Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

    Пътуването

    Желанието ми да посетя Самотраки е още от първия ми досег с Гръцките острови.Това ми щение трябваше да отлежи повече от пет години.Високата цена на ферибота и сравнително дългият преход бяха силни основания. Основен проблем обаче беше несигурността. Дали ще има места на ферибота ? Дали ще тръгне изобщо ферито ? Ще му разреши ли морето ? Както казва един мой македонски познат работил на острова – Там има вАлни као кАщи !!! Но…..
    Първо си ангажирах студио чрез любимият ми „Booking“. После месец преди пътуването писах „мейли“ на сайта на фериботната компания Saos/http: www.saos.gr/, която осъществява транспорта до острова.Никакъв отговор. Ден, два, пет…..Пробвах и с телефона. След няколко часа позвънявания, най после се свързах, за да разбера, че ако си кажа „мейла“ те ще ме информират. Но нейсе след като пратих на банковата им сметка необходимата сума, вече имах документ за ферито. Ферибота е само един на ден, като по това време /началото на юни/ в понеделник няма ферибот.
    В четвъртък кораба тръгва от пристанището в Александруполис в 15.00 ч., което ни даде възможност тръгвайки рано от София да бъдем в Дедеагач към 10.00.Разстоянието от София до Александруполис през ГКПП "Маказа" е 369 км. Имахме достатъчно време да си вземем билетите, да паркираме колата на кея и да разгледаме града.Веднага пристигна една полицейска кола и полицаите учтиво ни казаха, че това не е паркинг.Виждайки обаче билетите за ферито се извиниха и си тръгнаха.Разходихме се из градчето.Глъч, пълни кафенета, характерните за Средиземноморието аромати.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3083.jpg
Прегледи:1
Размер:111.4 КБ
ID:6059554 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3088.jpg
Прегледи:1
Размер:149.0 КБ
ID:6059555 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3075.jpg
Прегледи:1
Размер:228.3 КБ
ID:6059556 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3082.jpg
Прегледи:1
Размер:120.3 КБ
ID:6059557
    Да, ама едното око все гледаше към ферибота/да не би да ни остави/.И такива неща бях чел по форумите. Че спазването на разписанието не е в приоритетите на тази компания. Но в крайна сметка поне с нашето пътуване всичко беше по разписание.
    Час преди тръгването реното беше в търбуха на кораба, а ние със съпругата ми на борда.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3094.jpg
Прегледи:1
Размер:162.3 КБ
ID:6059558 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3097.jpg
Прегледи:1
Размер:101.5 КБ
ID:6059559 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3101.jpg
Прегледи:1
Размер:120.9 КБ
ID:6059560
    За отрицателно време кораба се напълни с всякакви превозни средства.От военните машини, през трактори, багери, до тирове и автомобили. Най-странно обаче беше влизащите микробуси, които разтоварваха своята стока на борда.От строителни материали, през телевизори и хладилници до комплект барабани. Салона за пътници бе пълен и представляваше една говорилня. Тези, за които пътуването е рутина веднага заеха удобни позиции пред мониторите, на удобните кресла. Двама старци извадиха отнякъде табла и започнаха да „джъгат“ заровете. Ние излязохме навън и въпреки вятъра се наслаждавахме на отдалечаващия се град и виждащият се в далечината остров Самотраки. Така след около два часа и половина акостирахме в пристанището на острова Камариотиса. На брега имаше цяла сурия посрещачи.Възгласи, викове, сияещи лица… Имах чувството, че посрещат победителите от световното първенство. Слязохме по стръмните стълби и това, което видяхме ни шашна. Хора щъкаха навсякъде. Едни влизаха, други излизаха.Носеха домакински уреди, кутии, дюшеци…..Всичко това на фона на излизащите огромни машини от ферибота. Огромни камиони минаваха на боя разстояние от едвам кретащи старци с бастуни, яки момчета пренасящи тухли от борда в каросерията на паркираното камионче, майки носещи децата си…
    Всеки бързаше да поеме по пътя си.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3297.jpg
Прегледи:1
Размер:136.6 КБ
ID:6059561 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3300.jpg
Прегледи:1
Размер:112.0 КБ
ID:6059562
    По-късно си изясних ситуацията.Поради високата цена/ около 50-60 евро на автомобил в едната посока/, поради факта, че на острова няма магазини за бяла и черна техника, за строителни материали, хората просто пътуват без автомобил до континента.Пазаруват каквото им трябва и го стоварват на ферито, а от там вече си го прекачват на колите си.
    Най-после след като кораба се поизпразни успяхме да стигнем до колата си, да напуснем кораба и да поемем към студиото. След около 10 км. шофиране по виещият се по брега живописен път пристигнахме.

