Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

    Искам да попитам запознатите за системата на тези стикери. Какво ги отчита? Камера, или радиокод? За колите е ясно лепят се отвътре на стъклото, но ако имало някакво метализирано фолио по стъклото също имало проблеми.
    Мен в същност не ме интересува за кола, а за мотор. Проблема ми е че предният щит на мотора ми е непрозрачен, черен и не знам, ако залепя отвътре стикера според изискванията, дали изобщо ще може да се прочете през тази черна пластмаса? От вън и отпред на щита не мога да го залепя, защото ще се обърне на обратно стикера, а освен това дъждът и вятъра могат да го повредят.
    Освен това някои твърдят, че има камери които ти снимат номера на МПС-то и отчитат, но моторите отпред нямат номер, а само отзад. Ако сме два мотора и само единият вземе стикер, ако минаваме заедно през пунктовете за плащане ще има ли проблеми? Май ще трябва да си го сложа в джоба този стикер и да го показвам пред пунктовете за таксуване?
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

  • #2
    От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

    Според мен най-лесно ще е да го сложиш в непромокаен спортен калъф за телефони и документи, които се захващат към една от ръцете ти горе, отпред е прозрачен и ще ти отчита стикера без проблеми, само го нагласяваш насочен отпред или отстрани в горната част на ръката и си готов, хем и телефона ще го чуваш, хем и стикера ще го сложиш на много видимо място:

    Ето нещо подобно:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kalyf047.jpg
Прегледи:1
Размер:39.7 КБ
ID:5680937

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

      Виждал съм местните как слагат преди пункта стикера на стъклото и го държат там докато минат...Ако го залепиш на нещо прозрачно и го държиш на нивото на автомобилно стъкло не виждам причина да не сработи.

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

        Владич .. за ко ти е тоя стикер?
        Ще караш по магистрала?
        Ходих до Истанбул миналата седмица ... не карах по магистрала и .. никакви ядове.
        За моста на Босфора .... има ферибооти ...

        Иначе питах за стикера .. като бях там
        Трябва да е залепен отпред и да се вижда. При покупката ти записват и номера.
        Видя ми се скъпо и .. ги отсвирих.
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

          Румба, ако тръгна към Турция няма да ходя само до Истанбул и обратно, ами доста по-далече. И даже, и до Истанбул да стигна по старият път, който е почти успореден на магистралата, после ще трябва да мина по мост над Босфора, който се плаща от Европа към Азия, а по-нататък вероятно ще ползвам, и други магистрали, и така...
          Разбрах, че трябвало да има пряка видимост от камерата към стикера, макар че един нашенец твърдеше, че объркал и го залепил стикера на обратно, на стъклото си, с бар кода навътре, а не навън, но светофарите пак му дали зелено, тоест прочели са го. Но и той пак е имало пряка видимост към стикера през стъклото на колата си... Значи няма да мога да го залепя отвътре на моето стъкло на мотора, което нали не е стъкло, а почти черна пластмаса. Ще трябва да е на показ стикера в нещо прозрачно. Може би ще взема такъв калъф за телефон на ръката, който колегата е показал и предложил.
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

            Ще споделя какво знам по въпроса.

            - Камерата при бариерата не чете номера. Носител на ID е самият стикер (вероятно чрез радиовълни, не знам). Така, че липсата на номер отпред не би трябвало да има значение.

            - При преминаване има ограничение 30 км/ч за да стане идентификацията. От личен опит ще кажа, че тя не винаги става дори и при 5 км/ч скорост. Не знам причината, но на около 20 преминавания досега на два пъти не ми беше отчело къде се качвам на магистралата. Единият път беше в посока Истанбул – Одрин и там служебно ми сложи Махмутбей, което съвпадаше с истината. Вторият път, обаче се качих на Бабаески, а ми беше записано Одрин. Т.е. заложено е когато системата не отчете входа да взема най-далечния възможен чек-пойнт за тази посока. По този начин дефектите на системата се прехвърлят на клиента, което не е много коректно, особено ако влизаш на пункт, зад който има няколкостотин км магистрала...

            - Моторите са първа категория, също както и леките коли. Меродавен е параметъра „разстояние между предна и задна ос по-малко от 3.20 м”. И това не е много коректно, но се обмисля промяна моторите да минат в отделна категория с по-ниска такса (което е коректното). Поне се обмисля.

            - Стикерът затова е стикер, за да се залепва където трябва. Не е допустимо да се носи в джоба. Там се носи втория отрязък (белия), подобно на винетките.

