Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Валидност на СУМПС

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
    Има изискване за личните карти, че 1 месец преди изтичането трябва да си подал заявление за нова. Ако просрочиш пак ще подадеш, но ще ти искат вече и АУАН. ...
    Няма такова изискване.

    Точно обратното е. Задължението за подаване на заявление е със срок 30 дни СЛЕД изтичане на валидността.

    Чл. 31. (1) Личните карти се издават и подменят от органите на Министерството на вътрешните работи по постоянния адрес на лицето след представяне на заявление и документи по гражданско състояние, издадени от местната администрация по ред, установен с акт на Министерския съвет.
    (2) В случаите, когато личната карта е с изтекъл срок, повредена, унищожена, изгубена или открадната, лицето е длъжно в срок до 30 дни да подаде заявление за издаване на нова лична карта.


    Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
    1. не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа;
    ...
    5. не подаде заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта или временната карта за самоличност след изтичане на нейната валидност;
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
      Да питам: Ако отида да си сменям книжката и не нося медицинско с желание за "Ц" (искам да си имам свидетелство за "Б" само) - сменят ли СУМПС с такова за "Б"?
      Да, сменят го и си пише "Б" ..... За "Б"-то е за 10год. Само попълваш декларация, че се отказваш от "Ц".

      Ако решиш по някое време отново за "Ц", вадиш си медицинско и подаваш в КАТ.

      Коментар


      • p-pleven
        p-pleven коментира
        Редактиране на коментар
        Благодаря!

    • #18
      Моята изтече прз ноември 2020. В КАТ ми казаха, че заради ковида всъщност важи до юни 2021. Въпреки това си я смених, нямаше опашки.
      www.offnews.bg

      Коментар


      • #19
        Да питам нещо друго свързано с книжките.
        Синът ми след 2 месеца навършва 18 год. За съжаление няма да може да изкара март месец книжка, а чак юли. Причината е, че тази година завършва 10 клас (изостана една година заради времето когато живяхме в чужбина).
        Може ли в момента да започне курсове и да изкара изпита сега, а лятото да си вземе книжката ?
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #20
          Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
          Да питам нещо друго свързано с книжките.
          Синът ми след 2 месеца навършва 18 год. За съжаление няма да може да изкара март месец книжка, а чак юли. Причината е, че тази година завършва 10 клас (изостана една година заради времето когато живяхме в чужбина).
          Може ли в момента да започне курсове и да изкара изпита сега, а лятото да си вземе книжката ?
          От нета: За лек автомобил това е възможно на 17 години и 9 месеца при наличие на диплома за основно образование. Шофьорският курс продължава до 18 годишна възраст, когато най-рано може всеки кандидат да се яви на изпит пред ДАИ.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • cnc82
            cnc82 коментира
            Редактиране на коментар
            Това за 17 год. и 9 месеца и аз го прочетох. Но какво ще рече курса продължава до 18 год. възраст, ще го разсрочат във времето ли ?
            По мое време на 17 год. точно изкарах курсовете за С кат. к си взех изпита, после 1 година чаках до като си взема книжката. Но много вода изтече от тогава и много неща са се променили..

          • Asen Kushlev
            Asen Kushlev коментира
            Редактиране на коментар
            Да, а и освен това не може да се яви на изпит преди 18. Та смисъл за ранни курсове няма. Разбираш се с школата, за да може нещата да се случат без прекъсване между курса и изпита. Да не се губи тренинга, то е ясно че после ще се учи да шофира като свят. На курса се учи как да си вземеш изпита.

          • cnc82
            cnc82 коментира
            Редактиране на коментар
            Благодаря Асене ! Значи ще чакаме пролетта и тогава на курсове..

        • #21
          Какво общо има в кой клас е?

          Коментар


          • cecoa1
            cecoa1 коментира
            Редактиране на коментар
            Явно не съм в час. Тук е обяснено подробно - https://www.sba.bg/snews/v/976/SHofi...hen-10-ti-klas

          • Пенчо
            Пенчо коментира
            Редактиране на коментар
            то явно и аз не съм!

