Обява

Свий
Няма добавени обяви.

КС реши: Отнемането на книжката за глоби е противоконституционно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • КС реши: Отнемането на книжката за глоби е противоконституционно

    Да си знаете, че милицията не може да ви спре на границата заради наличието на неплатени глоби.
    Нито пък да ви отнема книжката или да ви спира колата от движение по същата причина.

    Незаконно е
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 23-03-21, 11:42.
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    Бандюгите ще черпаваме
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • #3
      Мисля, че за това се писа още като се правиха тия промени, че е от правна страна е нефелна тая работа.
      Абсолютно същото е при обвързването на ГТП с платения данък.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Какво ви изумява бе хора...Срещал съм такъв случай на практика-изгоряха 5 гаража с всичко в тях, заради самозапалило се МПС в единия. Колата зарязана в гаража от месеци, редовна с всичко. Собственикът в чужбина. Застрахователите платиха 5 коли, два мотора и ремонт на част от сградата. Ми ако нямаше ГО?

      • Kirilpm
        Kirilpm коментира
        Редактиране на коментар
        "Я пак за данъка... Доколкото знам него си го дължиш."
        Смъртта и данъците са неизбежни.Него си го дължиш, но спестяването на ГО за няколко години не е никак малко, особено ако си държиш автомобила в гараж или частен имот.
        А за веднъж бракувания може да се регистрира отново, но порцедурата е доволно гламава, за да предпочетеш да си плащаш данъците, вместо да го снемеш от отчет.

        @santaclash
        Ако нямаше ГО - нещастен случай.Комшията в гаража има оксижен, ако гръмне ще отнесе половината улица, но май няма сила, която да го накара да се застрахова?Една битова газова бутилка може да направи същото мазало, дай да направим и на тях ГО и система бонус-фалус, на който газовия котлон не е гърмял в последните 10 години - 30% отстъпка.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Няма нещастен случай. Има отговорност за вреди, причинени от вещи. И я носи собственика на вещта. ЕРП редовно ги съдят за скъсани кабели, причинили пожари по селата. Винаги се позовават на непреодолима сила-вятър. И май в последните години нямат незагубено дело. Съдилищата считат, че в днешния свят вятър...ако не вади дървета с корените и не ги влачи до другия край на селото...не се брои вятър.

    • #4
      А какво става с тези на които вече е отнето по тоя параграф СУМПС и са му свалени номерата на МПС ? В работата има един човечец на който преди десетина дена му свалиха номерата на бусчето по тоя член .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #5
        Нищо не става. Решението на КС няма обратна сила. Човечецът ще трябва да си плати глобите.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          То не е въпрос на обратна сила . Щом сега е обявено за противоконституционно значи си е било такова през целия период на действие . Конституцията не е променена през това време .

        • Чавдар (V93)
          Чавдар (V93) коментира
          Редактиране на коментар
          Чл. 151. (1) Конституционният съд постановява решенията си с мнозинство повече от половината от всички съдии.

          (2) Решенията на Конституционния съд се обнародват в "Държавен вестник" в 15-дневен срок от приемането им. Решението влиза в сила три дни след обнародването му. Актът, обявен за противоконституционен, не се прилага от деня на влизането на решението в сила.

        • cecoa1
          cecoa1 коментира
          Редактиране на коментар
          Глобите сигурно ще си плати, ама номерата не се ли сваляха за определен срок, барем тях да си му върнат по-рано...

          ПП: Уф, сега прочетох, то било достатъчно да си платиш глобите и ти връщат регистрацията и книжката...

      • #6
        Знам за свалени номера на фирмен бус, за изтекла книжка. Осъдиха КАТ. Цирка беше, като им закараха буса за пререгистрация. Старите номера и талони съответно унищожени. Ми да платите Х лв. за регистрация. Ми пари не им дадоха, показаха им съдебното решение. Буса е регистриран вече.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #7
          Нашият съд е силно непоследователен. На 3 инстанции може да получиш 3 различни решения - всичките законосъобразни.
          Законите не са толкова лоши, но не е гарантирано изпълнението на предвидените санкци.
          Подобни решения само задълбочават проблема.
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            В случая КС е доста последователен. Вече станаха 3-4 решения, все по подобни казуси, с едни и същи мотиви.
            Първото помня беше с ограничението за напускане на страната, после имаше някакви други, все в тоя дух. Смисълът е ясен-това, че имаш да даваш пари някому, не е основание да се ограничават граждански права.

