Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Видове змии в България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Абе и аз съм постоянно по полетата и горите(по-рядко де), ама почти не срещам змии. Никакви, камо ли отровните.
    Отделно дето не съм чувал наживо(от обкръжението ми което също е на полето и в гората) за над 50 години живот някой да е хапан от отровна змия. Камо ли да е умирал. Не го изключвам разбира се, ама риска наистина е по-малък от този да умреш в катастрофа.

    И да-опитвам се да обяснявам, че няма нищо хубаво в това като видиш змия(даже и съвсем безобидните водни змии) първата ти реакция е да я убиеш. За съжаление над 90% от населението си мисли, че така прави нещо добро...
    Просто излезте от града и се разходете из природата, тогава поне ще имате шанс да разберете защо не е хубаво да се убиват змиите, както и всяко друго животно, ако няма нужда от това.
    Последно редактирано от Кольо; 08-08-22, 21:23.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • veskov
      veskov коментира
      Редактиране на коментар
      Е то остава и покрай Беларус да остане животно, камо ли змия

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Абе аз и доста пеш вървя, не е само с трактора.
      А да бях само аз...

  • Тая година е някаква напаст от змии, поне при мен. Една ми се навря в мотиката, две заминаха от косата и поне три изчезнаха бързо.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • Bogoljub Gagic #300.1
      Bogoljub Gagic коментира
      Днес, 21:47
      Не, щото знам, че са опасни и само ги снимам, ако не са сърдити Но познати ентусиастори, дето нали "змиите на се смъртоносни", к`во толкова, едвам се отърваха с месеци лежане по болници...
      По повод ентусиасторите - естествения подбор никой още не го е отменял.

      Което не значи че в общия случай за да умреш от ухапване на отровна змия в България, трябва да си много карък.

      ПС. За протокола - имам два панически страха на генетично ниво - от влечуги и от височини.

      ППС. По повод все повече бившото ми хоби, много ме кефеха въпросите - аууу, ама ти като ходиш по горите не те ли е страх от мечки, вълци, змиЙ, караконджули. Обичайният ми отговор беше - не, страх ме е от кърлежи, комари, безстопанствени овчарски кучета и пияни хомо сапиенс. Именно в тази подредба, по степен на опасност.

      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

      Коментар


      • Всичката твар става по- нагла и люта. Знам и добре помня жилване от оса преди години и сега, колко змии съм виждал преди и сега, напаст от чакали, появата на вълци в близост до цивилилизацията.
        ​​Естествено защитници бол, ма никой не ги припознава и гушка в къщи, а иска държавни приюти и минимум парламентарно представителство. Европарламента вече е техен... .
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          Нямах алергия към жилещите. Преди 10-тина години ме ухапа/ужили оса. Поду ми се лакътната става и китката. Поражението беше м/у тези 2 стави. Повече от 2 седмици ме боля лакъта.

          Преди 6-7 години някакво пчелоподобно ми влезе през яката и ме захапа по гърдите докато си карам мотора. Спрях, разсъблекох се и гадинката изпадна. Продължих, но след 10-15 мин усетих тръпки и студени вълни. Вдървиха ми се вратните жили. Усетих задух и пищене в ушите. Мислех, че няма да стигна до медицински център. След около 15-20 мин лека, полека започна да ме отпуска.
          Остана ми топче на мястото на ухапването, което носих повече от година. То постепенно намаля и изчезна.

      • Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        Всичката твар става по- нагла и люта.
        Абсолютно. На село тая година се оплакват от набези на свирепи .... сърни. Слизат по ниското и пасат където и каквото сварят. На майка ми така и отиде царевицата и боба.

        Преди Европарламента такива безобразия нямаше. Сърните бяха кротки създания. Влязохме в ЕС - и те ти булка Спасовден.

        Случаеност?
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • Самодържец
          Самодържец коментира
          Редактиране на коментар
          Сърни, елени, по селата. Абе вие къде живеете?

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Ми на село. Да ти пусна ли елените?
          А сърни си има целогодишно по нивите. Плашливи са, и се крият, ама се случва да изнендам някоя...

