Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Информация за пътуващите в чужбина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: До: Информация за пътуващите в чужбина

    консултирах се с митничар, който работи на Калотина...
    Проблем може да има на влизане в Сърбия /транзитна декларация + плащане на гаранция, а гаранцията връщали само там където е внесена в брой/...
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

    Коментар


    • #62
      От: До: Информация за пътуващите в чужбина

      вече знам какво е "спедиция" в Сърбия... Предложиха ми 2 варианта за да ми разрешат преминаване през Сърбия с въпросната лодка:
      - депозит в размер стойността ("вредност" на сръбски ) плюс 80Евро такса за услугата... Депозитът се връща само на мястото, където си го внесъл т.е. не може да го внесеш на Суботица и да си го вземеш обратно на Димитровград (или както се казваше пункта на сърбите при Калотина)
      - такса 180 Евро и един човек на "спедитора" пътува с теб до излизането от Сърбия... Тогава не се плаща депозит... Оформянето на документите отнемало около час...
      Аз реших, (е нито един от вариантите не ме устройва и се върнах обратно и минах през Румъния... Цялата пътуване София - Бърно ми отне 19 часа включително почивките, границите и чакането на ферибота... За сравнение през Сърбия пътуването ми отне 12 часа с границите и почивките... Фериботът за кола плюс 2 човека струва 28 евро, но се плащат и такси "пристанищна инфраструктура" от двете страни на реката съответно 6Е на Оряхово и 8 Евро на Бекет... Не съм наясно точно колко бяха магистралните такси в Сърбия (плащах с карта "Маестро"), но мисля, че са 20-ина евро общо... Според мен девизът на фериботната услуга е "болен на легло се е...е" - за 15мин возене и 40 мин чакане на един кален паркинг и взимат колкото в Сърбия за над 300км магистрала ...

      Винетките са:
      - Унгария 7 евро,
      - Словакия 4.90Евро,
      - Чехия най-скъпата винетка - 250 Крони (1 халба бира в пивницата на хотела ни беше 25Кр) около 10 евро... и то за бетонна магистрала от типа "ту-туф, ту-туф" и ужасен шум от гумите...
      - Румъния 7 евро
      Интересното е, че в Унгария продаваха и винетки за Словакия, Австрия и Чехия...

      Направи ми впечатление мащабното строителство на магистралата Нови Сад - Сегед... Едновременно се строи на много места, с много техника и хора...

      В Румъния има доста участъци "в строеж", но изглеждат в застой и е по-скоро ремонт на настилка и мостове отколкото строеж на нов път... На моменти се чудиш "къде попаднах?" Например на участъците в ремонт покрай "Железни врата" или излизането от Крайова към Бекет е уникално през някакъв заден двор на изоставени фабрики... Нещо като минаването през "циганската махала" зад аерогара София, но по малките улички а не по главния път Уникално преживяване в стил "Индиана джоунс"
      Магистрала не се и предвижда да има...
      Дано скоро приемат Сърбия в ЕС, та да не се налага да изучаваме "третия свят" (не че от Оряхово до Враца е кой-знае каква цивилизация )

      Малко интересна статистика... На отиване до Бърно скорост по магистралите 130-140кмч, ср. скорост по БК 100кмч, разход 6.0/100 дизел... На връщане (с лодката на тавана - ще кача снимки ) - скорост по магистралите и здравите участъци 100-110кмч, по останалите участъци от 10 до 80кмч, ср. скорост по БК 78кмч, разход 6.2л/100... Бяхме 2 шофьори и почти не сме спирали - само за тоалетна и нафта...
      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

      Коментар


      • #63
        От: Информация за пътуващите в чужбина

        Ще пътувам до Истанбул.Имали такси по магистралата или венетки?От къде се купуват евентуално?

        Коментар


        • #64
          От: Информация за пътуващите в чужбина

          Има толове. 7.5 ТЛ е в едната посока. Пластмаси приемат.

