Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фенери, модели, избор и препоръки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фенери, модели, избор и препоръки

    Това е така, в тоя случай го дават 100% при 12v 1А, ясно е че за 2.5А ще трябва по високо напрежение, но да ти кажа като го гледам колко силно свети ме е страх да му давам повече. Аз с този драйвер ще го управлявам по напрежение като ще гледам температурата му да е горе долу константна.
    Последно редактирано от disko04; 18-01-17, 16:44.
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

    Коментар


    • От: Фенери, модели, избор и препоръки

      Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
      Това е така, в тоя случай го дават 100% при 12v 1А, ясно е че за 2.5А ще трябва по високо напрежение, но да ти кажа като го гледам колко силно свети ме е страх да му давам повече. Аз с този драйвер ще го управлявам по напрежение като ще гледам температурата му да е горе долу константна.
      Пак:
      1. Дават го при 1050mA и 85 градуса да дава това в таблицата. В таблицата има и показание за същия ток при 25 градуса. При 85 градуса падът ще е около 12V, при 20 градуса може да е с няколко волта над. При различен ток също мърда - има и графика по въпороса. Напрежението е само справочно, за да могат да се изчисляват лумени за ват и да се конструират драйвери.
      2. Това не е никакъв максимум - нито на ефективността, нито на това, което може да понесе. Просто са избрали при тоя режим да го мерят. За това как мърда цвета при ралични режими също има графика.
      3. Диод се управлява по ток, а не по напрежение. Та ако драйвера има изход с константно напрежение, просто не е за диод, или най-малкото не е за тоя диод. По напрежение можеш да го управляваш ако вържеш последователно съответния резистор, който го играе драйвер по ток, до някъде.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Фенери, модели, избор и препоръки

        В рамките на 20 до 45 градуса на радиатора, токът почти не се променя, тоест ако не му позволя да прегрее спокойно мога да го управлявам и по напрежение.
        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

        Коментар


        • От: Фенери, модели, избор и препоръки

          Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
          В рамките на 20 до 45 градуса на радиатора, токът почти не се променя, тоест ако не му позволя да прегрее спокойно мога да го управлявам и по напрежение.
          Оф, добре, твоя воля - свободен си да направиш всички възможни грешки по въпроса.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Фенери, модели, избор и препоръки

            Виж, аз не оспорвам това което казваш, абсолютно прав си, просто ще правя една самоделка, неиздържана теоретично но ще опитам да е работеща на практика до колкото на мен да ми върши работа. Нито имам време, нито желание, нито нужда да направя издържан от всякъде проект. Дай сега идея за малък вентилатор.
            Между другото да ти кажа, тока, респективно мощността нараства двойно още при 12,6 волта, много стремглаво. Отива на 2А като обаче силата на светене не е толкова драстична като промяна според мен, така че 1А си е съвсем нормалното за тоя диод. При 2.5А според мен се вдига по груба преценка само 1/3 сила на светене.
            Последно редактирано от disko04; 18-01-17, 21:42.
            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

            Коментар


            • От: Фенери, модели, избор и препоръки

              Оценката "на око" е силно субективна, защото едно че зрението не е линейно, и второ че се самонагажда според условията. За тая работа Cree имат туулче:
              http://pct.cree.com/dt/index.html

              Конкретно за 12V XHP70 N4, при 85 градуса, при 1А дава 1640 лумена, при 2А дава 2860, или 74% отгоре.

              За дребно вентилаторче акъл не мога да дам. Просто не съм ползвал такива джаджи. Но ако можеш да намериш с maglev лагери, вероятно ще е по-трайно, поне докато не се налълни с боклуци.

              Колкото до драйвера - просто трябваше да купиш правилния такъв. Не би трабвало нито да е по-сложен, нито да е по-скъп, нито по-голям. В това си състояние на студено ще свети по-малко, на топло повече, вместо да е точно обратното.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                Аз до 85 градуса нямам никакво намерение да го ползвам. Колкото и да е субективно окото ми, все пак рязко покачване на силата на светене не се вижда защото на 1А диода свети доста силно. При 2.4А проблема с охлаждането ще стане голям. Не съм сигурен че твоя фенер с тоя диод работи на повече от 1.5А примерно или 3А на 6v. Можеш ли да го замериш?