            - Не виждам как на чек-пойнта ще покажеш на някого стикера си. Особено на Махмутбей (изхода за Истанбул откъм Одрин). Там има поне 10 пойнта в едната посока и обстановката е като врящ казан.

            - Като си купуваш стикер освен фактурата ти дават и една брошура. На нея има указания къде и как се залепва. Естествено, само на турски, но има и картинки.

            - При влизане трябва над чек-пойнта, който си избрал да има табела “HGS” и да свети зелена светлина. След преминаването еднократно светва жълта светлина, съпроводена с кратък завуков сигнал. При излизане има и табло, на което се появява някаква сума в лири, но до ден днешен не съм успял да разгадая за какво става дума.

            Дотук като обща информяция.

            Сега за Владич и останалите мотористи :

            Първо : Вижте това видео от YouTube. Няма за мотори, но ще добиете пълна представа какво представлява стикера, както и какво може и какво не може да се прави с него.

            Второ : Разгледайте и официалнния сайт на HGS. Разбира се, и той е само на турски, но има доста неща, може и да има нещо за моторите. Има я и споменатата брошура.

            Трето : Вижте постове #4 и особено #5 от този линк.

            Смятам, че това ще ви е достатъчно. Безавариен път !
            Последно редактирано от zippel; 14-09-15, 14:46.
            Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

              Благодаря! Вече почти се ориентирах. Изрично си пише, че за тъмно предно стъкло трябва да се слага пред стъклото, а не зад него (за мотоциклети става въпрос), но при това положение трябва да се предпази стикера отпред с някакъв прозрачен екран от атмосферните влияния.
              Колкото до цифрите които изскачат на екрана когато преминете през пункта за плащане, то това е сумата за преминаването, която се приспада от стойността на стикера ви. Ако стойността, която приспадат за преминаването е по-голяма от остатъка в стикера ви можете до 7 дни да доплатите (допълните) стикера си с помощта на вторият отрязък, който е у вас. След това вече се дължи глоба, която е равна на 11 пъти недостигащата ви, или пропусната стойност. Когато ви светне светофарът в червено и преминете, тогава вече ви снимат камерите отзад и ви вкарват в системата като нарушител. Санкции обаче има чак след 7 дни и ако доплатите до тогава отпадате от системата, като нарушител. Това означава, че не е задължително още на първата магистрала и на място за плащане на такса да имате, или да си закупите стикер... Можете и след няколко дни да направите това, но в момента на купуването на стикера и въвеждането на номера ви, то системата автоматично ще приспадне таксите, които сте пропуснали при преминаването си преди.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                Колега Владич,слагаш стикера в един бадж и при нужда го защипваш за слюдата-до колкото знам няма изискване да е постоянно залепен,пак казвам виждал съм местните да го придържат с пръсти на стъклото при преминаване....

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                  Ще го нагласим някак. Важното е да се вижда, когато ще се минава през пункта за плащане. Няма нужда да го вее и вали стикера през цяла Турция.
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                    Благодаря! Вече почти се ориентирах. Изрично си пише, че за тъмно предно стъкло трябва да се слага пред стъклото, а не зад него (за мотоциклети става въпрос), но при това положение трябва да се предпази стикера отпред с някакъв прозрачен екран от атмосферните влияния.
                    Колкото до цифрите които изскачат на екрана когато преминете през пункта за плащане, то това е сумата за преминаването, която се приспада от стойността на стикера ви. Ако стойността, която приспадат за преминаването е по-голяма от остатъка в стикера ви можете до 7 дни да доплатите (допълните) стикера си с помощта на вторият отрязък, който е у вас. След това вече се дължи глоба, която е равна на 11 пъти недостигащата ви, или пропусната стойност. Когато ви светне светофарът в червено и преминете, тогава вече ви снимат камерите отзад и ви вкарват в системата като нарушител. Санкции обаче има чак след 7 дни и ако доплатите до тогава отпадате от системата, като нарушител. Това означава, че не е задължително още на първата магистрала и на място за плащане на такса да имате, или да си закупите стикер... Можете и след няколко дни да направите това, но в момента на купуването на стикера и въвеждането на номера ви, то системата автоматично ще приспадне таксите, които сте пропуснали при преминаването си преди.
                    На мен пък ми хареса мястото горе от вътрешната страна на визьора. Така хем няма да е изложено на кой знае какви атмосферни влияния, хем няма да пречи. Само да не сменяш шлемовете.