    Студиото

    Още не бях паркирал към нас се затича една жена бърборейки на гръцки. Показа ни нашето студио и деликатно се оттегли в заведението си. Стаята беше малка, но изключително чиста. Заедно с нас имаше една немска двойка от Франкфурт и двойка румънци. Колата се паркира пред вратата на студиото в малко дворче с много цветя.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010003.jpg
Прегледи:1
Размер:195.6 КБ
ID:6059563 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010001.jpg
Прегледи:1
Размер:123.3 КБ
ID:6059564 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010005.jpg
Прегледи:1
Размер:125.3 КБ
ID:6059565 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010010.jpg
Прегледи:1
Размер:220.4 КБ
ID:6059566 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010016.jpg
Прегледи:1
Размер:256.2 КБ
ID:6059567 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010018.jpg
Прегледи:1
Размер:226.6 КБ
ID:6059568

    Острова

    Няма да ви отегчавам с библиографска справка за това място/Има доста информация в нета по въпроса/. Не мога обаче да не споделя най-важното за това наистина мистично място. Гордостта на местните е намерената преди повече от век при разкопки статуя на богинята на победата.Оригинала се намира в "Лувъра", но тук в така нареченото светилище на боговете има достойно копие на Нике.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3159.jpg
Прегледи:1
Размер:49.9 КБ
ID:6059569 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010121.jpg
Прегледи:1
Размер:297.2 КБ
ID:6059570 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010125.jpg
Прегледи:1
Размер:326.8 КБ
ID:6059571 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010130.jpg
Прегледи:1
Размер:305.2 КБ
ID:6059572 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010139.jpg
Прегледи:1
Размер:248.8 КБ
ID:6059573 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010146.jpg
Прегледи:1
Размер:188.4 КБ
ID:6059574

    Най-характерно за Самотраки диспропорцията на неговата сравнително малка територия спрямо високият му връх. През цялото време човек има усещането, че планината Саос е надвиснала над него. Върхът Фенгари се издига величествено на 1611 метра. Той е предпочитана дестинация за истинските планинари, но ние/за съжаление/, не сме от тях. Островът е действащ вулкан, като кратера му се намира на метри в морето от пристанищният град. От планината извират повече от сто потока, които се обединяват в десетки реки, които от своя страна бързайки да се потопят в морето, скачат от високите скали образувайки красиви водопади. За съжаление най красивите от тях са недостъпни. Само алпинисти могат да ги достигнат, но и това което видяхме ни бе достатъчно за да ни накара да мислим за бъдещо връщане на острова.Това е най-лесно достъпният. На около пет-десет минути пеша.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010035.jpg
Прегледи:1
Размер:142.8 КБ
ID:6059575 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010041.jpg
Прегледи:1
Размер:239.0 КБ
ID:6059576 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010042.jpg
Прегледи:1
Размер:229.9 КБ
ID:6059577 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010043.jpg
Прегледи:1
Размер:260.0 КБ
ID:6059578 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010051.jpg
Прегледи:1
Размер:239.1 КБ
ID:6059579 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010053.jpg
Прегледи:1
Размер:232.5 КБ
ID:6059580
    В следваща публикация ще разкажа за реката Фоняс /убиец/, за нейния водопад. За господарите на острова и разбира се за риболовните ми подвизи.

