Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камчатка - разказ и снимки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Камчатка - разказ и снимки

    Преди няколко дни се върнахме от експедиция от Камчатка и ето малко снимки и разказ.

    Камчатка, каквато е видяхме ние - е едно от най-дивите места на земята - полуостров обграден от Берингово и Охотско море, с площ приблизително 5 пъти колкото България, гъстота на населението под 1 човек на кв. км, по-малко от 200-300км асфалт всичко на всичко, 27% от площа защитени местности - това е едно от местата на земята с най-чиста вода и въздух, с девствени гори и тундра, с огромна популация от мечки (нещо близко до гризли) и реки пълни с милонни сьомги.....

    В Камчатка има над 120 вулкана, множество кратери, киселинни езера и гейзерни полета - 29 от вулканите са действащи, което е приблизително 1/3 от вулканичната дейност на цялата планета. Там е и най-високият действащ вулкан на Евразия - Ключевская Сопка 4750м н.в. (последното му изригване през Юни тази година е най-силното такова в Северния Пасифик за последното десетилетие) - това беше и нашата цел, ако неможем да го качим поне да разузнаем как става.

    Полуостровът е отворен за чужденци едва преди десетинна години, но и до ден днешен си остава с изключително силно военно присъствие. За да го посетите ви трябва специална виза, а за голяма част от територията и нещо като "открит лист". Отделно по всяко време, някой полковник може да ви накара да правите лицеви опори.

    Комунизма на пръв поглед май още не си е отишъл, но това не пречи на цените, които са близки до космическите. Сиренето е по-скъпо от червеният хайвер, а разбита Уазка може да ви струва няколко стотин евро на ден.

    От оффроуд гледна точка - Камчатка е царството на ТЛК 80 и 105 десен волан. Това е най-често срещания автомобил - даречем 4-5 от 10. Има малко ТЛК 7х хевидюти, Патроли, японски пикапи, уазки и малко леки коли. Всичко живо е с хай-лифт, всевъзможни огледалца и пласмасови предпазители за сняг и гуми поне 33". Народа много си пада и по сериозните брони.
    Камионите са ясни - те мачкат.
    В общи линии истински оффроуд рай - заблатени и планински пътища много, асфалт никакъв, машини има жестоки.

    Сега разказче в снимки за нашето пътуване:

    Първо Петропавловск-Камчатски. 20 години назад към комунизма и 10 часа часова разлика не се отразяват много добре...








    На пазара е нещата стават доста по-розови..







    А с такава гледка към залива съвсем (вулкана, който се вижда е само 2700м. н.в.):




    На следващият ден поемаме към селото Ключи на 600км на север с междуселския рейс. Асфалта бързо свършва и работата твърдо отива към оффроуд.
    При вида на идващ Урал, Краз или нещо от сорта в огледалото е най-добре да си траете.







    Ето го батко - типичен представител на местния автопарк:



    Селото е на река камчатка, а пътната настилка е...вулканична пепел.




    Бързо се ориентираме към правилното занимание. ....






    Това от тази страна на реката. От другата вулканът Шивелуч изригва ли изригва. Всяко изригване е придружено с порядъчно земетресение и лек тътен, което е сигнал да бягаме да гледаме.



    За разузнаване ползваме "оффроуд" ладата. По тоя път това добиче върви с 80-90км/ч и премина 2-3 траяла, които на следващия ден се оказаха непосилни за едно Исузо (вярно нямаше предно):



    След два дни размотаване и разправии, разбираме че въртолет за нас няма да има (дошли сме в грешното село, където има военна база и такива работи са забранени). Сухоземен транспорт също много неможе да ни помогне много.
    На фона на развалящото се време настроението съвсем пада. 4-рима тръгваме на горе с джип, който бързо се чупи (ще пусна видео скоро) и после пеш през гората,тундрата и ледниците - до върха - Ключевская Сопка 4750м. н.в. Има няма 60км табан и 4700м. денивилация. Селото е само на 40м н.в.
    Другите 3-ма остават на водка, риболов и руска баня.....



