Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си запалим огън

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Как да си запалим огън

    В Конрад срещу баня Мадара продават нещо наречено Micro Blazer,с размер на запалка,презареждаемо с газ и даващо пламък като малък бренер поне 5 минути.Около 6 лв. Много е удобно.

    Коментар


    • #92
      До: Как да си запалим огън

      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
      Пълен крах и провал на запалващата ми система...

      Имам от скоро магнезиева пръчка или "запалващо желязце" както е известно по света...

      Ами бяхме за риба с жената, бе мокро, леко ръмеше, имаше мъгла и беше як студ...

      Намерих сравнително сухи иглолистни клонки, стари иглички, сравнително сухи, направих от клонки подпалки или т.н. трици, всичко както пише по книгите , дялкахме от сухата страна и т.н.

      Настъргах малко от пръчката после щраках шраках хвърчаха искри много ама ЦЪК не става...

      Жената се пробва да ме откаже, бе зверски наругана и аз още по-злобно започнах, ма не става и не става, сложих найлонче тънко, стъргах повече магнезий пак не ще, пали се но на влажно не иска да подпали дървото или найлона...

      ИЗвадих и сухия спирт, който бе леко влажен, и Ооо изненада, гадната пръчка не можа да запали и сухия спирт стрит на прах и на трохи, аз чакам да ми запали дърво във влажен ден...

      Извадих запалката на газ и запалих за секунди но извода ми е - тези неща на влажно време не стават а във дъжд сняг - надежда всяка оставете!

      Чудя се дали да не нося малко газ или силен алкохол да наквася леко триците преди да ги наръся с магнезий после да хвърлям искри, барем запалят така...

      Някой да има предложение или да сподели опит и полезни съвети в подобни ситуации?
      BatGeorgeone, проблема определено не е в запалката. Има няколко трика, които трябва да научиш, за да успяваш всеки път.
      Малко съвети:
      Само със стружки от дърво е трудно, освен ако не е от иглолистно дърво. На обикновенните дървесни видове им трябва мааалко повече температура, за да пламнат добре, поради което не хващат искрата добре. Може да стане, ако са наистина много фини - като конци.
      Ако имаше в себе си парче салфетка или дори да наскубеш мъх от вътрешната страна на памучен чорап или фланелка, със сигурност щеше да успееш.
      Много е важно да намериш подходящите разпалки. Бил си за риба - добре. Защо не се огледа за папур или тръстика? Сухите им "метли" и "глави" пламват практически от първото драсване.
      Много от полските треви имат на върха си туфички от класове, които също пламват много бързо. Плюсът им е, че почти винаги са сухи, заради вятъра и слънцето.
      Пухът от птици също е много добра разпалка.
      Влакната от вътрешната страна на сухата кора на някои дървета, след като се омачкат и стрият добре, също хващат искрата много добре.
      И последно. За най-висока ефективност и попадане на всички искри в желаното място - подпрете долния край на запалката точно пред, или дори върху него.

      Това са съвети от моята практика и смея да кажа, че успявам да запаля огън с тази запалка всеки път
      Малка демонстрация със следното клипче:
      http://vimeo.com/2139602?pg=embed&sec=2139602

      П.С Снимано е от мен. Тревата беше леко влажна, иначе успявам от първото драсване.
      [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
      ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

      Коментар


      • #93
        До: Как да си запалим огън

        Евала колега,

        Браво за уменията!

        Да, иглолистни бяха дръвцата, дори настъргах смола от боровете наоколо, сухи корички също настъргах, но по принцип всичко си бе влажно, ръмеше и бе мъгла...

        Папури нямаше, а за тези тревни мъхове и класове, нямаше смисъл да търся, всичко бе мокро...

        Но мерси много за съветите, определено следващия път ще съм по-упорит и предвидлив

        Много поздрави,
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #94
          До: Как да си запалим огън

          Пръчка,парцалче,бензин и кабел от делкото
          Влагата е без значение .......
          Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

          Коментар


          • #95
            До: Как да си запалим огън

            Kak да го обясня на остроумните колеги, вижте сега, не всички сме на ваша възраст и затова обичаме да ходим и пеша сред природата, и опитайте се да разберете, че един джип тежи повече от колкото едно огниво

            Щото ако иде реч в джипа може да събереш и половин тон запалки, все една ще пламне и в мокрото...

            Тук не си говорим кой е по-остроумен а как се пали огън, и не как пише, че се пали огън в гората а как се пали огън...

            Щото това от филмите малко сред нас го могат...

