Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отново пожар, около язовир Лобуш !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отново пожар, около язовир Лобуш !

    Днес в 12 часа поех към язовира, с цел да пощракам малко пролетни пейзажи. И докато си снимах с телеобектива, ей таквиз красотички



    Гледам пушеци !



    И хоп там.



    Първи впечатления.



    Охо юнак





    И на широк фронт.



    Намерих обходен път, около пожара , срещнах се с кмета, който вече беше повикал пожарната от Радомир.
    Почнаха да се събират хора. Аз тръгнах да разузнавам откъде може да се качи пожарен камион.
    Към този момент, пожара беше обхванал няколко декара, по един склон над селото.
    Имаше вятър и напредваше яко !

    Следва продължение.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

    Пожарната дойде сравнително бързо.



    За съжаление 30 тонен автомобил, с недобра проходимост. Оказа се че не може да се качи над пожара.



    Срешнахме се на възможно най тъпото място.



    Кмета се возеше с мен и не успя да убеди шофьора да се качи, въпреки обещанието, че аз ще го водя.





    Звъннах на Станко, да се готви при нужда.
    Ей през тази киша според шофьора колата нямало да мине.



    Кратка разправия на върха.



    Следва продължение.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #3
      До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

      А пожарът напредва.



      Ей го и шофьорът на Татрата. Не го пЦувайте, много, и без това достатъчно отнесе човека. Каза , че си познава колата и не може да мине
      нито през калта нито през реката.



      Пожарът се разширява. Духа в посока, към боровата гора, а от там няма спиране.



      Викаме пожарната от Земен. Камионът бил Зил 3 осен, можел да прецапа реката и да вземе следващия баир.



      Решаваме , че нашият отбранителен рубеж, ще бъде ей този път.



      Цигарка преди боя



      Врагът приближава, време е да отместим колите.



      Ето кой е зад гърба ни, премине ли огъня край ! Ще прхвърли целия баир и ще стигне до манастира.
      Аз още не знаех името на селото в низината, дори, камо ли Манастира ????



      В ниското, двама от радомирските пожарникари, пазят селото от нахлуване на огъня. Работят с гумени тупалки. Вода няма.



      Така и така вятърът е в гърба им, а и огънят се катери от долу нагоре. Така че тия двамата се справят.
      Оказва се, че Татрата разполага с нколко гумени тупалки. Кметът също се сеща, че са му оставили от някаква служба.
      Хукваме за тупалки. Огънят е близо/



      Като няма Риба и Жабата е Рак ! Или нещо подобно



      Вече имаме тупалки !
      Следва продължение.
      Последно редактирано от Nik Nikolov; 12-04-09, 23:20.
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

        Боят настана !



        Тупкат сърца ни !



        Понякога димът обръща, към нас зедно с порива на вятъра. Вятърът е променлив по посока .



        Ето тук се измъквам в свински тръс , захлупен от пушека, но не спирам да снимам.



        Бойното поле е непосредствено до коловозите. Няма място за отстъпление, както се вижда.



        Пояснявам, когато те захлупи пушекът, е най добре да не вдишваш, а да се осланяш на продължителната си апнеа. Ако вдишаш,
        се закашляш и поемаш въздух отривисто. Да ама е ДИМ ! И пак гълташ , кашляйки.



        Ето тук останалите ги захлупи. Аз им викам непрекъснато за насочване, защото в дима, много бързо губиш ориентация.



        Мисля си, че трябва да купя от зелените лазери на Zbitsam, нямам идея, колко ще пробива лъча им в пушека, но все пак насочва.





        Тук играем тънко, по периферията.



        Чуваме от долу сирената на новопристигналата пожарна кола от Земен.



        Честно казано последната ни надежда е в нея.
        Отново имаме захлупен от дима. Понеже не се обажда, пожарникара се шмугна да го извлича. Измъкнаха се и двамата, единия повръща .



        Огънят се разраства неконтролируемо.



        Тука го отупах здраво !



        Аз се изхитрих, хем си тупам с тупалката,хем си снимам







        Това пак е моята тупалка.





        Порив на вятъра, и всичко пламва. За сметка на това при силен вятър - димът е малко





        М - да, сериозно се разгоряхме . Отново !





        Атака от стихиите, на разгърнат фронт !



        Ако сравните, малко по нагоре ще видите как огънят напредва !



        Но и ние не отстъпваме !



        Път назад няма !

