Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво направихте след земетресението?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво направихте след земетресението?

    Публикувам тази анкета по следния повод. Снощното земетресение, което не беше силно, но напълно достатчно за да се предвди, че може да бъде последвано от второ, завари нашето семейство да си пийва и хапва сладко сладко на масата. След нормалние 10 секунди за "Я, земетресение..." и още толкова за "уточняване на стратегията" -вкъщи сме две семейства - моето и на сестра ми, започнахме да се приготвяме - събуждане на децата - бързо обличане и по едно одеало, двете спешни раници за децата, приготвени точно за това, кучета, бушони и след 2 минути бяхме навън. С 3 малки деца и две големи кучета. И си останахме сами от 350 апартамента в нашия блок. Пуснахме радиото в колата, чухме по хоризонт, че обстановката се изяснява и водещия който пускаше майтапи за това как хората се паникьосвали от "някакво си" земетресенийце...
    Изчакахме 30 минути, не съобщиха за нов трус и си се прибрахме да се приспиваме наново. Остана ни прекъснатата вечеря, събудени деца и една добра тренировка в реални условия за действие при инцидент. От последното имаше полза, тъй като имахме няколко пропуска които да отстраним - например това, че преди 3-4 седмици като ни свърши през нощта бебешкото мляко извадихме кутията от спешната чанта и забравихме да я възстановим.
    Та така, аз се чудя, дали наистина никой не прави разлика между това да ти е писнало да се разправяш с държавната администрация и затова да си оставил "да става каквото ще" и това да си оставил да става каквото ще с живота ти и този на децата ти защото не ти се занимава с глупости и не ти се "прекъсва вечерята"?
    В 10 вечерта цяла София спи толкова сладко, че май на никой не му пука дали ще се събуди...
    99
    Взех най-необходимите неща и се евакуирах веднага.
    6.06%
    6
    Приготвих най-необходимите неща и изчаках в готовност да се евакуирам, ако наистина се наложи.
    8.08%
    8
    Евкуирах се на секундата и не се сетих да взема нищо.
    3.03%
    3
    Останах си спокойно вкъщи.
    53.54%
    53
    Какво земетресение...?
    29.29%
    29

    Анкетата е изтекла.

    Последно редактирано от icerunner; 16-11-08, 08:50.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    До: Какво направихте след земетресението?

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    ... и след 2 минути бяхме навън ...

    ... Изчакахме 30 минути, не съобщиха за нов трус и си се прибрахме да се приспиваме наново ...
    Е проблемът е, че никога не знаеш дали и кога ще дойде евентуален следващ трус.

    А ако те завари точно на стълбите, които далеч не са безопасно място в такива случаи?

    Как прецени, че 30 минути изчакване е достатъчно?

    А ако хората от всичките не знам си колко апартамента се втурнат по стълбите? Като се сетя колко тясно беше стълбището на 21-етажния блок, в който живеех преди години, мога да си представя, че при един опит за масово напускане самата евакуация може да стане причина за пострадали ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      До: Какво направихте след земетресението?

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
      Е проблемът е, че никога не знаеш дали и кога ще дойде евентуален следващ трус.

      А ако те завари точно на стълбите, които далеч не са безопасно място в такива случаи?

      Как прецени, че 30 минути изчакване е достатъчно?

      А ако хората от всичките не знам си колко апартамента се втурнат по стълбите? Като се сетя колко тясно беше стълбището на 21-етажния блок, в който живеех преди години, мога да си представя, че при един опит за масово напускане самата евакуация може да стане причина за пострадали ...
      Значи, Чавдаре, темата за земетресенията е много дълга, особено ако тръгнем от физиката на земната кора и стигнем до евакуационните планове. За сметка на това Правилата за действие, мислени много, от много хора са доста кратки и ясни. Изчакваш на безопасно място вкъщи да премине първия трус, освен, ако не можеш да се евакуираш за секунди, и след това взимаш спешните неща и се изнасяш по стълбите. Това дори и в училище го казват. А за 30-те минути никой не гарантира. Може да е след 2 или 10 часа, но ако се окаже първичен трус, опасността от силен вторичен е най-голяма първите минути.
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #4
        До: Какво направихте след земетресението?

        Имаше повтерен и по-лек трус чак призори...

        Коментар


        • #5
          До: Какво направихте след земетресението?

          Ние си бяхме сами трите в къщи. Усетихме труса и първо застанахме под рамката на вратата. Докато
          две изключвахме контактите, третата взе якетата, ключове, пари и излязохме долу настрани от блока.
          В училище така са ни учили. От осеметажния ни блок с 6 входа само ние бяхме направили това.
          Направи ми впечатление, че хората МАСОВО бяха наизлизали по ТЕРАСИТЕ?!
          Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
          A2 (+)

          Коментар


          • #6
            До: Какво направихте след земетресението?

            И ние предпочетохме да се изнесеме. Не ме мързи чак толкова, че да не помръдна. Абсолютно прав е колегата Айсрънър, че така се прави.