  • #2
    От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

    Браво, Марио! Хубаво започва разказа.
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #3
      От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

      И от мен браво! Бил съм на Тасос и Корфу, Самотраки е близка и удобна дестинация, до която не се изисква голям преход и отскоро ми се върти в главата да го посетя. С нетърпение чакам продължението.
      P.S. Чукай по един "ENTER" след всяка снимка. Така влиза бяла ивица между снимките и става по-прегледно.
      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

      Коментар


      • #4
        От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

        Интересно. Чакаме продължението

        Коментар


        • #5
          От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

          Потривам ръце в очакване на продължението. А съм го съзерцавал многократно от Гьокчеада, но още не съм го посетил. Доста е зелено май?
          Peugeot 4007
          ex Nissan X-Trail 2.2 Di

          Коментар


          • #6
            От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

            Винаги съм си мислил ,че о-в Самотраки е див,незнам защо! В Александруполи съм ходил поне 3 пъти ,близка дестинация ми е от Стара Загора.Последния път беше в големите майски почивки. Малките моторчета са запазена марка за този град.
            Разказа ти е добър ,заедно със снимките.Чакаме продължение!
            Искайте и ще Ви се даде,търсете и ще намерите,хлопайте и ще Ви се отвори.

            Коментар


            • #7
              От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

              Реката Фоняс. Чудех се защо някой би кръстил такава живописна река, с гадното име „Убиец“.Пътеката към водопадите на тази река тръгва от добре уреден, разположен в сенките на огромни дървета паркинг. Трасето следва реката, като окото не може да се насити на чудноватите/сякаш излезли от приказките/ дървета и кристално бистрата вода. Обградени от папрати се стряскаме на няколко пъти от подплашени от нас гущери и от подаващи се дяволито над храстите глави на любопитни кози. За реките бях чел доста в нета и общо взето всичките коментари бяха свързани с красотата им, но и най-вече с опасността която крият. Шофирайки няколко пъти по основните пътища на острова разбрах защо. При дъжд тези реки прииждат.За секунди стават пълноводни и помитат всичко по пътя си. Един грък на ферибота ме предупреди в никакъв случай да не лагерувам край река. Имало много хора и коли отнесени в морето от придошлите сякаш от нищото води. А реката Фоняс в този момент бълбукаше спокойно под пътеката и неусетно бяха изминали 45 мин. от тръгването ни, което си беше и знак за почивка.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010002.jpg
Прегледи:1
Размер:290.7 КБ
ID:5593334

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010006.jpg
Прегледи:1
Размер:239.7 КБ
ID:5593335

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010022.jpg
Прегледи:1
Размер:275.9 КБ
ID:5593336

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010023.jpg
Прегледи:1
Размер:317.6 КБ
ID:5593337

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010024.jpg
Прегледи:1
Размер:161.2 КБ
ID:5593338

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010025.jpg
Прегледи:1
Размер:185.6 КБ
ID:5593339

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010027.jpg
Прегледи:1
Размер:338.0 КБ
ID:5593340

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010028.jpg
Прегледи:1
Размер:309.4 КБ
ID:5593341

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010034.jpg
Прегледи:1
Размер:303.1 КБ
ID:5593342

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010036.jpg
Прегледи:1
Размер:319.7 КБ
ID:5593345

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010037.jpg
Прегледи:1
Размер:337.4 КБ
ID:5593347

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010042.jpg
Прегледи:1
Размер:228.7 КБ
ID:5593350

