Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

    Отдавна имах идея да посетя тази дестинация и след ченете из форумите и разговори със сина ми - решихме! 4 нощи в така наречената албанска ривиера - Ксамил. От всичките хотели и вили предложени в Booking.com избрах вила Август заради рейтинга от 9.7! Направих резервация от 04.06-08.06 и ето ни на път. Тръгнахме към 7.30 от София с маршрут Кулата Е79 до Солун, а от там Е75 до връзката с Е90. Следвахме Е90 до Игуменица откъдето малко по Е92 и на Неа Селефкия се отклонихме за да стигнем до Сегиада където е границата с Албания.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1611.jpg
Прегледи:1
Размер:61.6 КБ
ID:6116432
    близо до Игуменица
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1651.jpg
Прегледи:1
Размер:71.5 КБ
ID:6116433
    така се превозват до границата албанците, след това я минават пеша!
    Ние я преминахме за 5 минути.Красива албанска полицайка ни провери документите и ни пожела приятно пътуване.След пункта - двулентов път ни поведе до първото албанско село Чифлиг.Село като нашите, но от там започна приключението! Посоката към Ксамил беше през село Мурси, а отбивката беше почти невидима. После следваше трошляк, въпреки, че на картата това е маркирано като междуселищен път.Синът ми, който караше започна да нервничи и да иска да продължим по асфалта и да направим едни обиколни 50 км. След около километър конфузно мълчание и друсане изведнъж се показа асфалт и така преминахме останалите 8 км до Бутринт.Там ни очакваше "cable fery" .
    Не бях се качвал на такова нещо, но срещу Е 3.50 нещото ни прехвърли на отсрещния бряг.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1701.jpg
Прегледи:1
Размер:110.8 КБ
ID:6116434

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1731.jpg
Прегледи:1
Размер:88.2 КБ
ID:6116435
    Средновековната крепост на единият бряг ...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1751.jpg
Прегледи:1
Размер:132.8 КБ
ID:6116436
    и отсрещната страна.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1761.jpg
Прегледи:1
Размер:151.8 КБ
ID:6116437
    Протока е около 50-60 метра и на пристана вече чакаше кола за прехвърляне.
    Ако ферито е на другия бряг - просто свирваш и то пристига!
    След още 2 км видяхме табелата на Ксамил.Още в началото ми направиха впечатление новите къщи.В последствие се оказа, че ... просто няма стари!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1771.jpg
Прегледи:1
Размер:116.7 КБ
ID:6116438

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1791.jpg
Прегледи:1
Размер:142.0 КБ
ID:6116439
    Ето я и къщата за гости "вила Август" - (бежовата сграда).
    Посрещнаха ни двойка възрастни албанци, които не говореха английски, но веднага включиха по телефона дъщеря си ... и всичко си дойде на мястото.Вечерта на рецепцията се появи едно младо момче владеещо слабо, но достатъчно английски.

    Ето го и изгледа от терасата.
    Апартамента беше огромен! Три спални и две бани, огромен хол с кухненски ъгъл.И всичкото това срещу Е 340 за 4 души за 4 нощувки! Всичко ново, вероятно на не повече от 2-3 години!
    Плажа на 300-400 м, цените за 2 шезлонга и чадър 500 леки - Е 3.50, бирата - "Tirana" 150 леки - Е 1.10 - също като у нас!
    Момчето от рецепцията ни ориентира към ресторант "Гуват" - оказа се след като опитахме и други места, че това е най-класното гурме заведение в района!
    Следва продължение...
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Ruen; 10-06-16, 13:36. Причина: качване на снимки
    Руен Хаджиниколов

  • #2
    От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

    Давай още, че съм се сериозно замислил!!

    Коментар


    • #3
      От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

      Чакаме продължението,в последно време само хубави неща чувам за Албания.
      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
      Киа спортаж2000тди 98г
      Ауди А3 1.9ТДИ
      Каравана Аdria 390Q

      Коментар


      • #4
        От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

        Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
        Чакаме продължението,в последно време само хубави неща чувам за Албания.
        Случка от преди 2 седмици в Дърес или Драч по български.
        Пътуваме с такси, пред нас полицай отбива движението в еднопосочна уличка, завиваме и хоп срещу нас идва кола и ни затапва заедно с още 4-5 автомобила.
        Идва полицая да посъветва съгрешилия да се върне и отпуши движението, наизлизат два индивида тип мутри и започват да крещят и ръкомахат на полицая - горкия не разбрах как не извадиха някой пистолет да го гръмнат не знам.
        След около 5 минути пререкания онези се дръпнаха, но честно казано лекинко се изнервих и аз и бакшиша на волана

        Малко по късно влизам в банка да обменя евро в леки.
        Охраната държи вратата заключена и е въоръжена с автомат
        Сам съм на гишето пред служителя, той уж почна да ме обслужва но му отне къде 45 минути
        През това време аз лапам мухите и наблюдавам наоколо.
        Изведнъж изскочи една грамадна хлебарка на бюрото в съседство - какичката подскочи и писна, но колежката и от другото бюро дори без да трепне си събу чехъла и я размаза

        Имайте едно наум.
        Иначе храната е евтина и хубава.
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • #5
          От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

          Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
          ...в последно време само хубави неща чувам за Албания.
          Аз от 10 години,
          ама докато се наканя, и ми се обърнА каруцата, та не ставам за дълги разходки, за сега.

