Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за компас

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за компас

    Сдобих се с това чудо на китайската техника



    И понеже съм бос не знам как се ползва
    Тука във форум знам че имаше давани линкове към книжки как се работи с карта и компас, обаче от сутринта ровя и не ги намирам
    Та всякаква помощ ще е добре дошла.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

  • #2
    До: Помощ за компас

    Тук е събрана повечето необходима информация: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E7%E8%EC%F3%F2

    А в тази тема е дългата дискусия за карти, компаси и GPS-и. Освен спора за предимства и недостатъци, в нея също има много примери за ползването на компас и хартиена карта.
    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E7%E8%EC%F3%F2

    В момента нямам сили да пиша подробно ...
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #3
      До: Помощ за компас

      Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
      Тук е събрана повечето необходима информация: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E7%E8%EC%F3%F2

      А в тази тема е дългата дискусия за карти, компаси и GPS-и. Освен спора за предимства и недостатъци, в нея също има много примери за ползването на компас и хартиена карта.
      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E7%E8%EC%F3%F2

      В момента нямам сили да пиша подробно ...
      Много благодаря.

      Аз втората тема я изчетох сутринта, ама честно - прилича на махленски спор

      Лупичката за какво е?
      Втората жълта черта (по-късата) пак не ми е ясно за какво е
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        До: Помощ за компас

        Стига бе, сериозни ли никой не знае?
        Забравеното старо изкуство?
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          До: Помощ за компас

          Не е забравено бре!

          Намери Стефан ... осигури му .... необходимото да може да мисли и говори свързано и .... ще ти светне .....
          Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

          Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

          Коментар


          • #6
            До: Помощ за компас

            Имам същия от доста време,добър и лесен за употреба е. Такаа начина на употреба е следния: капачето като се отвори се поставя,така че да образува прав ъгъл с плоскостта на компаса (точно както е на снимката).Голямата чертичка съм я поставил точно срещу телта закрепена в прореза на капачето.Лупичката се изправя и тя. Избираме си ориентира (връх или друго) в посоката която трябва да следваме.Насочваме компаса към него на нивото на окото и се "прицелваме" към ориентира като използваме изреза над лупичката и телта на капачето за мушка и мерник (т.е. изреза,телта и ориентира трябва да за в една права).Сега поглеждаме през лупичката (без да местим компаса) и виждаме под голямата чертичка кое деление от скалата е застанало,това е измерения азимут към въпросния ориентир.За да не се налага да помним азимута по време на движение заставаме към точно към север и завъртаме чертичките,така че голямата да застане над измерения азимут-така бързо сверяваме дали се движим по точния азимут,без да се налага да го помним.Малката чертичка и на мен ми е интересно за какво се ползва,защото и аз незнам.

            Коментар


            • #7
              До: Помощ за компас

              Сериозно ли не си работил с компас и карта ами ела (че се насъбраха много пълни кутии с лимонови резанки) и ще си клюкаме
              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

              Коментар


              • #8
                До: Помощ за компас

                Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                Сериозно ли не си работил с компас и карта ами ела (че се насъбраха много пълни кутии с лимонови резанки) и ще си клюкаме
                Военно обучение и казарма отдавна не се предлагат.
                Иначе и на мен може да се обади.

                Коментар


                • #9
                  До: Помощ за компас

                  Това е технология от началото на миналия век. Нито е толкова здрав нито е толкова добър. Ако е Ви е нужен приличен компас- купете си от тези за спортно ориентиране. Има китайски по 3 до 5 лв. Единствения недостатък за ориентирането е, че бавно се успокоява стрелката- 2 до 3 секунди- за спорта много, за туриста нищо. Но са здрави, много по прилично изглеждат и по лесни за използване. С този трудно ще свалиш азимут от картата, тъй като няма успоредна равнина с направлението през лупата. Затова военните имат командирска линийка с транспортир, свалят градуса, задават ти го и ти завърташ бусолата и напред. Мисля. че съм виждал на Илиенци от тези дето Ви препоръчвам. Иначе стари немски Спорт 3 или 4- 10 лв. от ориентировач. Най- хибавото в момента спрямо цена и качество е Мосткомпас- около 40 лв. но се намират трудно. Силва или Шунто- 15-20 лв.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Помощ за компас

                    Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                    Имам същия от доста време,добър и лесен за употреба е. Такаа начина на употреба е следния: капачето като се отвори се поставя,така че да образува прав ъгъл с плоскостта на компаса (точно както е на снимката).Голямата чертичка съм я поставил точно срещу телта закрепена в прореза на капачето.Лупичката се изправя и тя. Избираме си ориентира (връх или друго) в посоката която трябва да следваме.Насочваме компаса към него на нивото на окото и се "прицелваме" към ориентира като използваме изреза над лупичката и телта на капачето за мушка и мерник (т.е. изреза,телта и ориентира трябва да за в една права).Сега поглеждаме през лупичката (без да местим компаса) и виждаме под голямата чертичка кое деление от скалата е застанало,това е измерения азимут към въпросния ориентир.За да не се налага да помним азимута по време на движение заставаме към точно към север и завъртаме чертичките,така че голямата да застане над измерения азимут-така бързо сверяваме дали се движим по точния азимут,без да се налага да го помним.Малката чертичка и на мен ми е интересно за какво се ползва,защото и аз незнам.
                    Ами това е всичко.Когато се чудиш на къде си,заставаш така че севера да съвпадне с въртящата черта,а фиксираната ти показва посоката на отправната ти точка.Ползвах няколко години из горите такъв модел,преди да разбера що е ГПС.Сега си седи в раницата ми ей тъй,че ГПС-а е с батерии,пък това за 10 години все си работи.
                    Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                    NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Помощ за компас

                      А имаш ли за изхвърляне стари спортни?

                      Коментар


                      • #12
                        До: Помощ за компас

                        В "Конрад Електроникс" имало нелоши компаси. Иначе най-добри компаси се продават от "Пролес", търсете им сайта и вижте.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Помощ за компас

                          Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                          В "Конрад Електроникс" имало нелоши компаси. Иначе най-добри компаси се продават от "Пролес", търсете им сайта и вижте.
                          А секстанти?
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Помощ за компас

                            Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                            В "Конрад Електроникс" имало нелоши компаси. Иначе най-добри компаси се продават от "Пролес", търсете им сайта и вижте.
                            Не намирам цени. Има и секстант.
                            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Помощ за компас

                              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                              В "Конрад Електроникс" имало нелоши компаси. Иначе най-добри компаси се продават от "Пролес", търсете им сайта и вижте.
                              http://www.cammenga.com/

                              С тритиева подсветка!!
                              Eдинственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X