Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мусала - над какъв район доминира?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мусала - над какъв район доминира?

    Всеки уикенд върха ми е пред очите и отдавна си мисля кой ли е най-близкия по-висок връх от нашия първенец? Засега съм се спрял на Юлук тепе (3016мт) в планината Акдаг, района на Фетие, Турция. По права линия са 810км до там, Етна е по-далече, а Алпите още повече. Ако не съм пропуснал нещо, това прави район от над 2 млн. квадратни километра - доста сериозно! Това лято мисля да го кача при поредната си обиколка на Турция и да видя докъде се простира "нашия" район - някой да намира нещо по-високо в този огромен кръг?
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    Нещо не разбрах сувсем въпросът но Олимп в гречко мисля, че е най-близко като височина.
    Дори имам спомени за някакви чийтове относно кой от двата е по-висок но може и да бъркам...
    Враг усраине

    Коментар


    • #3
      Щом гледаш към Турция, Арарат е доста по-висок. 5000+
      https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90...80%D1%8A%D1%85)

      За Митикас си спомням преди години, когато го качвах на младини, слагаха камъни на пирамидата за да го изравнят с Мусала. По много бегъл спомен, разликата между Мусала и Митикас е около 15 метра.

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от redex Преглед на мнение
        .
        За Митикас си спомням преди години, когато го качвах на младини, слагаха камъни на пирамидата за да го изравнят с Мусала...
        Мисля, че тази история съм чувал но може и да бъркам.
        Тази страна не я понасям органично и мой крак там почти не е стъпвал.
        А ако става въпрос за нещо по-високо в Турция има избор.
        Арарат, Ерджиас, Качкар...
        За още по-високо - Грузия.
        Е там човек да се загуби - ЕБ@СИ КЕФА.
        Враг усраине

        Коментар


        • #5
          Митикас е с десет метра по-нисък от Мусала - не издържах на интригата и ходих лично да проверя! Става въпрос, че търся най-близкия връх до Мусала който е по-висок от него - и един метър да е по-висок пак става! Засега го намирам най-близо в Турция на 810км от Мусала, но може и да пропускам нещо. Искам да знам колко е голям кръга в който няма нищо над Мусала!
          Honda XL600LM, 1987
          Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
          Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

          Коментар


          • Roninn
            Roninn коментира
            Редактиране на коментар
            Да не пускаш радио ?

          • Edo
            Edo коментира
            Редактиране на коментар
            Ха, ха - добра идея, само Земята да не беше кръгла и щеше да стане работата! Иначе проверих какъв район е "наш" - цяла Гърция барабар с островите, половин Италия, стигаме до Австрия и Полша и даже Крим, както и половин Турция!

        • #6
          Интересно питане
          Дори не знам как може лесно да се провери, провай се с GPT ако още работи без паре
          Иначе виж нагоре, към Карпатите.
          Враг усраине

          Коментар


          • #7
            Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
            Интересно питане
            Дори не знам как може лесно да се провери, провай се с GPT ако още работи без паре
            Иначе виж нагоре, към Карпатите.
            Карпатите нямат връх по-висок от Мусала.
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • #8
              Проверих но в последствие. На запад май гросе Глокнера е по-висок но е по-далеч от вече намереният в Турция.
              Който питащият не е споделил кой е.
              Между другото не съм проверявал Елбрус, който е континентален първенец в Европа но гаранция е над 1000км в права линия и без да питам хухъл!
              Враг усраине

              Коментар


              • Edo
                Edo коментира
                Редактиране на коментар
                Минах покрай него миналото лято, седях 2 часа долу в очакване облаците да се разкъсат и да зърна самият връх - показа се за момент целият в сняг, а беше края на Юни! Толкова високо не ми се катери, то ще си стане цяла експедиция, а не просто разходка. Планът е да стане в рамките на един ден - на Юлук тепе мисля да се кача с мотора до към 2400мт и после да крачна до върха.

              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Странно, не съм останал с впечатление, че там се задържа много снежец.
                Вероятно е до година, аз помня, че само една преспа съм газил горе.
                Иначе не е нищо особено като сложност, просто е високо.
                И за разлика от други места неподходящото време за качване там е по-скоро изключение.
                Затова според мен е много подходящо за сравнително неангажиращо качване да кажем за 2 дни.
                Експедиция е силно казано, Арарат например е за експедиция.
                Но ти си знаеш възможности и време, мястото за което спомена не го зная.
                И нищо чудно - Турция е огромна, винаги ще има ново място, където да се отиде.

                Ако не си катерил Олимп (и не мразиш Гърция като мен) защо не отидеш там?
                Чувал съм, че ако го качваш още от долу е по-голяма сокоизтисквачка от Мусала.
                Независимо, че е "по-нисък" върха с тази смешна разлика.

                Предполагам знаеш, че тези разлики нищо не значат освен за статистика.
                Може да си качвал 5 хилядник а да фейлнеш на 4.
                Няма никаква гаранция, зависи от фактори над които нямаш контрол.
                Освен превенция нищо повече не може да направиш за да си гарантираш успеха на височина

              • Edo
                Edo коментира
                Редактиране на коментар
                Снежен беше върховия купол, може би последните 1000 метра - то и на Юлук тепе имаше, но по-скоро заобиколими преспи. Височината за мен си е проблем, пробвано на Комсомолец в Тян-шан - там просто изгледах това което ми оставаше до 4200мт от 3300мт и се върнах. Без аклиматизация (време) няма да стане, над 3000мт усещам височината. Олимп съм качвал, наистина е по-труден от Мусала - хем гърците са го оставили без инфраструктура, хем терена е сложен.

            • #9
              Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
              Проверих но в последствие. На запад май гросе Глокнера е по-висок но е по-далеч от вече намереният в Турция.
              Който питащият не е споделил кой е.
              !
              Споделил е :
              "Засега съм се спрял на Юлук тепе (3016мт) в планината Акдаг, района на Фетие, Турция. По права линия са 810км до там"
              יעבור
              «И това ще мине»

              Коментар


              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Мерси, или и добавено в последствие или съм го пропуснал.

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X