          И аз чакам продължението.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

            В Албания все още е най добре да се ходи ако имаш познат някой от местните .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

              ... и продължаваааа.
              Та както казах в предният пост момчето от рецепцията ни упъти към ресторант "Гуват", който е приятно кацнал върху скалите над морето и ни позволи да се насладим на хубавият залез.Всички от персонала говорят английски, а и менюто е двуезично.Обслужва собственика, който така юркаше момчетата, че не можеш да останеш с празна чаша.На въпроса ми каква е дивата риба направо донесе една тава с по един екземпляр за да си изберем.Окото ни хвана един огромен скорпид - около 1.200-1.300 кг. и естествено го поръчахме.За ракията, която е албанска мускатова взехме салата и миди във бяло вино.Мидите се отглеждат в Бутринското езеро за което ще пиша по-нататък.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1831.jpg
Прегледи:1
Размер:87.2 КБ
ID:5718458
              мидите
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1921.jpg
Прегледи:1
Размер:115.9 КБ
ID:5718457
              и скорпида!
              Рибата беше много вкусна , гарнирана с печени на скара патладжани, тиквички, моркови и артишок! За първи път опитваме от този зеленчук и останахме възхитени.Обилно поляхме с бяло вино и продължихме към десерта като го оставихме той да ни го предложи. Както всичко друго и сладкото беше на ниво.Казва се "тре лече" и е нещо като риване, но е сиропирано с прясно мляко.Беше невероятно.Тъкмо поисках сметката и пристигна едно момче с четири чаши ракия! Това било изненада от заведението.Не се назорвахме много - просто ги изпихме ... да не стават зян!
              Естествено освен пиене и ядене ходихме и на плаж.Времето беше много приятно . температури 26-28 градуса, а на водата 22-23.Може би допуснах грешка с датите на резервацията, но кой можеше да каже, че ни чака такава студена и дъждовна пролет.
              Ето малко снимки от плажа.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2011.jpg
Прегледи:1
Размер:58.4 КБ
ID:5718461

              Трябва да спомена, че плажната ивица е камениста, но албанците насипват пясък за плаж и още около 15-20 метра в морето.Водата е чиста и пясъка се чисти също.Не видях фасове и други боклуци да се търкалят.Тоалетните са чисти и безплатни.
              Тъй като Ксамил е в един залив с проток към остров Корфу морето е много спокойно.По обед излиза вятър и то не слаб, заради който не усетихме как изгоряхме.Наехме водно колело с което да обиколим четирите острова в залива.1000 леки за 1 час, ако не се върнеш навреме - доплащаш.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160605_1305351.jpg
Прегледи:1
Размер:171.7 КБ
ID:5718463
              Двата острова са съединени с пясъчна коса, а във водата се виждат морски таралежи!
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160605_1301051.jpg
Прегледи:1
Размер:188.0 КБ
ID:5718464
              Тъй като със сина ми не сме от най-добрите плувци ни дадоха жилетки .
              Направи ми впечатление , че всички хора с които контактувахме бяха много внимателни и услужливи.Навсякъде подредени дворчета и много цветя!
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1971.jpg
Прегледи:1
Размер:85.7 КБ
ID:5718465
              Има дори и банани!
              Навсякъде приемат и евро и връщат в евро.Ние обменяхме два пъти в супермаркет като курса е 1Е- 137 Леки. Тук в Тавекс ни продадоха на 135! Дизела е 156, газта е 60 леки!

              Отделихме и 3-4 часа на близкият град Саранде.Разстоянието е около 15 км.Не видях стара сграда! Първите три реда към морето са нови хотели.Навсякъде е чисто.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2211.jpg
Прегледи:1
Размер:145.3 КБ
ID:5718467

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2191.jpg
Прегледи:1
Размер:108.0 КБ
ID:5718466

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2241.jpg
Прегледи:1
Размер:101.3 КБ
ID:5718468
              Разкошна бугенвилея!
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2261.jpg
Прегледи:1
Размер:63.0 КБ
ID:5718469
              Бутринското езеро където се отглеждат миди!
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2281.jpg
Прегледи:1
Размер:155.1 КБ
ID:5718470
              И залива на Ксамил с четирите острова!
              Утре продължавам с културен туризъм
              Руен Хаджиниколов

              Коментар


              • #8
                От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                ... и продължаваааа!
                След направената разходка до Саранде трябваше да опитаме някой друг ресторант.Отново момчето от рецепцията влезе в употреба и ето ни в ресторант Релини.Този път нямаше покривки и хвърчене на келнери.Посрещане по гръцки сценарий - книжна покривка и тавата с рибата на масата.Въпреки, че бяхме единствените клиенти на терасата обслужването не беше като в ресторант Гуват.Ако не беше специална рибата даже и двете ерво бакшиш му бяха много!А рибата беше Monkfish - едно от най-грозните създания на планетата.За сметка на това - много вкусна!

