Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Може ли да работи двигателя, ако те затрупа сняг ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/
    да не става объркване - СО2 е безвреден, а СО е отровен.
    Въпросът, както винаги, опира до количество. СО изисква много по-ниски концентрации за да те убие, но това не значи, че и СО2 не може да го направи при по-високи. В затвореното купе на колата, както спиш цяла нощ и самият ти го издишваш, ако влиза и допълнително - ефектите може да са си фатални.
    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от Yordan
      Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/
      да не става объркване - СО2 е безвреден, а СО е отровен.
      Въпросът, както винаги, опира до количество. СО изисква много по-ниски концентрации за да те убие, но това не значи, че и СО2 не може да го направи при по-високи. В затвореното купе на колата, както спиш цяла нощ и самият ти го издишваш, ако влиза и допълнително - ефектите може да са си фатални.
      CO2 не е отровен. Това за което говориш ти е малкото количество килород, анд количеството СО2 което ще те задуши.
      СО2 май не може да се меси със О2.
      СО е отровен, а грешката не Венци е в правописа и имаше в предвит СО. Поне така аз си мисля.
      CHEVY COLORADO, Z-71, I-5, 4door,Auto
      http://www.coloradofans.com/album_pe...p?user_id=3094
      http://www.geocities.com/sharrko/pictures.html

      Коментар


      • #18
        Хм, какво значи малкото количество кислород ? По тоя признак СО2 и СО не убиват кой знае колко различно. Второто просто се свързва по-яко с кръвта и не й позволява да носи О2. При повече СО2 пак може да стане същото и пак няма да ти стига О2, дори и да го има достатъчно във въздуха. И въобще, "достатъчно" в случая има концентрационен смисъл, а не по абсолютна стойност. В една кофа може да има достатъчно пържоли за четиричленно семейство, но ако е покрита с лайна това няма особен хранителен смисъл.
        Разликата в опасните концентрации на СО и СО2 е поне с един порядък, но в определени дози всяко е злобно.
        Смърт от липса (в буквалния смисъл) на кислород съм съгласен, че трябва да се разграничи. Аз само казвам, че при достатъчни концентрации на СО, СО2 или каквато и да било отрова във въздуха пак ще има "липса" на О2. В относителния смисъл. Който, за съжаление, може да доведе до същия край.
        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

        Коментар


        • #19
          Toxicity

          Carbon dioxide does not support life
          and may produce immediately hazardous
          atmospheres. At concentrations in
          excess of 1.5%, carbon dioxide may
          produce hyperventilation, headaches,
          visual disturbances, tremor, loss of
          consciousness, and death.

          Цялата информация е тук http://www.airproducts.com/nr/rdonly...fetygram18.pdf
          4x4=16

          Коментар


          • #20
            Тедо настоявам че съм прав в случая. Първо става въпрос за работа на двигателя при затрупана от сняг машина а не стояща в руслото на река където има обдухване и освен това по-тежките газове могат да изтичат... В текста към теста (втория) е допусната грешка като се твърди че еди кой си автомобил не изпуска вредни газове. НЯМА ТАКЪВ АВТОМОБИЛ! Всички автомобили (бензинови и дизелови) изпускат вредни газове и то в големи количества... Примери с Тойота:

            Тойота ЛендКрузер последен модел с двигател 3.0литра common rail D4- D : емисия на въглероден двуокис 244 грама за километър...

            Тойота ЛендКрузер последен модел с двигател 4.0литра бензин VVT- V6: емисия на въглероден двуокис 305 грама за километър...

            Това са официални данни според Тойота които вече са задължителни за публикуване за всеки модел. При 300 грама на всеки километър можете да си представите колко килограма се произвеждат за всеки час работа и колко са необходими за да отровят човек в купето...

            А колкото до херметичността на купето ще се повторя но тя не съществува и то е заложено конструктивно. Има десетки отвори в купето, парното, отворите за проветрение и т.н. През всеки от тях може спокойно да влезе колкото е "необходимо" газ...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              ако СО2 е отровен, как не умираме като пиеме безалкохолни напитки???

