание да мина по друг път м-у с. Чепърлинци и с. Беренде.

        Е да, ама не стана. След продължителни анкети с местните жители на с. Чепърлинци никой не можа да ми каже къде е този път. Само един дядо си спомни, че преди десетки години е имало такъв път.

        Друг един местен колорит се сети, че имало някакъв път, който вървял донякъде и от там дори и той с ИЖ-то не можел да мине, та камо ли ние. А иначе дори ни покани в двора си да видя какъв мотор си сглобява.

        А на картата пътя го има.... Понеже времето напредваше, а и доста време изгубихме с "анкетите" решихме да отложим временно търсенето на пътя и да се върнем по този по който бяхме дошли.





        Семенцето на любопитството обаче вече беше посято и в най-скоро време ще проверя дали е така както казват местните.

        Между другото, ако някой от Вас има информация, или е минавал по този път се надявам да сподели впечатления.

        Р.С. На дневен ред, вече все по-убедително май трябва да дойде GPS-а .... и гуми ... и т.н.
        ... to be continued

        Коментар


        • #5
          До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

          Първоначално публикуван от Ivich Преглед на мнение
          ... След продължителни анкети с местните жители на с. Чепърлинци никой не можа да ми каже къде е този път. Само един дядо си спомни, че преди десетки години е имало такъв път.

          ....
          Р.С. На дневен ред, вече все по-убедително май трябва да дойде GPS-а .... и гуми ... и т.н.
          Аз за себеси съм се убедил че "Анкетите" Много рядко помагат, хората не мислят в "нашите мерки", за повечето ако не е асфалт - "път няма"


          А за ГПС-а той е N1 за "откривателските" разходки
          Хубав репортаж

          Коментар


          • #6
            До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
            Аз за себеси съм се убедил че "Анкетите" Много рядко помагат, хората не мислят в "нашите мерки", за повечето ако не е асфалт - "път няма"


            А за ГПС-а той е N1 за "откривателските" разходки
            Хубав репортаж
            Аз след такива „анкети“ път който нормално се взима за 55 мин го изминах за 4.5 часа
            Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
            Discovery 2.5 TD5 2000 EX
            Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

            Коментар


            • #7
              До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

              То и аз се убедих, че "анкетата" не помогна, и затова питам тук дали някой знае дали изобщо има такъв път м-у с. Чепърлинци и с. Беренде и дали може да се мине по него.

              Съжалявам, че не мога да дам линк към карта и затова съм сканирал част от една. В интерес на истината в тази карта наистина липсва път, но в предишното й издание, което ми е в колата, път има .

              Хайде де, няма ли кой да каже нещо по въпроса pls.
              Прикачени файлове
              ... to be continued

              Коментар


              • #8
                До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

                Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                Аз за себеси съм се убедил че "Анкетите" Много рядко помагат, хората не мислят в "нашите мерки", за повечето ако не е асфалт - "път няма"


                А за ГПС-а той е N1 за "откривателските" разходки
                Хубав репортаж
                Нож с две остриета си е Минавал съм без абсолютно никакви затруднения с Фероза по път, за който местните разправят, че УАЗките закъсвали. Но пък и съм закъсвал на път, за който твърдят, че става за лека кола "Няма и 2 км и си на асвалта"...
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

                  точно до махалата чепърлинци е и пещерата темната дупка.поне във въртопа е могло да се спуснете пеша,ама не сте знаели.от разклона за манастира е на около км.това
                  е една от интересните пещери.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

                    Първоначално публикуван от Ivich Преглед на мнение
                    То и аз се убедих, че "анкетата" не помогна, и затова питам тук дали някой знае дали изобщо има такъв път м-у с. Чепърлинци и с. Беренде и дали може да се мине по него.

                    ...Хайде де, няма ли кой да каже нещо по въпроса pls.
                    Един "съвет" от мен ползвай Google Earth - безплатна програмка чрез която често можеш да видиш пътчета "от Космоса" (точно около Беренде качеството на снимката е кофти, но често ще си спестиш чуденето, естествено дали може да се мине или не НЯМА да разбереш, Но поне ще си по-информиран, аз често го ползвам при "планирането" на някой разходки

                    Коментар


                    • #11
                      До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

                      за Ivich
                      Път действително няма. Имало, но едно време, преди да мине линията. Трасето на старите пътища си съществуват на много места, порядъчно обрасли и на някои места пресечени от ровини (поддръжка отдавна няма), но като цяло запазени, защото в по голямата си част са на скална основа.
                      Конкретно за този който те интересува, проследен от моя гледна точка (откъм Беренде)
                      От горна махала се насочваш към махала Чивлик (видоизменено чифлик),минаваш покрай нея и се спускаш към дерето под нея. По този склон косо в ляво е трасето на стария коларски път, доста обрасъл но личащ. Спуска се към чивлишките градини в реката и там е прекъснат, защото руслото на реката е изместено при прокарването на линията. Преди е минавал покрай градините, покрай манастирските ливади, край Чепърлянския манастир и към Чепърлянци.
                      Заради линията, руслото на реката е променено на много места от Чепърлянския манастир до рида Козарник (тунела при жп спирката му Беренде и Беренде Извор). Градините на Беренде също са засипани от насипа на линията, а пътищата към тях прекъснати или изоставени. Такъв път има и през Суи дол (сещай се - Сух дол, когато вали обаче, въобще не е сух). Това е дълбокото дере вдясно край пътя по който си снимал.
                      Е, това за сега. ако има нещо друго - питай

                      Поздрави за всички

                      Коментар


                      • #12
                        От: До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

                        Здравей!

                        Не знам дали е още актуална темата...

                        Рода ми по бащина линия е от Чепърлинци и съм прекарал летата в детството си там. Относно този път - спомням си че има такъв но през Чепърлинският манастир. Това е долу покрай реката и ЖП линията. Възможно е да се мине и по един черен път, който тръгва от самото село Чепърлинци, но той е само до едни кошари, където в миналото са гледали животни. По-нататък не е възможно с кола (каквато и проходимост да има) защото е стръмно спускане с денивелация от над 150м. Нещо като пътека е. В предния пост е описан добре пътя през Чепърлинският манастир.

                        Коментар


                        • #13
                          От: До: Някъде там ... между Калотина и Годеч

                          Първоначално публикуван от Levaniak Преглед на мнение

                          Рода ми по бащина линия е от Чепърлинци и съм прекарал летата в детството си там.
                          и аз така. дай повече инфо. къщата ни е в "Бресие"

                          поздрави

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X