Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как трябва да постъпим при тежки ПТП

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

    Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
    ...
    Въпросния цитат, колега....
    Надявам се обръщението "колега" да е като поздрав за "колега от форума" или "колега шофьор", но за да няма недоразумения уточнявам отново, че не съм лекар.
    Онзи "цитат" ми е добре известен, затова и съм го запомнил и съм го дал за пример. Срещал съм го и на български език. Както и да е, не бих изказал мнение дали подобна процедура би намерила място в съвременна военно-полева доктрина за оказване на помощ от лица със или без медицинско образование, защото не съм запознат. Категоричен съм, обаче, че няма никакво място в никоя СЪВРЕМЕННА доктрина за оказване на първа помощ. Заради това бих използвал Вашия израз - само "болен мозък" може да го преподава на съкратен курс по първа помощ за лаици.
    Първата помощ е наука, в която медици използват знанията и опита си (и изключително много статистически методи) за да изградят правила по които да действат НЕмедици когато трябва да окажат помощ. Тези действия се различават по своята същност от медицинската помощ. Първата причина за това, е че независимо от продължителността, качеството и честотата на обучението което е получил един лаик, то е несравнимо с обема знания който придобива в образованието си един лекар. От това следва, че лаика не може и не бива да взима решения по "свое усмомотрение" защото не може правилно да оцени последствията, нито може да вземе правилните мерки за да поправи евентуална своя грешка. По тази причина се отхвърля и почти всяка употреба на медикаменти от немедицински лица при оказване на помощ. И така първия принцип на доктрините за Първа помощ е да се предоставят ясни и еднозначни алгоритми за действие. Втория не по-малко важен принцип е, че оценката за "правилността" на дадено правило се прави въз основа на статистически наблюдения върху резултата от прилагането или неприлагането и в практиката, а не само от нейната медицинска обосновка. Видно е, че това колко лесно се научава от лаик, колко бързо се забравя, колко смелост се изисква за да се приложи има не по-малко значение за крайния резултат от физиологичната част на въпроса. И всичко това се оценява не за конкретен индивид, а за средно статистически човек преминал средно статистическа подготовка за оказване на Първа помощ. Има много примери за бързото развитие и промените които се правят в доктрините за оказване на Първа помощ в развитите държави, но като най-ярък пример може да се посочат алгоритмите за действие при спиране на дишане и сърдечна дейност които се обновяват от Европейския Център по Реанимация на всеки 5 години. И препоръчаните алгоритми се изменят доста сериозно при всяко ново издание. Разбира се причините за това могат да се търсят на много места, включително и за да оправдае своето съществуване тази авторитетна институция. Едно е сигурно - причините не са в промяна на човешкия организъм. Наред с развитието на медицинските познания по въпроса, най-голяма роля за тези промени играе събирането на статистическа информация за целесъобразността на дадена препоръка. Това достига до границата на здравия разум понякога, например с препоръката да се правят само извънгръдни притискания когато човек изпитва погнуса от дишането уста в уста... Статистиката обаче е показала, че това е по-добра алтернатива пред масовото нежелание на хората да се запознаят с техниката или пък да я приложат при необходимост поради погнуса...
    Мисля, че сериозно се отклоних от темата за което се извинявам. Най-добре всеки да обърне повече внимание на последното изречение в поста на Венци.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #47
      От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

      Смятам, че в този Форум обръщението "колега" изразява точно това, което пишете-съмишленик в любимото хоби. Професионалната принадлежност тук остава на заден план. Съгласен съм с нещата, които излагате, алгоритмите са в основата на целия лечебен процес на запад, и освен практичните си предимства дават яснота в случаите с правен проблем.
      Сигурно мога да бъда упрекнат в прекалено детайлизиране, но в случаите, когато ми се налага да изнасям подобни беседи/няколко пъти в година/, работя с хора, които в изпълнение на служебните си задължения попадат в такива ситуации. И понеже ги познавам/спасен съм от преценката на "средностатистическия човек" / се стремя да ги запозная с практични детайли,които се разминават с алгоритмите. Това обаче няма общо с темата.
      П.п. извинявам се за късния отговор, но със сина ми делим един ПК, и е ясно кой е приоритетен.Поздрави!
      "Make love, not war!"

