Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ужилване от медузи в Средиземноморието

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ужилване от медузи в Средиземноморието

    Здравейте. Попаднах на подробно описание на медузите в Средиземно море с гайдлайн за поведение при ужилване. Тъй като повечето от нас пътуват и почиват не само в Приморско, вярвам темата да е полезна.
    Накратко смляна информация:
    Без затопляне на мястото на ужилване;
    Без промиване с алкохол;
    Без амоняк;
    Без стегнати превръзки;
    Без промиване със сладка вода.
    Първа помощ:
    Промиване с морска вода + сода бикарбонат;
    Леден компрес - лед в пликче или студено кенче/бутилка от хладилник;
    Обезболявяне с крем/гел с лидокаин и кортикостероид;
    При системна реакция - шок, задух, генерализиран обрив и всичко по-различно от локална реакция - тел 112.
    Има ужилвания, за които трябва запопляне, не студен компрес. Това за промивката с морска вода и сода е общовалидно.
    Запазете си файла на телефона и при нужда идентифицирайте точния причинител и мерки.
    med-jellyrisk_guidelines.pdf
    med-jellyrisk_guidelines.pdf
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Savov; 30-05-22, 22:26.

  • #2
    Както се казва "докторе благодаря" справочника на медузите от топлите морета е интересен ама представи си го ганя балкански с лидокаин вазелин и спермициден гел в банските насред плажа там някъде където има 112
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      Това са лекарства, които се продават в първата аптека без рецепта. Сода за хляб пък съвсем.

      Коментар


      • #4
        Полезна информация, мерси. Макар че ужилването в Егейско и Черно море не се различават чак толкова много. Жилили са ме и тук и там. Но наистина понякога може да е опасно. Миналата година с бодра стъпка, веднага след пристигането на плажа се запътих към морето, а едно гръкинче на 14-15 години ме дърпа отзад и ми говори нещо на гръцки, след като видя, че не вдявам мина на английски. Аз и там много не вдявам, ама знам какво е jellyfish. Погледнах, а в морето супа, хиляди, няма къде да стъпиш. Та в такъв случай могат сериозно да те "накажат". А виж морския дракон го ненавиждам, един месец ме боля ръката от такава 10 сантиметрова гад!
        יעבור
        «И това ще мине»

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
          Демек без препикване?
          Черно, мирише и разваля характера!

          Коментар


          • #6
            Благодаря за пидиефа, от утре ще бъда плячка за тези гадини и дано не ми се наложи да го чета по спешност, но нека да има!

            Коментар


            • #7
              Днес и аз прочетох изказване на вещ гръцки человек.Най опасна била пурпорна медуза.Най добре било хубаво измиване в солената вода и после сода за хляб.И евентуално по после някое мазило.
              Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

              Коментар


              • дядо владо
                дядо владо коментира
                Редактиране на коментар
                По-скоро "португалската галера" Physalia physalis .........ама каТ съм по бански и на почивка (бай бабо...)

            • #8
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20220601-215431_Facebook.jpg
Прегледи:523
Размер:239.6 КБ
ID:6864176
              Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

              Коментар


              • #9
                Материала е много интересен и практически насочен. Благодаря за споделянето! Снощи си го четох.

                Коментар


                • #10
                  Аз пък, след преглеждане на материала, реших да отложа почивката на море с още 5 години.

                  Но понеже съм семеен човек, ще си го вкарам в спешния справочник.

                  Коментар


                  • #11
                    Актуална тема, предвид тези новини:

                    https://fakti.bg/life/686581-lilava-...ackite-plajove
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X