        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          Преди съществуването му не знам, в първите му години наглите сърнички пасяха около бар ,,Шишарка", Погребите и Ловния Парк. Нямаха защитници, никой не ги пазеше, като деца се опитвахме да ги храним с кебапчета. Вятър работа, но бързо се намериха и ядящи кебапчета. Естестествено където най-рано са ги захранили.

      • Самодържец #305.3
        Самодържец коментира
        Днес, 22:47
        Сърни, елени, по селата. Абе вие къде живеете?
        Село в Троянския балкан. Аз не, родителите ми.

        Важното е че от ЕС ни еб@ха майката.

        ПС. Дори във времената когато селската ловна дружинка беше с численост и въоръжение на натовска батальонно-тактическа група най редовно си имахме проблеми от мецани и прасИта по по-отдалечените ни имоти.
        Последно редактирано от windwarrior; 08-08-22, 22:00.
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • Стария
          Стария коментира
          Редактиране на коментар
          Ухапан от сърне

        • Самодържец
          Самодържец коментира
          Редактиране на коментар
          Весков, аз много не те разбирам, може ли да поясниш какво са ни тапосали и кои са тия представители на сърничките? И кои са сърничките?

        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          Както винаги и всякъде големите пакости идват от едноцветно вапсани. Зелено в случая и оттам намесих нашия и европарламента. Добре не се подхвана, че отиде и тази в политиката
          Последно редактирано от veskov; 09-08-22, 06:31.

      • Да се върнем на змиЙте.

        Както казах - понеже ме шубе (и то много) от тях, съм си направил труда да почета тук-там. Отделно че имам другарче дето си чува в къщи разни змии и паяци за домашни любимци, та и с него съм си говорил доста.

        Накратко, това което съм успял да науча е че -> в България няма змия която с отровата си може да убие здрав, без алергии, възрастен човек. Да, че няма да мине без сериозни последствия за здравето - няма. Но чак да опънеш петалата - едва ли. До степен че едва ли не по-голяма опасност представлява инфекцията на раната от самото ухапване, отколкото действието на отровата.

        Може и да не съм прав, ама така или иначе не се натискам да се гушкам с Vipera Vipera.
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          Почти съм склонен да защитавам същото, но съм видял друго, точно след среща със змия. Съответно с бавното възстановяване (софиянец, 6-7ч след случкат вече бяхме в Пирогов) се мина и през алерголози и вс възможно. Болшинството мнения бяха, че много зависи от сезона и района, мястото на ухапване и разбира се физ състояние на индивида. Този индивид продължава да си щъка по гори и реки, както и преди го хапят всякакви твари, но случаят със змията си остана какъвто е, и според специалистите без маскирани спящи последствия.
          пп споменах/хме за ефекта от разни ужилвания преди и сега, и понеже не ми се ще човека да е станал по- алергичен, то го прехвърлям на жилото то нямаше и толкова дебел народ като сега, та знае ли се, може и да не съм прав

      • Здравейте. На първо място, благодаря за отговорите.
        За съжаление на мене продължава да ми е притеснено. То не е само за нас, но и за животните.
        Така сме се заринали в работа, че само нахапани животни ни липсват.
        А ме притесни реално и окраската на змийчето.
        Колко му е да се окаже и някоя изтървана/ изхвърлена екзотика, която се е размножила на открито.
        Иначе ние сме в Северна Гърция. Май с това трябваше да започна. Но и тука се срещат предимно усойницата, пепелянката и смокът.

        А змиите променят ли си цвета с израстването.? В смисъл в един цвят да се раждат/излюпват, а друг да придобиват в последствие?

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Животните не са нахални. Ние сме.
          Правилния начин на действие е да не си обръщате внимание едни на други.
          Оставете животинките на мира, те сами ще се махнат след време, ако активно живеете на това място. По принцип дивите животни не искат да са съседи с хора, и с право. За два три дни няма да остаен никакво животно, ако сте активни по двора. Освен случайно преминаващите и решили да помиришат това новото в околността... Нахапани животни не би трябвало да има. Змиите не хапят само заради хапането. Хапят или от зор, когато няма накъде, или за да хванат и убият плячката си. Не виждам кое животно би се явило плячка за нашенските змии(те и гръцки), та да се плашите от тях.

          За оцветяването не знам дали се променя, по-скоро не. На хижа Рай видях(и снимах) малка усойничка която си беше съвсем с цветовете на възрастните, а беше по-малка от педя, и дебела като молив. Малко по-дебела де, ама няма значение.