            Аз се мъча да редуцирам всячески теглото на багажа си за разходка, и като тегло и като обем, има хора на които и 100 грама стигат за да се чустват добре, е аз още нося доста кила, но съм новобранец, за това и се надявам повече от уверените и опитните да споделят ценни съвети, инак копи пейст от нета не ме радва много, щото това и аз го мога доста добре...

            Моля споделете повече, сигурен съм, че колегата Стоян има какво да покаже, и специално го насърчавам, колега давай?

            АКо имаш идване към София, каня те на среща с демонстрации, мисля доста полезни неща може да покажеш и на колегите от МСС ...

            Много поздрави,
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #96
              До: Как да си запалим огън

              Последно редактирано от CJ_; 11-11-08, 23:14.
              Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

              Коментар


              • #97
                До: Как да си запалим огън

                Благодаря за поканата BatGeorgeone, но това скоро може и да не стане
                София ми е далечко, а като изключим работата ми, напоследък и свободното ми време е изцяло запълнено.
                Но обещавам, ако това стане, да се обадя

                Иначе, за да отговоря на насърчителните думи ще дам следния линк с последната ми статийка:
                http://xns.blogsite.org/blog/?p=593

                Не е много по темата "Как да запалим огън", но и тази част е застъпена с няколко дадени възможности за постигане на успех в това начинание
                [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
                ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

                Коментар


                • #98
                  До: Как да си запалим огън

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  Всичко което не може да пали огън след като е стояло поне половин час под вода не върши работа... според мен... Ама всеки да си решава сам колко и какво му е важно...



                  Точно така, кибрит във презерватив.
                  Или магнезиево кубче и пила за 50 долара.
                  Правилното нещо на правилната цена.

                  Коментар


                  • #99
                    До: Как да си запалим огън

                    Вчера си поръчах такова:



                    С доставка от Щатите до България= 30ЛВ.
                    (предпочитам пред кибрит)
                    [B][U]NISSAN PATROL Y61 II 3.0TD[/U][/B]

                    Коментар


                    • До: Как да си запалим огън

                      Значи след помощ от приятел, вече по-лесно паля огън на открито дори и на влажно

                      Относно офертите с кибрита и запалките, мерси ама са в пъти по-големи от магнезиевата пръчка, която с подходяща кания може да стои неотлъчно закрепена за ножа, а без нож в гората аз ходя само по голяма нужда и то за кратко

                      За разпалка си е нужно или мъх от дрехи, или мъх от папур или разни растения или в моя случай малко носна кърпичка, 5-6 пласта парченце колкото 5 стотинки са повече от перфектно...

                      В мокро време каквито и мъки да приложих, само осъзнах,че без суха или лесно запалима подпалка да хване искрите, няма огън...

                      Та носете си поне носните кърпички сухи, щото освен за носа трябват и за други неща, а който е жена или излиза с такива ще ме разбере

                      П.С. да уточня за неразбралите, носните кърпички са сухи не са влажните такива щото ако някой запали с такава ще го черпя много за сизифовия труд
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • До: Как да си запалим огън

                        Първоначално публикуван от GECATA Преглед на мнение
                        Вчера си поръчах такова:



                        С доставка от Щатите до България= 30ЛВ.
                        (предпочитам пред кибрит)
                        Добро е, ползвам такова!Няма да те подведе разбира се с подходящи разпалки.

                        Коментар


                        • До: Как да си запалим огън

                          Може и да е писано вече, но и аз да си кажа за брезовата кора. Знаех, че се използва, но не бях експериментирал. Доскоро. Това е естествения вариянт на сухия спирт! Гори дори и единично парче с пламък.Гори продължиелно (5-10 см парче повече от 3-4 минути). Гори суха или много влажна без значение. До колкото разбрах белия цвят се дължи на няква яка химия и затова гори така силно. Отделяи силен дим (на закрито) но това едва ли е съществено за паленето на огън
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • До: Как да си запалим огън

                            Гледах филм,където спец-частите в зипа си имат дамски тампони. Непромокаема опаковка,малки са и количеството пресован памук е невероятно.
                            Практично решение!

                            Коментар


                            • До: Как да си запалим огън

                              Ако се опитвате да запалите огън с чакмак или дори само с две парчета кремък, може да ви е полезно парче овъглен памучен плат или други органични материи. Как - можете да видите тук:
                              ЛИНК
                              [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
                              ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

                              Коментар


                              • До: Как да си запалим огън

                                Има ли значение металната част която се удря в кремъка от каква стомана ще бъде? Единствено кремъкът ли прави искри при удар подходящи за запалване?
                                Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                                Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X