              СО2 не е отровен, това което го дават за колите в грамове на километър е заради глобалното затопляне... отровните газове от колите са азотни и серни окиси, СО и въглеводороди /неизгоряло гориво/
              помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

              Коментар


              • #22
                Значи, като пием СО2 той отива в храносмилателната система и почваме да се оригваме и да попръцкваме ... Но не е като да го дишаш.
                СО2 си е отровен като всичко несвойствено за организма, макар да е едно от "най-малко несвойствените" неща. На фона на много гадости (включително и СО), наистина е по-безопасен. Което си опира до количество, не до добра воля от страна на СО2.
                Между другото, и аз не разбирам това за 300 грама/км. Струва ми се ужасяващо много. Направо убийствено...
                Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                Коментар


                • #23
                  Значи дали ще умреш зависи от концентрацията. А иначе по същество не е отрова. Когато е в по-голяма концентрация във въздуха не ти достига кислород и в зависимост от концентрацията и времето през което си изложен на въздеиствието може да се задъхаш, припаднеш .... или задушиш от липса на кислород и умреш. Нали сте пробвали да дишате в кисийка ако не спреш навреме няма да умреш от отравяне а от задушаване. И последно не отровите убиват а концентраците.
                  4x4=16

                  Коментар


                  • #24
                    Ами какво значи "отрова" ? Всяко нещо, което означаваме с тоя термин, е някаква гадост (нещото N), която се свързва с нещото А, което си е нормална част от тебе, и му пречи то да си се свърже с нещото Б, което също е много симпатично и полезно. Когато нещото N (от "Nещо Nагло") се свързва необратимо с нещото А, тогава малки количества от N са достатъчни, за да те довършат. Ако се свързва обратимо, нещото Б започва да се конкурира с N и "печели" тоя, дето е осезаемо повече.
                    5% СО2 вече се смятат за проблемни. Нормално във въздуха е 0,0-нещо си проценти. При все това, О2 пак си е около 21%. Но така или иначе вече се нарушава баланса на двата газа в кръвта и като всяко фино и нежно нещо с груб вид, нашият организъм се затормозява. Обърнете внимание, че това не се дължи непременно на липса на О2.
                    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                    Коментар


                    • #25
                      Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/
                      ако СО2 е отровен, как не умираме като пиеме безалкохолни напитки???

                      СО2 не е отровен, това което го дават за колите в грамове на километър е заради глобалното затопляне... отровните газове от колите са азотни и серни окиси, СО и въглеводороди /неизгоряло гориво/
                      Не умираме защото пием напитките а не ги дишаме иначе пробвай и ще видиш А сега сериозно но по-горе добре са написали, човек може да живее само когато диша въздух който от своя страна има определен състав. Без значение колко и дали е "отровен" (въпрос на доза) един газ когато е извън тези пропорции предизвиква проблем... Дори и кислорода (дишането му в "чист" вид е само за медицински цели) е вреден извън пропорцията. А наличието на повече от необходимото CO2 просто задушава...

                      Първоначално публикуван от Yordan
                      Между другото, и аз не разбирам това за 300 грама/км. Струва ми се ужасяващо много. Направо убийствено...
                      Да на пръв поглед е много наистина. И тези параметри по-горе искам да подчертая са за най-новите двигатели отговарящи на ЕВРО3 или 4 не помня... За всички по-стари модели можете да си представите за какво говорим... А за всеки случай проверих още веднъж грамовете - точно толкова са...!
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #26
                        Плашеща статистика...
                        Добре, значи ли това, че за 3 км се изхвърля близо 1 кг СО2, а за 300 км - близо 100 кг ?! Тоест, ако някой отиде от София до Пловдив и се върне, ще е изхвърлил 100 (СТО !!) килограма СО2 ?! Всъщност, колко бензин се изхарчва за такова пътуване ? Не излиза ли така, че се харчат поне 100 кг бензин (което май е дори повече от 100 литра, или греша ?)...
                        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                        Коментар


