Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свещ от смола

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свещ от смола

    Една позабравена по нашите ширини въпреки изключително лесната си направа и достъпност техника - свещ от смола. Прави се лесно, бързо и с подръчни материали. Почти съм убеден, че може да се направи и без никакви инструменти, дори без нож, естествено с по-друга форма. С една шепа смола, колкото може без усилие да се събере в иглолистна гора за около половин час би следвало да издържи цяла нощ, естествено ако има кой да добавя през около половин час по някоя бучка за да поддържа горенето.


  • #2
    От: Свещ от смола

    Като бяхме малки си правехме дъвки от борова смола. Палехме борова смола върху парче тикла (каменна плочка). Тя се палеше по същия начин. Накланяхме плочката и втечнената и горяща смола, започваше да се стича. Долу слагахме канче с вода. Стичащата се горяща смола падаше във водата и образуваше топченца. Вземахме топченцата и ги дъвчехме. От начало се стриваха на прах, но след малко дъвкане без да гълташ, ставаха на дъвка.
    Става и с не горяла смола, стига да е суха/втвърдена. Но при втория вариянт много ни болеше глава.

    А един дядо на село, стар ел. техник, ползваше боровата смола за запояване - вместо колофон. Виждал съм го как запоява дебели медни обувки, а и ламарини разни. А наоколо ухае на смола ...

    Ех, върна ме години назад. Трябва пак да пробвам!
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • #3
      От: Свещ от смола

      Е че той колофона си е смола. Е, не борова де. Ама като няма риба и рака е риба.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Свещ от смола

        От доста време запоявам електроника (любителски) със смола, която я бях събрал от някакви иглолистни - супер си е
        Да, след това чистенето на платката не е много лесно и го правя с електроклийн или спирт, ама пък вкъщи мирише на бор
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Свещ от смола

          Такива свещи съм си правил като дете, капачка от ракия (тези високите) издържаха доста време. За фитил може да се използва треска или малко от кората. Също така подобни свещи със свинска мас бяха също много ефективни но при определена температура се разгаряха неконтролируемо

          Коментар


          • #6
            От: Свещ от смола

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            От доста време запоявам електроника (любителски) със смола, която я бях събрал от някакви иглолистни - супер си е
            Да, след това чистенето на платката не е много лесно и го правя с електроклийн или спирт, ама пък вкъщи мирише на бор
            Когато в магазина има всичко, е безсмислено. Дори колофона е безсмислен. Има флюсове дето се чистят с поглед, а колофон или смола (или колофоносъдържащи флюсове), при определени обстоятелства оставят следи, които трябва да чегърташ с нещо за да паднат.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Свещ от смола

              Полезно ,ако нямаш друго и си неподготвен.Старите методи винаги работят.
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • #8
                От: Свещ от смола

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Когато в магазина има всичко, е безсмислено. Дори колофона е безсмислен. Има флюсове дето се чистят с поглед, а колофон или смола (или колофоносъдържащи флюсове), при определени обстоятелства оставят следи, които трябва да чегърташ с нещо за да паднат.
                Флюсовете ги пазя за специални случаи Спарки Както се казва - приятно вспомнить - характерната миризма от радиокръжоците в училище
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X