Обява

Свий
Няма добавени обяви.

село Ичера

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • село Ичера

    С няколко думи и с малко повече снимки ми се иска да ви представя моето село Ичера. Казвам „моето”, защото така го чувствам. Тук е минало детството ми, тук съм си играл по реката, горите, уличките със старите къщи и въобще тук съм започнал да се изграждам като човек, със сетива насочени към природата и хората. Много приятели, много истории, но преди всичко много спомени, които остават дълбоко в душата ми.


    В селото е роден дядо ми, на който съм и кръстен, там са живяли и неговите родители. Майка ми и баща ми работеха през лятото, а ние двамата с брат ми още в края на пролетта се озовавахме в Ичера. Веднага се напълваше с познати и тръгвахме да проверим какво се е променило след зимата – има ли нов вир по реката, който да е подходящ за риба, някой нов приятел по улиците, нещо да се е променило и някак си покрай ушите ни минаваха думите за починали възрастни хора, та нали бяхме млади и силни. По онова време (така пиша, сякаш е било преди векове), не бяха открили все още цифровите апарати и почти нямам снимки, а тези които са в наличност не са сканирани. Затова от няколко години, благославяйки цифровото фото и възможността да щракам на воля, наснимах малко селото и разни неща около него, които са ми правили впечатление и ще ги споделя с вас и дано ви хареса. Много неща от моето детство ги няма на тези снимки – много хора, стари къщи, двете стада с кози, многото стада с овце и кучета около тях, катърите с големите каруци, бабите как слизат от гората с дърва за огрев, старото училище, трудещите се хора, градините около реката, калдаръмените улици, но за сметка на това останалите снимки са от цифрово фото и са много.


    Селото се намира на пътя между Сливен и Котел, на 23 км от града на войводите, по поречието на река Луда Камчия. Точно пред него се извисява един голям баир, наречен Подища, които е покрит с гора и създава уникални чувства и гледки, а вчерно време те приспива със шума на дърветата. Ичера не е голяма – има няма, към 250 – 300 къщи, а колко са актуалните жители в момента не знам, но едно е сигурно – намаляват. През лятото селото се оживява – къщи тук имат много хора от цялата страна и вечерно време улиците се огласят от детски викове и смях, както и преди години. Ние винаги се прибирахме от игра след полунощ, а дядо ми и баба ми никога не са се притеснявали за нас. Преди, външните врати на къщите не се заключваха, слагаша се само една пръчка да стои напреки, за да не влизат животните по дворовете, а един случайно озовал с там французин, не можеше да побере в главата си каква е тази проява на доверие към останалите хора. Зад селото се издига друг баир наречен Белите камъни, ама по него няма много дървета и там играехме на стражари и апаши. Селото е сгушено долу в ниското и може би, заради това има един лаф – „Какво се оглеждаш, като ичеренин за слънце?”. Природата около селото е много готина – река, гори, поля ... определено има какво да се разгледа, ако човек реши да се разхожда. В момента има няколко къщи за гости, както и един два малки хотела (координатите в нета), та всеки, който се е запалил от моя разказ и снимки може да посети Ичера и да изкара няколко дена в спокойствие и отмора.


    Най ми е любимо в последните години да отида и вечерно време да „слушам” тишината, нарушавана единствено от гората на Подища при вятър, слабия шум на реката, шурците и тук-там някой лай на куче. Релакса е пълен.
    Снимките съм ги снимал няколко години, та не се чудете защо са различни сезоните. Ще се радвам и други хора, които са посещавали Ичера да разкажат за впечатленията си и малко снимки да споделят, аз ще започна с една снимка, с която приключих един от пътеписите си:





    Асфалта до Ичера и от двете посоки е перфектен. Като се тръгне от Сливен е особено приятно, още повече, когато си с мотор.





























    Това са остатъците от стара къща, която преди години се е използвала за хан, после за магазин.
    За съжаление, всяка година се саморазрушава все повече и повече ...







































  • #2
    От: село Ичера

    Вижте как селото се е скатало между двата баира.
    През зимата става доста усойно и къщите до самата река, почти не се огряват от слънце.





























    Гората над селото.
    При добро желание, само на няколко часа пеша са Жеравна и Раково.








    Барата. Тук се перяха килими, пътеки и други подобни, а децата я използваха за къпане.
    Към нея има и тепавица, която до преди десетина години си работеше.
    Сега не знам как е.
    Чудно, как хората са измислили да използват водата за такива интересни неща





    Това е вирът Здрав Костен.
    Намира се малко над селото.
    Лятно време водата е ледено студена и децата се къпеха в нея.
    Точно над вира има скала, а преданието казва, че преди години тя се разцепила, от нея излетял змей, който откраднал една хубава мома от селското хора и се скрил отново в нея. От тогава от процепите се процежда вода и хората са я кръстили Момина сълза.
    Сигурно е вярно, щом от цяло хора я е взел, всички са го видели ...