              Още с подновяване на пътешествието ни установих, че има някакъв проблем. Просто пътеката свърши пред една почти отвесна скала. В дясно реката, в ляво стръмен склон обрасъл в трънаци и бодливи храсти, а пред нас скала. Успях да видя табелка на която пишеше, че каньона е много опасен и хора, които са неподготвени и без екипировка да не правят опити да продължат. В същото време шума от падаща вода ми подсказваше, че водопада е близо. Казах на съпругата ми да остане долу, а аз катерейки се по скалата осланяйки се на клоните на дървета и храсти реших да се опитам да зърна поне водопада. Колкото повече се катерех, толкова повече се усилваше шума.Това ми даде куража да продължа. Не след дълго се озовах на нещо като тераска. Гледката беше вълнуваща.Виждах част от водопада и басейна в който пада водата.Съдейки по цвета на водата, дълбочината беше над 5 метра.В дясно от мен на 3-4 метра по-ниско имаше още една тераска от която може би щях да видя още по-добре. Направих крачка, подхлъзнах се и добре че ръката ми хвана някакъв клон. В този момент шубето в мен надви. Снимах каквото можах и тръгнах да се връщам. А тук ужаса ми беше двоен. Точно под мен на една пета от пътя се катереше жена ми. Притеснила се била. Много време минало и т.н. Добре, че всичко мина безпроблемно. В никакъв случай не съм алпинист. И планинар не съм, но обичам скалите и катеренето по тях. Тук си се изплаших.


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010051.jpg
Прегледи:1
Размер:274.5 КБ
ID:5593352

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010052.jpg
Прегледи:1
Размер:262.7 КБ
ID:5593354

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010053.jpg
Прегледи:1
Размер:207.8 КБ
ID:5593356

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010055.jpg
Прегледи:1
Размер:261.5 КБ
ID:5593357

              Връщането беше спокойно. Спирахме да се топнем в по-малки вирчета и се наслаждавахме на природата.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010047.jpg
Прегледи:1
Размер:198.8 КБ
ID:5593358

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010058.jpg
Прегледи:1
Размер:228.7 КБ
ID:5593359

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010049.jpg
Прегледи:1
Размер:291.6 КБ
ID:5593360

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010099.jpg
Прегледи:1
Размер:152.7 КБ
ID:5593361

              На северната страна на острова има останки от две византийски кули служили за защита на острова.Едната е на едно възвишение над „Светилището на великите богове“, а другата на самото устие на река Фоняс. Бреговете на острова са два вида : камънак и непристъпен камънак/разбирай отвесни скали/. Голяма част от южната страна на острова е достъпна само по вода. Но да се върнем на Фоняс. Тръгвайки от паркинга на изток по шосето на около 20 м. има табелка указваща кулата. Пътят е черен и след петдесетина метра излиза на брега на морето.Камъните са така добре са отъпкани че смело поемам по морския бряг. Не след дълго виждам кулата, а веднага след това и вливащата се в морето река. Подножието на кулата беше окупирано от стадо овци, които се чувстваха господари на мястото / То си е и така.Само козите са повече/. Но нас ни заинтригува силно устието. Бисерна сладка вода, вливаща се в прозрачна морска.И най-важното-ПЯСЪК. На брега имаше едно местенце от няма и квадрат с пясък и веднага си метнах хавлията там. Излегнах се блажено. За първи път на този остров лягах на друго място освен кревата си в студиото.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010030.jpg
Прегледи:1
Размер:126.5 КБ
ID:5593362

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010033.jpg
Прегледи:1
Размер:111.5 КБ
ID:5593363

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010031.jpg
Прегледи:1
Размер:134.8 КБ
ID:5593364

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010043.jpg
Прегледи:1
Размер:153.0 КБ
ID:5593365

              . Това е най-големият недостатък на острова. Плажовете са от малки до големи , от обли до остри камъни, но…..камъни. На южната страна има един плаж с който местните се гордеят „Пахия амос“, но той е хубав само на снимка.Пясъка е по-груб от този ползван за строителството у нас, а морето става веднага дълбоко . Абе неприятно ми беше дори да се гмурна там.