      Коментар


      • #48
        От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

        Откъса с "гълтането" на езика се оказва, май, нещо спорна част, "изваждал" съм на практика и затова си позволих да пиша по темата. Понеже беше отдавна и споменът ми е избледнял, не мога да пиша с някакви подробности, може-би отварянето на долната челюст с твърд предмет и бъркането с пръст не е най-добрия вариант и има по-безобидни начини, но, виждайки посиняващият човек, трябваше да се предприеме нещо, тогава ми се получи и спасих човека от задушаване, заобиколен от още 10-15 изплашени, стоящи, безучастно хора.

        Тук има няколко интересни мнения по темата "гълтане на език": http://www.mma-bulgaria.com/forum/viewtopic.php?p=6557

        В тази лекция става въпрос за прилагането на подходящи животоподдържащи дейности и мероприятия за предотвратяване на усложнения, получени при травми, свързани с произшествия при практикуване на пешеходен туризъм, на място от други участници в пешеходната проява, както и за транспортирането на пострадалия до най-близко намиращия се медицински пункт или населено място, от която, също можем да извлечем познания по темата.
        http://academic.uni-ruse.bg/lekcii/p..._postradal.htm
        VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
        SXS-Restorations 0886513079
        Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

        Коментар


        • #49
          От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

          Имам питане по темата:
          Когато дойде спешната помощ и съответно лекар -ТОЙ каза, че пострадалия не трябва да се вади през шофьорската врата. Трябвало през пасажерската. Добре, че докато се туткаха полицаите и лекаря човека си дойде в съзнание и изнасянето ПРЕЗ ПАСАЖЕРСКАТА врата стана с неговото съдействие.
          То бяха свиване на коленете, огъване на гръбнака, наклон напред на тялото ... а бе пробвайте да излезнете от шофьорската седалка през пасажерската врата - е те това е, само че с голяма и дълбока, кървяща рана на главата и току що върнал се в съзнание.
          Та питането ми е към колегата от БЧК.
          Вие по новите правила (под вие имам пред вид вас от БЧК и докторите) - по новите правила така ли се вади пострадал при челен удар при положение , че шофьорската врата се отвори и нямаше други причини за подобни действия?
          Питането ми е съвсем сериозно и ще е полезно за темата .

          Коментар


          • #50
            От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

            При човек в безсънание:
            ABC - Airway-Breathing-Circulation.Лесно се помни, а това е важно при критични ситуации.
            http://en.wikipedia.org/wiki/ABC_(medicine)
            Осигурява се път на въздуха чрез почистване на устната кухина,брадичката се повдига за да се отвори път на въздуха към дробовете(иначе е възможно при изкуствено дишане да се надува стомаха),проверява се за пулс и дишане и се започва изкуствено дишане (препоръчва се уста-нос)и сърдечен масаж(централната гръдна кост трябва да потъва 4-5см) 1 вдишване 3 натиска.
            Това е реда на действия при човек в безсъзнание.След няколко минути без дишане настъпват необратими последствия.Още няколко минути има за да се възтанови кръвообращението.От локално кървене или счупени крайници не се умира бързо. Аз лично първо бих се обадил за помощ-отнема 1-2 минути защото след като се започне изкуствено дишане и сърдечен масаж той не се прекъсва до идване на лекар. Това съм запомнил от курс по спешна помощ.
            Обяснявам като лаик защото съм такъв.
            0+