    В корените на дърветата, които наричахме подмоли се криеха раци.
    Големи и вкусни ...








    С такива тухли, европейски стандарт, са се строяли къщите едно време.






































    Малини от градината. И те са по европейски стандарт








    Ето така се заключват външните врати. Между другото им казваха - протки.























    Гората е много красива и тайнствена понякога.









































    Калдаръмените улички. Преди бягахме боси по тях и знаех къде са гладките камъни, удобни за стъпване.



































    Моста над реката до чешма Коловца. Така се казва чешмата. Може би идва от името на жената на майстора - Кольо - Коловца. Не знам със сигурност, но водата е уникално яка. Всеки път като съм с кола се зареждам с няколко тубички, да ми напомня за Ичера.








    Ново строителство.











    Старо строителство.























    Автори на снимките: Димо Димчев, Гергана Стоянова

    Коментар


    • #3
      От: село Ичера

      Гледам с интерес и очаквам да намеря мой детски спомен от това село. Като дете нашите гостуваха на един дядо, къщичката беше спретната, беше си направил плет, ама истински плет за ограда, в двора имаше глинени градински джуджета и делва, от която извираше вода. Чувствах се като в приказка и спомена ми е жив и днес. Очаквам продължението...
      The Flat Earth Society has members all around the globe.

      Коментар


      • #4
        От: село Ичера

        Браво супер снимки ама си пропуснал "Караджейката"....култово място))
        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

        Коментар


        • #5
          От: село Ичера

          Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
          Браво супер снимки ама си пропуснал "Караджейката"....култово място))
          "Караджейката" не беше ли до с Градец.Иначе и на мен ми харесаха разказа и снимките,поздравления.
          не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

          Коментар


          • #6
            От: село Ичера

            Първоначално публикуван от jaxan Преглед на мнение
            "Караджейката" не беше ли до с Градец.Иначе и на мен ми харесаха разказа и снимките,поздравления.
            Да Живко,между селата Ичера и Градец е.

            Коментар


            • #7
              От: село Ичера

              Разкошно село , много го харесвам . Минавал съм много пъти от там , но само веднъж съм оставал за няколко дни .
              ‎По 2 литра са само млякото и сока !
              WJ 4.7

              Коментар


              • #8
                От: село Ичера

                Почти всеки път като се прибираме от Сливен , минаваме през Ичера.Много е красиво , особено май и юни месец. На баира на който му викате Подища , в Сливен му казвахме Ичеренския балкан.А щом прочетох заглавието първото нещо ,което се сетих беше "Кво ме гледаш като ичеренец за слънце" .
                RAV 4
                F650GS

                Коментар


                • #9
                  От: село Ичера

                  Тя "Караджейката" май е по-близо до Градец, отколкото до Ичера, така че не спада към забележителностите на селото...

                  Коментар


                  • #10
                    От: село Ичера

                    Много красиво. Като се стопли ще се разходя семейно до там.
                    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                    Коментар


                    • #11
                      От: село Ичера

                      БРАВО!!Най-много ми хареса разказът...Снимките също са хубави!!
                      За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                      Honda Dominator 650
                      088ЧЧ93979-->Борис
                      0878956Ч38-->Борис

                      Коментар


                      • #12
                        От: село Ичера

                        Супер!!! Много яки снимки и разкошно село с много история и стари красиви къщи!
                        HUNDAY Tucson 2.0 CDi

                        Коментар


                        • #13
                          От: село Ичера

                          Поздравления за прекрасните снимки Това ми е от любимите места за почивка
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1445.JPG
Прегледи:1
Размер:178.4 КБ
ID:5346703
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1329.JPG
Прегледи:1
Размер:154.7 КБ
ID:5346704
                          Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                          Коментар


                          • #14
                            От: село Ичера

                            Чудесен разказ и прекрасни снимки! Благодаря.
                            0осем9осем7шест0осем7едно
                            Миро

                            Коментар


                            • #15
                              От: село Ичера

                              Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение


                              Автори на снимките: Димо Димчев, Гергана Стоянова
                              В това село може да се каже, че съм израснал (всяко лято и зима докато бях ученик) ето в тази малка дървена къщичка, която навремето е била хан.
                              За мен то ще си остане винаги уникално.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X