Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си запалим огън

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Как да си запалим огън

    Лошото в моя случай беше че всичко в цялата гора беше подгизнало от влага.И с кибрит бих видял зор при паленето на огън камо ли с една искра. послепис. Гледам че някои колеги смесват глицерина с това онова. Само не го смесвайте с азотна киселина Получава се много страшна и нестабилна смес.

    Коментар


    • #77
      До: Как да си запалим огън

      Говориш за нитроглицерин. Но той не става току-така. Глицерина се нитрира доколкото си спомням на два етапа (поне) и мисля, че беше нужна и сярна киселина, която е в определено съотношение със азотната.

      Колкото до това, че всичко в гората е било прогизнало - винаги се намират сухи дървета. Проблема е обаче, че с два крака извън строя, дори да запалиш по някакъв начин пламъче, едва ли ще можеш да го подържаш цяла нощ (особенно дълга зимна нощ). В студено време отиват доста дърва, за се чувстваш що-годе комфортно.
      Като цяло не винаги може да ти се отдаде да запалиш огън. Тогава отдаваш приоритет на намирането на подслон, който е не по-малко животоспасяващ от огъня.
      [URL="http://xns.blogsite.org"][IMG]http://xns.blogsite.org/images/banner.png[/IMG][/URL]
      ...[I][B]I love not man the less, but Nature more[/B][/I]...

      Коментар


      • #78
        До: Как да си запалим огън

        Първоначално публикуван от xns Преглед на мнение
        Говориш за нитроглицерин. Но той не става току-така. Глицерина се нитрира доколкото си спомням на два етапа (поне) и мисля, че беше нужна и сярна киселина, която е в определено съотношение със азотната.

        Колкото до това, че всичко в гората е било прогизнало - винаги се намират сухи дървета. Проблема е обаче, че с два крака извън строя, дори да запалиш по някакъв начин пламъче, едва ли ще можеш да го подържаш цяла нощ (особенно дълга зимна нощ). В студено време отиват доста дърва, за се чувстваш що-годе комфортно.
        Като цяло не винаги може да ти се отдаде да запалиш огън. Тогава отдаваш приоритет на намирането на подслон, който е не по-малко животоспасяващ от огъня.
        Сярна с азотна се получава царска вода.Единственото нещо с което можеш да разтвориш злато.

        Коментар


        • #79
          До: Как да си запалим огън

          Първоначално публикуван от Немезис Преглед на мнение
          Сярна с азотна се получава царска вода.Единственото нещо с което можеш да разтвориш злато.
          Това е солна с азотна.
          сярна с азотна е нитрирна смес.
          Никакъв те няма в химията, на поправителен.
          - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
          - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

          Коментар


          • #80
            До: Как да си запалим огън

            Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
            Това е солна с азотна.
            сярна с азотна е нитрирна смес.
            Никакъв те няма в химията, на поправителен.
            Прибързано писане. солна с азотна.Сори

            Коментар


            • #81
              До: Как да си запалим огън

              Аз се сещам за две неща.Ако дървата са мокри, или няма достатъчно тънко с което да тръгне огъня може да се използва парченце от вътрешна гума. Гумата гори доста добре.
              Иначе също става с карбид поливаш с вода и запалването на огъня е гарантирано. Аз поне винаги имам половин - един килограм в себе си .
              Относно спирта...не ви го препоръчвам. От спирт + вода + течен шоколад или степче...леле как боли глава...ама е вкусно де. Чак да не повярва човек.
              [URL]http://www.youtube.com/watch?v=OlfH3r780So[/URL]

              Коментар


              • #82
                До: Как да си запалим огън

                Пълен крах и провал на запалващата ми система...

                Имам от скоро магнезиева пръчка или "запалващо желязце" както е известно по света...

                Ами бяхме за риба с жената, бе мокро, леко ръмеше, имаше мъгла и беше як студ...