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010090.jpg
Прегледи:1
Размер:195.1 КБ
ID:5593366


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010094.jpg
Прегледи:1
Размер:109.8 КБ
ID:5593367


              Една от основните причини да посетя този остров бяха легендите носещи се за риболова тук.От това че като си миеш ръцете в морето от стръвта, те нападат лавраци.До това, че не бива да се лови риба на Самотраки, защото след това няма да искаш да ловиш никъде другаде.
              Подготвих се старателно от София. Скариди от „Метро“. Прясна сардина от солунския магазин на „Дойран“. Бели червеи, цаца/за захранка/, калмари и каквото още се сетите.Оставаше само от Александруполи да купя от техните акробати и тем подобни.И така въоръжен до зъби заметнах на пристанището на Терма. Бях си взел от ebay едни електронни сигнализатори/идеални са за риболов от кей/. Нямаше и половин час и чух пронизващия звук, придружен от аванса. Първо помислих, че е октопод. Нямаше борба.Само тежест, придружена с характерното за октопода залепване на дъното. Беше доста тежко за това извиках на жена ми да донесе кепа и да помага. В този момент се сетих, че дори не бях го разопаковал. Вече „нещото“ беше на около 20-30 метра от кея и като се започна едно теглене, едно свирене на аванс…….Разбрах, че не може да е октопод. Жена ми се бореше милата с кепа. Сигурен съм, че ако има световен рекорд за бързо разопаковане и разпъване на кеп то тя го подобри. В този момент го видях. Голяяям лаврак. Без кеп нямах шанс. Обаче жената беше готова и вече беше залегнала на асфалта с разпънатия кеп. Малко борба и звяра беше в кепа. Красавец , лаврак към 4-5 килограма. За съжаление това си и беше.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:k1010007.jpg
Прегледи:1
Размер:333.3 КБ
ID:5593368


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010010.jpg
Прегледи:1
Размер:64.6 КБ
ID:5593369

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010017.jpg
Прегледи:1
Размер:88.1 КБ
ID:5593370

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010018.jpg
Прегледи:1
Размер:222.4 КБ
ID:5593371

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010019.jpg
Прегледи:1
Размер:173.7 КБ
ID:5593372

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010020.jpg
Прегледи:1
Размер:154.8 КБ
ID:5593373

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3180.jpg
Прегледи:1
Размер:357.9 КБ
ID:5593374

              На плувка и дънна бомбарда жена ми ловеше саргоси с добър размер, но нищо по-сериозно…… Естествено на другата сутрин посрещнах изгрева на същото място, но освен един огромен за черноморските разбирания сафрид, спарита и един добър октопод на полиангистро ццццццц.

              В следваща публикация ще ви разкажа за пътищата на острова и столицата Хора.

              Коментар


              • #8
                От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                Благодаря
                Чакам продължението
                0осем9осем7шест0осем7едно
                Миро

                Коментар


                • #9
                  От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                  Благодаря за споделянето и подробните разкази, мислил съм да ходя там и аз чакам с нетърпение продължението

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                    За пътищата на острова не може да се говори много, защото просто те са много малко. От пристанището на Камариотиса тръгват три основни разклонения. По северната страна на острова пътят следва морето, минавайки през кея на Терма. Стига до най-източната точка-нос Ангистро. Завива на юг и завършва в залива Кипос. Всичко това някакви си 27 км. След Терма пътят пресича няколко потока които преминавайки по асфалта се вливат в морето. На източната страна на острова пълновластни господари са козите и овците. Щъкат навсякъде. Пладнуват на самото шосе. И докато младите животни се плашат и бързо се разбягват, старите гледат с досада, а някои дори не помръдват. Предполагам, че лятото тези потоци са пресъхнали , но настръхвам само като си помисля какво ли е през пролетните месеци. В същност то и сега си личеше.