            Коментар


            • #51
              От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              Имам питане по темата:
              Когато дойде спешната помощ и съответно лекар -ТОЙ каза, че пострадалия не трябва да се вади през шофьорската врата. Трябвало през пасажерската. Добре, че докато се туткаха полицаите и лекаря човека си дойде в съзнание и изнасянето ПРЕЗ ПАСАЖЕРСКАТА врата стана с неговото съдействие.
              То бяха свиване на коленете, огъване на гръбнака, наклон напред на тялото ... а бе пробвайте да излезнете от шофьорската седалка през пасажерската врата - е те това е, само че с голяма и дълбока, кървяща рана на главата и току що върнал се в съзнание.
              Та питането ми е към колегата от БЧК.
              Вие по новите правила (под вие имам пред вид вас от БЧК и докторите) - по новите правила така ли се вади пострадал при челен удар при положение , че шофьорската врата се отвори и нямаше други причини за подобни действия?
              Питането ми е съвсем сериозно и ще е полезно за темата .
              Аз тъй като не съм лекар и не съм от БЧК е редно да се въздържа от коментар... Но все пак: Правило за това през коя врата да се извади пострадалия няма. Вади се през тази през която няма да бъде травмиран допълнително. Има други правила, но кой ли ги спазва... като например на ВСЕКИ пострадал в ПТП да се поставя яка независимо от това дали има или няма видими наранявания.
              По конкретния случай, ако питането действително е "съвсем сериозно": Ако не е имало други фактори, то изглежда логично шофьора да се извади през шофьорската врата. Възможно е да е имало причина поради която лекаря да е преценил, че е по-добре да се извади през другата врата и да не е счел за необходимо да обясни защо.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #52
                От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                Първоначално публикуван от Emil (0n4o) Преглед на мнение
                При човек в безсънание:
                ABC - Airway-Breathing-Circulation.Лесно се помни, а това е важно при критични ситуации.
                http://en.wikipedia.org/wiki/ABC_(medicine)
                Осигурява се път на въздуха чрез почистване на устната кухина,брадичката се повдига за да се отвори път на въздуха към дробовете(иначе е възможно при изкуствено дишане да се надува стомаха),проверява се за пулс и дишане и се започва изкуствено дишане (препоръчва се уста-нос)и сърдечен масаж(централната гръдна кост трябва да потъва 4-5см) 1 вдишване 3 натиска.
                Това е реда на действия при човек в безсъзнание.След няколко минути без дишане настъпват необратими последствия.Още няколко минути има за да се възтанови кръвообращението.От локално кървене или счупени крайници не се умира бързо. Аз лично първо бих се обадил за помощ-отнема 1-2 минути защото след като се започне изкуствено дишане и сърдечен масаж той не се прекъсва до идване на лекар. Това съм запомнил от курс по спешна помощ.
                Обяснявам като лаик защото съм такъв.
                Съгласен съм напълно със смисъла на това което сте написали, но фактологията не е много добра. Има конкретно разработени мерки за действие при безсъзнание/спиране на дишане и сърдечна дейност.
                С извинение, че цитирам собствения ни сайт: http://www.firstaidbg.com/firstaid/resuscitacia.htm описаната тук последователност е в пълно съответствие с насоките на ERC от 2010г.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #53
                  От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                  Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                  Аз тъй като не съм лекар и не съм от БЧК е редно да се въздържа от коментар... Но все пак: Правило за това през коя врата да се извади пострадалия няма. Вади се през тази през която няма да бъде травмиран допълнително. Има други правила, но кой ли ги спазва... като например на ВСЕКИ пострадал в ПТП да се поставя яка независимо от това дали има или няма видими наранявания.
                  По конкретния случай, ако питането действително е "съвсем сериозно": Ако не е имало други фактори, то изглежда логично шофьора да се извади през шофьорската врата. Възможно е да е имало причина поради която лекаря да е преценил, че е по-добре да се извади през другата врата и да не е счел за необходимо да обясни защо.
                  Не е възможно . И нищо още не беше преценил. А за обяснението - "така е по новите правила ", "така е правилно вече ".
                  Лично аз съм на друго мнение, но аз съм от стара школа...... новата нещо не ми е понятна.
                  И не напразно повдигам този въпрос. АКО се наложи изкуствено дишане .... човека (пострадалия) трябва ПЪРВО да се извади от колата (при катастрофа ). И изваждането се оказва преди изк. дишане. И съответно трябва да се направи по правилния начин . Така си мисля аз.
                  За тези, които ще кажат " Ама как ще го местите", "ще му направите нещо лошо при преместването " и подобни - за тях ще обясня моето виждане :
                  Аз не съм виновен, че водача (пострадалия) е ВЕЧЕ в ситуация "предсмъртна". Аз до този момент нямам участие.
                  Моето участие в спасяването започва след създаването на "предсмъртна"ситуация.
                  И всякакви действия по "долекарска помощ " се водят спасителни в създалата се вече ситуация.
                  За това не се притеснявам от упреци "защо помагаш... знаеш ли какво може да стане ......и т.н. "
                  Та - моля вещи колеги да уточнят действията преди изкуственото дишане в тази тема !

