Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Валидност на СУМПС

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Валидност на СУМПС

    Ако валидността на шофьорската ви книжка изтича през януари 2021, кога си мислите, че трябва да я подновите?
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    Декември 2020 подаване на заявлението
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

    Коментар


    • #3
      Месец преди изтичането ако е обикновенна поръчка и 10 дни ако е бърза.

      П.П.Сега покрай пандемията удължиха сроковете на личните документи , ама дали книжката влиза в схемата не знам.
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
        ...
        П.П.Сега покрай пандемията удължиха сроковете на личните документи , ама дали книжката влиза в схемата не знам.

        По медиите многократно се съобщава, че срокът на валидност на документите за самоличност е удължен с 6 месеца, като в кюпа се споменават и шофьорските книжки. Ама не е съвсем точно и е доста подвеждащо.

        Според параграф 10 от ЗАКОНА ЗА МЕРКИТЕ И ДЕЙСТВИЯТА ПО ВРЕМЕ НА ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ

        (2) Срокът на валидност на личните карти и паспорти, който изтича в периода от 13 март 2020 г. до 31 януари 2021 г., се удължава с 6 месеца.
        ...
        (3) Срокът на валидност на свидетелствата за управление на моторно превозно средство, който изтича в периода от 13 март 2020 г. до 31 декември 2020 г., се удължава със 7 месеца, считано от датата на изтичане на срока, посочен в съответното свидетелство. ...
        При кампанията за подмяна на личните карти през 2010 и 2011 масово се подменяха едновременно лични карти и шофьорски книжки и, съответно, валидността им изтича почти едновременно.

        Законодателят, понеже е загрижен за здравето на материала по време на пандемия, за да няма струпване на хора в РУ, удължава валидността на личните карти, изтичащи до 31 януари т.г., но при шофьорските книжки чертата е теглена на 31 декември 2020.

        Т.е. ако валидността на книжката е изтекла на 31 декември, можеш да си караш още 7 месеца, в т.ч. и извън страната. Ако обаче изтича през януари - ядец!
        Което пък, в голяма част от случаите, обезсмисля удължаването на срока за личните карти, тъй като така или иначе посещението на районното става неизбежно заради СУМПС.

        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • Kozzzec
          Kozzzec коментира
          Редактиране на коментар
          А не е ли елементарно да напишеш, че докато трае извънредното положение, документите с изтичащ срок на валидност продължавят да са валидни еди колко си време след това? А не да се дават конкретни дати, които да трябва да се пренаписват. Което всъщност и не правят. И се получават тези абсурди.

      • #5
        Недомислица е това което са направили , за един месец....
        Понякога се чудя какви хора работят там дето ги мислят тия простотии.
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • Krelion
          Krelion коментира
          Редактиране на коментар
          Айде,айде...
          Всички са некадърници ,а...

      • #6
        Колкото да отчитат работа...
        Моята книжка изтича през Ноември 2021, демек след 10 месеца. Дотогава трябва да сме преборили негово величество, и да се редя без страх на опашката.

        То пък сякаш сега ме е страх...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #7
          Като стана въпрос за книжки да споделя нещо , може да е полезно на някой .
          Приятел скоро си сменя свидетелството и има кат.С , отиде с обикновенно медицинско от личния лекар и каза , че не иска С категория.
          Издадоха му новата книжка само за В категория с валидност 10 год. , а когато реши можело да си извади медицинско за С кат.и да подаде на ново заявление.

          Последния път се преебах за това , но следващия и аз така мисля да направя.
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Хитринката е, че новото "С"-категория ще важи до датата на валидност на издаденото "В" Така правят мръсниците. През 1999 г. си смених СУМПС, после през 2000 г. - айде пак на новите образци. Моето обаче го преиздадоха за срок от 9 години ("Ми, щото вече имате преиздадено през 1999 г., та за 10 г.")