                Намерих сравнително сухи иглолистни клонки, стари иглички, сравнително сухи, направих от клонки подпалки или т.н. трици, всичко както пише по книгите , дялкахме от сухата страна и т.н.

                Настъргах малко от пръчката после щраках шраках хвърчаха искри много ама ЦЪК не става...

                Жената се пробва да ме откаже, бе зверски наругана и аз още по-злобно започнах, ма не става и не става, сложих найлонче тънко, стъргах повече магнезий пак не ще, пали се но на влажно не иска да подпали дървото или найлона...

                ИЗвадих и сухия спирт, който бе леко влажен, и Ооо изненада, гадната пръчка не можа да запали и сухия спирт стрит на прах и на трохи, аз чакам да ми запали дърво във влажен ден...

                Извадих запалката на газ и запалих за секунди но извода ми е - тези неща на влажно време не стават а във дъжд сняг - надежда всяка оставете!

                Чудя се дали да не нося малко газ или силен алкохол да наквася леко триците преди да ги наръся с магнезий после да хвърлям искри, барем запалят така...

                Някой да има предложение или да сподели опит и полезни съвети в подобни ситуации?
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #83
                  До: Как да си запалим огън

                  Жоро, тази точно запалка (и аз си взех, да си имам гъзи-ключодържател) е за палене на газов примус Не се жегувам, така е наистина. Онези дето са за "оцеляване" са с големи магнезиеви блокчета за да може да се настърже. От едната си страна имат такава пръчка, която е само за подаване на искра. Венци има такова, може да покаже.
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #84
                    До: Как да си запалим огън

                    Мерси Сашо, знаех си, че има нещо гнило в Дания )

                    Аз исках да си взема запалка Примус ама нямаха в Стената...

                    Инак се чудя какво най-малко по обем и какво най-устойчиво да ползвам за палене, защото видях какъв гърч е в студа влагата да няма и да не може да имаш огън... бррр още тръпки ме побиват...
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #85
                      До: Как да си запалим огън

                      Чесно ли да ти кажа?
                      Кибрит.
                      Добре защитен от вода, напр. в кутийка от упсарин или други ефересцентни таблетки - в капачката им има силикагел и е гарантирано, че ще си остане сух дори след отваряне и затваряне във влажно време.
                      Другото е супер запалка за 50 $ ... ти избери.
                      Освен това кибритчета ще си завреш в 3-4 различни джоба на якето и раницата и още няколко в колата за да ги намериш когато ти потрябват. А да се запасиш с 10 запалки за по 50 $ не е предвидливо, а извратено според мен.
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #86
                        До: Как да си запалим огън

                        Също така главите на клечките могат да се натопят в парафин (или восък, ако си гъзар ). Пази от влага и пада лесно при нужда.

                        А другият вариант е написан два поста по-нагоре - карабид. Ама пак трябва да го носиш в нещо непромокаемо, че...
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Как да си запалим огън

                          Сигурно ще предложа някаква глупост, но:

                          Проста газова или бензинова запалка за цигари (1,00 лв) не върши ли работа?!

                          В жабката ми - без да съм пушач - имам една-две.

                          Или карбид, фосфор и други екзотики са по-добри?

                          Коментар


                          • #88
                            До: Как да си запалим огън

                            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                            ... Проста газова или бензинова запалка за цигари (1,00 лв) не върши ли работа?! ...
                            Върши. Ама не е шик. Друго си е нещо по-така ...
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #89
                              До: Как да си запалим огън

                              Всичко което не може да пали огън след като е стояло поне половин час под вода не върши работа... според мен... Ама всеки да си решава сам колко и какво му е важно...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #90
                                До: Как да си запалим огън

                                Привет,

                                по дискавърито даваха за SAS та като гледах те как са се обурудвали. Имаха от всичко и по много. То кибрит, драскала и дори дамски тампони.
                                Казват че в мокро време ги използват за прахан да си палят бързо огъня.

                                Не съм пробвал ама знае ли човек .
                                LZ1VWW

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X