Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си запалим огън

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Как да си запалим огън

    Първоначално публикуван от Keltis Преглед на мнение
    .Не всички са в гората с джипове и нямат под ръка акумулатор за да нагряват телове на късо и да произвеждат искри така че нещо от тази тема може и да им е полезно.
    Във форума имаше предложена поредицата SURVIVOR на Ray Mears където има много полезни съвети как се пали огън в различни екстремни условия
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

    Коментар


    • #47
      До: Как да си запалим огън

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      Въпреки това, ще издам рецептата за алуминиевия и магнезиевия прах, а тя е:
      Лети джанти + подходяща пила.
      В зависимост от метариала на джантите, ще получите един от двата вида металан прах.
      Доста ще се озориш да получиш от така наречените "магнезиеви" джанти, магнезий! При джантите, магнезият е всъщност само добавка към сплавта за подобряване на тънколивкостта и! Акумолатора на колата не бих го ползвал за запалване на огън по гореизброените начини, защото рискувам освен без огън да остана и без кола насред пустоща (или с неизползваема такава)! Последния акумолатор дето го дадох на късо "умря" моментално (верно старичък беше) и ме издокара да купувам нов точно когато хич не ми се купуваше! А огън най-лесно се пали с кибрит, за целта кибрита трябва:
      1. Да го има - нося задължително във връхната дреха 1 и още 2-3 в раницата когато съм на преход в планината. В колата имам също! Сега някой ако каже че може да се случи да си забрави кибрита. Ми то каквото и средство да му се препоръча за палене на огън, той все може да го забрави! Тогава остава търкането на две сухи пръчки (стават и мокри), и да не запалиш огън пак ще се сгрееш!
      2. Да е сух - най често използвам найлонов плик или пластмасовата капсула от шоколадово яйце (имам много от племенника)!
      Сухи материали за огън се намират и след най-проливния дъжд в гората и по полето, стига човек да знае къде да търси. Накратко мога да кажа това: сухите клони, които са си по дърветата и храстите (а не по земята), си остават сухи, сухите треви с дълги прави стебла (не полегнали) също остават сравнително сухи и стават за подпалки!
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • #48
        До: Как да си запалим огън

        Май са най-хубави разни пластмасови бурканчета от лекарства. Съвсем херметични. Важно е само вътре клечките и драскалата да не мърдат едно спрямо друго. Щото сместа от двата състава е силно бризантна, опасно силна.
        Най съм се виждал в чудо в една прогизнала отсекъде есенна гора. Щото две клечки, един калашников патрон, и мри куче. Най-лесно тръгват боровите иглички, една по една почти. Обаче нямат мощност, и от тях тръгват пък само семките от шишарките. После най-тънките борови клечки, ... Додето стане огън страх, страх ... Почваш да изсъхваш направо под дъжда от нерви))

        Коментар


        • #49
          До: Как да си запалим огън

          Направо ме вкарахте в джаза с тия химий, аз съм доста бос в химията и наистина си мисля че е много по лесно да си осигуриш огън с един кибрит или запалка отколкото с химия. Много по полезно би ми било някой да ми каже как да оцелея ако джипа и всичко ми е отнесено от водата посред зима (а аптечката за беда е останала в багажника на джипа) и аз имам една мокра дреха на гърба си, и имам някакви си 20 минути преди да съм сдал багажа от хипотермия. е тогава е интересно как да си помогне човек, защото някой беше казал в този форум че " проходимостта е в главата" та аз си мисля че и оцеляването е в главата. Ха сега моля за отговор на представената ситуация която с оглед страстта ни да се навираме "между шамарите" би могла да бъде напълно реална. А и понеже никой няма намерение да си дави джипа посред зима в реката, да кажем че не съм си сложил влагозащитения кибрит или е останал в якето на задната седалка на джипа.
          Ами сега?

          Коментар


          • #50
            До: Как да си запалим огън

            Джамбазов нека кажа и аз две думи по темата.

            Ако си водолаз и слизаш долу, никога не го правиш неподготвен, защото и при прекрасно време и т.н. се случват неща, всичките непланувани.

            Ако тръгваш на ски в планината не тръгваш неподготвен, защото нещата и там се случват не по план, по план стават нещата вкъщи пред лаптопа и на чертожната дъска.

            Ако излизаш с джипа през зимата не до магазина а извън града например, си е безумие да тръгнеш без добро облекло с идеята в главата, че може да останеш на пътя зарадо 1001 едина причини дори и перфектните нови МПС закъсват.