                    Това обяснение за цифрите е логично. но моите наблюдения не го потвърждават. На изхода са ми се появявали числа от порядъка например 77.45 ТL или 125.60 TL, които по никакъв начин не се връзват нито с текущата изразходена сума нито с остатъка от кредита. Единственото нещо, което скоро ми дойде на ум е това да е изразходената сума с натрупване, но не помня хронологично числата пък и не виждам много смисъл от подобна информация. Следващите пъти ще си ги записвам и пак ще умувам. Сигурно има обяснение някъде из нета, но ще е само на турски. Хубава страна за туризъм е Турция, но не учат английски в училищата и някой трябва да им обясни, че без това не може в съвременния свят. Вероятно е политика на Ердоган да не ги отваря към света заради исляма, но според мен не жъне особени успехи в тази насока и единственото, което постига е да пречи на туризма. Както и да е, това е друга тема.
                    Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                      Ами така обясняват турци след запитване на един линк в АДВ райдър (на английски). Казват следното: "На екран ще бъде показана цената, която ще бъде приспадната от вашият стикер". Но после добавят. "Не се притеснявайте, ако не се покаже цена, или се покаже такава цена, която не отговаря на изминатото от вас разстояние. В последствие, чрез камерите системата ще пресметне и ще приспадне точно цената за изминатото от вас разстояние".
                      Демек влезеш ли в системата тя ще се грижи за теб....
                      Ето от тук всеки може да се сметне цената за преминаване по дадени магистрали.
                      http://autotraveler.ru/turkey
                      http://www.logistika.bg/files/file/m...aksiTurcia.pdf
                      Последно редактирано от ВладиЧ; 14-09-15, 16:20.
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                        Да, в интерес на истината приспаднатите суми винаги са били коректни, с изключение на случаите когато не те отчете на входа, но те са рядкост. Сега като си мисля за твоя затъмнен щит, предното ми стъкло е фотохром, та може и да дава отклонения при определени обстоятелства.

                        А движението по сметката си можеш да следиш в сайта на HGS. Регистрираш се и по всяко време можеш да провериш салдото си и последните десетина входа и изхода.

                        Тук отварям скоба. От Одрин до Истанбул няма спийд камери, нито съм виждал полицейска засада. Но системата HGS ще те регистрира в колко часа (мин. и сек.) си влязъл и съответно напуснал. Разстоянията са известни и ако ти е тежък десния крак една проста сметка може да покаже средна скорост например 140 км/ч при макисмална разрешена 120. Ясно, еднозначно и документирано - нещо като секционните камери. Нищо чудно и да се стигне дотам, така, че изчисли си минималното време за дадения участък и ако подраниш, по-добре спри за няколко минути за да няма изненади.
                        Последно редактирано от zippel; 14-09-15, 19:48.
                        Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                          Да залепя стикера отвътре на визьора на шлема ми не е лоша идея, но аз и за там имам проблем... Аз карам с ендуро шлем с голяма козирка, която сигурно ще пречи на камерите да погледнат към залепеният в горната част на визьора стикер. Може би ще го залепя стикера отвътре на визьора, пък ще си размахвам и вдигам главата към небето преди преминаване през пунктовете, за да ме прочетат камерите. А като се налепят мухи и комари по стъклото на шлема пред стикера дали ще създадат проблеми?
                          Мъкааааа!
                          Последно редактирано от ВладиЧ; 15-09-15, 07:49.
                          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                          Златомир Попов - Forry

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                            Имам купен миналата година стикер. Изразходвал съм сума само 4-5 лири. Мога ли да го залепя на друг автомобил и с него да пътувам в Турция?
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос за стикерите HGS с които се плащат магистрални такси в Турция.

                              Не може да го ползва друго МПС, защото камерите четат и сравняват номера на МПС-то с кода на стикера. Купиш ли стикер той е за точно определено МПС. Виж това, че е купен миналата година не го прави невалиден. Може пак да се ползва. Даже, ако някой има останала карта от старата им предишна система KGS, която вече не се ползва може да мине през пунктовете, където продават стикери за HGS и веднага ще му прехвърлят парите, ако са му останали от KGS на HGS без лихви, такси и др. Това го пише в указанията за новата система.
                              Може да се пробва дали ще прехвърлят средствата от старият стикер HGS на нов, но вече за друго МПС. Това обаче трябва да стане пак в пунктовете, където ги продават и регистрират тези стикери с вторият отрязък.
                              Последно редактирано от ВладиЧ; 15-09-15, 08:29.
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X