          • kbot
            kbot коментира
            Редактиране на коментар
            Що не пробва някой в Гърция да не си плати глобата? И не рИвът за "гражданските си права".
            Бегаш до най-близката община и плащаш на момента. И движението там е съвсем друго.

          • Kirilpm
            Kirilpm коментира
            Редактиране на коментар
            Мисля че гърците не са баш най-добрия пример за изрядни платци.И освен това съвсем редовно си реват за правата.

        • #8
          Не бе колега kbot, ние щото сме скапана държава и мааме с неплатени глоби, че после и по давност искаме да ни отпадат щото сме тарикати и не сме ги платили ... искаме за правата да сме като "ония страни"... та и отгоре... щото сме тарикати. нали разбиийш... ... ма за задълженията да не ни бара никой оти че го съдим... и че спечелим даже... щото не ни изнася съвсем да сме като "ония страни", щото там за неплатени глоби и данъци може и да полежиш...

          П.П. Малаките по едно време къртеха номера директно с пластмасата... за затъмнени стъкла... за теглич... и за още сума простотии... без особени церемонии... ма тва що'т не са скапана държава кат нас тука...
          Don't hunt IF you can't kill
          първо 0883 после 333 накрая 448

          LZ1BGD

          Коментар


          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            Къртят на чужденците. На своите нищо не кърят. Познай защо от три пъти.

          • Kirilpm
            Kirilpm коментира
            Редактиране на коментар
            Къртят на чужденците и особено на българите, щото много ни обичат.Но тука във форума не бива да говорим така - тука гърците са едни гостоприемни люде и морето им е супер

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            Гърция е рядък в съвременния свят пример за правна система като цяло. По ред причини всичко им е организирано така, че да се наказват главно чужденци. За местните, повечето санкции, от които чужденец не може по никой начин да се отърве, или се прилагат много избирателно, или търпят редица съвсем законни изключения. Вероятно имат своите много сериозни основания да са си организирали нещата така. Но добър пример не са в никой случай.

        • #9
          Първоначално публикуван от Borizanov Преглед на мнение
          Не бе колега kbot, ние щото сме скапана държава и мааме с неплатени глоби, ..
          Маат с неплатени глоби, щото КАТ са половин век назад и половин настрани. Хванали те в нарушение, написали ти акта и същият пътува поне по 3 месеца от Самоков или Перник до София. Пеша да го носеха - по-бързо щеше да стигне ...

          Трябва всички да си посипваме главите с пепел, щото въпросната институция е тотално неспособна да създаде организация да ти изпратят известие, че дължиш някаква глоба и като си направиш оглушки - да те хвърлят на съдебен изпълнител?

          Всички схеми се правят така, че да са удобни на клатикуреца на държавната ясла. Айде бактън от залитания по проста милиционерщина!
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Kirilpm
            Kirilpm коментира
            Редактиране на коментар
            Аз не знам коя година сме, но до оня ден системата, дето трябва да бъде оправена, работеше с ДОС.Пак добре, поне не са с перфокарти.

          • stefsab
            stefsab коментира
            Редактиране на коментар
            Проблема не е в компютъра, а в начина, алгоритъма, по който държавната институция известява и събира глобите. Изглежда организацията за събиране е отпреди ДОС.

          • mdim
            mdim коментира
            Редактиране на коментар
            Не знам кое е още под DOS, но КАТ София не издават международни книжки 10 години, защото им се е счупила пишещата мащина, с която ги попълвали. Та си писахме година и половина - две с тях, докато накрая 2019 ми отговориха да заповядам, за да ми издадат (след като закупили нов спИциален софтуер за целта). Та ако някой иска, да ходи, издават

        • #10
          И какво ще направи съдебният изпълнител,когато се окаже,че например каралият без книжка,няма никаква собственост?И заработва по нещо на черно?Ако управляващите не желаят да измислят добра система за събиране на глоби,може би трябва да се види чуждият опит?Това,със свалянето на номерата,и взимането на книжката,очевидно е тъпа идея.Мнооого бавно загряват,или... отбиват номера-ето,правим нещо

          Коментар


          • сто
            сто коментира
            Редактиране на коментар
            Не знам що ги подценяваш, ма те от това си вадят хляба. И не маат само сух хлЕб, вЕрвай ми.
            Случих на един без "книжка", с две кокони на задната седалка, дето прелетя през едно крайпътно съоръжение с всички разрешителни да е там. Попиля го. После му натресоха едни пари да плаща. Стигнаха, дигнахме ново.