        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          Коле, не съм съгласен с теб. Тази пролет се появи змия. Обитаваше перваза на прозореца до входа на къщата. Сина ми се страхува от змии и жена ми макар и трудно я е пропъдила. На следващия ден отново змията беше на същото място. И пак я изгони. На следващия ден вечерта когато се прибирам ме видя, слезе от прозореца и бавно, бавно се изниза в тревата.
          Може би 2 седмици след това човек, който ми косеше двора без да иска я уби с кордовата косачка.

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          А какви са животните? Май само кучетата си търсят беля със змии.

          А екзотиките затова са екзотики, защото не могат да се размножават на открито. Ако можеха, нямаше да са екзотики.


          Тези змии за които знам не си променят цвета.

      • Северна Гърция е по известна като южна България.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          ... или като източна Македония.

          Давай по-сериозно.

        • turtey
          turtey коментира
          Редактиране на коментар
          Съвсем съм сериозен. Змиите там са същите като тук

      • Кольо, имаме загинали кучета от ухапване от змия, отделно хапани кози и ярета. А по сукаците противоотрова няма под ръка. Отделно че си трябва активно лечение с антибиотик и кортизон при козите. Та не е въпроса само до кой жив и кой умрял. Едно ухапване ни струва и време, и енергия, и икономически загуби.
        За загиналите кучета пък няма смисъл и да коментирам.
        ПС: Фермата е на 4 км. от населено място. Само се работи там.

        Коментар


        • ПС: Нито животните, нито ние сме толкова луди, че да "нахалстваме" срещу змия. За сметка на това обаче, една змия не е трудно да бъде настъпана по невнимание.
          Надявам се наистина да са достатъчно плашливи за да странят от обора поне.

          Коментар


          • veskov
            veskov коментира
            Редактиране на коментар
            Смока е гад, другите след ден- два дандания из фермата ще напуснат

        • Какъв е проблемът със смока?
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • veskov
            veskov коментира
            Редактиране на коментар
            Менди го разказал, има фураж- има мишки. Змиите бягат от движението на хората и животните, но смока е доста по- нахален, по не се плаши, на територията си даже може да е агресивен. Виждал съм овчарско куче след борба със смок, беше доста нахапано, ветеринаря му прави някаква инжекция и остана стопанина да го къпе с някакъв препарат. Носеха и далия фира смок- голямо и дебело животно.

          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            Огромен и жълт си живееше в къщи с години.

        • Първоначално публикуван от Katetouf Преглед на мнение
          Здравейте.
          Съпругът ми е животновъд и преди няколко дни в близост до обора видях змийче, предполагам новоизлюпено.
          По рано се появи и таралеж около обора и май не е случайно.??
          Със сигурност не е случайно. Обора привлича гризачи а гризачите привличат хишници в твоя случай - влечуги. С две думи - всеки иска да се сдобие с евтино ядене

          Коментар


          • Здравей. Ами не е ясно дали е смок. За сега проблем няма. Но чисто теоретично дори и смока е проблем при млекодайните животни и по-добре е да няма никакви змии поне в обора. Става въпрос за 350 животни + 50-60 ярета в момента. Има ли змия, все някое в един момент ще се сблъска челно с нея. А остава и въпроса, като има едно змийче, братчетата му къде са? Че все си мисля че се люпят по повечко. Иначе нямам нищо против да си имаме смок във двора на къщата. Но при стадото не.

            Коментар


            • Danika
              Danika коментира
              Редактиране на коментар
              Здравей и добре дошла! Вярно ли е това от народните приказки, че смокът им пиел млякото?

          • Менди, завъдили сме и няколко котки и уж мишки няма. Виж, хлбарки забелязах че има доста. И кокарджа си имахме няколко месеца, докато не я видяхме наскоро прегазена на пътя. ​​​​​​
            Жаби се появиха доста последния месец. Май пресъхна едно дере наблизо, от жегите, и хукнаха към обора.
            Накратко, животинки всякакви се появяват. Ама змиите предпочитам да си седят по надалеч.

            Коментар


            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              Какво е това животно кокарджа?

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Нещо от рода на поровете. Невестулка, или каквото там точно. Турска дума е.

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X