                  Коментар


                  • #54
                    От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                    За да не споря и със себе си в паниката, имам вързана с ластици на скоростния лост една шашкъния за трошене на стъкла. Практически - автоматичен център, като за шлосери. При Румбата от този форум, има и много по-хубави, понеже са по-дълги, и стават и за изчукване на краищата, някой да не се одере. Скъпи са, но си струва. Трябва само да им се добави халкичка за канап, против изпускане. Щангите за гуми и големите чукове стават, ама само понякога.
                    А всъщност мечтая за нормална хидравлична ножица. Тогава проблем с евакуацията на затиснат в смачкан автомобил няма, обаче цената ... Пък и теглото ...(((
                    Ако Джорджо помогне, ще взема да каръщисам един амортисьор с такламит, и майната му. Колкото можем - толкова. Все е повече от хич.
                    То и джека става, обаче иска място. Хубавото му е че верно може да стиска, но нямам никакъв инструмент за отгоре, а голото ухо всъщност реже. Ако някой с технологически възможности иска да поучаства - ще дам скиците. Едва ли е бизнес, по-скоро - на полза роду.
                    Последно редактирано от Стефан; 02-08-11, 02:38.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                      . А за обяснението - "така е по новите правила ", "така е правилно вече ".
                      Лично аз съм на друго мнение, но аз съм от стара школа...... новата нещо не ми е понятна.
                      И не напразно повдигам този въпрос. АКО се наложи изкуствено дишане .... човека (пострадалия) трябва ПЪРВО да се извади от колата (при катастрофа ). И изваждането се оказва преди изк. дишане. И съответно трябва да се направи по правилния начин . Така си мисля аз.
                      Относно "новите" и "старите" правила ще насоча вниманието отново към поста на icerunner по-горе за начина, по който се въвеждат промените в правилата за първата помощ. Всяко нововъведение е резултат от тонове статистика, която в развитите страни е обект на интерес от много лекари и други специалисти, за да се постигат все по-добри резултати при оказването на първа помощ от немедицински лица.
                      В същата връзка, съществува цял Европейски референтен център (ERC) по въпросите на поддържането на основните жизнени функции (част от което е CPR), и който през 5 г. публикува осъвременени насоки както за медицински, така и за немедицински лица. Ако повечето реаниматори в болниците си правят труда да се запознават и съобразяват с тях, аз като лаик и немедицинско лице не бих си позволила да си казвам, че знам по-добре, просто защото си "харесвам" друг метод отпреди години. (Факт е, че с първа помощ се занимавам от достатъчно много време, за да видя въвеждането на много нови правила и отмяната на стари, и постепенно да се убедя, че това далеч не става случайно.)

