Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

    През втория ни румънски ден освен замъка Бран искахме да видим и стария град Брашов. Но по пътя видяхме чудна цитадела на върха на хълм над някакво малко градче. Отначало исках да я снимам само отдалеч, но благодарение на моите спътници се отбихме натам. Не съжалявам. Замъкът Рашнов. Старинна тевтонска крепост - част от нея реставрирана, част - оставена непипната. С влизането през вдигащата се врата те връхлита средновековието. Виждаш патрулиращи войници, занаятчии, търговци... Много малко, клонят към нула кич. По-скоро всичко е с мярка. До колкото мога да преценя с познанията си по история - доста автентично даже изглежда.



    От нашите. Макар че като че ли е повече за шоу...


    Разбира се - къде без кича. Но той остана от вън. Транспорта от паркинга до цитаделата. Маскиран трактор.












    Така изглеждат кошчетата за боклук. Между другото.








    Средновековни улички...


    Това чиче се утрепа да прави героично стойки. Когато уж никой не го гледаше - прилягваше на една купа сено. Никой не би повярвал, че войник няма да се скатава, нали?!


    Реставрираната част. Работилници и ателиета.






    От моите! Кодак!




    Така... Основното!
    Пишеща машина Мерцедес. Работеща. Мазно и гладко. Явно им се е е отдавало. Защо ли им е трябвало да сменят производството - остава загадка на историята.


    QWERTY. И бутон Alt.












    Изглед към градчето Рашнов.







    Свири румънско... Хвърляме дребни монети.
    - От къде сте?
    -От България!
    И започна да свири Унгарски танц на Брамс...


    Около четири часа след обяд е, а пред нас е Брашов...
    Още не знаех, но най-великото преживяване престоеше. Бах, изпълнен на 600 годишен орган в 600 годишна църква.
    Последно редактирано от Chertoianov; 07-07-13, 20:08.
    Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

    Коментар


    • #17
      От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

      Продължавай!
      На сърбела майката му е чесането.
      Борислав Борисов Русе О885 О37815

      Коментар


      • #18
        От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

        Макар и по-късно от предвиденото, след замъците Бран и Рашнов все пак стигнахме до Брашов. Прекрасен стар град - повечето сгради в историческия център са от 15-16 век.





        Черната църква в Брашов. Пет минути след като пристигнахме до нея започваше концерт на орган... Щеше да се свири Бах. За съжаление не бих могъл да пресъздам с думи по никакъв начин изживяването. Най-близката дума, която ми идва е... вселенско.








        Старата община на Брашов











        Разбира се, седнахме в местен ресторант да опитаме мамалига. Ей тия двамцата ни се усмихваха постоянно.




        В ресторанта се сервираше жива бира, правена в... пивоварната на заведението. Момчето от третия ред в дясно да предположи какво се случи?





        За запалените почитатели - един метър бира.



        Едната зала на ресторанта. Може би - 30 метра.





        На връщане към Синая видяхме... това.


        Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

        Коментар


        • #19
          От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

          Дойде и последния ден на нашета височайша визита в Румъния. За днес нарочно оставихме разходка из Синая - чудно курортно селище от типа на нашето Банско. Само че без мегаломанските строежи и по-евтино.
          А след това - перлата на Синая - кралския дворец Пелеш.

          Кучето на собствениците на къщата, в която бяхме отседнали... Голям сладур и почитател на пилешкото.















          Почти всичко тук е правено в Ромъния. Китайските стоки са свити в единия ъгъл.


          Замъка Пелеш. Лятна резиденция на румънските крале.


















          Целия замък е в детайли и архитектурни елементи. Чак даже заболява окото да се взира и разчита.






          "Нищо без бог"
          Това е девиза на Румънското кралско семейство.



          Последните крале на Румъния.







          Игра на тронове?























          Не снимахме вътре. Само да кажа - вътре е поне десет пъти по-богато отколкото вън...









          Пелешор... Малкия Пелеш.




























          Почти навсякъде има такива пешеходни мостчета. Да не се пресича платното...






          Май единственото място (без Гюргево), което малко прилича на наше си. Почти...




          Дунав мост...




          Русе.







          Май това беше всичко... Или не съвсем. Имам и впечатления, които не могат да се опишат със снимки... Ще пробвам да напиша и това.
          Последно редактирано от Chertoianov; 10-07-13, 06:50.
          Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

          Коментар


          • #20
            От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

            Моите впечатления на кратко от Румъния:

            - По-чисто е от България.
            - По магистралата на всеки 15-20 километра има места за почивка с огромни паркинги, бани и тоалетни.
            - Има кучета почти колкото при нас.
            - Нормалните пътища често са с по две ленти в посока или пък са доста широки.
            - Нямат дупки.
            - В населените места над пътя има пешеходни надлези.
            - извън населените места ограничението на скоростта е 90 километра и навсякъде е толкова. Само на изключително опасни места има знаци за ограничения. При нас разстоянието между Стара Загора и Хасково, ако се спазват ограниченията (на места - 30 км/ч и то извън града) се взема за над час.
            - на магистралата ние карахме със 130 км/ч, колкото е ограничението. И изпреварвахме всички.
            - Няма нервност. Няма клаксони. Няма псувни.
            - По три пъти ни питаха дали сме доволни, какво искаме и всичко това с усмивка (запомнете това)
            - Минахме през очевидно циганско село. Всички къщи бяха цветно, прясно боядисани. Чистота - като на всяко друго място.