                        • #27
                          Благодаря за многото компетемтни мнения. Разбра се че в никакъв случай не бива да се спи на запален двигател.
                          Техниката на оцеляване в подобна на описаната ситуация, обаче не се разбра. Като цяло съветите могат да се разделят на две групи.
                          1. Гледай да не ти се случва - ???! -
                          2.По добре умрял от замръзване, отколкото от задушаване с СО.
                          А какво би следвало да направим ако все пак се случи ?
                          Опита ме е убедил, че и най - абсурдният латиносериал е нищо в сравнение с това, което може да ти поднесе живота. Изпадал съм в много трудни ситуации със старите си автомобили, и само Господ ме е измъквал, както и всеки колега , смятам.
                          Обичам зимните разходки. Какво все пак да си нося в Джипа, освен вериги, лопата, ръчна лебедка; Спален чувал, Туристическа газова бут илка с калориферче ли ?
                          Кое е по добре, да се напусне автомобила и да се тръгне пеша във виелицата ли, за да се търси хижа или нещо подобно, или да се остане там че по лесно да те открият?
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • #28
                            Първоначално публикуван от Nik Nikolov
                            Благодаря за многото компетемтни мнения. Разбра се че в никакъв случай не бива да се спи на запален двигател.
                            Техниката на оцеляване в подобна на описаната ситуация, обаче не се разбра. Като цяло съветите могат да се разделят на две групи.
                            1. Гледай да не ти се случва - ???! -
                            2.По добре умрял от замръзване, отколкото от задушаване с СО.
                            А какво би следвало да направим ако все пак се случи ?
                            Опита ме е убедил, че и най - абсурдният латиносериал е нищо в сравнение с това, което може да ти поднесе живота. Изпадал съм в много трудни ситуации със старите си автомобили, и само Господ ме е измъквал, както и всеки колега , смятам.
                            Обичам зимните разходки. Какво все пак да си нося в Джипа, освен вериги, лопата, ръчна лебедка; Спален чувал, Туристическа газова бут илка с калориферче ли ?
                            Ами аз като "автор" на "гледай да не ти се случва", ще се обясня, за мен няма 100% описание какво да направиш като ти се е случило - следователно могат да се дават съвети, НО и при 100% спазване на тези съвети човек може да си умре, а мен не ме кефи да давам акъл дето може да съдаде Фалшива увереност у хората "няма страшно" и след това от играчка-плачка.

                            А лично аз (не съм попадал в подобна ситуация, само си мисля) бих оставил колата и пеша, пеша (БГ е доста Малка и не се сещам за място от което да не може да стигнеш до населен район пеша, още повече ако до там си стигнал с кола) до първото село, пък колата ще я "спасявам" на другият ден. Бих потърсил помощ по телефона, станцията, ако има кой да помогне, а то МСС-то е на линия.
                            Ако ми се наложи все пак да спя в колата, знам ли? ще се оглеждам дали се проветрява добре и такива работи, но пак не съм сигурен че ще е добра идея.

                            Коментар


                            • #29
                              Първоначално публикуван от Nik Nikolov
                              Кое е по добре, да се напусне автомобила и да се тръгне пеша във виелицата ли, за да се търси хижа или нещо подобно, или да се остане там че по лесно да те открият?
                              Извинявай, добавих това изречение в поста си като поправка едновременно с твоя отговори преди да го видя. Коректно е да го отбележа.
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар


                              • #30
                                Първоначално публикуван от Nik Nikolov
                                Обичам зимните разходки. Какво все пак да си нося в Джипа, освен вериги, лопата, ръчна лебедка; Спален чувал, Туристическа газова бут илка с калориферче ли ?
                                Кое е по добре, да се напусне автомобила и да се тръгне пеша във виелицата ли, за да се търси хижа или нещо подобно, или да се остане там че по лесно да те открият?
                                На първо място при зимните разходки бих сложил "не тръгвай сам!!!". Това е правило, което най-често се нарушава от повечето хора (в т.ч. и аз го правя), но според мене за зимата ще е твърде добре то да се спазва. Защото вероятността да закъсаш някъде е по-голяма, денят е по-къс, а неблагоприятните метео условия могат да направят нощуването на открито опасно за живота.

                                По въпроса "Какво да нося" в този подфорум има поне 2 теми за "задължително" и "желателно" оборудване (можеш да тръгнеш оттук: http://forum1.offroad-bulgaria.com/viewtopic.php?t=4826 )

                                Що се отнася до последния въпрос, то не мисля, че на него може да се даде общовалиден отговор. Всичко ще зависи от конкретните условия. При всички положения ми се струва, че:
                                1. По-лесно е да бъде намерен джип, отколкото затрупан със сняг човек.
                                2. При взимане на съответни мерки за безопасност (проветряване) джипът с пълен резервоар (нали си го напълнил преди да тръгнеш?) ти дава повече шансове да не замръзнеш.

                                П.П. И да добавя едно задължително според мене нещо: GPS. Ако си имаш такава играчка, ще си в състояние да укажеш абсолютно точно къде се намираш, при положение, че успееш да се свържеш с някой за да поискаш помощ. Доста по-добре, отколкото да обясняваш, че си някъде около шестата трънка при петото дере вдясно след Долно Нанагорнище.
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X