          Коментар


          • #65
            От: Информация за пътуващите в чужбина

            Благодаря!

            Коментар


            • #66
              От: Информация за пътуващите в чужбина

              Отскоро комшиите са се изхитрили - купуваш си карта, и с нея си пътуваш по магистралата, и по моста..
              То и преди имаше карти, ама картата беше един вид сато билетче - струваше толкова, колкото е стойността на пътуването.

              Сега депозираш някаква сума, да речем 50 YTL, и от сумата ти се удържа необходимото. Като намалее, пак си зареждаш картата. Ако не пътуваш често, се обезсмисля - паричките по тая карта не се олихвяват

              Коментар


              • #67
                От: Информация за пътуващите в чужбина

                Първоначално публикуван от Воден дух Преглед на мнение
                Благодаря!
                Ако не бързаш, може да минеш по стария път. Като магистрала е, само с канавка по средата, вместо мантинели. Километрите са десетина в повече. Имам ГПС и карта на Истанбул - подробна. Скоро няма да ми трябва.

                Коментар


                • #68
                  От: Информация за пътуващите в чужбина

                  Благодаря за инфото!Ходих и се върнах . На отиване се минава през стеснения с камери.Валеше и нямаше кого да питаме от къде да си купим талон билет или каквото там.На магистралата питах в крайпътно и ни обясниха ,че накрая в Истанбул ще платиме. Там на стесненото няма никой.Светеше зелено поспрях ама отзад се разсвириха /то клаксона е основно средство за комуникация там/и минах. Включи се аларма нещо премигна и толкоз.Влязах в града да си върша работа. На връщане очаквах проблеми на излизане на стеснението пак нищо. Този път обаче отбих и спрях.Наканих се да слизам и нещеш ли ме наобиколиха 10- на мургави и небръснати които ми обясняваха ,че трябва да си купя от тях пластика за да си платя. Познайте какво направих.В колата и газ през стеснилката.Около Одрин стеснение с бариери.Спрях отидох до единственото гише на което имаши служител.Платих 15 ТЛири .Даде ми карта с заредена такса. Подаваш я преди бариерата и тя се вдига.Минаваш и в къщи. Мога добре да си спомня, че миналата година минах по този път ,но веднага след Одрин се отклоних за Чанак кале.Такива бариери и стеснилки нямаше.На връщане миналата година карах малко по магистралата около 15-20 км. също нямаше гишета за плашане.Явно е въведено от тази година.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Информация за пътуващите в чужбина

                    Ново двайсе в Сърбия... От 04.05.2012 детските седалки ТРЯБВА да имат сертификат, че отговарят на стандарта ECE R44/04. Глобата е от 150 до 300 евро.
                    Напомняне пак за там: Карането с включени светлини е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЦЕЛОГОДИШНО.
                    Съвет: Ако си донасяте вещи със стойност над 30 евро, които не могат да се считат "за лично ползване"(мобилни телефони, лаптоп), ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГИ ОБЯВЯВАЙТЕ на влизане и искайте да ви ги впишат в декларация. Иначе можете да имате сериозни проблеми - конфискация и глоба. Не се връзвайте на "Не треба" или "У реду йе", само за да не изгубят време за писане, защото после с вероятност над 90% ще твърдят, че са ви предупредили какво се декларира! Отговор "не" на въпроса дали имате нещо за деклариране, директно води към конфискация и глоба, ако се окаже, че имате вещ, подлежаща на деклариране! Може да се случи да не ви питат, затова ВИНАГИ казвайте, ако имате нещо такова, още щом се запъти митничар към вас. Предупреждавам, че при проблем ще изгубите много време, защото ще бъдете отведени пред административен съдия. На всичкото отгоре, презумпцията е, че държавният служител(митничар, полицай), "няма интерес да изнася неверни факти(да лъже)" и пак с вероятност над 90% ще приемат неговата теза за вярна! Телевизорите в никакъв случай не са вещи за лично ползване. Обявят се задължително! Ако се връщате от гурбет в Западна Европа, съветът ми е да избягвате минаване през държавите, които не са членове на ЕС - Сърбия и Хърватия. Процедурата при вторите е същата като в Сърбия. Видят ли натоварен автомобил, очаквайте разхвърляне по плаца.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Информация за пътуващите в чужбина