    Системата е един със спрей за мечки. Другите плътно до него. Майтапа на страна - тия добичета са голяма напаст.

    А горе е хималайско време.....



    През тундрата...




    Най-после в арктическия циклон се отваря дупка и виждаме върха. На 3км над нас върхът не изглежда добре.
    Ранното идване на есенната е навяло конуса със сняг и е лавиноопаснно. Вятърът под 60км/ч изобщо не пада.
    Облакът на върха е да напомни, че вулканът си е съвсем активен. Над 2000м н.в. се ходи постоянно с каска, защото падат "бомби".



    След 35км пеша на 1700м н.в. прекарваме ноща в заслон на вулканолозите. През ноща температурата пада до -10/-15Ц.
    Колкото и да е потресаващо - оказа се, че до тази височина има стара следа от някаква верижна машина. Явно военните се качват един два пъти в година на разходка. Какво е било това чудо на техниката да минава през такива места ми е просто бедна фантазията.
    Върхът изглежда още далече, времето продължава да е зле, а ние не си носим хималайските дрехи. Стигаме отново до първоначалния извод "вертолет надо", и под предлог, че има и други интересни вулкани по тия места си бием дузпата надолу.




    С гледка към устието на река Камчатка, отново прекосяваме медведения тундро-лес. Голям спек.





    На връщане към Петропавловск отново минаваме с ферибота на река Камчатка. Виждаме една мечтана машина и отново с рейса по безкрайния път.








    Без да губим време нападаме най-близкият вулкан - Авачинская Сопка. Нещо си под 3000м н.в., но пак се тръгва от ниско 600-700м н.в. , което за един ден си е предостатъчно.





    Вулканът си е съвсем активен. Кратера е запушен с тапа от лава. Пуши сериозно и пари под краката.
    Разбираме ние се набутваме във всички дупки последователно, като невидели - докато тотално се обгазяваме.











    Отсреща е вулканът Корякский. Около 3400м н.в.









    Вече по-спокойно след поне едно успешно изкачване. Наемаме автомобил истински звяр за оставащите 4 дни. Уазката е страшна, няма парно и седалки, но за сметка на това вдига 60км/ч. ))






    Насочваме се към района на вулкана Мутновски, където се отдаваме на гейзерчета, топли извори и хвърляме едно око на термална електроцентрала.










    Скоро може и истински филм да има....

  • #2
    До: Камчатка - разказ и снимки

    Немея!
    Невероятни снимки и разказ!
    Не мога да измисля думи с които да опиша...





    Последно редактирано от stojan_defender-a; 02-10-07, 13:17. Причина: не излезнаха снимките
    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

    Коментар


    • #3
      До: Камчатка - разказ и снимки

      Отдавна не бях чел толкова интересен пътепис. Поздравления на автора за невероятните снимки и за това,че ги сподели с нас.
      Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
      NULLA TENACI INVIA EST VIA

      Коментар


      • #4
        До: Камчатка - разказ и снимки

        Браво!!! Страхотен разказ, невероятни снимки!
        Гледах ги поне пет пъти, очите ми още са като понички и устата ми е отворена
        Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
        A2 (+)

        Коментар


        • #5
          До: Камчатка - разказ и снимки

          Уникално! Браво и поздравления!
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            До: Камчатка - разказ и снимки

            Наистина невероятно. Интересно, полезно и красиво. Поздравления!
            [url=www.offroadbg.net][img]http://forum.offroad-bulgaria.com/signaturepics/sigpic12_1.gif[/img][/url]

            Коментар


            • #7
              До: Камчатка - разказ и снимки

              Браво, Страхотен репортаж, невероятна красота и Страхотен Дух за да идете до там и да се качите на тези места (определено негостоприемни за човек)
              Пак Браво

              Коментар


              • #8
                До: Камчатка - разказ и снимки

                Нямам думи! Евалла!