          • stefsab
            stefsab коментира
            Редактиране на коментар
            Кой му е дал колата си? Носи същата отговорност и плаща вместо него.

          • сто
            сто коментира
            Редактиране на коментар
            Колата си беше негова.

        • #11
          Преди няколко седмици полицията в Сопот направо ме изненада...приятно. Обадиха ми се лично по телефона, че трябва да ми връчат снимка за превишена скорост. Дотогава не беше се случвало подобно нещо.
          HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

          Коментар


          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            При мен редовно от години идват. Защото няколко автомобила са на мое име, а ги управляваме аз и сина ми.
            И винаги ги плащаме в 14 дневния срок.

        • #12
          Момци лесно е . Както решиха проблема с движението на МПС без регистрационни табели по пътищата отворени за обществено ползване така и управлението на МПС без съответната правоспособност просто го криминализират . От как го приеха няма сила в този свят която да ме накара даже и вилиците на мотокара да изкарам извън територията на завода .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • Kirilpm
            Kirilpm коментира
            Редактиране на коментар
            Така прехвърлят отново от болната глава на здравата и на практика нищо.Полицаят трябва да пише акт на бай Иван, дето си закачил ремаркето без номер да си закара джибрите, после трябва да го съдим този опасен престъпник(на държавни разноски разбира се).И се започват едни безмислени дела, които да тровят, вече отровената съдебна система.В големите градове работи, понеже полицаите няма как да си затворят очите, но в малките населени места, МПС-та без табели ще има и след нас.

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            При някои хора превенцията работи, защото има какво да загубят. Правоспособност, разрешително за оръжие, капитанско или пилотско...
            При тия, които могат да загубят единствено мярка "среща с пробационен служител", нищо не работи.

        • #13
          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Момци лесно е . Както решиха проблема с движението на МПС без регистрационни табели по пътищата отворени за обществено ползване така и управлението на МПС без съответната правоспособност просто го криминализират . ...
          Да де. Дереджето е такова, защото карат по пътя на най-малкото съпротивление, както им е най-лесно на тях. Вместо да си дадат малко труд и свършат работа, те гледат на работата лекото и на баницата мекото.

          Не можеш "просто да криминализираш" всичко.

          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Че това с регистрирането на АТВ-тата не беше ли мисия почти невъзможна?

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            АТВ не можеха да се регистрират. Нямаше как. Пробвано. Възможно е едва от няколко години, при това не всички.

          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            Моето АТВ е европейско производство - КТМ, купувал съм го ново от официалния вносител в Бг и въпреки това не можеше да се регистрира.

        • #14
          Криминализирането е нож с няколко остриета и не случайно правоналагането в повечето страни прави фундаментална разлика между престъпления и нарушения.

          Преди всичко : за нарушенията си виновен до доказване на обратното, а за престъпленията си невинен до доказване на обратното. Не че в полицейско-прокурорска република като нашата това има някакво голямо значение, но все някога ще се нормализират нещата.

          Коментар


          • #15
            Не виждам защо униформените трябва да вършат работата на лелките в администрацията. Накараха ги да дебнат за какви ли не административни глупости, вместо да си вършат основната работа. И без това се изпотрепваме достатъчно по пътищата.
            За другото си има администрация - не си си платил данъка - призовка, не можеш вечено да се криеш, а като си осъден, могат да си ги вземат от работодателя ти. Причинил си ПТП без застраховка - колегите на Гагич ти съдират и ризата от гърба. Защо в други европейски страни никой не ти иска застраховка на пътя? Защото всеки знае, че така или иначе ще си платиш ако стане нещо. И всеки знае колко пъти повече ще плати, ако няма застраховка.
            Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
            Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X