                ресторанта

                и рибата.
                Странното е, че на английски името й е "риба монах", а на български "морски дявол" . Може би връзката монах-дявол... знам ли? Сещам се за митрополит Николай само .
                Не знам от ракията ли, от виното ли или от вида на рибата, но през нощта сънувах страшен сън - бях на някакъв площад край морето с пазар и изведнъж някакъв мъж с черни дрехи изскочи и почна да нарежда нещо на арабски ама едно напевно звучеше и след малко като чух "Аллах акбар" си помислих "Ей сега ще се взриви" събудих се и скочих в леглото, а оня продължаваше да вика "Аллах акбар"!Е те тогава разбрах, че беше мюезина, който канеше вярнащите на сутрешна молитва!Беше 4 часа сутринта!
                На другия ден след плажа се отправихме към местната туристическа атракция - крепостта на античния Бутринт! Според класическата митология градът е основан от иоснован от изгнаници след падането на Троя, а според "Енеида" Еней е минал от там по време на пътя си към Италия.През I в. пр. Хр.е установена колония Юлия Бутротум, която се развива много и по времето на Октавиан Август се приеменова колония Август Вутротум.Полуостровния терен го прави естествено укрепен град, а по късно и снабден с вода от другия бляг с дълъг акведукт, който естествено е разрушен през средновековието.По-късно венецианците го възраждат както и много други градове около Адриатика.О 1992 г. е в световното наследство към ЮНЕСКО.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2451.jpg
Прегледи:1
Размер:164.5 КБ
ID:5718565
                алеята към музея
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2461.jpg
Прегледи:1
Размер:164.7 КБ
ID:5718575
                одеона
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2491.jpg
Прегледи:1
Размер:128.1 КБ
ID:5718576

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2531.jpg
Прегледи:1
Размер:202.8 КБ
ID:5718577
                план на креността с акведукта
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2541.jpg
Прегледи:1
Размер:172.3 КБ
ID:5718578
                хипокауста - римският начин на отопление на пода
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2561.jpg
Прегледи:1
Размер:132.1 КБ
ID:5718579
                един от кладенците за водоснабдяване
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2591.jpg
Прегледи:1
Размер:180.0 КБ
ID:5718580
                една от многото мозайки запазени до днес
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2621.jpg
Прегледи:1
Размер:193.5 КБ
ID:5718581
                мозайката на баптистерия
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2631.jpg
Прегледи:1
Размер:221.8 КБ
ID:5718582
                и самия той в наше време
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2741.jpg
Прегледи:1
Размер:161.8 КБ
ID:5718583
                остатъците от римската стена
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2781.jpg
Прегледи:1
Размер:169.8 КБ
ID:5718585
                една от портите
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2801.jpg
Прегледи:1
Размер:159.7 КБ
ID:5718586
                друга порта наречена лъвската порта заради барелефа на лъв захапал бича глава
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2831.jpg
Прегледи:1
Размер:170.4 КБ
ID:5718587
                средновековната отбранителна стена
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2851.jpg
Прегледи:1
Размер:53.6 КБ
ID:5718588
                гледката от акропола
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2901.jpg
Прегледи:1
Размер:258.0 КБ
ID:5718589
                двора на акропола и вход на музея
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2911.jpg
Прегледи:1
Размер:88.8 КБ
ID:5718590и
                отново каика с който на другия ден си тръгнахме към България.
                На връщане след 59 тунела на аутобаните в Гърция от които всички работеха и бяха осветени най-накрая влязохме в България.А там ни очакваше нашат деиствителност.
                Дано да ви е било интересно !
                Руен Хаджиниколов

                Коментар


                • #9
                  От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                  Сменяхте евро в супермаркета на центъра на ъгъла, срещу пицарията?
                  В Саранда има какво да се види .. поне центъра .. пристанището ... крайбрежната, посока Ксамил (ако не я копат още де).
                  Бях там в началото на Април
                  За спането ... цената която сте платили ми се види височка, но ... може и да си е заслужавало.
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                    Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                    Сменяхте евро в супермаркета на центъра на ъгъла, срещу пицарията?
                    В Саранда има какво да се види .. поне центъра .. пристанището ... крайбрежната, посока Ксамил (ако не я копат още де).
                    Бях там в началото на Април
                    За спането ... цената която сте платили ми се види височка, но ... може и да си е заслужавало.
                    Румене,и ти каза само хубави неща за Албания!Даже беше очарован,от обслужването ако не бъркам?
                    Явно Албания,става добра дестинация!
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #11
                      От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                      Браво! Полезно...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                        Виждам, че не се е качила снимката със страшната риба "Monkfish"
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2001.jpg
Прегледи:1
Размер:79.6 КБ
ID:5718736
                        ето я!
                        Руен Хаджиниколов

                        Коментар


                        • #13
                          От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                          Хубав разказ колега ! Благодаря за инфото. Желая ти нови такива преживявания, на които да ни направиш съпричастни !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Едно приятно пътуване до Албания и обратно!

                            Благодаря!
                            Много добър разказ. И интересна и екзотична дестинация.
                            Пак ми се ходи.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X