                      Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                      Ново двайсе в Сърбия... От 04.05.2012 детските седалки ТРЯБВА да имат сертификат, че отговарят на стандарта ECE R44/04. Глобата е от 150 до 300 евро.
                      Напомняне пак за там: Карането с включени светлини е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЦЕЛОГОДИШНО.
                      Съвет: Ако си донасяте вещи със стойност над 30 евро, които не могат да се считат "за лично ползване"(мобилни телефони, лаптоп), ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ГИ ОБЯВЯВАЙТЕ на влизане и искайте да ви ги впишат в декларация. Иначе можете да имате сериозни проблеми - конфискация и глоба. Не се връзвайте на "Не треба" или "У реду йе", само за да не изгубят време за писане, защото после с вероятност над 90% ще твърдят, че са ви предупредили какво се декларира! Отговор "не" на въпроса дали имате нещо за деклариране, директно води към конфискация и глоба, ако се окаже, че имате вещ, подлежаща на деклариране! Може да се случи да не ви питат, затова ВИНАГИ казвайте, ако имате нещо такова, още щом се запъти митничар към вас. Предупреждавам, че при проблем ще изгубите много време, защото ще бъдете отведени пред административен съдия. На всичкото отгоре, презумпцията е, че държавният служител(митничар, полицай), "няма интерес да изнася неверни факти(да лъже)" и пак с вероятност над 90% ще приемат неговата теза за вярна! Телевизорите в никакъв случай не са вещи за лично ползване. Обявят се задължително! Ако се връщате от гурбет в Западна Европа, съветът ми е да избягвате минаване през държавите, които не са членове на ЕС - Сърбия и Хърватия. Процедурата при вторите е същата като в Сърбия. Видят ли натоварен автомобил, очаквайте разхвърляне по плаца.
                      Само да вметна, че там полицаите не се заяждат без повод. От есента насам съм ходил над 20 пъти и не бяха ме спирали досега. Вчера ме спряха за невключени светлини. Истината е, че не знаех за това. Казаха ми, че глобата е 5000 динара(45EUR) и трябва да ходя до границата да я платя при положение, че нямам динари в себе си. След кратък спор ме пуснаха без да платя нищо. Не знам, дали в България полицай спрял чужденец, ще го изпусне така.
                      Наистина почти винаги ме питат, дали имам нещо за деклариране. Досега не съм ми отваряли багажника да погледнат вътре.
                      Подкрепям съвета на Емил - декларирайте каквото имате за деклариране, за да нямате ядове после!
                      Спазвайте ограниченията! Обикновено ме изпреварват български коли. Особено, когато приближавам границата. Виждал съм не една и две спрени такива.
                      Моите впечатления от Сърбия са, че там не е толкова страшно, колкото го описват някой, но просто трябва да спазваме правилата за движение и въобще законите им!
                      http://www.nakladkibg.com
                      накладки, спирачни дискове, съединители

                      088 8613380

                      Коментар


                      • #71
                        От: Информация за пътуващите в чужбина

                        Нашенците са специална бира. Минават ме на магистралата Ниш - Белград като карат с над 180 - 200 км/ч. Само да подсетя нещо, което вече написах преди време: Има необозначен "пресрещащи" полицейски автомобили, оборудвани с камери и радари. Ако ви засекат със над 70 км/ч превишение, никой не може да ви помогне - осъждат ви по бързата процедура и отивате да лежите в затвора за две седмици. Няма възможност за условно освобождаване и лек режим - затвор в истинския смисъл на думата!
                        Проблеми пък по границите, се получават основно към Унгария. Познавам няколко души, на които на Калотина казали "няма проблем", а после "изгърмяха" на Суботица!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Информация за пътуващите в чужбина