            С други думи телефона ти е винаги в джоба, ножа ти е винаги в джоба/на кръста, в якето си имаш ръкавици шапка, дъждобран голям колкото кибрит, парици, документи, запалка а аз имам малка чантичка(хюмнетка им викаме по нашему) с пистолет(газови+халосни+ракети) ДжиПиЕс, батерии за телефона/ДжиПиЕс, запалка+кибрит или онези "кремъци", и т.н. обувките няма да споменавам, че трябва да са подходящи.

            В колата си имам суха калорична храна, аптечка, инструменти и т.н. но както казваш ако потъне джипа или тръгне по склона няма да може да вземеш нищо...

            Остава тактическата жилетка на Венци, там събираш повече от всичко необходимо за оцеляване+аптечка+електроники(фенери/те;ефон/батерии/навигация/часовник...)нож, мачете/брадва, въже и т.н...

            Впрочем моето мнение е, че подобни дискусии са само полезни и могат да покажат недооценени неща и да дадат ценни идеи.

            Много поздрави,
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #51
              До: Как да си запалим огън

              Ми, откакто ги има елечетата с много джобове, тоя въпрос е решен общо взето ... Въпросът е да не го носиш празно, само за фасон.
              Изобщо, джобовете са променили силно човешката история. Те са направили войната възможна по принцип, като са освободили ръцете на първите човеци за вършене на работа. Преди някоя година разтоварващите жилетки пък унищожиха масовите армии като облякоха обратно пехотата с броня, и направиха от пехотинеца от пушечно месо оръжейна платформа.
              Така че май не са толкова лошо нещо ...)) Остава да решиш какво ще държиш в джобовете, с които ще се разделиш най-накрая. В тайната торбичка на долните гащи едва ли ти трябват мускали в днешно време, ама някой презерватив може да мушнеш. А виж, кво да е ножче и запалка не тежат много в джобовете на панталоните. А че на задната седалка в потъналия джип са се въргаляли дисковете с новата Топ 100 на МТV май не е загуба, вервай ми.

              Коментар


              • #52
                До: Как да си запалим огън

                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                А че на задната седалка в потъналия джип са се въргаляли дисковете с новата Топ 100 на МТV май не е загуба, вервай ми.
                Стефане уби ме, търкалям се от смях по пода и не мога да обясня на жената защо. Разбира се че сте прави, аз представям просто ситуация. Естествено че ножа ми е на кръста и якето не се сваля, а и не тръгвам сам в такова време и на такова място ако не е крайно наложително. Но това не отговаря на въпроса как в подобна хипотетична ситуация БЕЗ кибрит да си запаля огън, .....да си направя ток.... и как по дяволите да си слушам мокрите изплували от реката дискове с новата Топ 100 с подръчни средства.
                Последното в кръга на шегата.
                Иначе естествено е че идеята е да не се тръгва без... ,аз ползван непромокаема паласка която ми е на кръста, ама АКО....?

                Коментар


                • #53
                  До: Как да си запалим огън

                  Ами почети още малко и ще видиш че има над дузина начина за палене на огън без кибрит запалка и т.н. всеки различен и полезен в различна ситуация време и т.н.

                  1. с лупа от очила, от компаса
                  2. с лък/гъдулка и дърво
                  3 само с две дървета и яко търкане
                  4 с кондом с вода работещ като леща
                  5 с кремъци
                  6 с гориво и подпалки и удряйки твърди метални или кремъни
                  7 с химични методи
                  ...

                  Ако си в БГ за какво ти е огън, да не би да има местности отдалечени на 300 мили от най-близкия човек??? Щото зимата за къде ще си тръгнал без екипировка в безпътието а ако си на пътя по добре върви докато срещнеш някого, а вечер да палиш огън от нищото и в нищото пак с какво ще ти помогне, не знам може би аз не виждам смисъл...

                  Поздрави,
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #54
                    До: Как да си запалим огън

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    Ами почети още малко и ще видиш че има над дузина начина за палене на огън без кибрит запалка и т.н. всеки различен и полезен в различна ситуация време и т.н.

                    1. с лупа от очила, от компаса
                    2. с лък/гъдулка и дърво
                    3 само с две дървета и яко търкане
                    4 с кондом с вода работещ като леща
                    5 с кремъци
                    6 с гориво и подпалки и удряйки твърди метални или кремъни
                    7 с химични методи
                    ...