          • cnc82
            cnc82 коментира
            Редактиране на коментар
            10 клас искат за да ти издадат книжка за кат.В

        • #22
          Ииии.....нещо ново!За категория С и нагоре в медицинското ти трябва и ортопед!!!!!
          Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
          0888854582
          Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
          Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

          Коментар


          • #23
            Първоначално публикуван от traun Преглед на мнение
            Ииии.....нещо ново!За категория С и нагоре в медицинското ти трябва и ортопед!!!!!
            Ми то и преди си имаше сякаш. Не помня много, но ще си припомня април.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • traun
              traun коментира
              Редактиране на коментар
              Колегата миналата седмица подаде за сите категории и му върнаха медицинското за заверка от ортопед.Било ново изискване разправя.То и мойта е до април...

            • cnc82
              cnc82 коментира
              Редактиране на коментар
              Преди 1г.и 6 мес сменях моята, тогава също минавах ортопед.

          • #24
            Може ли да си преиздам СУМПС на "Мария Луиза" в София? Преди време си вадих успешно международен паспорт от там. Питам, ако някой го е правил, понеже се водя в Н-ското РПУ, а въпросната институция ми е на 2 преки.
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • Чавдар (V93)
              Чавдар (V93) коментира
              Редактиране на коментар
              В КАТ жената миналата година отвися 5 часа за подновяване на книжката. При нормална поръчка може да се подадат документи в съответното районно.

            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              a, то щото в районното няма опашки..... щерката в 6-то чака няколко часа миналата година и я върнаха, че печата на лекарката на медицинското бил сложен с няколко сантиметра по-надолу от подписа.

            • icos
              icos коментира
              Редактиране на коментар
              Въпрос на шанс. Отидох за преиздаване с нагласата да вися в Кат 2 дни, а минах с около 30 минути сумарно за двете ходения.

          • #25
            Първоначално публикуван от traun Преглед на мнение
            Ииии.....нещо ново!За категория С и нагоре в медицинското ти трябва и ортопед!!!!!
            Това е от 2018год. Аз си сменях книжката точно като го бяха въвели и даже по клиниките още не знаеха.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #26
              Братовчедка ми вися 4 часа в КАТ София. Това е малкия проблем. Големия, че е била с изтекъл срок на книжката, при което директно я прибират ако искаш да си издадеш нова и... ставаш пешеходец. Няма експресна услуга.
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • Чавдар (V93)
                Чавдар (V93) коментира
                Редактиране на коментар
                Да е отишла в районното. Смених си едновременно личната карти и книжката с чакане от по 15-на минути при подаване и при получаване. И не ми взеха изтеклата книжка. Не че щеше да има някаква файда от наличието и.

            • #27
              Инспектор Дамян Владинов от МВР обясни:

              С между 6 и 10 месеца се удължава срокът на валидност на шофьорските книжки у нас.

              Инспектор Дамян Владинов от МВР обясни, че се удължава срокът на всички свидетелства, които са изтекли в периода 1 септември 2020 г. до 30 юни 2021 г.

              „Също така се удължава срокът на валидност и на свидетелствата, които са изтекли за предишния период по регламента „Омнибус 1“, допълни Владинов.
              https://bnr.bg/post/101429536/udalja...RDmO6iHYpKdWVs


              Пак се сетиха навреме, можеше след 10 месеца да удължат изтеклите след 01.01.2021.... със задна дата.
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • #28
                Четох, но не ми стана много ясно. Моята изтича Април някъде. С колко месеца ми се удължава валидността?
                И второ: Ако се откажа от категория "С", пак ли трябва медицинско? Как се процедира?
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • bojitch
                  bojitch коментира
                  Редактиране на коментар
                  По-просто медицинско. От личния лекар.

                • p-pleven
                  p-pleven коментира
                  Редактиране на коментар
                  На мен също не ми стана ясно, въпреки обяснителния режим на инспектор Владинов. В тва са царе!

                  Отиваш при личния лекар, даваш 20 лв и ти правят медицинско за кат. "Б" - това направих и аз преди месец. "Ц" оставих на трупчета.

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X