                П.С. А сьомгата опитахте ли?

                Коментар


                • #9
                  До: Камчатка - разказ и снимки

                  Ааа за снимките поздравленията са за жената. Аз такива работи немога да правя.

                  Сьомга и наловихме и ядохме - МНОГО. Системата в реката беше - хвърляш/вадиш между 0,5 и 2кг съответно. Местните твърдяха, че сега нямало много риба, което аз не го разбрах какво значи точно.
                  Показаха ми и нова система - телескоп, малко корда и стара блесна - ей с това какво правят тия не е истина. Това, което хващаше местния агент с тая система за 30мин, аз немога да хвана в България за 5 години какъвто съм рибар.
                  Дефакто нито една от рибите, които са там не е точно сьомга, а по-скоро някакви разновидности всяка от които си имаше различно име - Кета, Кижуч, Нерка и т.н...това на снимките е Кижуч, който излиза по това време на годината.

                  Риболова е жесток наистина, просто трябва да се внимава тъй като мечоците имат известно привличане към рибарите. А ония мечоци не са като нашите тука.....

                  Всъщност то само риба и червен хайвер ядохме, като най-хубаво и най-евтино. Кучето в двора и то това ядеше.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Камчатка - разказ и снимки

                    Първоначално публикуван от jimmy Преглед на мнение
                    Ааа за снимките поздравленията са за жената. Аз такива работи немога да правя.

                    Сьомга и наловихме и ядохме - МНОГО. Системата в реката беше - хвърляш/вадиш между 0,5 и 2кг съответно. Местните твърдяха, че сега нямало много риба, което аз не го разбрах какво значи точно.
                    Показаха ми и нова система - телескоп, малко корда и стара блесна - ей с това какво правят тия не е истина. Това, което хващаше местния агент с тая система за 30мин, аз немога да хвана в България за 5 години какъвто съм рибар.
                    Дефакто нито една от рибите, които са там не е точно сьомга, а по-скоро някакви разновидности всяка от които си имаше различно име - Кета, Кижуч, Нерка и т.н...това на снимките е Кижуч, който излиза по това време на годината.

                    Риболова е жесток наистина, просто трябва да се внимава тъй като мечоците имат известно привличане към рибарите. А ония мечоци не са като нашите тука.....

                    Всъщност то само риба и червен хайвер ядохме, като най-хубаво и най-евтино. Кучето в двора и то това ядеше.
                    Е сега вече отивам да се застрелям от завист!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Камчатка - разказ и снимки

                      Страхтно!!!! останах без думи удивен съм. Благодаря, че споделяш с нас това преживяване.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Камчатка - разказ и снимки

                        Какво? National geographic ли!

                        Поздравления! Страхотен репортаж! Рядко съм прочитал нещо във форума два път непосредствено един след друг.

                        Още веднъж поздравления!
                        Искам България чиста!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Камчатка - разказ и снимки

                          Е-е, това е нещо ново и съвсем различно и за мен
                          Направо ви завиждам за пътешествието, ама никога няма да го направя, защото кой знае колко километра сте извървяли пеш.
                          До някъде поне не става ли с ендуро ?
                          Всъщност местните карат ли там някакви мотори различни от ИЖ или казваш, кога да го правят в тоя студ ?!
                          Ясно, тъп въпрос.
                          Ендурото и сексът не са шега работа !
                          -------------
                          Животът се измерва с броят на издишванията !

                          http://sixdayscrazyjob.com
                          http://crazy-job.com

                          Коментар


                          • #14
                            До: Камчатка - разказ и снимки

                            Блазя ти ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Камчатка - разказ и снимки

                              Страхотно,Евала,Евала.

                              След риболова в Русия съм се отказал завинаги да ходя на риболов в България.
                              only 4 x 4,sim AWD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X