                    Ако си в БГ за какво ти е огън, да не би да има местности отдалечени на 300 мили от най-близкия човек??? Щото зимата за къде ще си тръгнал без екипировка в безпътието а ако си на пътя по добре върви докато срещнеш някого, а вечер да палиш огън от нищото и в нищото пак с какво ще ти помогне, не знам може би аз не виждам смисъл...

                    Поздрави,
                    Ок, благодаря.

                    Поздрави.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Как да си запалим огън

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      Ами почети още малко и ще видиш че има над дузина начина за палене на огън без кибрит запалка и т.н. всеки различен и полезен в различна ситуация време и т.н.

                      1. с лупа от очила, от компаса
                      2. с лък/гъдулка и дърво
                      3 само с две дървета и яко търкане
                      4 с кондом с вода работещ като леща
                      5 с кремъци
                      6 с гориво и подпалки и удряйки твърди метални или кремъни
                      7 с химични методи
                      ...

                      Ако си в БГ за какво ти е огън, да не би да има местности отдалечени на 300 мили от най-близкия човек??? Щото зимата за къде ще си тръгнал без екипировка в безпътието а ако си на пътя по добре върви докато срещнеш някого, а вечер да палиш огън от нищото и в нищото пак с какво ще ти помогне, не знам може би аз не виждам смисъл...

                      Поздрави,
                      Да ти се наложи да си запалиш огън без да си го планувал изобщо не е толкова трудно и по нашите планини. Може да не е въпрос на живот и смърт, но да е доста важно на момента. А някои от методите които си изброил са малко фолклор да ти кажа. С лък и дърво може да се запали огън, но трябва да си много добре потготвен именно за тази техника. Не гледай колко време му отнема на Рей Миърс по дискавъри, там всичко си е по сценарии, без да обиждам сериала, от любимите ми е. А за търкане на две дървета - ако искаш да хванем един бас на майтап, тренирай 1-2 години и ако успееш и ми покажеш как се пали с търкане на две дървета имаш бутилка уиски от мен!
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #56
                        До: Как да си запалим огън

                        Сашо имам ли право на помощни материали

                        Ако ДА, започвам да тренирам а ти подготви бутилката

                        Поздрави,
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #57
                          До: Как да си запалим огън


                          Доста опасни начини прочетох.С ХИМИЯТА -шега небива.

                          Във всеки автомобил включително ив жипките си има електрическа запалка .-И ако тя е изправна Ето ти постоянен огън при нужда..
                          boko
                          Jeeep---KIA
                          https://www.facebook.com/autoboko/

                          Коментар


                          • #58
                            До: Как да си запалим огън

                            Бе Джамбазов, пак питаш работи дето не са за пред хората ... Това са секретни технологии, що ме дърпаш за езика(((
                            Нали имаш нарочна лупа за палене на огън? Е, като я курдисаш правилно, ще видиш че на диска има лъскави и изгорени точки. Двоично кодиране. Двоичния код нали знаеш? Туряш диска на моторчето на чистачките примерно, или на парното, квото е останало здраво, заставаш с лупата така че Луната да ни е отзад и отгоре, гледаш, четеш и пееш.
                            Не го слагай на мотора на вентилатора, че почва да свири много силно и горския налита на бой.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Как да си запалим огън

                              Абе ти си гениален бре, значи слагам диска на моторчето за вентилатора, идва ядосания горски и аз вземам кибрит от него, паля огъня и двамата седим и пушим в мрака гледайки пълната луна.
                              Идилия.

                              , хахаха, ей, пак оспамихме темата, край държа се за корема и спирам .

                              Коментар


                              • #60
                                До: Как да си запалим огън

                                Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                                Акумолатора на колата не бих го ползвал за запалване на огън по гореизброените начини, защото рискувам освен без огън да остана и без кола насред пустоща (или с неизползваема такава)! Последния акумолатор дето го дадох на късо "умря" моментално (верно старичък беше) и ме издокара да купувам нов точно когато хич не ми се купуваше! А огън най-лесно се пали с кибрит, за целта кибрита трябва:
                                Не подценявай акомулаторите.Щом се ползват за електродъгово заваряване в екстремни условия значи ще издържи пък и на теб ти трябват само искри за да запалиш огън.
                                Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                                Дий Снайдер

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X