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Демек-до датата на Б категория си супер шофьор, можеш почти всичко в щофорския замаят, а като изтече Б-то ставаш убиец на пътя...
            Баси логиката.

            Това с категориите и книжките е силно нефелна система, и в скоро време ще се смени. Лпета без книжки, които не могат да си напишат името без 17 грепшки карат като супер пилоти, а вишист с нам си колко години учене не може да се включи в движението на обикновено кръгово.

            Шофирането е до "мога-не мога", и "спазвам правилата-не ги спазвам".
            Трябва нова система за контрол-който е безопасен на пътя и може да се справи с карането-има право да е на пътя. Другите да се возят.
            То и сега системата залага на този принцип, ама е кофти, щото залага на стари и отшумели прибципи, според които ако знаеш теорията-би трябвало да си супер и на практика. А не е така.

          • p-pleven
            p-pleven коментира
            Редактиране на коментар
            Да питам: Ако отида да си сменям книжката и не нося медицинско с желание за "Ц" (искам да си имам свидетелство за "Б" само) - сменят ли СУМПС с такова за "Б"?

        • #8
          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Ако валидността на шофьорската ви книжка изтича през януари 2021, кога си мислите, че трябва да я подновите?
          В петък виждам / случайно / че книжката свършва във понеделник. Понеделника взех отпуска и през докторите / със С / и в КАТ. Във петък / бърза поръчка/ си взех книгата . Но....това беше преди пандемията . Сега нали уж дават някакво удължаване на срока, но по добре да питаш источника да не стане гаф.
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • #9
            Току що четох, че обмисляли промени в закона за българските док. за самоличност и СУМПС щяло да се подменя за три дни. Но кога и дали ще се приеме е друг въпрос, колко ще струва - трети.
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • cnc82
              cnc82 коментира
              Редактиране на коментар
              Ще го направят , щом има начин да гушнат някой лев отгоре..

            • p-pleven
              p-pleven коментира
              Редактиране на коментар
              Явно, когато го правят за 30 дена не гушат някой леф....

          • #10
            Тъпото в цялата ситуация е, че пак всички ще чакат последния момент и пак ще има опашки.
            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
            Телефон - в профила!

            Коментар


            • #11
              Моите пет: Личната ми карта изтече на 12.12.2020, а книжката на 11.01.2021. На 18.12.2020 подадох за обикновена поръчка за 30 дни. Днес 20.01. си взех документите. Преди два дни ме спряха. Никакви проблеми нито при проверката, с технически вече изтекла книжка (униформения забеляза датата и каза че не е проблем.), нито при подаването на документите. Чакане по 20 мин. за документ в КАТ и МВР Враца. Извикват по изтеглен номер, без бутаници - на гише съм седял по 2мин. Направо не повярвах.

              Коментар


              • #12
                Утре ще ходя за готовата ми нова ЛК и ако не забравя ще питам каката за казуса.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #13
                  Такаа, на гишето ми казаха , а и после прочетох, че удължена валидност имат само изтичащите до 31.01.21г. документи.
                  Изтичащи на 1.02.21 и после, нямат удължаване, а преиздаване.
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • #14
                    Има изискване за личните карти, че 1 месец преди изтичането трябва да си подал заявление за нова. Ако просрочиш пак ще подадеш, но ще ти искат вече и АУАН. Въпреки, че книжката е официален документ за самоличност не е задължително да я притежаваш така, че в зависимост от срока който си избереш за издаване на новата книжка ще зависи и срока на подаването. Ще те санкционират само ако те хванат да шофираш с изтекла книжка. Аз така си карах 6 месеца докато случайно видях, че е изтекла. Понеже бях на зор платих си скъпата поръчка и за 3 дни беше готова.....ама скъпо.
                    "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                    Коментар


                    • #15
                      В София при нормална поръчка ги издават за около 15 дни, нищо , че пише 30.
                      подаръци за мъже от FACOM
                      промоция на читави инструменти

                      и на хоби такива

                      тел. О879 Ч8Ч 2З5

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X