                А моя диод дали е N4 е много съмнително.
                Последно редактирано от disko04; 18-01-17, 22:41.
                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                Коментар


                • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                  Иде реч за температура на кристала. Външната на подложката може да е доволно по-ниска - зависи от много неща, но примерно с едни 10 градуса надолу, а може и повече.

                  Дали е N4 няма значение. Ако е по-нисък клас просто умножаваш лумените по някакво число под 1-ца. 73-те процента пак си остават в сила. Но N4 не е някакъв дефицит - май в Mouser го имаше на свободна продажба. Обикновено най-високия клас се намира трудно. Двата под него - значително по-лесно, и цените им не са перверзни като на най-високия.

                  Диода на фенера ми е на 6V и дава 2500 лумена в най-високия си режим. Някъде гледах и замервания - отговаря си. За да даде 2500 лумена, сам сметни на какъв ток трябва да работи. Горе в линка дето дадох можеш да го гледаш какво дава при всякакъв ток и температура, стига да са го мерили при токовете, при които те интересува. Обаче фенера е ограничен по време в тоя режим - май на минута и нещо. Обаче ограничението зависи от температурата - минусите навън не можех да го изключа по време, но и не съм се старал особено - трябва да държиш бутона натиснат за да свети на максимум. Иначе от останалите режими най-високия е 1600 лумена.

                  То зависи и от батерията де. Например на старата батерия на другия ми фенер, дори напълно заредена, само светваше на максимум за секунда, и после слиззаше на нисък режим. Просто батерията не можеше да му смогне - дъртичка е вече, и поседяла доволно време на жегата в жабката на колата ми. Е, та за да не му смогва батерия 26650, ще трябва да тегли едни сериозни тоци от нея.

                  При теб има и друга даденост - батерията, с която ще го ползваш е доволно дашна откъм ток. Това допълнително ти утежнява хавата с драйвера по напрежение, защото малко мръдван на напрежението, и тока ще отиде на майната си.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                    Замислих се, ОК, дай да го ограничим по ток. Все пак е възможно да прегрее и да влезне в критични режими. Дай идея, има ли прост начин това да става след драйвера по напрежение или да търся такъв нов по ток. С резистор не ме задоволява, нещо по интелигентно и без загуба на мощност и разсейване на допълнителна топлина. Ако търсим нов драйвер, входно напрежение от 13v до 21v. На 13v сработва вградената във фенера защита срещу по нататъшно изразходване на батерията и го гаси. Ако има начин и да следим температурата на радиатора, ще е много добре.
                    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                    Коментар


                    • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                      Е от там, дето купува диода, не продават ли и драйвери?
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                        Имаше ама нямаше никакви данни за тях и си помислих че са за фенер, тоест не за 20 волта и не им обърнах внимание. Сега не ми се чака от Китай и драйвер. Нещо от тук да измислим.
                        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                        Коментар


                        • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                          Тук няма. А такива за 12V са си малко дефицит по принцип, но не са чак невъзможни за намиране.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                            https://www.aliexpress.com/item/1PCS...8-42fdfdadd869

                            Виж това каква красота е, само за моя случай. И с малко доплащане идва по бързичко. Регулира се и по ток и по напрежение, от 6 до 38 волта с защити от късо и прегряване.
                            Последно редактирано от disko04; 19-01-17, 15:04.
                            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                            Коментар


                            • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                              То хубаво, ама е с един режим и е излишно мощно, тоест не е и особено компактно. Добре помисли дали във фенера имаш толкова място.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                                В дръжката би трябвало да има. Ще я разглобя. А за различни режими ще махна тримера за ток и с малко ключе ще превключвам съпротивления.

                                https://www.aliexpress.com/item/Free...417c70d2&tpp=1

                                Това го виждам да е още по компактно. Купих го, ще чакам и ще глася радиатора и вентилатора. Също така и фокусирането на диода в рефлектора.
                                Последно редактирано от disko04; 19-01-17, 15:32.
                                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X