Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вулканска пепел над северна Европа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вулканска пепел над северна Европа

    Изригналият в Исландия вулкан затъмни небето над Англия и Скандинавия, като отмени почти всички полети на самолети. Утре очакват облакът да достигне Мурманск в Русия. А в началото организираха туристически полети над вулкана да му се любуват...

  • #2
    До: Вулканска пепел над северна Европа

    Преди 5 минути говорих с бившите си съквартиранти. Над северен Лондон не се усеща нищо по-различно от вчера или онзи ден .

    Коментар


    • #3
      До: Вулканска пепел над северна Европа

      мдаа, а Земята дет се вика даже не е пръцнала.

      А сега да заобясняват за великото човешко замърсяване, пак преди да са проверили какво може само един вулкан ,а действащите са стотици !

      Накратко човешката цивилизация е широко в рамките на статистическата грешка
      Погледнато откъм галактиките даже не съществуваме, но факта че го осъзнаваме ни прави Велики
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #4
        До: Вулканска пепел над северна Европа

        Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
        Изригналият в Исландия вулкан затъмни небето над Англия и Скандинавия, като отмени почти всички полети на самолети. Утре очакват облакът да достигне Мурманск в Русия. А в началото организираха туристически полети над вулкана да му се любуват...
        Утре очакват облакът да достигне до Украйна,така казаха по БТВ.

        Коментар


        • #5
          До: Вулканска пепел над северна Европа

          А те на кой етаж живеят? В стратосферата?
          В днешно време такива облаци са рядко нещо, все пак са минали милиард и половина години от времето, когато са били нещо като сегашните летни бури. После Земята е изстинала достатъчно, за да могат амебите да стигнат до турбовентилаторните двигатели. Които понасят зле кофа пясък във въздухозаборника.
          Вулканичната пепел е много ситно, и крайно твърдо нещо. Повечето е редки марки стъкло, а освен него - диамантоподобни структури. Милиони тонове крайно ефективен абразив, който обичайните въздушни филтри не задържат. Даже косматите ноздри на висшите бозайници, за машините и не говорим. Пепелта я носят мехури от коктейли серни, флуорни, окисни газове, силно кисели.Типичните им размери са стотици - хиляди километри. Лошо място.

          Коментар


          • #6
            До: Вулканска пепел над северна Европа

            Малко снимки от изригването.
            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

            Коментар


            • #7
              До: Вулканска пепел над северна Европа

              Можело да стигне и до Нас.
              http://dnes.dir.bg/news.php?id=6221483

              Коментар


              • #8
                До: Вулканска пепел над северна Европа

                интересно мрежа за комари дали би я спряла тази пепел ? Принципно откакто си сложих комарници , вкъщи има много по-малко прах.. за вулканичната не зная

                Коментар


                • #9
                  До: Вулканска пепел над северна Европа

                  Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                  интересно мрежа за комари дали би я спряла тази пепел ?
                  Не!
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Вулканска пепел над северна Европа

                    То,май самолетите хич нямат въздушни филтри на двигателите(не че ги разбирам,ама така си мисля).
                    Иначе частиците,които са по дребни,за възможностите на обикновенните въздушни филтри не оказват съществено влияние на двигателя,пък и количеството им не може да бъде достатъчно голямо.
                    Освен това,газотурбинните двигатели(за наземна експлоатация,за самолетите не знам),по начало имат въздушни филтри, пропускащи целенасочено по-едри частици отколкото в обикновенните бутални мотори.Това се прави с цел почистване на нагара от лопатките на турбината.

                    P.S. Само аз ли съм гледал по някой от научно-популярните канали,именно за самолети попаднали във вулканични облаци?!Кадрите и обясненията бяха впечатляващи.Предните стъкла бяха матирани,така че не се вижда през тях,а боята във водещите ръбове на самолета въобще липсваше и се виждаше директно метала(скоростта на летене била около500км/ч).Даваха и разглобените двигатели-лопатките на турбините бяха "изядени" от абразивния прах,но в крайна сметка бяха успели да сработят,колкото да се приземи самолетът.
                    Последно редактирано от cecoa1; 16-04-10, 22:01.
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Вулканска пепел над северна Европа

                      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                      ...Само аз ли съм гледал по някой от научно-популярните канали,именно за самолети попаднали във вулканични облаци?!Кадрите и обясненията бяха впечатляващи...
                      Има и много интересни текстове. А прахът - освен другото - се разтапя в двигателя, а после "остъкленява" не знам какви части...

                      Абе, я кажете успя ли някой да запомни или поне изрече името на вулкана. Аз се предавам, а не съм пил и капка.

                      Не можах даже да го прочета "в оригинал":

                      Eyjafjallajoekull


                      Е нема такъв вулкан!
                      Искам България чиста!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Вулканска пепел над северна Европа

                        Съдейки по общото звучене на норвежкия който май е база на исландския - залагам на "Еяфяллайокул"
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          До: Вулканска пепел над северна Европа

                          досега се мъчих! само котката изплаших непроизносимо е ! като името на Бог !

                          Коментар


                          • #14
                            До: Вулканска пепел над северна Европа

                            Tук го има в оригинал:
                            http://www.slate.com/id/2250998/

                            Коментар


                            • #15
                              До: Вулканска пепел над северна Европа

                              Не е страшно за никой освен за самолетите тоя облак.Аз съм на летището и сме в двудневна седянка защото нищо не лети.Даже в момента облака е над Варна и го видях на метео-то на РВД-то.Утре сутринта Вн-Сф е под въпрос а до утре вечер ще се възобнови трафика
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X