        Следва продължение, ама утре !
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 13-04-09, 01:28.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

          Предполагам, че умишлено е запален, или?

          Коментар


          • #6
            До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

            Пак, доста си снимал...

            Овладян ли е... ?

            Коментар


            • #7
              До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

              Пожарната кола от Земен се качи успешно.
              Вече гаси при първото критично приближение на храсталаци от двете страни на пътя.
              От другата страна на пътя се изкачиха още доброволци от селото.
              Малко глупаво си оставиха колата, но как да обясняваш.
              В момента са разставени при второто критично място където има храсталаци и от двете страни на пътя.



              И огънят не закъсня !



              Надяваме се колата да успее да дойде скоро.



              Пожарната дойде, всички я насочват. Колкото хора -толкоз мнения.



              Виждайки , че на огъня му се свършва времето аз решавам да направя една рекламна фотосесия на " Гоча " Gotcha .
              Якето с двте лица специално е последният "писък " на модата от преди 5 години !
              Много удобно на голо .



              Ето Зилът герой, на фона са кмета Кирчо и Струяра .



              Не знам дали знаете, но една кофпомпа, се обслужва от трима огнеборци Струяр, Помпиер, и Водоносчик !
              Преди няколко хиляди години, когато постъпвах на работа, ме зачислиха в огнеборското звено на Българска Национална Телевизия
              като най долен Водоносчик. В няколкогодишната си кариера из дебрите на телевизията, успях да се издигна в йерархията до Помпиер !
              Но никога не станах Струяр, този хай - лайф на пожарникарската квинтесенция





              Вижте как мъкне шланга, сякаш пипало на огромна сепия, от която възнамерява да си направи барбекю.



              Без майтап, водата си е велика сила. Огънят заглъхна с някакви си 500 килограма вода и небето се провидя .
              Във пожарната кола останаха около 200 литра. Това и накара пожарникарите да вземат решение, да оставим на контролирано доизтляване
              последните откъсляци стихия.





              Кратко събиране на двата пожарни екипа. Какъв диалект говорят само ?? Но е звучен и приятен



              Следва заключение
              Последно редактирано от Nik Nikolov; 13-04-09, 10:35.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #8
                До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

                В пушек, забрави за зеления лазер. Ще стигне доникъде. Ако изобщо някакъв мине, ще е червен. И може да извади нечии очи, защото не виждаш къде го насочваш.

                Коментар


                • #9
                  До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

                  Портрети на някои участници:















                  Тоя предимно пЦуеше, ама се фърга из димо като метеорит. Той е същия дето се удуши, та чак повръща



                  Жените бяха 2 , ама така и не успях да ги снимам от близо. Във всеки случай тупаха, наравно с нас.

                  Последно редактирано от Nik Nikolov; 13-04-09, 11:18.
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #10
                    До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

                    Ето, какво остана накрая .



                    Проверка на терена.



                    Кой е спрял мъдро, в случай, че бъде подадена команда " БЕГАЙТЕ ! "
                    Ключовете са на таблото, стъклата са затворени, за да има чист въздух в купето . Премислил съм и това, че ако няма видимост,
                    следващите 300 метра е достатъчно, само да ми дерат драките в дясното стъкло и ще съм сигурен , че съм на пътя !



                    След битката, всичко е спокойно. Птичките пак си чуруликат



                    Ето най опасната точка на фронта, за прехвърляне на пожара, оттатък пътя. Тук се душихме и се бихме най яко.



                    Слизам надолу и откривам началото на пожара, ей в тази къща са решили да изгорят клонаците, сред неокосената миналогодишна трева !



                    Ето го и " проблемния " брод на реката, аз лично го минах няколко пъти на " бързи " .



                    Нищо и никакво бродче, според мен Татрата щеше да мине.



                    Няколко финални снимки с телеобектива, от долу на цялото пожарище.



                    Дължината на пожара по склона е около 800 метра до километър.



                    Важното е, че спасихме боровата гора отзад и манастира, зад билото. Кой манастир ? - не знам, след малко ще проверя.
                    Тъй като 10 пъти питах кмета Киро, ака се казва селото, че и даже го диктувах на Станко по телефона, решавам да си го снимам !



                    Край
                    Последно редактирано от Nik Nikolov; 13-04-09, 11:41.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      До: Отново пожар, около язовир Лобуш !

                      БРАВО НИКИ!

                      За жалост в много случаи, в които всеки се надява другите да свършат работата нещата излизат извън контрол и стават непоправими бели.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X