                      Сега по същество - за нуждата от изкуствено дишане и вадене от колата.
                      Правилото е, че дишането (като основна жизнена функция) е с абсолютен приоритет.
                      Т.е. ако пострадалият в колата не диша, задължително трябва да бъде максимално бързо (доколкото може атравматично и както е посочил icerunner, с яка) изваден, отнесен на безопасно място и да започне кардиопулмонална ресусцитация (CPR, иначе казано, изкуствено дишане и извънгръдни притискания на сърцето).
                      Нещо повече: това важи още с установяването, че пострадалият е в безсъзнание: първо, защото невинаги може да се осъществи ефективно отваряне на дихателните пътища в колата, и второ, защото човек в безсъзнание всеки момент може да спре да диша.
                      Цялостният алгоритъм:
                      1. Преценка на ситуацията и осигуряване на безопасност
                      2. Контакт с пострадалия
                      3. Взимане на незабавни мерки за запазване на живота му: ако е в безсъзнание, вадене извън колата на безопасно разстояние, проверка на дишане и ако не диша, започване на CPR. Ако диша - обръщане в стабилно странично положение и постоянно следене на дишането.
                      4. Ако е в съзнание, преценка на състоянието и по-нататъшни действия. Не се вади от колата, ако нещо не застрашава живота му.
                      Разбира се, междувременно е добре някой друг да се е обадил на 112 или другите спешни телефони и добре да е обяснил какво се е случило и какво е състоянието на пострадалите (за съжаление, далеч не всички линейки са оборудвани с дефибрилатори).
                      Последно редактирано от eager; 02-08-11, 09:21. Причина: допълнение

                      Коментар


                      • #56
                        От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        За да не споря и със себе си в паниката, имам вързана с ластици на скоростния лост една шашкъния за трошене на стъкла. Практически - автоматичен център, като за шлосери. При Румбата от този форум, има и много по-хубави, понеже са по-дълги, и стават и за изчукване на краищата, някой да не се одере. Скъпи са, но си струва. Трябва само да им се добави халкичка за канап, против изпускане. Щангите за гуми и големите чукове стават, ама само понякога.
                        А всъщност мечтая за нормална хидравлична ножица. Тогава проблем с евакуацията на затиснат в смачкан автомобил няма, обаче цената ... Пък и теглото ...(((
                        Ако Джорджо помогне, ще взема да каръщисам един амортисьор с такламит, и майната му. Колкото можем - толкова. Все е повече от хич.
                        То и джека става, обаче иска място. Хубавото му е че верно може да стиска, но нямам никакъв инструмент за отгоре, а голото ухо всъщност реже. Ако някой с технологически възможности иска да поучаства - ще дам скиците. Едва ли е бизнес, по-скоро - на полза роду.
                        Ако си от София ми се обади да дойдеш при мене да пипнеш ,да видиш от близо хидравлика
                        А и не само хидравлика
                        Ако го намеря ще ти дам едно ДВД как се работи с такава