                    Вторият път тръгва към южната страна на острова, като от там се стига до Пахия амос, както и до няколко бих ги нарекъл махали. В по-голямата си част не вървят покрай морето.Дължината на това трасе е 17 км. Тук пораженията от предишни дъждове бяха много по ясно изразени .На няколко места пътя е бил задръстен от калната маса и камъните домъкнати от придошлите води. На две места дори в този момент машини разчистваха настилката.
                    Третият път води до столицата Хора, която се намира във вътрешността на острова на 5 км. от Камариотиса.

                    Хора се оказа изключително романтично градче, разположено амфитеатрално с невероятно тесни улички. Тук времето беше спряло. Но нека снимките да говорят вместо мен.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3112.jpg
Прегледи:1
Размер:227.8 КБ
ID:5593495

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3118.jpg
Прегледи:1
Размер:151.1 КБ
ID:5593496

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3121.jpg
Прегледи:1
Размер:184.7 КБ
ID:5593497

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3122.jpg
Прегледи:1
Размер:210.2 КБ
ID:5593498

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3123.jpg
Прегледи:1
Размер:244.9 КБ
ID:5593499

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3124.jpg
Прегледи:1
Размер:237.6 КБ
ID:5593500

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3125.jpg
Прегледи:1
Размер:269.4 КБ
ID:5593501

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3126.jpg
Прегледи:1
Размер:258.7 КБ
ID:5593502

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3129.jpg
Прегледи:1
Размер:194.3 КБ
ID:5593503

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3215.jpg
Прегледи:1
Размер:172.0 КБ
ID:5593504

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3214.jpg
Прегледи:1
Размер:202.0 КБ
ID:5593505

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3139.jpg
Прегледи:1
Размер:212.0 КБ
ID:5593506

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3219.jpg
Прегледи:1
Размер:214.5 КБ
ID:5593507

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3223.jpg
Прегледи:1
Размер:185.6 КБ
ID:5593508

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG3224.jpg
Прегледи:1
Размер:202.4 КБ
ID:5593509

                    Шофирането в Хора е предизвикателство за всеки.



                    И на финала малко битовизми.
                    На острова има магазини за хранителни стоки, но асортимента е много малък и далеч не напомня този/да речем на Тасос/. Аптеки на острова обаче има само две. И двете са в Камариотиса. Има само една бензиностанция. Една здравна служба / В Хора/, която беше затворена в събота. За любителите на риболова. За стръв на острова забравете. В Камариотиса на крайбрежната улица има нещо като магазин за риболовни принадлежности. Всеки ден минавах и ги питах за стръв и всеки ден отговора беше „Охи“. Хората са готини, отзивчиви, но баааааавни, та бааавни. Намерихме една стара пекарня за хляб. Продавача / около 80 годишен симпатяга/, докато ни го увие беше станал на сухар.
                    По мое скромно мнение мястото не е подходящо за малки деца с оглед бреговата ивица. Не е подходящо и за хора свикнали да мързелуват на плажа.
                    Цените ? Както всичко на острова -странни. От череши за 5 евро, през български сладолед в магазина за 1 евро. През бирата „Вергина“ за 40 цента, до хляба за 2 евро.
                    Та близо, или далеч е Самотраки ?

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                      Нема такива улици!

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                        Аз не разбрах само улиците двупосочни ли са?Много благодаря за разказа и снимките!

                        Коментар


                        • #13
                          От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                          Тази по която се движа /централната/ се оказа еднопосочна, но всички други ........

                          Коментар


                          • #14
                            От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                            Браво! Много красиво място, жалко, че не можах да стана рибар...
                            А иначе, тесните калдъръмени улички са характерни за островите, особено за селата, през кото преминава главният път. Проблемът е, че в повечето случаи са двупосочни...
                            Благодаря за споделеното!

                            Коментар


                            • #15
                              От: "Самотраки - Близко, или далеч ?" - Пътуването

                              А дали има някаква риба в реката с водопада и вировете, да не излезе някоя "балканка" от тия дълбоки вирове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X