Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спускане по кал, трева-моля за съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

    Първоначално публикуван от Pursie Преглед на мнение
    Важно уточнение. Това препоръка за какъв джип е? Защото моята практика показва следното. Уаза ( с 409 двигател) поради по-високите обороти, който държи, спускането на 1-ва бавна е като влакче на ужасите. Но съм гледал Патрол ( дизел) който на 1-ва бавна даже подава газ, защото спира по наклона.
    Също така има наклони, при които и най-малкото натискане на спирачките докарват колата до положение да вдигне задницата във въздуха и всячески да се опитва се обърне с краката нагоре.
    Лично аз с Уаза се опитавам винаги,когато е възможно да вляза в наклона с двигател с високи обороти. тогава 1-ва бавна държи Уазката с равномерно темпо и няма никакви проблеми. Ако се налага се спусна в много стръмно място, работя със спирачките ( с много шубе) много плавно.
    Но това е личен опит. Според мен всеки трябва да пробва и така да разбере как се държи машината му при наклон. А да не забравяме и гумите също.

    При PajeroTO спирачки при голям наклон не провокират предно салто. Пробвано е, при наклон над 42/45 /къде ми е знака за градус/ спирам на стената на полигона Голди. Така показа уреда.
    Тук въпросът е! Какво се прави когато сцеплението е на предела.
    Да всеки трябва да пробва, да разбере предела на себе си и машината която иска да подчини.
    Полигона е много ценен. Който не се цапа когато трябва, го цапат когато неще.

    Коментар


    • #62
      До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

      Старичка е темата, но за мен е нещо ново и искам да благодаря на участниците в нея! Прочетох я ,защото преди месец от цялото ми излизане в планината с това упражнение щехме да се гушнем с двама мои приятели. Има какво да опитам,да направя следващия път. Аз подходих първо много самоуверено щото си мислех че на слизане няма проблем,но уви. Цяла нощ дъжд а после в глината.... включих първа преди стръмното и тръгнах,но като вэе да ускорява панически или инстинктивно почнах леко спирачки и вече взе да се върти. Предницата излезе в мократа трева и в капините,но спрях по диагонал на пътя. Колегите излезнаха а аз опитах със задна,но още повече взе да застава напреко на пътя и пак спрях. Включих пак 1-ва и преэ храстите и тревата на пътя и слезнах. Това беше точно преди края на наклона. Истината е че се поизплаших. А сега прочетох колко варианти имам. Мойто е постянно 4х4 с копче за блокаж на междуосевия диференциал,но не го използвах. Мислех си че е само за изкачване. Иначе гумите са ми зимни. Това копче пак ли трябва да съм спрял за да го включа или само в движение.? Не се смейте на новобранците а помагайте така че утре да се кефиме взаимно

      Коментар


      • #63
        До: Re: Спускане по кал, трева-моля за съвет

        Първоначално публикуван от zzlatanov Преглед на мнение
        При PajeroTO спирачки при голям наклон не провокират предно салто. Пробвано е, при наклон над 42/45 /къде ми е знака за градус/ спирам на стената на полигона Голди. Така показа уреда.
        Тук въпросът е! Какво се прави когато сцеплението е на предела.
        Да всеки трябва да пробва, да разбере предела на себе си и машината която иска да подчини.
        Полигона е много ценен. Който не се цапа когато трябва, го цапат когато неще.

        Колега на хлъзгав терен при голям наклон ако натиснеш спирачка все едно не си на скорост.
        Като е кално аз лично пускам само на 1-ва бавна като на места като тръгне да се поднася контрирам с малко газ.Обаче съм забелязал друго че когато не е дълго спускането с малко газ на 1-ва е доста по сигорно отколкото джипа да върви сам надоло.Така няма начин гумите да провлачат но това е само за къси спускания кадето след спускането можеш да спреш.
        https://www.youtube.com/watch?v=xvZ7xkufXn4 HEAVY BONE RACING TEAM

        Коментар


        • #64
          До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

          Избора на предавка е според "Джипа" и според наклона
          Но най-важното е Водача да е СПОКОЕН, че притесни ли се - прави грешки, а това не е никак добре, затова си трябват тренировки в компания на по-напреднали колеги, на по лесни места, да и свикнеш на машината, да знаеш какво може и най-вече какво Неможе и да си спокоен за по-сложните места
          Че аз като си спомня как се спичах в началото и акто ми викаха газ, газ, като я натиснах тази газ, няма спиране... а си трябва всичко с мярка

          Коментар


          • #65
            До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
            Избора на предавка е според "Джипа" и според наклона
            Но най-важното е Водача да е СПОКОЕН, че притесни ли се - прави грешки, а това не е никак добре, затова си трябват тренировки в компания на по-напреднали колеги, на по лесни места, да и свикнеш на машината, да знаеш какво може и най-вече какво Неможе и да си спокоен за по-сложните места
            Че аз като си спомня как се спичах в началото и акто ми викаха газ, газ, като я натиснах тази газ, няма спиране... а си трябва всичко с мярка
            Алекс я да те попитам.
            Като казваш така помниш ли като беше туко що нивата на подготовката на състезанието в младост как си пробваше нивата.
            Иска ми се да се намери някакво такова място кадето да могат да се пробват различни ситуаций.Човек да добива опит!
            https://www.youtube.com/watch?v=xvZ7xkufXn4 HEAVY BONE RACING TEAM