                        Коментар


                        • #57
                          От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                          Колеги специалисти по темата - много бързо стигате до изкуственото дишане. За него вече е ясно - схема, правила, препоръки.... но как се вади пострадалия?
                          Трябвало яка - каква, с какво да я заместя подръчно нещо ?
                          Следва преместване на тялото - от коя врата, какви са правилата , какви са опасностите ?
                          Не, че често се случва..... но за 25 години поне 25 са случаите на които съм присъствал. Но едва в тази тема видях упреци от специалист за "съдене до дупка " на човек който се е притекъл на помощ.
                          Та се замислих .... подобни думи се запомнят лесно и .... и предлагат оправдание за лесния вариант - "няма да предлагам своя помощ за да не ме съдят "
                          Все пак - за да е полезно нека отговорвт запознатите ...... полезни отговори . Без глупости "ще го съдя" и т.н.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                            В България закон и официално приети правила за оказване на първа помощ няма. Това е за "съденето". Очевидно и за добро, и за лошо. Според мен повече за лошо, но това е друга тема.
                            Оттам нататък, който иска да се научи да оказва първа помощ според съвременните доктрини в по-развити в това отношение страни, намира начин да го направи.
                            Как ще се погрижиш предварително за подготовката си и после на място, когато се наложи, е въпрос на съвест.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                              Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
                              В България закон и официално приети правила за оказване на първа помощ няма. Това е за "съденето". Очевидно и за добро, и за лошо. Според мен повече за лошо, но това е друга тема.
                              Оттам нататък, който иска да се научи да оказва първа помощ според съвременните доктрини в по-развити в това отношение страни, намира начин да го направи.
                              Как ще се погрижиш предварително за подготовката си и после на място, когато се наложи, е въпрос на съвест.
                              Колега - това питам и общи приказки съм слушал на курсовете когато захранвах своята съвест. Преди повече от 25 години. Но идват нови правила.
                              Отваряне на устата за да се освободи дихателен път ставало с накланяне назад на главата САМО. Колко лесно е да се каже.
                              Ама преди да я наклониш .. (човекът е на седалката седнал) трябва да го изкараш, изнесеш навън, извън колата.
                              Стига общи приказки - как се изкарва пострадалия според новите правила.
                              Конкретен въпрос....чака конкретен отговор. (според правилата - нали е лесно да се каже. Ами казвайте какви са правилата )
                              За да е още о-интересна темата - ето още един въпрос (пак да ме съдят ....) :
                              Имаме катастрофа с падане на колата в БУЙНА река (след проливни дъждове). Единия човек е жив и излезнал на тавана на колата . Не знам как са го взели от там и закарали в болницата.
                              Другия човек - за жалост се е удавил ( а може и преди това от травма да е починал) . Все едно - умрял.
                              Половината му тяло е извън колата през страничното стъкло и единствено предпазния колан го крепи да не го отнесе буйната вода. Няма откопчаване на колана - цялата кола е под вода, привързана със стоманено въже за товарен камион за да не я отнесе водата.
                              Как се вади този мъртвец ?
                              Какви са правилата за да не ме съдят ?
                              Кой определя тези правила в тази ситуация ?
                              Нали имаме специалист по съденето - моля за отговор ?
                              Дано сега ме разберете защо моля, да не се упрекват хората решили да помогнат. Правилата са за "нормалните "произшествия.
                              Има обаче и произшествия ИЗВЪН правилата........щеше да е хубаво да ги нямаше.....
                              Последно редактирано от bgbul; 03-08-11, 20:16.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Как трябва да постъпим при тежки ПТП

                                Здравейте. Нов съм сега виждам темата. Най важното е да се провери за опасност от пожар и обезопаси района т.е. не с триъгъгници а с хара които махат настоятелно на идващите коли. Светлоотразителните жилетки вършат хубава работа. След като дойде милиция те си знаят работата макар че много често хората не я разбират. Ако няма опасност някой автомобил да се търкули в дерето се започва с пострадалите за което по горе е писано пре достатъчно. Няма две еднакви катастрофи всички случаи са различни. Преди години на планинско на Шипка излита бегачка и удря човек . Тълпата го грабва и качва на горе страшно много народ около ударената жена и един зрител който е доктор не може да се добере до нея. Жената почина а доктора казваше МОЖЕ БИ МОЖЕХ ДА ПОМОГНА. От бърза помощ са медици а не железари и им е трудно да преценят как точно трябва да се извади затиснат човек в смачкан автомобил особенно крака между педали и седалка трябва да им се помага. От пожарната вече са доста добре обурудвани но и на тях им трябва помощ от време на време например къде има гредичка на това купе и какво ще стане ако се отреже. Преди 10-12години оборудването беше лостове и набор хидравлични разпънки а сега имат почти всичко. Макар и много рядко големи бели стават от връхитащи автомобили които изобщо не предполагат какво има пред тях а когато го видят вече е късно. Обезопасяването на района е много важно нещо. Това е моето мнение след опит над 15години като частна пътна помощ. Мога да пиша още много по темата но си мисля че на повечето хора ще им е гадно да го четат. В едно общество трябва да има и гробари. скай elenko.grozev
                                Бъдете здрави.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X