            Това е тактика изградена с годините и може би е най-правилната. От моя блок бяха наизлезнали 5-6 човека, които стояха до блока Нежно им подметнах, че е добре да се отдалечат максимално възможно от блока.

            А за хората по терасите само мога да кажа, че това вече е проява на тотален идиотизъм и при най-лекия трус може да се стоварят долу... А и колкото и да се оглеждаш, едва ли ще ВИДИШ земетресението

            Коментар


            • #7
              До: Какво направихте след земетресението?

              Анкетата само за софиянци ли е?
              Където Бирата, Там и Аз...

              Коментар


              • #8
                До: Какво направихте след земетресението?

                Нищо . Дори спорих известно време с околните, че си въобразяват . А бях в заведение доста близо до Южния парк и то на третия етаж. Хвана ме точно докато си наливах уиски, не разлях, ама не го и усетих... Околните се разговориха, а аз почнах да се майтапя, че седим в стабилна стара къща, докато около нас са паянтови нови блокчета(в тях ми се е случвало да изпадне тухла от стената, докато забивам пирон за закачалка) и ако беше земетресение каквото описват, щяха да са изпопадали . Останахме си вътре, което не е непременно лошо... Предвид опасноста от разпадащи се съседни сгради...
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: Какво направихте след земетресението?

                  А мен всички дружно ме обвиниха, че ритам масата и не излязохме щото нямаше смисъл - там където бяхме.
                  Подсетих се обаче, че съм забравил "бойната готовност" на децата - в колата, може би така е по добре.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Какво направихте след земетресението?

                    Опа, айде и природата се намеси в демократичните процеси! Обаче си лежа най-дебилно и си мисля; Това може и да не е земетресение!- на околовръстното има толкова много тресящи се валяци та може честотите да са им съвпаднали за момент...!? Може да са гръмнали в някоя кариера а звука тайно да са го приватизирали!...... Заспал съм.........!!! Във 2.30 жена ми ме буди да ми каже че имало земетресение/във форумите спорят дали е в Кладница или в Нови Искър ..../ Сутринта пускам радиото и в контекст бате Бойко казва; -По-лошо от това не може да стане!.... И таз добра, пък аз да проспя такива динамични процеси, и се оглеждам за пукнатини по стените!!! А кмета си приказвал за управлението!
                    Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                    Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                    Коментар


                    • #11
                      До: Какво направихте след земетресението?

                      Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                      Нищо . Дори спорих известно време с околните, че си въобразяват . А бях в заведение доста близо до Южния парк и то на третия етаж. Хвана ме точно докато си наливах уиски, не разлях, ама не го и усетих... Околните се разговориха, а аз почнах да се майтапя, че седим в стабилна стара къща, докато около нас са паянтови нови блокчета(в тях ми се е случвало да изпадне тухла от стената, докато забивам пирон за закачалка) и ако беше земетресение каквото описват, щяха да са изпопадали . Останахме си вътре, което не е непременно лошо... Предвид опасноста от разпадащи се съседни сгради...
                      Били сме в един район.Ама нашето кръчме е на един етаж и се почуства доста яко.Всички замлъкнаха за момент.И после се почна едно"наздраве" то нали първичният трус е най-силен.Някой даже спомена, че желанието му да умре на маса се сбъдвало.
                      Grand Cherokee WJ 4.7 V8
                      Това е положението.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Какво направихте след земетресението?

                        колеги на мен ми става лошо преди заметресение . доста е особенно чуството . бях доста бърз и от петия етаж за секунди бях навън .
                        дали е паника -незнам но нищо не ме интересува от материялното в такъв момент .

                        Коментар


                        • #13
                          До: Какво направихте след земетресението?

                          Мен първото земетресение ме хвана в колата на един паркинг. След труса преместих колата по далеч от блока и пуснахме Хоризонт. След 30 минути се прибрахме.

                          Второто сутринта ме хвана в леглото. Тогава отработихме евакуацията. Най-необходимото си ми е готово в сакче, дънките якенцето и в колата. Най-неприятното при мен беше, че трябваше да сляза от 11-я етаж пеша. От целия блок само ние бяхме долу. Пак след 30-тина минути се качихме.
                          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                          Drag Grand Canyon Daily
                          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                          LZ1JYM

                          Коментар


                          • #14
                            До: Какво направихте след земетресението?

                            Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
                            взе якетата, пари ?!

                            браво Цвети , и ти ли имаш денги в буркан банк бе бeйби долл ! иначе мисля че кандиат младоженци ще имат още една причина да падат на едно коляно пред сестричките !
                            извеяавам се за спама !

                            Коментар


                            • #15
                              До: Какво направихте след земетресението?

                              тук на центара си удари доре , неможе да не се замисли човек , не ми е първо земетресение , но повече се притесних за околнитеми ,

                              какво направих, бех си на компа и там си стоях , гледах си форума и така
                              sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X