            Коментар


            • #66
              До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

              Първоначално публикуван от ДиДжейДавел Преглед на мнение
              Алекс я да те попитам.
              Като казваш така помниш ли като беше туко що нивата на подготовката на състезанието в младост как си пробваше нивата.
              Иска ми се да се намери някакво такова място кадето да могат да се пробват различни ситуаций.Човек да добива опит!
              Нали за това говорех
              Чисто новата Нивичка и Вушев Голям страх брах, но насмелях и след седмица две ходих сам да минавам трасето
              А мястото е лесна работа, просто трябва с "колеги" да се разходите и бързо ще откриете хиляди Интересни места за тренировки, хеле във вашият край, планина дал господ

              Коментар


              • #67
                До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                Първоначално публикуван от froli Преглед на мнение
                ... Иначе гумите са ми зимни. ...
                Там ти е бил проблемът. То на мокра глина и трева далеч не всички кални гуми държат, та какво ли остава шосейни ...

                Иначе при стръмно спускане може да си включиш задния блокаж.

                Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                Избора на предавка е според "Джипа" и според наклона ...
                Алекс е прав. В зависимост от това колко бавни са бавните, понякога 1-а може да се окаже прекалено бавна.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #68
                  До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                  Първоначално публикуван от ДиДжейДавел Преглед на мнение
                  Иска ми се да се намери някакво такова място кадето да могат да се пробват различни ситуаций.Човек да добива опит!
                  Ами при мен има къси (5м) наклончета, да си свикваш с поведението на колата, а ако се обърка нещо, трудно може да се изтъркаляш през таван, най-много на една страна да полегнеш
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • #69
                    До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                    Ами при мен има къси (5м) наклончета, да си свикваш с поведението на колата, а ако се обърка нещо, трудно може да се изтъркаляш през таван, най-много на една страна да полегнеш

                    Сам се набеди.Ето това е значи мястото.Друго знам за софия между дървеница и младост 1А там има от всичко.Пясак,Кал,река,наклони малки,големи странични и ненормални
                    https://www.youtube.com/watch?v=xvZ7xkufXn4 HEAVY BONE RACING TEAM

                    Коментар


                    • #70
                      До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                      Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                      Ами при мен има къси (5м) наклончета, да си свикваш с поведението на колата, а ако се обърка нещо, трудно може да се изтъркаляш през таван, най-много на една страна да полегнеш
                      Мдаа...много е приятно за тест на Голф-чета...
                      0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                      Коментар


                      • #71
                        До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                        Първоначално публикуван от ninja_1 Преглед на мнение
                        Мдаа...много е приятно за тест на Голф-чета...
                        Съвсем леко лифтирани 50см над земята
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #72
                          До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                          и ряката мое да се тества при г-н дядо владо
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #73
                            До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                            Колеги аз пускам на 1 бавна с леко газ и дърпам от време на време ръчната. По този начин задницата не ме изпреварва.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                              Не разбрах копчето на таблото за включване /блокиране/ на междуосевия диференциал - в движение ли трябва да се включва или само в спряло положение колеги? Един път само ми се наложи при изкачване на стръмно със суха трева. Като не стана само на 1-ва и се върнах в начална и вкл. вълшебното копче и работата стана. Тук разбрах за бая варианти при спускане и следващото излизане /трябва да е след дъжд/ нали се сещате!?!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Спускане по кал, трева-моля за съвет

                                Как се спуска по кал ли? Ами нежно се едно галиш ново гадже да не го исплашиш. Нежно със спирачката нежно и с газта. Преди години когато бях с УАЗа имам едно такова слизане от ТВР Брежани. За да добиете представа пътя минава точно покрай открития рудник който е дълбок 100 - 150м. Лошия и стръмен участък който е около 50м нагоре го минах на 2 бавна с яко газ. Бригадира му посине ръката да държи лоста на бавните щото изключваше. 50 м за полвин минутка бех горе; обаче после надолу мамма мия. Турих 1 бавна и леко със спирачката обаче задницата се иска да ме превари и тогава със съвсем малко газ изправяш и така пълзеики сигурно 2-3 м съм слизал. Голем страх брах надолу като гледаш оная бездънна яма до пътя. По-миналата зима същия участък го минах с Дефендъра на замръзнало и на 2 бавна щото са му много бавни бавните. На УАЗа бавните са 1.94 а на Дифендъра 3.5. А тая зима как ще съм с Хайлукса не знам. 5.40м е дълъг и въобще не е за гората ама това дават това караме.
                                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X