            Да ви кажа ли какво ми направи впечатление най-много в пътуването? Няма го на снимките. Най-голямо впечатление ми направи България. Русе. Бензиностанцията на Лукоил до Метро. Спираме ние, като жените са със специфични нужди изискващи тоалетна. Съвсем малко преди нас е спрял автобус с румънски туристи. Може би към морето пътуват. Нареждам се аз на опашката за кафе. Момичетата - пред тоалетната. За нула време пред тоалетната се извива дълга опашка. Може би над десет минути чакат пред тоалетната. Никой не излиза. И никой не влиза. Заключено. Едното момиче отива и пита служителката на бензиностанцията какво става. Тя отговаря, че е заключила тоалетната, докато румънците си тръгнат. "Ама защо? Така и ние не можем да влезем..."
            Отговорът ме втрещи: "Да ходят някъде другаде. Тия не са хора!" Когато им продава разни неща обаче явно са хора, защото им взема парите. Не зная от къде пътуваха "нехората", но половината подскачаха пред вратата. Опитаха се да протестират, но отсреща имаше само повдигане на рамене. Само си помислих как при подобно отношение ние българите щяхме люто да се разпсуваме и да се намерят такива, които да си свършат работата пред вратата на бензиностанцията. А румънците само плахо протестираха и подскачаха. Пред заключената врата.
            Поръчах си кафе на английски.
            Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

            Коментар


            • #21
              От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

              Това накрая направо ми загорча. А после румънците били цигани, турците били цигани, сърбите, македонците - за всички намираме кусури, нооо май само ние не ставаме Като гледах снимката на този пешеходен мост исках да си представя колко човека в България биха го използвали... Ама нали ние сме мнооого велики, не можем да спазваме някакви си правила, пък било то и за да спасят нашия живот.
              Иначе пътеписа много ми хареса ! Може ли инфо за фотоапарата, с който са правени снимките? Той ли е много хубав или фотографа е добър? Иска ми се да си взема някакъв по-добър (сега имаме обикновен цифров), но да не е много скъп. Какво ли е подходящо?

              Коментар


              • #22
                От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

                Фотоапарата е Сони R1. Доста стар модел, но страхотен за пейзажи. Със сигурност е от фотоапарата. Ако искате добри снимки и фотоапарат, който е лесен за носене ви препоръчвам Некс серията на Сони или Пен на Олимпус.
                Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

                Коментар


                • #23
                  От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

                  Страхотна история,с малко тъжен привкус на финала .
                  Макар,че съм родом от Русе и от доста години насам все планирам подобно ходене из съседна Румъния,все още...нищо не съм реализирал
                  Ще се радвам като се видим да споделиш подробности относно организацията!
                  Благодаря за невероятните снимки и пътепис!
                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

                    Ех, припомни ми моето пътуването по същия маршрут преди няколко месеца. Ама през твоите снимки изглежда по-хубаво
                    Колкото повече пътуваш на север след Дунав мост, толкова повече се отдалечаваш от Балканите и толкова по-хубаво става.
                    Брашов и на мен много ми хареса! Градче, в което бих се върнал отново с удоволствие и бих поостанал повече. Направи ми впечатление, че има много млади хора.
                    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                    Коментар


                    • #25
                      От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

                      Потвърждавам думите за РУмъния след минаването по Дунав мост 2 при Видин на БГ земя влязох в ада и пътувах около 370км до Горна Оряховица за около 7 часа реших на връщане да мина по ферибота Свищов и да карам повече в румънско и по-малко по бг пътища .
                      По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Камен бряг - Румъния... От Джулая до Синая. Продължение...

                        Всичко е вярно, но за чистото и неоср@ното - не съм съгласен. Ако се пуснеш в края на сезона по тяхното черноморие - няма как да не ти направи впечатления камарите найлони и боклуци в канавките по пътищата им извън града. Относно кенефите, това което съм виждал: съседите предпочитат да се облекчават в храсталаците и около сградите на ГКПП Дуранкулак, въпреки, че през браздата има платени румънски нужници.
                        Нека да спестя потоците фекални води, които бълбукат от септичните им ями на топ-курортите им и се стичат на вади покрай барове на плажа...
                        Относно мурдарията - сродни души сме...

                        За пътищата - 100% съгласен! Една дупка видях на второкласен път, дето минаха 3 коли за час, и беше обозначена с електриково-зелена боя...
                        Публикувайте отговор

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X