                          Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                          Ново двайсе в Сърбия... От 04.05.2012 детските седалки ТРЯБВА да имат сертификат, че отговарят на стандарта ECE R44/04. Глобата е от 150 до 300 евро.
                          Маркировката на самото столче важи ли, или искат задължително "документ"?
                          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                          Коментар


                          • #73
                            От: Информация за пътуващите в чужбина

                            Честно казано, законът е написан точно в стила на българските такива. Всички казват, че "трябва да е сертифициран и обозначен с печат", но до момента никой не е показал за какво иде реч. Аз лично съм си купил столчето от България(въпреки, че основно карам в Сърбия) и по документация столчето "Concord" отговаря на стандарта. Има и лепенка. Пък се и вижда, че столчето има качество, има двойна тапицерия и т.н.. Но какво ще стане при проверка - никой не знае.
                            Изреждаха се по телевизията всевъзможни шефове, за да обясняват, но по форумите чета, че на никой нищо не е ясно. Най-добрият вариант е да има "сертификат"-документ, удостоверяващ съответствието. За начало съм оптечатал упътването, но имам едно чувство, че целта е допълване на бюджета.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Информация за пътуващите в чужбина

                              Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                              Честно казано, законът е написан точно в стила на българските такива. Всички казват, че "трябва да е сертифициран и обозначен с печат", но до момента никой не е показал за какво иде реч. Аз лично съм си купил столчето от България(въпреки, че основно карам в Сърбия) и по документация столчето "Concord" отговаря на стандарта. Има и лепенка. Пък се и вижда, че столчето има качество, има двойна тапицерия и т.н.. Но какво ще стане при проверка - никой не знае.
                              Изреждаха се по телевизията всевъзможни шефове, за да обясняват, но по форумите чета, че на никой нищо не е ясно. Най-добрият вариант е да има "сертификат"-документ, удостоверяващ съответствието. За начало съм оптечатал упътването, но имам едно чувство, че целта е допълване на бюджета.
                              OK, ясно. Трябва да премина след десетина дни с детето. Мойто столче е маркирано отстрани, но ще преровя и хартиите да видя дали има нещо, дето може да го изиграе "документ". То, по принцип, в ЕС е забранена продажбата на столчета, които не отговарят на тоя стандарт.
                              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                              Коментар


                              • #75
                                От: Информация за пътуващите в чужбина

                                Все още не съм чул официално изявление или обяснение за какъв сертификат става дума. Наричат го "печат", но по това, което чета в някои форуми, става дума за ЛЕПЕНКА от този тип:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:technical-european-regulations_clip_image001.jpg
Прегледи:1
Размер:34.8 КБ
ID:5372155

                                Освен да е сертифицирано столчето, при евентуална проверка ще се гледа дали е ПРАВИЛНО поставено. Под "правилно поставяне" се разбира: монтажът да е съобразен с предписанията на производителя на столчето и тези на автомобила. Един пример: ако столчето е обозначено като "универсално", то производителят на автомобила трябва да е предписал, че такъв тип столче може да бъде монтирано в него.


                                Още една важна подробност, свързана със същата промяна в техническите изисквания към МПС в Сърбия: НЕ СЕ ДОПУСКА допълнително тониране(тониране, което не е направил производителя) на предното стъкло. Страничните, които са на височината на водача, могат да са тонирани до 30%, а всички останали - и до 100%. МПС с недопустими модификации се счита(както и в случая с детските седалки), за технически неизправно.

                                След 30 юни пък, в Сърбия вече няма да могат да се регистрират МПС с десен волан.
                                Последно редактирано от Еmil; 08-05-12, 15:38.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X